Site icon HWCooling.net

SilentiumPC uvádí skříně Armis AR6X: nový vnitřek, lepší výbava

SilentiumPC Armis AR6X TG RGB, Armis AR6X Evo TG ARGB a Armis AR6Q Evo TG ARGB

Minulý týden jsme tu psali o nových skříních SilentiumPC Regnum RG6V, ale teď tato firma uvádí ještě další novinku, tentokrát modely řady Armis AR6X nahrazující předchozí model AR5X. Ty jsou založené na stejném modernizovaném vnitřku jako nové Regnum, ale přinášejí lepší výbavu. Skříně SilentiumPC mají docela přívětivé ceny, takže pro sestavy s omezeným rozpočtem by mohly být i tyto novinky zajímavá volba.

SilentiumPC uvedlo tři skříně této nové řady, které se liší druhem osvětlení (12V RGB nebo 5V ARGB), ventilátory a čelem. Ale všechny jsou založené na stejném společném skeletu, jehož design firma pojmenovala „Natissis“ a už jsou na něm založené zmíněné skříně Regnum RG6V. Toto znamená, že uvnitř skříně se deska montuje na stejný montážní plech a měly by odpovídat i rozměry pro disky a zdroj ve spodním tunelu. Také plechy by zřejmě měly být stejné. Velikost je 470 mm na výšku, 443 mm na délku a 221 mm na šířku, váha 6,2 až 7,02 kilo dle typu (čela a počtu ventilátorů). To vychází na prakticky stejnou váhu, jako u skříní AR5X TG.

Armis AR6X Evo TG ARGB

Také skříně Armis AR6X tedy umožňují použití desek velikosti EATX a cable management s nimi má být výrazně snazší než u AR5X. Prostor pro vedení kabelů za deskou je podobně velký, mezi plechem a bočnicí je ponecháno 28 až 29 mm (a opět jsou zde připravené suché zipy a 24 háčků pro uchycení). Zdroj může být teoreticky až 300 mm dlouhý, pokud neosadíte do spodního prostoru disky, jinak je limit 175 mm. Důležitá světlá výška nad socketem procesoru je 162 mm, do čehož by se měly vejít prakticky všechny highendové vzduchové chladiče. GPU může měřit na délku až 360 mm.

Skelet skříně Armis AR6X
Spodní tunel pro zdroj a disky

Proti Armis AR5X by tyto skříně měly poskytovat lepší airflow a ventilaci, takž snad i lepší teploty. Jsou vybavené čtyřmi vyjímatelnými prachovými filtry – dole na nasávání zdroje, vepředu (kde nasávání probíhá po stranách čelního panelu) a na horní straně skříně. Do skříně se oficiálně dá dostat až osm ventilátorů: tři 120mm/140mm dopředu, dva 120mm/140mm nahoru, jeden 120mm dozadu a dva 120mm dolu. Tam nejsou pozice úplně na spodní straně skříně, ale na horní straně krytu odděleného prostoru pro zdroj a disky.

Na všechny tyto pozice lze osadit radiátory – nahoru se tedy vejde 240mm nebo 280mm (tloušťka s větráky může být až 53 mm), dopředu 280mm nebo 360mm (s tloušťkou až 61 mm) a na spodní pozici lze mít 240mm radiátor, byť toto už nevypadá moc prakticky. Osazení jak radiátorů, tak ventilátorů sem už koliduje s posledním slotem PCI Express a zejména asi bude problém použít headery na spodní hraně desky.

Možnosti osazení radiátorů na přední, horní a zadní pozici

Relativně nečetné jsou pozice pro klasické diskové mechaniky. Pětipalcová pro optiku chybí vůbec, 3,5″ disky lze našroubovat dva do spodního prostoru před zdroj – jeden na horní, druhý na spodní stěnu. Na těchto pozicích lze mít i 2,5″ disky. Další dvě 2,5″ pozice jsou pak naplocho na vnitřní stěně před deskou. Disky se na ně dají našroubovat z obou stran, můžete je tedy mít schované v kabelovém prostoru, nebo ukázané uvnitř. Použít obě strany najednou normálně (bez improvizací) nelze, protože „klíčové dírky“ jsou jenom jedny. Pro disky jsou v balení antivibrační gumové podložky.

Trošku omezující jsou přední porty, nacházející se na horní straně čela (koukají dopředu, nebude do nich tedy padat prach). Panel má kromě audio jacků vyvedené dva porty USB 3.1 Gen 1 (5,0 Gb/s), ale oba jsou typu A. Zatím tedy tato skříň nemá novější port USB typu C.

Armis AR6X TG RGB

Na tomto společném základu byly uvedené tři skříně, lišící se jednak druhem dodávaných ventilátorů a jednak vzhledem. Armis AR6X TG RGB používá ventilátory s klasickým čtyřpinovým 12V RGB podsvícením. Obsahuje i kontrolér/rozbočovač Aurora Sync PWM RGB, který umožňuje napojit až šest ventilátorů na jeden konektor (a RGB header) desky. Mimochodem podporuje PWM regulaci s třípinovými ventilátory, což někdy desky nativně neumí. Přímo v balení jsou čtyři iluminované ventilátory Corona HP RGB 120 a jeden nesvítící Sigma HP 120 s rychlostí do 1200 RPM.

Armis AR6X TG RGB

Armis AR6X Evo TG ARGB je totéž, ale s podporou adresovatelného RGB podsvícení – to je to s 3pinovým 5V konektorem – které dokáže tvořit pokročilejší duhové efekty. Zahrnutý je kvůli tomu patřičný rozbočovač/kontrolér Aurora Sync Evo PWM ARGB (zvládne také šest fukarů/RGB headerů). Ve výbavě je opět jeden nesvítící a čtyři svítící ventilátory, zde už ale logicky typy podporující ARGB (Stella HP ARGB CF 120).

Armis AR6X Evo TG ARGB

Obě tyto skříně spojuje použití bočního a čelního panelu z temperovaného skla (na předku tedy budou vidět svítící ventilátory uvnitř). Pravá bočnice za deskou čirá není. SilentiumPC nabízí ještě levnější třetí typ Armis AR6Q Evo TG ARGB, který se liší provedením čelního panelu. Jde také o skříň vybavenou pro adresovatelné 5V „ARGB“, ale čelní panel je místo ze skla neprůhledný černý. Diagonálně má však zabudovaný ARGB LED pásek, který bude tedy při provozu duhově svítit dle nastavení. Protože svítící ventilátory za tímto panelem nebudou vidět, je dodáván jen jeden Stella HP ARGB CF 120 (typicky na zadní pozici) a jeden nesvítící větrák Sigma. Také RGB/větrákový kontrolér je jednodušší typ Nano-Reset pro pět ventilátorů, který už umí PWM regulaci jenom se čtyřpinovými ventilátory.

Armis AR6Q Evo TG ARGB

Oficiální ceny jsme zatím sdělené nedostali, ale v ČR se už skříně objevily v obchodech. První modely (AR6X) s pěti ventilátory začínají na 2400 Kč, model AR6Q se svítícím proužkem na čele pak začíná už na 1900 Kč (ovšem je třeba pamatovat na značně menší počet ventilátorů v balení). V eurozóně ale vyhledávač Geizhals.eu našel ceny od 73 € a 62 €, což by bylo o dost méně než u českých částek. Je třeba pamatovat, že zatím tyto skříně jsou v katalogu jen pár prodejců, což může věci zkreslovat.