Malé počítače sa majú chladiť pasívne. Prehľad skriniek Akasa

Na rôzne účely rôzne skrinky Akasa

Minipočítače so základnými doskami UCFF bývajú obvykle pomerne hlučné a nehodia sa ani do miest s vyššou mierou znečistenia. V ponuke Akasy je však veľký výber bezventilátorových riešení, medzi ktorými sú aj vodeodolné konštrukcie či skrinky naformátované do serverových rackov. Na pohodlnú orientáciu naprieč aktuálnymi modelmi máme pre vás ucelený prehľad alternatívnych skriniek Akasa pre platformy AMD aj Intel.

Upozornenie: Tento článok vznikol na objednávku Akasy a je platený. Firma však nijakým spôsobom nezasahovala do jeho obsahu a jediná podmienka bola predstaviť aktuálne portfólio pasívnych skriniek pre mobilné platformy AMD Ryzen a Intel Core.

Na rôzne účely rôzne skrinky Akasa

Ak to niekto s pasívnymi skrinkami myslí naozaj vážne, tak je to Akasa. Zaoberá sa nimi totiž dlhodobo naprieč viacerými formátmi a hlavne vo väčších počtoch rôznych modelov, ktoré zabezpečujú veľmi pestrú kompatibilitu. Veľa skriniek znamená požiadavky na čas, ktorý musíte investovať do zorientovania sa. My vám to ale trochu urýchlime. To jednou veľkou tabuľkou so základnými parametrami a stručne si opíšeme i to, na aký typ použitia je ktorá skrinka vhodná.

Skrinky z tohto článku sú kompatibilné s procesormi AMD Ryzen 5000 a 4000 s „U“ na konci označenia (t.j. s procesormi s cTDP 10–25 W a zostavy Intel NUC 11 (Tiger Canyon) a 10 (Frost Canyon) s procesormi generácií Tiger Lake (NUC 11) a Comet Lake (NUC 10).

V prípade platformy AMD skrinky Akasy predstavujú alternatívne riešenia za skrinky počítačov Asus PN-51-S1, PN51-E1, PN50-E1 a Gigabyte Brix. Varianty Intel sú pre NUCy, kde nemusí ísť vždy o náhradu za pôvodnú skrinku, ale môžete si kúpiť iba dosku s procesorom, ktorú do skrinky Akasa nainštalujete. Vtedy nevznikne žiadny „odpad“ (pôvodná skrinka bez ďalšieho využitia).

Jednu vec majú všetky skrinky Akasa spoločné, na chladenie využívajú svoj plášť z hliníku. Teplo z procesorov (a v niektorých prípadoch aj spoza základnej dosky) absorbujú hliníkové bloky, ktoré ho následne predávajú rebrovaniu, a to už je v kontakte so vzduchom vonkajšieho prostredia. Väčšina skriniek Akasy má nad rámec externej výbavy základných dosiek voľné pozície na konektory SMA pre WiFi a pre sériový port COM. Ten sa v priemyselnom prostredí stále používa a v obchodoch cez neho pripájajú zase registračné pokladne.

Porovnávajúca tabuľka nižšie obsahuje prehľad všetkých parametrov. Niekomu to môže na orientáciu stačiť, niekomu nemusí a preto článok pokračuje ďalšími kapitolami. V nich si v rámci stručného opisu poukážeme na ich prednosti, z ktorých potom vyplýva aj to, pre koho sú zaujímavé. Skrinky sú dostupné skladom v Czech Computers alebo i v Malle, ktorý je bližšie slovenským zákazníkom.

* Cez káble, ktoré sú súčasťou balenia. Pre prachotesnosť a odolnosť voči striekajúcej vode sú konektory na základnej doske zakrytované.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *