Site icon HWCooling.net

Ryzen Threadripper končí. Zůstane jen Threadripper Pro a WRX80

Threadrippery se Zenem 3 už nejen pro Lenovo, sjednocení platformy na WRX80 a konec pro TRX40

Až letos vydalo AMD konečně highendovou mnohojádrovou verzi Zenu 3, procesory Threadripper Pro 5000WX. Ze začátku to ale bylo jen exkluzivně pro Lenovo a jeho pracovní stanice. Teď tato exkluzivita končí a procesory se eventuálně začnou prodávat i nezávisle. S tímto oznámením ovšem přišlo ještě jedno: AMD oficiálně potvrdilo, že končí běžná „ne-Pro“ verze Threadripperů po desky TRX40 a pokračovat dál bude jen platforma WRX80.

Threadrippery s jádry Zen 3 byly hodně opožděné. Zatímco Ryzeny 5000 pro desktopový socket AM4 vyšly v listopadu 2020, Ryzen Threadripper Pro 5000WX až letos v březnu. Ovšem bylo to s exkluzivní dostupnosti jen v pracovních stanicích Lenovo P620. Před pár týdny toto padlo a procesory se dostaly do nabídky Dellu, který je teď nabízí v pracovních stanicích Precision 7865. Včera AMD oznámilo, že Threadrippery Pro 5000WX brzo budou dostupné obecně i od dalších výrobců PC a pracovních stanic – to má nastat příští měsíc.

Samostatný volný prodej se také chystá, ale až později

Nicméně stále tyto procesory nebudou v běžném volném prodeji, ale jen na OEM trhu. To znamená, že je AMD velkoobchodně prodává výrobcům, ale ne v „retailu“ koncovým zákazníkům. Pokud tedy máte desku platformy WRX80 pro Threadrippery Pro a chcete sami upgradovat, máte zatím smůlu. Ještě nějakou dobu mají tato CPU být v prodeji jen jako součást celých hotových sestav.

AMD uvádí, že s prodejem samostatných procesorů také počítá, ale že ho otevře až později. Zatím bohužel nevíme, kdy – jen že to bude „později v tomto roce“. Na volném trhu by se měly objevit jen vrchní tři modely z celkových pěti, tedy 24jádro 5965WX, 32jádro 5975WX a 64jádro 5995WX. Podle tabulky, kterou firma zveřejnila, zřejmě 16jádrový a 12jádrový model (5955WX a 5945WX) nebudou pro volný trh zpřístupněné. Asi by o ně byl relativně malý zájem, takže toto nejspíš moc nevadí.

Modely procesorů AMD Ryzen Threadripper Pro 5000WX určené pro volný trh (zdroj: AMD)

Je to oficiální: TRX40 končí, obyčejné Threadrippery už nebudou

V tiskové zprávě o tomto částečném uvolnění prodejů nových Threadripperů (byť s architekturou, která bude již brzo v mainstreamových Ryzenech nahrazená Zenem 4) se ale schovává ještě jedno oznámení, které je nakonec i důležitější. AMD ohlásilo, že se rozhodlo sjednotit a zjednodušit platformu highendových procesorů. Tím se rozumí, že dojde ke sjednocení ze dvou separátních řad a platforem na jednu.

V generaci 3000 s architekturou Zen 2 existovala platforma TRX40 s procesory Ryzen Threadripper 3000, která měla čtyřkanálový paměťový řadič a levnější desky. Pak k ní později přibyl Threadripper Pro 3000WX s osmikanálovými pamětmi a deskami WRX80. Od generace 5000 bude ale platforma jen jedna, a to právě ta WRX80 s osmikanálovými paměťmi.

Sjednocení na jedné platformě

Podle AMD roli běžných Threadripperů a TRX40 převezmou Threadrippery Pro, které teď mají pokrýt oba segmenty. AMD už bude používat nadále jen tuto HEDT platformu a všechny CPU pro ni budou mít „Pro“ funkce (ECC) i plnou konektivitu (až 128 linek PCIe 4.0). A nově také bude možné Thredrippery Pro přetaktovávat, a to jak paměti, tak jádra CPU, byť tuto schopnost nemusí mít všechny základní desky.

Zprávy o tom, že běžná čtyřkanálová verze Threadripperu 5000 s jádry Zen 3 nebude existovat, už se šířily delší dobu. Toto je tedy bohužel definitivní a oficiální potvrzení. Je pravděpodobné, že stejná politika bude také u budoucích Threadripperů s architekturou Zen 4, které by už měly mít novou platformu s pamětmi DDR5 (a asi i PCIe 5.0). I ty tedy asi budou existovat jen ve verzi Pro a jen pro jednu platformu.

AMD Ryzen Threadripper Pro 5000WX a jeho retailové balení (zdroj: AMD)

Cen se sjednocení pravděpodobně týkat nebude, asi tedy nelze čekat, že by AMD třeba alespoň nižší modely Pro zlevnilo na úroveň, kde byly Threadrippery 3960X a 3970X. Nicméně částečně to zachraňuje existence výkonných 16jádrových procesorů na mainstreamové platformě, které situaci trochu zachraňují (hlavně v kombinaci s čipsety X570 a v budoucnu X670, které mají o něco lepší schopnosti konektivity než běžné).

Odvrácená stránka tohoto „sjednocení“ je, že desky platformy TRX40 tímto přišly o možnost upgradu na novější architekturu a budou muset zůstat u Ryzenů Threadripperů 3000. Sjednocení tedy zároveň znamená konec platformy TRX40. Threadrippery Pro jsou také dražší a taktéž jsou dražší desky pro ně (i když by se asi daly vyrobit levnější modely, které by se TRX40 o něco přiblížily).

Existence dvou odlišných platforem pro segment HEDT a pracovní stanice asi znamenala příliš velkou fragmentaci, takže nahrazení jen jednou asi bylo nevyhnutelné. Jen škoda, že to nemohlo počkat až na Threadrippery 7000.

Zdroj: AMD

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz