Site icon HWCooling.net

Pro Raspberry Pi 4 už existuje i věžový chladič: Ice Tower

Věžový chladič pro Raspberry Pi Ice Tower srazí teplotu na 40°C

Věžové chladiče s heatpipe jsou dnes asi nejosvědčenější chlazení – jednoduché, spolehlivé a výkonné, často konkurenceschopné s vodními AIO. Dnes tu máme jednu pěknou kuriozitu. Už si totiž můžete opatřit věžový chladič včetně heatpipe i pro jednodeskové minipočítače Raspberry Pi. Primárně pro novou verzi 4, která si chlazení celkem žádá, ale tento chladič by měl fungovat i se staršími a má vyřešené i potřebné uchycení.

Chladič pojmenovaný Ice Tower je nabízený firmou/obchodem Seeed a podporuje Raspberry Pi 3 i nové Raspberry Pi 4 (obě mají v plné zátěži spotřebu vyžadující alespoň pasiv, jinak dojde k termálnímu throttlingu). Podle výrobce je vhodný zejména tehdy, pokud SoC na těchto deskách přetaktováváte. Teploty má zredukovat z 80 stupňů (což je hranice, kdy čip začne throttlovat) až na pouhých 40°C. Což ale není zas tak zvláštní, jelikož jde o aktivní chladič.

Chladič je skutečně věžový se vším všudy. Má hliníkovou základnu, z níž vychází jedna heatpipe ve tvaru U, tedy s dvěma konci, který má přímý kontakt s procesorem, respektive jeho kovovým rozvaděčem tepla. A na tuto heatpipe jsou upevněna tenká hliníková žebra, celkem 24 listů plus dvě silnější hliníková na koncích tvořící upevnění ventilátoru. Heatpipe jsou měděné s průměrem 5 mm.

Na věži je do hliníkového plechu krajních žeber našroubovaný 40mm ventilátor, foukající klasicky skrz věž. Raspberry Pi nemá klasický konektor, tento ventilátor má proto připravené napájení z pinů vyvádějících 5 V a uzemnění v rámci 40pinového rozšiřujícího konektoru. Instalace je tedy celkem snadná, jen je třeba dát pozor na to, abyste koncovky vodičů nasadili na správné bodliny konektoru (naštěstí jsou v rohu, což to dost usnadní, viz foto). Nejsou bohužel uvedené parametry jako otáčky a hlučnost, jen že chladič má spotřebu 0,4 W (0,08 A/5V). Ventilátor má jen dva vodiče a není tedy regulovaný, 5V napájení v 40pinovém konektoru pravděpodobně nelze regulovat ani napětím, ani pulzně. Ventilátor je nicméně vyměnitelný, takže pokud byste pořídili jiný 5V PWM ventilátor, možná by se pro regulaci a případně čtení otáček daly použít GPIO piny. Nebo koupit chladič, jenž je tichý na výchozích/maximálních RPM.

Rasbperry Pi nemají přímo otvory pro montáž chladiče, ale Ice Tower má uchycení zdá se relativně chytře vyřešeno. Má montážní plechy, které využívají montážní otvory v rozích desky (ty se pomocí distančních sloupků dají stále použít i pro montáž do skříně). Pokud bychom vycházeli ze zkušenností s osobními počítači, tak se asi dá poukázat na to, že tento chladič nebude ochlazovat napájecí obvody (u konektoru USB-C) a další hřející obvody (řadič USB 3.0). Nicméně u Raspberry Pi to snad nebude tak kritické.

Každopádně s tímto chladičem také budete potřebovat dost vysoké šasi a standardní logicky nebudou stačit. Výška je celkem 58 mm, šířka 41 mm a hloubka 35 mm. Na druhou stranu je věžový chladič o sobě docela ozdoba, takže mu bude slušet, pokud bude odhalený venku.

Tato hračka vás přijde na 20 dolarů (18 €/450 Kč). V porovnání s cenou samotné desky/minipočítače je tak dost drahý, i když celkově jde o celkem nízkou částku. Největší překážkou tak asi bude objednávka ze zahraničí a s tím spojené poštovní poplatky.