Site icon HWCooling.net

SilentiumPC Fera 3 – Nový test starší klasiky

Metodika měření a výsledky testů

Chladič SilentiumPC Fera 3 není asi třeba dlouze představovat. Tento oblíbený chladič se často osazuje do počítačových sestav, kde se řeší výhodný poměr ceny a výkonu. Také představuje přímou konkurenci pro nedávno testovaný Freezer 34 od Arcticu. Tuto dvojici navíc plánuji brzy doplnit o test nedávno vydaného chladiče 212 Evo V2 od Cooler Masteru a přidám také Windale 4 od FSP. Máte se tedy stále na co těšit.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukčně je SilentiumPC Fera 3 velice podobný většině chladičů ve své kategorii. Tedy jeden hustý svazek hliníkových žeber propojený pomocí čtyř měděných heatpipe. Tyto heatpipe využívají přímého kontaktu s tepelným rozvaděčem procesoru (IHS). Tuto konstrukci označuje SilentiumPC jako HE (high efficiency). Celý pasiv je chlazen jedním stodvacetimilimetrovým ventilátorem. Na celém chladiči ani na ventilátoru nenajdete jediný prvek RGB. Celé provedení je tak ryze funkční, až na nejsvrchnější žebro, které má matně černou povrchovou úpravu. Uprostřed tohoto žebra je také nenápadné logo výrobce a konce heatpipe jsou zde zakončeny černými krytkami. Uchycení ventilátoru je řešeno pomocí klasických spon, které se zachytí do drážek v žebrech po stranách pasivu. Chladič po instalaci do počítačové skříně nepůsobí nijak rušivě a hladce zapadne do libovolného barevného schématu.

   
   

Obsah balení chladiče vás nejspíš ničím nepřekvapí. Najdete zde montážní systémy pro procesorové patice Intelu i AMD a také další sadu spon pro druhý ventilátor, pokud byste chtěli využít konfiguraci push-pull. Nechybí samozřejmě ani balení teplovodivé pasty a stručná uživatelská příručka s návodem k montáži.

Samotná montáž chladiče by mohla být o něco jednodušší. Dost bych zde ocenil integrované šroubky s pružinou. Dvojice šroubků, která upevňuje pasiv k retenčním ramenům montážního systému, je totiž relativně krátká. Není tak úplně snadné jednou rukou přidržovat pasiv v pozici a druhou rukou utahovat šroubek, na který musíte navíc vyvinout větší tlak, aby k závitu v rameni vůbec dosáhl. Zde je jistě prostor pro vylepšení celého systému. Uchycení chladiče k patici procesoru tedy doporučuji provádět ideálně mimo skříň se základní deskou ve vodorovné pozici.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

SilentiumPC Fera 3 svými rozměry nijak nevybočuje ze své třídy. Jedná se o kompaktní chladič s asymetrickou konstrukcí, který se bez problémů vejde do většiny skříní a zároveň by neměl kolidovat s vysokými pasivy modulů operační paměti. Chladič můžete osadit na všechny základní desky s paticemi pro současné procesory Intel i AMD, samozřejmě vyjma patice TR4/sTR4.

ChladičSilentiumPC Fera 3
Noctua U12A
Podporované paticePodporované paticeIntel 115x, 1200, 20xx; AMD AM4
VýškaVýška (bez ventilátoru)155 mm
ŠířkaŠířka (bez ventilátoru)123 mm
Hloubka s ventilátoremHloubka s ventilátorem78 mm
HmotnostVáha (bez ventilátoru)610 g
Maximální výška RAMbez omezení
Doporučená koncová cenaMaximální výška RAM26 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-658" as a base selector for example: #supsystic-table-658 { ... } #supsystic-table-658 tbody { ... } #supsystic-table-658 tbody tr { ... } */

K použitému ventilátoru bohužel SilentiumPC neposkytuje mnoho informací. Jedná se o 120mm ventilátor standardní šířky 25 mm s regulací PWM. Hodnota maximálního průtoku vzduchu je spíše podprůměrná, bohužel se mi však nikde nepodařilo dohledat hodnotu statického tlaku, která je obvykle u chladičů důležitější než samotný průtok. Uvidíme tedy v testech, což je samo o sobě více vypovídající, než uvedená papírová hodnota.

VentilátorSigma Pro 120 PWM
Sigma Pro 120 PWM
LožiskoLožiskoHydraulic Bearing
Rozsah rychlostíVýška (bez ventilátoru)500 – 1600 ot./min
Maximální průtok vzduchuMaximální průtok vzduchu79 m3/hod
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-659" as a base selector for example: #supsystic-table-659 { ... } #supsystic-table-659 tbody { ... } #supsystic-table-659 tbody tr { ... } */


Chladič SilentiumPC Fera 3 není asi třeba dlouze představovat. Tento oblíbený chladič se často osazuje do počítačových sestav, kde se řeší výhodný poměr ceny a výkonu. Také představuje přímou konkurenci pro nedávno testovaný Freezer 34 od Arcticu. Tuto dvojici navíc plánuji brzy doplnit o test nedávno vydaného chladiče 212 Evo V2 od Cooler Masteru a přidám také Windale 4 od FSP. Máte se tedy stále na co těšit.

Metodika testování

Metodika testů je v rámci konzistence a porovnatelnosti výsledků stále stejná. Jako generátor tepla slouží Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45–60 minut. Chladiče jsou testovány na třech úrovních otáček (800, 1200 a maximální) při frekvenci procesoru na 4200 MHz s napětím 1,150 V. Poté následuje další série testů na 4500 MHz s napětím 1,350 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích cca 150 W, respektive cca 200 W. Druhá série testů už představuje skutečně velkou zátěží pro většinu chladičů. Nelze tedy ani očekávat, že všechny testované chladiče budou schopny uchladit procesor na všech úrovních otáček.

Hlučnost je měřena pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30–100 dBA cca 50 cm od chladiče. Měření probíhají na třech úrovních otáček ventilátorů, jmenovitě 800, 1200 a maximální. Regulaci otáček zajišťuje ovladač Noctua NA-FC1. Úroveň okolního hluku je pod 33,0 dBA. Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a energetickém odběru procesoru jsou získány z aplikace HWiNFO64. Výsledky jsou následně korigovány proti teplotě okolí, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 80 °C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená teplotu procesoru přes 100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 80 °C, je takový test označen jako neúspěšný.

Výsledky testů




Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.






Chladič SilentiumPC Fera 3 není asi třeba dlouze představovat. Tento oblíbený chladič se často osazuje do počítačových sestav, kde se řeší výhodný poměr ceny a výkonu. Také představuje přímou konkurenci pro nedávno testovaný Freezer 34 od Arcticu. Tuto dvojici navíc plánuji brzy doplnit o test nedávno vydaného chladiče 212 Evo V2 od Cooler Masteru a přidám také Windale 4 od FSP. Máte se tedy stále na co těšit.

Závěr a hodnocení

SilentiumPC Fera 3 je jednoduše vynikající chladič ve své třídě. Byl jsem trochu překvapený rozdílem v teplotách mezi Ferou a nedávno testovaným chladičem Arctic Freezer 34, čekal jsem těsnější výsledek. Bohužel je tento rozdíl dosažen za cenu hlučnějšího ventilátoru u Fera 3.

Použitý ventilátor Sigma Pro 120 PWM navíc vydává při vyšších otáčkách nepříjemný vysokofrekvenční bzukot. Doplnil jsem tedy standardní testy ještě další sérií, kdy jsem zkombinoval pasiv Fera 3 s ventilátorem Arctic P12 PST PMW. Zvukový projev této sestavy byl najednou daleko příjemnější, aniž by to vedlo k přílišnému nárůstu teplot.

Také by nebylo špatné, aby inženýři v SilentiumPC vyvinuli trošku přívětivější montážní systém, který by více využíval integrované šroubky s pružinami. Ale s přihlédnutím k prodejní ceně se jedná jen o drobné nedostatky. Celkově se jedná o velice solidní produkt a v poměru cena/výkon k němu budete jen velmi obtížně hledat alternativu.

SilentiumPC Fera 3
+ Dobrý chladicí výkon
+ Vynikající poměr cena/výkon
+ Kvalitní zpracování
- Hlučnější ventilátor
- Komplikovanější montáž
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-661" as a base selector for example: #supsystic-table-661 { ... } #supsystic-table-661 tbody { ... } #supsystic-table-661 tbody tr { ... } */