Philips 242B1 – obratný pracant do kanclu

Záver

Na testy nám do redakcie chodia prevažne herné či multimediálne monitory, tentokrát sa však pozrieme na špecifickejšiu, no takisto rozhodne zaujímavú kategóriu pracovného monitora. Aké funkcie odlišujú testovaný model Philips od iných, „bežných“ monitorov a či majú vôbec „pracovné“ monitory zmysel, tak nielen na to sa spoločne pozrieme v tomto teste.

Záver

Philips 242B1 je veľmi rozdielny od monitorov, ktoré v redakcii zvyčajne testujeme. Okrem Adaptive Sync neponúka žiadne herné funckie, čomu sa však nedá ani čudovať. Rovnako neponúka veľmi presné zobrazenie farieb, vysoký jas či HDR. Nič z tohto však nehrá hlavnú rolu pre 242B1. Prioritou tohto monitor je ergonómia, bezpečnosť a úspornosť. Zabudnúť nesmieme ani na konektivitu, hoci opäť trochu inú, ako sme zvyknutý. Podporou starších konektorov je zabezpečená kompatibilita so staršími PC, ktoré ešte zvyčajne vo firemnom prostredí nájdete.

Azda najlepšie možnosti polohovania a takmer 360-stupňový otočný stojan si rozhodne zaslúžia pochvalu. Rovnako netradičné, no o to zaujímavejšie funkcie LightSensor a PowerSensor, ktoré šetria nie len zrak, ale aj prírodu vďaka nižšej spotrebe. Čerešničkou na torte pre vybrané odvetvia je Privacy Mode, ktorým znemožníte prečítaniu citlivých dát pri pohľade zboku, čo je typickým scenárom v bankách či rôznych predajniach. Široké pozorovacie uhly IPS displejom sú zvyčajne výhoda, no v takomto prostredí sú skôr problémom, s ktorý sa monitor zapnutím jedného tlačidla vysporiada.

Počas testovania sme nenarazili na žiadne kritické miesta a hoci nejde o špičkové zariadenie a ani sa nedá povedať, že by sa Philips 242B1 vyznačoval extra priaznivým pomerom cena/hodnota, tak si od zaslúži minimálne nálepku Approved. Tú bude odteraz dávať na všetky produkty, ktoré prešli testovaním bez vážnejších nedostatkov.


Monitor si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 4190 Kč/159 eur


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

  •  
  •  
  •  

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. Mel bych dve poznamky:
    1. Panel je 6bit+FRC, hodilo by se to davat do tabulky parametru, je to dulezity udaj. Znamena to, ze se monitor vazne hodi pro kancelar a nikam jinam.
    2. Osobne si myslim, ze 24″ monitory by mely pomalu koncit. I do kancelare se hodi vetsi 27″ monitor, pritom klidne muze byt do kanclu jen fullHD, ikdyz samozrejme, jak na co, nekdo uz u 27″ uprednostni quadHD. Kazdopadne ceny padly tak, ze uz by 24″ uz mela byt historie.

    1. Ahoj, vďaka za postreh, tabuľku som doplnil a typ panelu sa budem snažiť uvádzať aj v ďalších testoch.
      2. súhlasím, už je to asi 5 rokov, čo som prešiel na dvojicu 27″ 4K monitorov a odvtedy som ich nahradil 43″ 4K a aktuálne používam 55″ 4K, pričom uvažujem nad upgradeom na 65″ alebo o druhom 55″, prípade kombinácii 65+55. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že s väčšími displejmi sa mi násobne zlepšila produktivita, dôvodom je ale fakt, že moja práca si vyžaduje vertikálnu výšku displeja a takisto som pomerne fanatik do multitaskingu, kedy mám naraz zobrazené extrémne množstvo aplikácií a kariet prehliadača. V tomto momente napr. 23 virtuálnych desktopov, cca 30 inštancií Chrome s odhadom aj 300+ kartami a pod… Toto je už ale naozaj extrém a už dlhšie hľadám spôsob ako si pracovný priestor rozdeliť, lebo už ani tie virtuálne desktopy mi nestačia. Aktuálne to teda vidím tak, že budem používať dve zariadenia naraz – notebook aj PC a na každom budem mať vyhradenú prácu…

      1. Ahoj,
        jak daleko mas monitor od oci? Predpokladam asi umisteni na stenu?

        My prechazime v praci na 27″, chtelo by se rict konecne. 🙂
        Doma mam 32″ – 4K monitor a ten mi osobne vyhovuje akorat z hlediska velikosti, mam ho normalne na stole, vetsi bych nechtel, respektive ne na stul. Nicmene u 32″ to rozliseni 4K moc nedoporucuju, spousta programu na Windows treba i starsi verze Photoshopu si s tim neporadi a neumi dynamicky zvetsovat pismo v menu apod. Pak na takovem monitoru neni nic poradne videt. Doporucil bych radeji na 32″ quadHD (2560×1440).

        Take pokukuju po nejakem 50″+ monitoru misto televize hlavne na hrani a na filmy (Netflix). Problem je, ze jich je v obchodech zatim malo a jen vyjimecne za nejakou rozumnou cenu. Pro vetsinu lidi je tak levnejsi si koupit televizi. (Ja ji nechci kvuli placeni poplatku, kdyz se na ni stejne nekoukam.)
        Urcite teda uvitam testy 50″+ monitoru. 😉

        1. Používam LG OLED55B9 ako primárny monitor, mám ho položený na stole, na stenu som ho plánoval dať, ale ešte som sa k tomu za vyše rok nedostal =D Vzdialenosť od očí je cca 90 cm (stôl má šírku 80 cm a TV je úplne na zadnom okraji). Na rozmer som si už zvykol, treba trochu otáčať hlavu, prípadne hýbať očami, keď chceš vidieť do rohov, ale na to sa dá rýchlo zvyknúť. Ako som povedal, prechádzal som z 43″, takže už som bol na veľký monitor zvyknutý…

          Čo sa rozlíšenia týka, spomínanú dvojicu 27″ monitorov som mal 4K a problémy aké spomínaš som mal aj ja. Pri 4K som musel mať 150 % priblíženie vo Windowse, aby som vôbec niečo videl a tým som z toho vlastne spravil QHD (2560×1440). Pri 43″ som už používal len 110 % priblíženie, 100 % sa mi stále zdalo príliš malé. S väčšou obrazovkou a menším priblížením som však získal výrazne viac priestoru na ploche na multitasking – bez problémov 3 veľké okná vedľa seba. Dôvod prečo som prešiel z dvoch 27″ na 43″ bol jednoduchý, 4K 32″ boli veľmi drahé a ak ma pamäť neklame, 43″ bola dokonca lacnejšia, cca okolo 750 eur. Bol to LG 43UD79. Ten som používal cca rok, než som sa rozhodol pre upgrade a pri tom som zvažoval nedávno testovaný ROG Strix GX438Q, ktorý ponúka 120 Hz a na rozdiel od TV aj DisplayPort. Bol však drahší ako OLED od LG, a keďže už doma jeden mám – OLED55B6, s ktorým som za niekoľko rokov viac než spokojný, zobral som B9, ktorá už aj podporuje G-Sync ako monitor a nebanujem. Kupoval som ho pred vyše rokom za cca 1000 eur, pričom Strix bol asi ešte o tretinu drahší, čo som si nevedel odôvodniť, hlavne, keď OLED viem používať aj na pozeranie HDR filmov, YouTube, AirPlay a pod. Najväčšia výhoda je ale rozhodne čierna, žiadny backlightbleed a pod. Vypálenie pixelov je samozrejme problém, hlavne keď 10+ hodín denne ostáva napríklad horná lišta Chrome alebo IDE, no snažím sa to vyvážiť iným obsahom a občas pustím čistenie panelu. Doteraz som raz videl náznak nejakého burn-in a to z indikátoru scrollu v prehliadači uprostred obrazovky, keď mám dve aplikácie vedľa seba. Na elimináciu používam dark-mode kde sa len dá a zatiaľ to vyzerá funguje. Navyše to aj štrí oči…

          Čo sa týka 32″, ktoré spomínaš, tak v predchádzajúcej robote som si vybral dvojicu ViewSonic VX3276-2K-MHD, čiže 32″ QHD ako aj doporučuješ a tam sa dalo fungovať so 100 % škálovaním bez problémov. Stáli okolo 180 eur bez DPH či je podľa mňa super deal. Takže v tomto ohľade s tebou môžem len a len súhlasiť, keďže som na takej konfigurácii niekoľko mesiacov pracoval (než prišla korona a dostal som výpoveď =D)

          Momentálne uvažujem či pôjdem do 65 OLEDu, veľmi sa mi páčia tie Wallpaper W9, čo sú ultra tenké a pripevňujú sa myslím magneticky na stenu, ale tie ceny sú šialené a na rozdiel od youtuberov sa k nemu zadarmo nedostanem, hlavne u nás… Takže zase to vidím na B9 prípadne BX, ale asi počkám, kým výjdu XI/11 generácia a uvidím, aké novinky prinášajú. Možno len malý typ pre záujemcov o LG OLED, od predstavenia treba počkať aspoň do leta, alebo jesene, potom zvyknú výrazne klesnúť na cene, napríklad 55″ idú vždy z cca 2000 eur na 1000 a to za pol roka, čo si myslím že stojí za to počkať.

          Keď hovoríš o teste 50″ monitoru, už som dostal nejaké echo, že by sa teoreticky ku mne mohol dostať Philips 558M1RY, čo by rozhodne mohlo byť zaujímavé, hlavne z pohľadu absencie problematiky burn-in a monitor ponúka FreeSync, usb hub, vstavaný soundbar a ešte aj ambientné podsvietenie, pričom cena je cca rovnaká ako pri OLEDe. Skúsim teda preveriť pozornosť a doplním update 🙂

          1. Diky za obsahlou odpoved.
            Ten Philips 558M1RY je porad pro me dost penez. Zvlast kdyz se budu potrebovat rozhodnout, jestli chci vic velky monitor nebo VR Valve Index. 😉
            Jinak jsem pokukoval po Acer EB550Kbmiiipx, ale nejsem si jist kvalitou.
            Kazdopadne, pokud se povede ten Acer na recenzi, tak urcite budu rad, predem ti diky.

            1. Sorry, samozrejme omyl, myslel jsem ten Philips, kdyby se povedl na recenzi. Parametrove vypada velmi dobre, takze mozna bych se preci jen rozhodl, ze ma VR jeste cas a sel do monitoru, kdyby to stalo za to.

              1. Dnes som sa naň pýtal, nedostal som ešte odpoveď.

                Ten Acer už vyzerá ako starší model, čo bude asi aj pomerne komplikované niekde zohnať.

                Index mám, podľa mňa najlepší VR headset a to som skúšal viac menej všetky mainstreamové na trhu. Treba však na to mať priestor a čas, čo je momentálne u mňa trochu problém, takže ja by som šiel skôr do monitora/tv, to využiješ každý deň…

              2. Ahoj, očakávam, že mi v najbližších dňoch bude doručený, takže budem naň robiť recenziu…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *