Malé počítače sa majú chladiť pasívne. Prehľad skriniek Akasa

Na rôzne účely rôzne skrinky Akasa

Minipočítače so základnými doskami UCFF bývajú obvykle pomerne hlučné a nehodia sa ani do miest s vyššou mierou znečistenia. V ponuke Akasy je však veľký výber bezventilátorových riešení, medzi ktorými sú aj vodeodolné konštrukcie či skrinky naformátované do serverových rackov. Na pohodlnú orientáciu naprieč aktuálnymi modelmi máme pre vás ucelený prehľad alternatívnych skriniek Akasa pre platformy AMD aj Intel.

Upozornenie: Tento článok vznikol na objednávku Akasy a je platený. Firma však nijakým spôsobom nezasahovala do jeho obsahu a jediná podmienka bola predstaviť aktuálne portfólio pasívnych skriniek pre mobilné platformy AMD Ryzen a Intel Core.

Na rôzne účely rôzne skrinky Akasa

Ak to niekto s pasívnymi skrinkami myslí naozaj vážne, tak je to Akasa. Zaoberá sa nimi totiž dlhodobo naprieč viacerými formátmi a hlavne vo väčších počtoch rôznych modelov, ktoré zabezpečujú veľmi pestrú kompatibilitu. Veľa skriniek znamená požiadavky na čas, ktorý musíte investovať do zorientovania sa. My vám to ale trochu urýchlime. To jednou veľkou tabuľkou so základnými parametrami a stručne si opíšeme i to, na aký typ použitia je ktorá skrinka vhodná.

Skrinky z tohto článku sú kompatibilné s procesormi AMD Ryzen 5000 a 4000 s „U“ na konci označenia (t.j. s procesormi s cTDP 10–25 W a zostavy Intel NUC 11 (Tiger Canyon) a 10 (Frost Canyon) s procesormi generácií Tiger Lake (NUC 11) a Comet Lake (NUC 10).

V prípade platformy AMD skrinky Akasy predstavujú alternatívne riešenia za skrinky počítačov Asus PN-51-S1, PN51-E1, PN50-E1 a Gigabyte Brix. Varianty Intel sú pre NUCy, kde nemusí ísť vždy o náhradu za pôvodnú skrinku, ale môžete si kúpiť iba dosku s procesorom, ktorú do skrinky Akasa nainštalujete. Vtedy nevznikne žiadny „odpad“ (pôvodná skrinka bez ďalšieho využitia).

Jednu vec majú všetky skrinky Akasa spoločné, na chladenie využívajú svoj plášť z hliníku. Teplo z procesorov (a v niektorých prípadoch aj spoza základnej dosky) absorbujú hliníkové bloky, ktoré ho následne predávajú rebrovaniu, a to už je v kontakte so vzduchom vonkajšieho prostredia. Väčšina skriniek Akasy má nad rámec externej výbavy základných dosiek voľné pozície na konektory SMA pre WiFi a pre sériový port COM. Ten sa v priemyselnom prostredí stále používa a v obchodoch cez neho pripájajú zase registračné pokladne.

Porovnávajúca tabuľka nižšie obsahuje prehľad všetkých parametrov. Niekomu to môže na orientáciu stačiť, niekomu nemusí a preto článok pokračuje ďalšími kapitolami. V nich si v rámci stručného opisu poukážeme na ich prednosti, z ktorých potom vyplýva aj to, pre koho sú zaujímavé. Skrinky sú dostupné skladom v Czech Computers alebo i v Malle, ktorý je bližšie slovenským zákazníkom.

* Cez káble, ktoré sú súčasťou balenia. Pre prachotesnosť a odolnosť voči striekajúcej vode sú konektory na základnej doske zakrytované.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Akasa AK-CC6606BP01: Výkonnejšia alternatíva k Laminar RM1

Zbierka výsledkov lacnejších nízkych chladičov CPU sa pomaly rozrastá. Otestovali sme najväčší z top-flow modelov Akasy na platformu Intel LGA 1700. Podľa udávaného TDP 125 W to vyzerá, že by sa nemuselo jednať iba o náhradu Laminar RM1 a RS1 pribaľovaným k úspornejším procesorom, ale aj o riešenie pre modely s otvoreným násobičom, ku ktorým sa chladič nedodáva. Celý článok „Akasa AK-CC6606BP01: Výkonnejšia alternatíva k Laminar RM1“ »

 •  
 •  
 •  

Akasa OTTO SF12: Antivibračná membrána, zvlnené lopatky a IP68

Ventilátory Akasa OTTO s predispozíciami do náročnejších priemyselných podmienok „bežné“ použitie v domácich počítačoch výrazne presahujú. Úplná odolnosť voči vode a prachu, trojfázový krútiaci moment a najmä unikátny systém eliminácie vibrácií. Efektivita osvedčeného rotora „S-Flow“ je pritom vysoká, ale napriek tomu jednu vec Akasa trochu prestrelila. Teda pokiaľ má byť ventilátor OTTO SF12 naozaj určený na systémové chladenie. Celý článok „Akasa OTTO SF12: Antivibračná membrána, zvlnené lopatky a IP68“ »

 •  
 •  
 •  

Test 77 W chladiča Akasa (AK-CC6603EP01) pre Intel LGA 1700

Akasa sa dlhodobo venuje malým a jednoduchým chladičom, ktoré majú slúžiť ako lacná náhrada boxovaných riešení. S podporou na Intel LGA 1700 táto firma prišla medzi prvými a dokonca s viacerými možnosťami. V tomto teste prevetráme stredne výkonný model AK-CC6603EP01, ktorý sa popasuje nielen s konkurenčným Arctic Alpine CO, ale aj s oboma chladičmi Intel Laminar (RM1 a RS1). Celý článok „Test 77 W chladiča Akasa (AK-CC6603EP01) pre Intel LGA 1700“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *