Site icon HWCooling.net

SonnetTech Echo 11 TB3 Dock – jeden kábel vládne všetkým

Testovanie a záver

Dnes sa pozrieme na trochu netradičný produkt v našom portfóliu. Ide totiž o príslušenstvo, ktorému sa tu až tak nevenujeme. Echo 11 je však veľmi zaujímavý dok, ktorý si určite zaslúži vašu pozornosť. Najmä ak berieme do úvahy, že Thunderbolt 3 je súčasťou nových procesorov Intel Ice Lake a s najväčšou pravdepodobnosťou tak už nebude privilégiom drahších notebookov, ale dostane sa aj do mainstreamu.

Základné parametre

ParametreSonnet Technologies
Echo 11 Thunderbolt 3 Dock
Parametre
Thunderbolt 32× (1x client, 1x daisy chain)
NabíjanieTB3 - 30/45/60/87W
Video výstupHDMI 2.0 (HDCP 2.2) 4K @ 60 Hz, USB-C (redukcia)
Sieťové konektory1× RJ-45 s 1 Gb/s, Intel i210
Porty USB5× USB 3.1 gen 1 (2× vpredu - 1× nabíjanie až 7,5W, 3× vzadu)
Ďalšie konektory3,5 mm audio, čítačka SD kariet, power
Indikátorypower, TB3 pripojenie
Rozmery230 × 87 × 28 mm
Orientačná cena350 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-292" as a base selector for example: #supsystic-table-292 { ... } #supsystic-table-292 tbody { ... } #supsystic-table-292 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Sonnet svoje produkty balí do hnedého kartónu, ktorý vyzerá ako recyklovaný. Takže za environmentálne myslenie dávame palec hore.

   

V balení sa okrem doku samotného nachádza ešte manuál, 50cm kábel Thunderbolt 3, napájací adaptér a sieťový kábel na 230 V.

Napájací adaptér má dostatočne dlhé káble, aby ste dock mohli umiestniť na vhodné miesto. Nezabúdajte však, že ste obmedzení dĺžkou kábla TB3, ktorý budete pripájať k notebooku. Ideálne umiestnenie doku je teda niekde pod monitorom alebo vedľa neho.

   

Výkon adaptéra je až 180 W, no dok samotný podporuje nabíjanie klienta len 87 W.

Keby vám nestačil polmetrový kábel Thunderboltu, výrobca ponúka aj metrovú verziu. Káble TB3 sú však vo všeobecnosti drahé a dávajte si tiež pozor na ich priepustnosť. Krátke polmetrové sa používajú na dosiahnutie maximálnej priepustnosti 40 Gb/s, ktorá je pre protokol TB3 špecifikovaná. Niektoré dlhšie káble však ponúknu len polovičnú rýchlosť, teda 20 Gb/s.

Hlavným cieľom doku je samozrejme rozšíriť portovú výbavu vášho notebooku a umožniť tak pripojenie viacerých monitorov či rôzneho príslušenstva. Vpredu vidíte indikátor pripojenia do elektrickej siete a druhý zobrazujúci pripojenie k notebooku. Nachádza sa tu tiež čítačka kariet SD, ktorú už v notebookoch pomaly nenájdeme, hlavne ak ide o ultrabooky. Nasleduje dvojica 5-gigabitových portov 3.2 gen 1, pričom jeden z nich podporuje aj nabíjanie, napríklad vášho smartfónu. Posledným konektorom vpredu je 3,5mm audio konektor.

Prvý aj ľavý bok sú bez konektorov. Vzadu sa nachádza hlavná konektivita. Je to trojica konektorov USB 3.0/3.1 gen 1/3.2 gen 1, 1Gb port RJ-45 a dva porty Thunderbolt 3, pričom pravý slúži na pripojenie k vášmu notebooku a druhý na pripojenie ďalších Thunderbolt 3 zaradení či monitora. Hlavný port dokáže nabíjať výkonom až 87 W, ako sme už spomínali. To bude stačiť na drvivú väčšinu ultrabookov s úspornými účkovými procesormi Intelu, teda tými, čo majú TDP 15 W a nemajú dedikovanú grafiku. Pri Macbookoch dokáže dock nabíjať celé portfólio od Air až po 15″ Mac Pro, čo sme aj vyskúšali. Ďalej tu nájdete ešte HDMI 2.0, ktoré podporuje 4K pri 60 Hz a napájací adaptér, ktorým dok pripájate do elektrickej siete.

Horná aj spodná časť doku sú kovové, stredný čierny lesklý pás je plastový. Bude tak zachytávať odtlačky aj škrabance po pripájaní príslušenstva. Vhodnejší by tak bol iný materiál. Dok je však okrem toho špičkovo spracovaný a po tejto stránke mu nie je čo vytýkať. Poďme sa naň pozrieť v praxi.

Dnes sa pozrieme na trochu netradičný produkt v našom portfóliu. Ide totiž o príslušenstvo, ktorému sa tu až tak nevenujeme. Echo 11 je však veľmi zaujímavý dok, ktorý si určite zaslúži vašu pozornosť. Najmä ak berieme do úvahy, že Thunderbolt 3 je súčasťou nových procesorov Intel Ice Lake a s najväčšou pravdepodobnosťou tak už nebude privilégiom drahších notebookov, ale dostane sa aj do mainstreamu.

Testy

Dok sme odskúšali na platformách Windowse aj MacOS.

Proces pripojenia na Windowse vyžaduje potvrdenie pripojenia nového Thunderboltového zariadenia. Po pripojení kábla TB3 k notebooku vám vyskočí upozornenie na pripojenie nového zariadenia. Keď ho otvoríte, máte možnosť odmietnuť, prijať jednorázovo alebo prijať navždy toto zariadenie. Ak pripojenie prijmete, môžete dock začať používať.

   

V detaile zariadení Thunderbolt si potom môžete pozrieť ešte detaily doku, ako je názov výrobcu, meno alebo režim napájania. V prípade, že pripojíte kompaitiblný notebook, bude sa aj nabíjať. Odskúšané to máme na Lenovo X1 Carbon šiestej generácie. Zobrazený Lenovo Legion Y740 sa však nabíjať nebude, kedže aj jeho napájací adaptér má väčší výkon ako je 87 W. To sme už spomenuli aj v jeho recenzii.

Na MacOS bolo pripojenie rýchlejšie, skôr bol problém nájsť, či je vôbec dok pripojený. Hneď však bolo vidieť ikonku napájania. Po pripojení kábla LAN do doku sa aj Macbook pripojil k internetu. V nastaveniach sú potom opäť detaily doku.

   

Dok tak vo všetkých testovaných prípadoch fungoval podľa očakávaní a nie je tak čo kritizovať, len chváliť.

Záver

Sonnet Technologies Echo 11 Thunderbolt 3 dock je skvelý doplnok k vášmu notebooku s portom Thundebolt 3. Stačí vám jeden kábel a možnosti vášho notebooku budú poriadne rozšírené. Najradšej dok používam v práci, kde mi stačí zapojiť jeden kábel a hneď sa mi notebook nabíja, pripoja sa dva monitory, eternet a myš s klávesnicou. Zároveň mám k dispozícii viac portov USB a predovšetkým čítačku kariet SD, ktorá mi na notebooku tak chýba. Toto je presne to „One Cable Solution“, o ktorom Intel pri predstavení Thunderbolt 3 hovorí. V praxi je to naozaj pôsobivé a veľmi komfortné na používanie.

Dok funguje ako má a negatíva sa tak hľadajú len ťažko. Lesklý čierny plast na obrube je nevhodný kvôli odtlačkom a škrabancom. Ide však o trend, ktorý vidíte nielen pri počítačoch, ale aj napríklad v autách. Jediným reálnym negatívom je tak jediný bežný videovýstup vo forme HDMI, pričom určite by sa zišiel aj klasický DisplayPort. Ten je k dispozícii pomocou druhého portu TB3, no na to už potrebujete redukciu, nakoľko monitorov s USB-C je stále málo. Pri produktoch Thunderbolt 3 je zvykom aj vyššia cena a ani v tomto prípade tomu nie je inak. Echo 11 stojí 8500 Kč / 330 eur, čo za príslušenstvo k notebooku rozhodne nie je málo. Ak však zvážite všetky výhody, ktoré dock prináša, a chcete si dopriať luxus pripájania len jediného kábla k notebooku, aby ste získali plnohodnotnú konektivitu, budete musieť túto sumu prekusnúť.

Sonnet Technologies Echo 11 Thunderbolt 3 Dock
+ nabíjanie až 87 W
+ 5x USB 3.0
+ čítačka SD kariet
+ kovové telo
+ bezproblémové pripojenie k Windows aj MacOS
- vysoká cena
- lesklý čierny plast sa ľahko špiní
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-293" as a base selector for example: #supsystic-table-293 { ... } #supsystic-table-293 tbody { ... } #supsystic-table-293 tbody tr { ... } */