Site icon HWCooling.net

RX 6700 XT v redakcii. Detaily Sapphire Nitro+, testy v pondelok

Preview s detailami Sapphire RX 6700 XT Nitro+

Informačné embargo na recenzie Radeonov RX 6700 XT vypršalo. A aj my už máme jednu z kariet k dispozícii a pracujeme na testoch. Odštartujeme nimi budúci týždeň, dovtedy však musíme ešte na porovnanie domerať a vydať testy konkurenčnej RTX 3060 Ti. Teraz to ale bude o RX 6700 XT, kde si v článku priblížime vyhotovenie Sapphire Nitro+. To predstavuje špičku toho, čo má dvorný výrobca grafických kariet s GPU AMD v ponuke.

V ideálnom svete sme chceli testy RX 6700 hneď, ako to regule AMD povolia, ale nakoniec sa k nám táto grafická karta nedostala v dostatočnom predstihu. Do testlabu prišla len včera a prehnať ju za taký krátky čas našou metodikou je nereálne, ale to neznamená, že „prime time“ úplne prepasieme. Keď už máme tú kartu na stole, tak sme sa zamerali aspoň na nejaké tie konštrukčné detaily, ktorými sa môžete navnadiť na podrobné testy, ktoré, pokiaľ sa nič nepokazí, vydáme v pondelok.

Radeon RX 6700 XT je prvá grafická karta používajúca GPU Navi 22. To je s plochou 336 mm² o 35 % menšie než Navi 22 v RX 6800 (XT) a RX 6900 XT. Nová RX 6700 XT má ďalej 40 aktívnych CU, čo je polovica RX 6900 XT, a 12 GB pamätí typu GDDR6 je pripojených cez 192-bitovú zbernicu.

Analyzovať budeme RX 6700 XT od Sapphire v najvyššom rade Nitro+. Na základe historických skúseností môžeme smelo poznamenať, že sa vždy jednalo o tie najprepracovanejšie konštrukcie. Nielen v rámci produkcie Sapphiru, ale celkovo. Či už z pohľadu napájania, výbavy alebo chladenia a všetky predpoklady k udržaní si tradície má najnovšie Nitro+ aj tentokrát.

Chladič je trojventilátorový a postavený je na princípoch, ktoré sa dnes často používajú. Medzi ne patrí napríklad protichodné otáčanie prostredného ventilátora oproti zvyšným dvom za účelom potlačenia turbulentného prúdenia. Takisto sú konce lopatiek zapustené do kruhového rámčeka, ktorý je pevnou súčasťou rotora. To je tiež jeden z modernejších prvkov, čo sa na súčasných chladičoch grafických kariet používa. Sapphire ten svoj ešte vylepšil tak, že vrchná strana lemovania rotora má za každou lopatkou výseky v tvare písmena „V“. Aj tie by sa malo podieľať na čo najvyššej efektivite, teda aby bol chladiaci výkon čo najvyšší a hlučnosť čo najnižšia. Dosahované to má byť efektívnejším smerovaním vzduchu naprieč telom radiátora. I ten samotný má na zníženie mechanického odporu zubaté hrany, čo je tiež jeden z osvedčených trikov na dosahovanie lepších výsledkov.

Podobný chladič ste už mohli vidieť aj na výkonnejších grafikách s Navi 22, teda od RX 6800 Nitro+ vyššie. Tento by mal byť ale o málinko nižší, o nejaké 3 mm. RX 6700 Nitro+ má z profilu 51 mm. Hĺbka (134 mm) a dĺžka zostali rovnaké, pričom strana s ventilátormi je o chlp kratšia. Na konečných 310 mm kartu definuje backplate. Toto je rozmer bez jazýčka na záslepke, čiže ten, ktorý hovorí o potrebnom priestore vnútri skrinky.

Pozoruhodné je i riešenie chladenia pamätí. To je realizované formou samostatného modulu, ktorý je oddelený od hlavného pasívu. Tento modul je postavený na hliníkovej základni s dobre členitým rebrovaním na stranách. To majú na dosahovanie vyššej efektivity širšie rozstupy rebrovania než pasív GPU. Predsa len tento chladič VRAM nie je tak bezprostredne blízko pod ventilátormi a je viac závislý od systémového chladenia skrinky. A preto sa tie širšie rozstupy medzi rebrami celkom hodia. Návrh je to ale jednoduchší, než bol na Nitro+ kariet s Navi 22. Už je bez heatpipe a dosahu na VRM (to je, zdá sa, v kontakte s hlavným pasívom).

Backplate je pomerne deravý, a to hlavne v zadnej časti, ktorá presahuje na dĺžku PCB. V týchto miestach sú okná na efektívnejšie unikanie teplého vzduchu a na jednoduché pripojenie prídavného príslušenstva s ARGB LED. Na konci PCB je preň totiž vyvedený 3-pinový 5 V konektor synchronizovaný so základnou doskou. Na karte je ale aj dosť vstavaných prvkov s osvetlením. Zboku to nápis Sapphire a 13,5 cm svetlovodivý pás, zvrchu zase logo Nitro+.

Samotný backplate je kovový, z hliníku, ale neslúži na absorpciu tepla zo zadnej strany PCB. Sapphire tu nepoužil žiadny teplovodivý materiál a len je cez dve (asi plastové) podložky definovaný malý odstup. Vďaka nemu je karta poriadne robustná a nekrúti sa. Čo sa týka hmotnosti karty, tak tá zľahka presahuje jeden kilogram (1025 g).

Systém inštalácie ventilátorov je modulárny, čo máme na grafikách Sapphire radi. To znamená, že všetky ventilátory sú zapojené cez konektor k rámčeku a na rozdiel od bežných prepojení (zdieľaný priamy kábel na PCB) je možné ventilátor v prípade rýchlo a ľahko vymeniť aj na používateľskej úrovni.

Nechýba ani duálny BIOS s prepínačom. Ten je jednak hardvérový (na PCB), jednak môžete medzi „výkonným“ a „tichým“ BIOSom prepínať aj softvérovo cez aplikáciu TriXX. Uvidíme, aký rozdiel vo vlastnostiach medzi jednotlivými BIOSmi nameriame a podľa toho potom prípadne vyhraníme nejaký kratší porovnávajúci článok so zopár testami. Všetky testy s jedným aj druhým BIOSom robiť nebudeme, ale na nejakej menšej vzorke porovnanie v rámci samostatného článku spraviť môžeme.

Tak, malú ochutnávku na pripravovaný test RX 6700 XT Nitro+ máte za sebou. My ideme rýchlo dokončiť resty v podobe prác na meraniach RTX 3060 Ti Gaming X, ktoré musia na čo najhodnotnejšie hoodnotenie RX 6700 XT vyjsť prirodzene skôr – v piatok.