AMD konečně vydalo Threadripper Pro 5000 s architekturou Zen 3

Zen 3 přichází do nejvýkonnějšího segmentu procesorů. Král všech mnohojádrových CPU?

Je to přes rok a čtvrt, co AMD vydalo procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3. Intel mezitím stihl přijít s vlastní novou generací Alder Lake, která je zase přebila v jednovláknovém a herním výkonu. AMD ale pořád ještě nevypustilo verzi Zenu 3 pro highendový desktop, tedy Threadrippery 5000. Až teď konečně vypouští na trh alespoň verzi Threadripper Pro určenou do pracovních stanic s osmikanálovou pamětí.

Vyplnily se zprávy, že Threadripper Pro 5000WX byl po odkladech naplánován na březen a také nedávný únik, že oním dnem D by měl být 8. březen. Také se ale bohužel zatím nic nemění na tom, že AMD podle všeho neplánuje vydat verzi se Zenem 3 pro levnější platformu TRX40 se čtyřkanálovými pamětmi, nebo alespoň zatím ne. Na trh jde jenom verze Threadripper Pro 5000WX pro osmikanálovou platformu WRX80. Jde teď navíc jen o vydání v OEM segmentu – zatím tedy tyto procesory budou prodávat jen výrobci pracovních stanic ve svých hotových sestavách.

Tím, jak se na tato CPU dlouho čekalo, vlastně více méně známe všechno z jejich detailů: procesory budou mít až 64 jader a 128 vláken jako Threadrippery Pro 3000WX, ale používají architekturu Zen 3. To má dva hlavní přínosy – jednak se zvedne jednovláknový výkon těchto procesorů, protože Zen 3 má plus minus o 19 % lepší IPC a k tomu se o něco ještě i zvýší maximální frekvence.

Srovnání mezi tím, jak jsou tvořené CCX a propojení jader u Zenu 2 a Zenu 3 (Zdroj: AMD)

Vedle toho by ale měly být pokroky i v mnohovláknovém výkonu a mnohým aplikacím by mělo prospět to, že jádra jsou tentokrát rozdělena do osmi CCX po osmi jádrech, kde každý má 32 MB L3 cache, místo 16 čtyřjádrových CCX s 16MB L3 cache u Zenu 2. Výkon některých úloh by proto mohl lépe škálovat. O něco by se měla zvýšit energetická efektivita, ačkoliv je CPU stále vyráběno na stejném 7nm procesu (to platí v případě CPU čipletů, centrální IO čiplet je 12nm).

Výbava platformy WRX80 zůstává – má osmikanálový řadič DDR4-3200 s ECC a podporou až 2TB paměti (s moduly typu RDIMM a LRDIMM) a poskytuje 128 linek PCI Express 4.0 pro GPU a další rozšiřující karty nebo SSD. Architektura Zen 3 přidává některé nové bezpečnostní funkce (AMD ShadowStack, obdoba Intel Control Flow Enforcement Technology). Nové procesory budou se stávajícími deskami kompatibilní, mělo by stačit jen aktualizovat BIOS.

AMD Ryzen Threadripper Pro 5000 (Zdroj: AMD)

Modely

V nabídce výrobců pracovních stanic bude pět modelů, existovat bude po jedné verzi s 12, 16, 24, 32 a 64 jádry. Nejvyšší model Ryzen Threadripper Pro 5995WX s 64 jádry/128 vlákny a 256MB L3 cache má základní frekvenci 2,7 GHz a maximální boost 4,5 GHz.

Za ním pak bude 32jádro Ryzen Threadripper Pro 5975WX s 64vlákny, které už používá jen polovinu CPU čipletů (čtyři místo osmi) a má proto 128 MB L3 cache (4×32 MB). Zde jsou frekvence 3,6 GHz v základu, ale maximální boost je pořád 4,5 GHz, takže jednojádrový výkon by měl být stejný. Stále se čtyřmi CPU čiplety (ale s každým omezeným jen na šest aktivních jader) a 128MB L3 cache pak bude nabízeno 24jádro/48vlákno Ryzen Threadripper Pro 5965WX. To má frekvence 3,8–4,5 GHz.

Pro úlohy, kde není třeba moc jader, ale hlavně podpora velkého množství linek PCI Express a osmikanálový paměťový řadič, pak budou jako doplněk nabízené dva levnější modely používající asi jen dva CPU čiplety – mají totiž jen celkem 64 MB L3 cache (mělo by jít o 2×32 MB). Šestnáctijádro s 32 vlákny Ryzen Threadripper Pro 5955WX má takty 4,0 GHz v základu a pořád maximální boost 4,5 GHz. Nejméně výkonnou variantou bude dvanáctijádro s 24 vlákny Ryzen Threadripper Pro 5945WX. U toho budou takty 4,1 GHz v základu až 4,5 GHz v boostu. AMD se tedy snažilo u všech modelů zachovat stejný jednovláknový výkon. Teoreticky je možné, že třeba CPU mají i nějaké „neoficiální“ turbo nad tuto úroveň jako desktopové Ryzeny – to se teprve uvidí po recenzích.

Všechny modely mají 280W TDP, i když modely s málo jádry asi nemusí tuto spotřebu ani v mnohovláknových plných zátěžích plně dosahovat.

Modely a parametry procesorů AMD Ryzen Threadripper Pro 5000WX (Zdroj: AMD)

Ceny AMD nesdělilo, jelikož zatím CPU budou prodávána jen v rámci OEM trhu v celých sestavách. Jde například o Lenovo P620, které bylo a je zřejmě hlavním partnerem AMD (je třeba upozornit, že firma zamyká CPU pro použití jen s jejími deskami, což její stanici činí dost problematickou). Podle předchozích zpráv by to ovšem mělo být jen dočasné, později se tyto Threadrippery Pro 5000WX mají prodávat i samostatně pro majitele WRX80 desek. Kdy to ale bude, nevíme.

AMD ukázalo i nějaké oficiální benchmarky, ve kterých porovnává nové Zen 3 Threadrippery Pro třeba s 10nm nejvýkonnějšími procesory Intelu, Xeony W-3300 s architekturou Sunny Cove/Ice Lake-SP. Ryzen Theadripper Pro 5995WX podle nich má být rychlejší i než dokonce dvojice Xeonů Platinum 8280.

Oficiální benchmarky procesorů Ryzen Threadripper Pro 5000WX od AMD (Zdroj: techPowerUp)

Asi by teď mělo jít o nejvýkonnější CPU na trhu, byť bude zajímavé sledovat, jak si povede vícečipová verze Apple M1 (20jádrový procesor M1 Ultra), která teď také přichází na trh a může těžit z výhody 5nm procesu.

Zdroj: AMD

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Podpora FSR 2.0 přidána do Cyberpunku 2077 neoficiálním modem

Před nedávnem vydalo AMD druhou generaci upscalingu pro hry FidelityFX Super Resolution – FSR 2.0, které už používá temporální rekonstrukci a podle testů se zdá, že díky tomu poskytuje srovnatelnou kvalitu jako na AI založené DLSS 2.x od Nvidie. Tato druhá generace zatím není dostupná ve velkém množství her, ale vypadá to, že by se to mohlo docela rychle měnit, protože přidat podporu je, zdá se, možné dokonce i neoficiálním modem. Celý článok „Podpora FSR 2.0 přidána do Cyberpunku 2077 neoficiálním modem“ »

 •  
 •  
 •  

Výkon grafiky Intel Arc A380 je nakonec horší než RX 6400

Po několik odkladech, kdy postupně padly předchozí termíny v roce 2021 a Q1 2022, se tento měsíc v Číně poprvé začaly prodávat samostatné desktopové grafiky Intel Arc s herní GPU architekturou Xe HPG. Místo nějakého bombastického příchodu je ale Intel vypouští spíš zadním vchodem, nejdřív jen v Číně a jen na OEM trhu. Možná je to ale proto, že zatím moc neoslní – první model Arc A380 v testech, zdá se, dost zaostává za očekáváním. Celý článok „Výkon grafiky Intel Arc A380 je nakonec horší než RX 6400“ »

 •  
 •  
 •  

Radeony RX 7000 podle AMD zvednou TDP, ale míň než RTX 4000

Už docela dlouho přicházejí zprávy o tom, že Nvidia v příští generaci grafik, GeForce RTX 4000, navýší spotřeby – ostatně tuto strategii sledovala už v té aktuální RTX 3000. Očekává se, že zhoršení v tomto smyslu bude i u grafik Radeon, ale jasné to nebylo. Teď však přímo zástupci firmy AMD potvrdili, že nová GPU s architekturou RDNA 3 skutečně budou mít horší TDP než minulé grafiky. AMD k tomu víceméně donutí trend u Nvidie. Celý článok „Radeony RX 7000 podle AMD zvednou TDP, ale míň než RTX 4000“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *