Site icon HWCooling.net

Projekt HWC: Na výkonný, tichý a plne rozšíriteľný PC stačí 23 l

Bližší pohľad

Keď som prvýkrát narazil na skrinku Sliger Cerberus X, trochu som sa do nej zbláznil a bolo len otázkou času, kedy v nej postavím poriadnu zostavu. Čímže je taká výnimočná? Neexistuje totiž menšia skrinka, v ktorej by ste mohli využiť všetky možnosti základnej dosky ATX a zároveň použiť nekompromisný vzduchový chladič. Drobným stavebným komplikáciám sa síce nevyhnete, ale nejde o nič, cez čo by ste sa nepreniesli.

Bližší pohľad

Stavba počítača do bežnej mainstreamovej skrinky s objemom 40 – 50 litrov je celkom nuda a pre skúsenejším používateľov nepredstavuje žiadnu výzvu. To sa ale nedá povedať o unikátnej koncepcii skrinky Sliger Cerberus X. Kuriozita sú hneď široké možnosti konfigurácie. Pri objednávke si môžete vybrať medzi perforovanou a plnou bočnicou, montáž zdroja (ATX alebo SFX) či šachty na 2,5/ 3,5″ disky podľa toho, koľko ich potrebujete. A namiesto stropného držiaka na ventilátory sa dá vrch celkom uzavrieť alebo dať prednosť montážnemu systému na rúčku. Povrchová úprava tejto rúčky je takisto voliteľná: matná striekaná alebo pochrómovaná? Voľba materiálu vás čaká i pri nožičkách, ktoré môžu byť gumené (SBR) alebo hliníkové chromované. No, skrátka, až na kostru je všetko prispôsobiteľné, čo je pre detailistov a puntičkárov voda na mlyn.

Sám som si skrinku objednal s prípravou pre montáž zdroja SFX. To z dôvodu, aby bolo možné nainštalovať vysoký vežovitý chladič. So zdrojom ATX o túto možnosť prichádzate, pretože ten je situovaný priamo nad päticu CPU a pokiaľ nechcete vodníka, tak popod zdroj sa už zmestí iba menší chladič typu top-flow. Zdroj SFX sa inštaluje dopredu, za panel, na ktorom by prišiel inak radiátor kvapalinového chladiča.

Konektor na nájanie je cez kábel ale tradične vyvedený dozadu, takže je dobre po ruke. Vzadu je potom i mriežka na 92mm outtake ventilátor či priechodky na hadice vodného chladenia pre prípad, že by ste si chladenie nevedeli predstaviť inak. Pekný pohľad je i na 8 záslepok na rozširujúce porty. Tie sú obvyklé pri tri-štyrikrát väčších full-toweroch, tu je to možno až zbytočná rarita, ktorá si vybrala svoju daň na opačnej strane, k čomu sa o chvíľu ešte vrátim. Kľúčové ale je, že sa počíta aj s hlbšími kartmi, čo sú typický grafiky, ktorých PCB, respektíve ostatná konštrukcia siaha niekedy až do 150 mm. Tento rozmer sa týka i maximálnej výšky procesorového chladiča. Znamená to, že drvivá väčšina veží sa tak nevojde, ale pre Scythe Fuma rev. B s jedným ventilátorom to síce na chlp, ale vychádza. Krajný ventilátor väčšina pamäťových modulov dvíha do výšky, ktorá je už v rozpore s bočnicou. Stále, i s jedným ventilátorom, to je ale najvýkonnejší vzduchový chladič, ktorý je tu možné osadiť, takže jeho voľba bola jednoznačná.

Veľký tlak na rozmery (380 × 172 × 358 mm bez nožičiek) trochu komplikuje správu kabeláže. Za základnou doskou totiž nie je žiadny extra priestor a jediný spôsob, ako schovať niektoré káble, je vtesnať ich medzi dištančné stĺpiky. S hrubšími zväzkov s konektormi si takto, samozrejme, neporadíte, ale hojne predimenzovaný kábel USB 3.2 gen 1 (s dĺžkou 75 cm) padne to tejto škáry ako uliaty. Zvyšok je možné pomerne elegantne upratať medzi zdroj SFX a intake ventilátor, kde tieto káble ničomu neprekážajú. Navyše sa tu dajú pekne zviazať o mriežku za čelným panelom, kde si bezpečne držia svoju polohu aj pri prenášaní.

Detaily

Umiestnenie zdroja (SFX) dopredu pripomína niekdajšie pokusy o štandardizáciu rozloženia BTX. V tomto prípade je takéto uloženie pre atraktivitu skrinky Cerberus X mimoriadne dôležité. Navyše, podpora zahŕňa i predĺžené formáty zdrojov SFX-L, ktoré dostať i v 800W variantoch a SilverStone začiatkom roka 2020 vydá i kilowattový model SST-SX1000-LPT. Takže ani SLI dvoch RTX 2080 Ti s pretaktovaným Core i9-9900KS nie je totálna utópia. Táto naša zostava má ale trochu iné ambície. Jedna vec je výkon a druhá tichá prevádzka. A hlavne obsah má prezentovať takú skladbu komponentov, ktorá sa v high-ende predáva v nejakom väčšom množstve. Preto je základ procesor Ryzen 9 3900X a jedna grafická karta GeForce RTX 2080 Super.

Skrinka sa dodáva bez ventilátorov, takže tie si musíte dokúpiť, a to s riadnou dávkou obozretnosti. Najväčšia komplikácia, s ktorou som sa stretol, bola pri montáži ventilátora na výduchu. Tradične dozadu sa zmestíte iba s 92mm ventilátorom a na strope sú ventilátory s tradičnou hrúbkou 25 mm nekompatibilné a musíte sa poohliadnuť po 15mm. Odstup vrchného panela od základnej dosky je iba 20 mm, a to ešte nepočítam, že medzi to má prísť ešte jeden extra panel práve na inštaláciu ventilátorov, ktorý túto medzeru ešte zmenšuje. Ten však pri ventilátoroch upevňujúcich sa antivibračnými tŕňmi použiť nemusíte.

No, nech je to tak či onak, je na zváženie, či by nebolo vhodné celú dosku posunúť nadol i za cenu zrušenia ôsmej záslepky. Po takejto úprave by ste ale súčasne prišli o možnosť inštalácie aktívne ochladzovaného radiátora (120 – 280 mm) na dno skrinky, kde sa budú môcť vynímať už iba vstupné systémové ventilátory. Chladný vzduch je ale i kvôli lepším výsledkom (pri rovnakej hlučnosti) spredu. Výduch je, ako už viete, v stropnej pozícii. Vzhľadom na vertikálnu orientáciu ventilátora na chladiči CPU sa môže zdať, že by bolo lepšie na odvod ohriateho vzduchu využiť zadok skrinky, no ten podporuje iba menšie ventilátory a hoci s plnotučnou hrúbkou, znovu platí, že pri zhodnej produkcii hluku je v tejto skrinke efektívnejšia nízkoprofilová stodvadsiatka aj v takomto prípade, keď je trochu mimo os prúdenia Fumy.

   

Ešte predtým, než sa pozriete, ako sa tejto zostave darilo v testoch, neprehliadnite kompletný zoznam komponentov, z ktorých pozostáva. Mimo iné napríklad i novučičké SSD Patriot Viper VP4100 s podporou PCI Express 4.0.

KomponentZnačka a modelOrientačná cena
Základná doskaMSI MEG X570 Ace365 eur
ProcesorAMD Ryzen 9 3900X550 eur
Chladič procesoraScythe Fuma rev. B60 eur
Operačná pamäťPatriot Blackout (2× 8 GB) 3600 MHz/CL1775 eur
Grafická kartaNvidia RTX 2080 Super FE765 eur
SSDPatriot Viper VP4100250 eur
SkrinkaSliger Cerberus X280 eur
Systémové ventilátorySilverStone SST-FQ121 + SST-FW12120 eur
Napájací zdrojChieftec CSN-550C (550 W)75 eur
----------------------------------------2440 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-334" as a base selector for example: #supsystic-table-334 { ... } #supsystic-table-334 tbody { ... } #supsystic-table-334 tbody tr { ... } */


Keď som prvýkrát narazil na skrinku Sliger Cerberus X, trochu som sa do nej zbláznil a bolo len otázkou času, kedy v nej postavím poriadnu zostavu. Čímže je taká výnimočná? Neexistuje totiž menšia skrinka, v ktorej by ste mohli využiť všetky možnosti základnej dosky ATX a zároveň použiť nekompromisný vzduchový chladič. Drobným stavebným komplikáciám sa síce nevyhnete, ale nejde o nič, cez čo by ste sa nepreniesli.

Testy a záver

Na lepšiu predstavu toho, ako si táto zostava počína v praxi, som použil benchmark Red dead Redemption 2: rozlíšenie 2560 × 1440 px a detaily nastavené na vysoké. V takýchto podmienkach power meter na zásuvke hlásil priemerných 337 W. To je pomerne dosť na to, že celková hlučnosť nepresiahla (z pol metra) ani 37 dBA. Najhlučnejším komponentom je pritom grafická karta a výraznou zložkou hluku sú hlučné cievky, ktoré, žiaľ, kazia celkový dojem z Nvidia RTX 2080 Super FE. V idle pre zmenu i napriek štedro naddimenzovanému pasívu ventilátory stále bežia na 1500 ot./min. V záťaži sa zvýšia otáčky iba o 250 a najzaujímavejšie je, že takmer identicky sa správa táto grafika i vo veternom tuneli, takisto s teplotou GPU končiacou na 71 °C. To sú výsledky, ktoré vyvracajú obvyklé argumenty odporcov menších skriniek. Nie, veľká skrinka automaticky neznamená lepšie chladenie a môže to byť pokojne i naopak, čo potvrdzuje napríklad i tento prierezový test skriniek rôznych koncepcií.

Krivky otáčok systémových ventilátorov a ventilátora na procesorovom chladiči sú nastavené tak, aby vo finále výrazne neprehlušovali chod grafickej karty. To znamená na chladiči CPU je do 1200 ot./min a rýchlosť systémových zodpovedá 750/930 ot./min (nízkoprofilový ventilátor je pritom rýchlejší). Slušný prietok vzduchu potvrdzuje i chladič čipsetu, ktorý zostal v pasívnom režime. Na vyššie teploty sa nezahrialo ani špičkové SSD M.2 (NVMe), aj keď je pravda, že pri „hernom“ použití sa zase až tak nezapotí a teploty pri jeho intenzívnej maximálnej záťaži by boli niekde inde, ale zase toto úplne nereflektuje obvyklé používanie.

Najslabším článkom, ale nie slabým, tak zostáva chladenie CPU a VRM. Výduch je obmedzený na malý 92mm ventilátor alebo úzky 120mm, ale to sú detaily. Chladenie je i tak efektívne a interiér a návrh interiéru veľmi šikovný. Vtipné je, že rovnaký objem má i počítač MSI Trident X. Zásadný rozdiel je ale v možnostiach prispôsobení si konfigurácie a veruže Sliger zachádza do úplnych šialeností. Zvlášť podľa individuálnej potreby si môžete voliteľne dokúpiť i prachové filtre. No, srdcová záležitosť, viac takých (a doladiť detaily)!

PrehľadVýsledok
Operačný systémWindows 10 Pro (1909)
Verzia ovládačov grafickej karty441.12
Spotreba v záťaži/mimo záťaže337,1/55,4 W
Hlučnosť v záťaži/mimo záťaže37/34,1 dBA
Zahrievanie CPU v záťaži/mimo záťaže*79/40 °C
Zahrievanie GPU v záťaži/mimo záťaže*71/29 °C
Frekvencia GPU v záťaži1920 MHz
Zahrievanie čipsetu*61,4 °C
Zahrievanie SSD*54 °C
Red Dead Redemption 2@high (QHD)65,1 fps (priemer)
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-335" as a base selector for example: #supsystic-table-335 { ... } #supsystic-table-335 tbody { ... } #supsystic-table-335 tbody tr { ... } */
*Merané pri kontrolovanej vstupnej tplote vzduchu v rozmedzí 21 – 21,3 °C.
Testovaná zostava s Ryzen 9 3900X a RTX 2080 Super

Za poskytnutie skrinky Sliger Cerberus X ďakujem e-shopu density.sk!