Site icon HWCooling.net

Test MSI MPG Gungnir 110R: Slnečno, miestami prehánky

Takmer skvelý zovňajšok

MSI s údivom produkuje nové a nové skrinky v rôznych kategóriach. Niekto by mohol povedať, že ako na bežiacom páse. Nová Gungnir 110 je na trhu zhruba mesiac. Predáva sa v dvoch variantoch M a R líšiace sa od seba iba drobnosťami. My máme k dispozici na testovanie vyšší model R, ktorý vyzerá oproti variante M úhladnejšie. Na ďalšie rozdiely a hlavne na to, čo ponúka nová skrinka si ukážeme v recenzii.

Základné parametre

ParametreMSI MPG
Gungnir 110R
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 170 mm
Grafická kartado 340 mm
Ventilátor4× 120 mm
Montáž radiátorov1× do 360 mm + 1× do 240mm
2,5" pozície5
3,5" pozície2
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)450× 430× 215 mm (41,6 l)
Hmotnosť7,9 kg
Materiályoceľ + plast ABS + temperované sklo
Konektivita2× USB 3.2 gen. 1 + 1× USB 3.2 gen. 1 Type C + 2× 3,5mm jack
Orientačná cena110 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-494" as a base selector for example: #supsystic-table-494 { ... } #supsystic-table-494 tbody { ... } #supsystic-table-494 tbody tr { ... } */

 

Takmer skvelý zovňajšok

Štandardnému baleniu sa nedá nič vyčítať a ani nie je čo pochváliť. Teda až na spojovací kábel troch ventilátorov. Ten sa pri početnom obsahu ventilátorov môže hodiť. Viete ho využiť aj pre modely s reguláciou PWM,  ktorú tie dodávané nemajú. Skrutky, jednorázove pásky a prehladný návod sú základom pravdepodobne všade. S vernostným programom MSI pri každom nákupe, hodnotení produktu či odporúčaní priateľom a známym viete získavať body, ktoré neskôr môžte pretransformovať do vecných alebo elektronických produktov. 

Ľavá bočnica je po celom obvode zo 4 mm temperovaného skla, ktoré pridáva skrinke na váhe pár gramov navyše oproti klasickým plechom. Pre vyššiu váhu a krehkosť skla tu máte skvelo vymyslený koľajnicový systém, ktorý zaisťuje vysokú stabilitu pri nasádzaní či odnímaní bočnice. Vychádza zo spodných nožičiek, kde sa dole sklo podopiera a tým sa znižuje možnosť nehody s ťažkým sklom.

Naša testovaná varianta R má viac temperovaného skla než jej lacnejšia sestrička. Konkrétne na prednom paneli. Ten je tvarovaný do predĺženého ihlanu, rozdeleného na dve časti. Zľava sklenú a sprava kovovú. Medzi sebou sú delené úzkym pásom perforovanej mriežky. Väčšiu časť chladného vzduchu berie skrinka hlavne po bokoch a z vrchnej a spodnej časti. Tie sú perforované na väčšej ploche.

   

Osobne som rád, že sa predný panel žiadným spôsobom neviaže na hlavnú konštrukciu a je možné ho pohodlne odňať bez nejakého strachu z poškodenia káblov. Aj keď nemusí jeho agresívnejší vzhľad sadnúť každému, tak toto je jedna z jeho najväčších výhod. Zvrchu a i na bokoch sú pomerne hrubé diery na prívod vzduchu k ventilátorom. Zakončenia vo vnútri panela sú pomerne ostré. Odporúčam si dávať pozor pri manipulácií s predným panelom.

Pred samotnými ventilátormi je už poriadny prachový filter s veľmi jemným sitom. Filter sa odníma a zasúva veľmi jednoducho. Pomocou zasunutia do štyroch otvorov a následného zacvaknutia dvoch istiacich klipsov.   

Za prachovým filtrom sú pripravené tri ventilátory s ARGB LED a pracovným rozsahom otáčok 350 – 1500 ot./min. Síce nemajú označenie a ani ich výrobca nikde neuvádza, no pravdepodobne to budú MSI MAX F12A. Veľkou prednosťou pre milovníkov osvetlenia určite budú ich takmer nekonečné možnosti nastavení.


Nepresné osadenie panela ku kovovej konštrukcií bola pre mňa podpásovka, ktorú by som pri 110-eurovej skrinke nečakal. Nielenže utrpela estetická stránka, ale aj tá fyzická. Z kovovej konštrukcie vyčnievajú trochu ostré hrany a ak má niekto skrinku pod nohami, ako napríklad ja, neraz môže na to doplatiť. Ale je veľká pravdepodobnosť, že sa ku mne dostal len záverečný kus z piatkovej šichty a toutou chybou nemusia trpieť ostatné skrinky. Ale samo o sebe sú tak či onak všetky hrany panela neobvykle ostré.

   

Konektivita je v tejto cenovke adekvátna a na vrchnom paneli sú konektory 1× USB typu C, 2× USB typu A a 2× 3,5mm jack pre slúchadlá a mikrofón. Nechýbajú ani tri najčastejšie tlačidlá. Najväčšie slúži k zapnutiu PC, hneď vedľa neho je malé tlačidlo na reštart a posledné zprava je na zmenu osvetlenia RGB LED. To, ako je zvykom, má už v základe veľa variací rôznych farieb a efektov. Jediná nevyhovujúca vec na funkčnom paneli je ostro svietiaca kontrolka, inak je tu všetko v poriadku.

Vrchný prachový filter je jednoduchý a čiastočne zabráni hlavným nečistotám aby sa dostali do vnútra skrinky. Prachový filter na nasávaní je podstane jemnejší, aj keď tu tá potreba na jemnosť nie je až taká doležitá, keďže sa vzduch cez strop dynamicky nenasáva. Osadenie tohto filtra je veľmi precízne a nikde neprečnieva. Dokonca je ešte o milimeter nižšie. Uchytený je tam najpoužívanejšou metódou a síce magnetmi po celom svojom obvode. Zároveň vám mriežka pod filtrom otvára možnosti uchytenia dvoch 120 mm ventilátorov alebo radiátor vodného chladenia do veľkosti 240 mm.

Jeden výduch pre 120 mm ventilátor, otvor pre I/O panel základnej dosky, krytky rozširujúcich kariet a otvor pre zdroj. Jednoduché a rokmi overený štandard, ktorý sa asi tak rýchlo nezmení na zadnej strane skrinky. Predsa som tu ale našiel veľký nedostatok. Všetky istiace skrutky bočníc majú buď zle vyrezaný závit a je ich takmer nemožné rukou dotiahnuť alebo odskrutkovať na prvý až desiatýkrát. Po tom čo sa mi železná pilina zo závitu pichla do prsta, som sa na tie skrutky vykašlal. Časom sa to ale zlepšilo, skrutky dorezali čo potrebovali, ale aj tak…

Spodná časť sa tiež nesie v štýle ihlanu, tak ako predná. Podstavce majú na sebe protišmykové podložky, aby skrinka stála na mieste na každom povrchu. Sito prachového filtra je totožné, ako použil výrobca na vrchnej časť. Pri zdroji by som chcel určite kvalitné, jemné sito, nakoľko zdroj nasáva zo zeme všetko. Možno by sa dalo argumentovať tým, že je nad zemou až 35 mm. K vyčisteniu filtra je dobré rozobrať podstavec, ktorý je nad ním umiestnený, pomocou dvoch skrutiek. Podľa mňa zbytočne komplikované. 

   

MSI s údivom produkuje nové a nové skrinky v rôznych kategóriach. Niekto by mohol povedať, že ako na bežiacom páse. Nová Gungnir 110 je na trhu zhruba mesiac. Predáva sa v dvoch variantoch M a R líšiace sa od seba iba drobnosťami. My máme k dispozici na testovanie vyšší model R, ktorý vyzerá oproti variante M úhladnejšie. Na ďalšie rozdiely a hlavne na to, čo ponúka nová skrinka si ukážeme v recenzii.

Všetko pre káble

Podnos skrinky je tvorený z plechu hrubého 0,7 mm čo je slušný parameter pri skrinkách. Veľkostne do vnútra zmestíte všetko, po čom vaše oči túžia a peňaženka dovolí. Na podnos uchytíte všetky najpoužívanejšie rozmery dosiek. Od Mini ITX cez micro ATX až k formátu ATX. Priechodky káblov sú po pravej strane pogumované a dodávajú kompletu celistvosť. Vrchné a spodné priechodky už pogumované nie sú, no výhodou ostáva ich veľkosť, tak ako ich pogumovaných súrodencov. Napríklad zapojenie takého kábla EPS na napájanie procesora vôbec nie je hlavolam. Ak by ste chceli napájať poriadneho žrúta, tak si skrinka poradí aj s poriadne masívnym chladičom až do výšky 170 mm.

Tunel, ktorý delí spodnú časť od vrchnej má výrez na lepšiu manipuláciu s osadením zdroja. Taktiež sa môžete zdrojom aj pochváliť vďaka sklu. Na jeho vrchu je jedna pozícia pre 2,5“ úložisko, dva otvory priamo pod podnosom. Vpravo, priamo pod ventilátormi, je najväčší otvor pre káble. Ten veľmi veľmi rád používam (ak to skrinka dovolí) k napájaniu grafickej karty. Tie vie skrinka pojať až do dĺžky 340 mm, čo by v dnešnej dobe nemal byť problém už pri žiadnej novej grafike. Vzadu na výduchu je umiestnený rovnako výkonný ventilátor RGB LED ako prvé tri v prednej časti skrinky.

Celkový výsledok s trochou snahy vie byť pastvou pre oči aj s klasickými káblami od zdroja

Na druhej strane na vás bude čakať tá náročnejšia práca, hlavne ak sa bavíme o uložení káblov. Miesta pre káble je tu dostatok a viete tu vykúzliť pekný káblový manažment ako sa na 110-eurovú skrinku patrí. Ja som tomu teda príliš nedal, ale nedostal som sa do konfliktu s priestorom medzi podnosom a bočnicou, 22 mm mi bohate stačilo.

O ďalšie 4mm vás ešte pustí bočnica

Celou ľavou stranou sa tiahnu štyri pásy so suchým zipsom pre pevné a ľahké uchytenie káblov. Ostatné strany majú predprípravu aspoň na klasické jednorázové pásky. Horšie by to možno bolo, ak by ste používali 3,5“ HDD a museli priečinok (s dvoma pozíciami pre tieto disky) nechať na svojom mieste. Jeho demontáž je možná cez päť skrutiek. Štyri sú na spodnej časti skrinky, kde dva z toho sú priamo v podstavci. Piata skrutka je umiestnená na vrchnej časti tunela. Po odmontovaní priečinka vznikne priestor až pre 200 mm zdroj ATX. Ak by bola jedna 2,5″ pozícia vpredu málo, MSI pridalo druhú na zadnú stranu podnosu. 

Vedľa tejto pozície je nainštalovaný rozbočovač konektorov RGB LED, ktorý má dve volné miesta pre prípade rozšírenie osvetlenia skrinky. Ostatné štyri sú obsadené ventilátormi. Pre napájanie rozbočovača stačí kábel SATA. Prostredníctvom tohto malého „mozgu“ je možné ovládať prednastavené osvetlenie len tlačidlom LED na skrinke alebo cez základnú dosku, ktorá podporuje obslužnú aplikáciu MSI Mystic Light.

MSI s údivom produkuje nové a nové skrinky v rôznych kategóriach. Niekto by mohol povedať, že ako na bežiacom páse. Nová Gungnir 110 je na trhu zhruba mesiac. Predáva sa v dvoch variantoch M a R líšiace sa od seba iba drobnosťami. My máme k dispozici na testovanie vyšší model R, ktorý vyzerá oproti variante M úhladnejšie. Na ďalšie rozdiely a hlavne na to, čo ponúka nová skrinka si ukážeme v recenzii.

Metodika testovania

Celá skrinka ponúka vo výbave štyri ventilátory, ktoré sú schopné vyprodukovať hlučnosť až 42,6 dBA. Bohužiaľ pri skrinke za 110 eur je ešte stále v móde prenášanie vibrácií na kostru. Keď prenášaniu zabránim, je maximálna hlučnosť 41,5 dBA, čo je rozdiel vyše jedného decibela. Zo všetkých testov a roky praxe nám vravia, že nie je najlepší nápad mať 3× nasávanie a 1× výduch. Otestoval som výrobcom dodávané rozloženie ventilátorov a ako bonus som spodný ventilátor nasávania premiestnil na vrchnú časť skrinky ako ďalší výduch nad procesorom. Výsledok môžte vidieť v grafoch nižšie.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,8 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 15 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty boli zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskové.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaMSI GTX 1080 Aero
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDKingston SSDNow UV400 240 GB
M.2 SATA SSDCrucial MX500 1TB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
SkrinkaMSI Gungnir R110
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-617" as a base selector for example: #supsystic-table-617 { ... } #supsystic-table-617 tbody { ... } #supsystic-table-617 tbody tr { ... } */

MSI s údivom produkuje nové a nové skrinky v rôznych kategóriach. Niekto by mohol povedať, že ako na bežiacom páse. Nová Gungnir 110 je na trhu zhruba mesiac. Predáva sa v dvoch variantoch M a R líšiace sa od seba iba drobnosťami. My máme k dispozici na testovanie vyšší model R, ktorý vyzerá oproti variante M úhladnejšie. Na ďalšie rozdiely a hlavne na to, čo ponúka nová skrinka si ukážeme v recenzii.

Testy chladenia CPU a GPU






MSI s údivom produkuje nové a nové skrinky v rôznych kategóriach. Niekto by mohol povedať, že ako na bežiacom páse. Nová Gungnir 110 je na trhu zhruba mesiac. Predáva sa v dvoch variantoch M a R líšiace sa od seba iba drobnosťami. My máme k dispozici na testovanie vyšší model R, ktorý vyzerá oproti variante M úhladnejšie. Na ďalšie rozdiely a hlavne na to, čo ponúka nová skrinka si ukážeme v recenzii.

Testy chladenia základnej dosky









MSI s údivom produkuje nové a nové skrinky v rôznych kategóriach. Niekto by mohol povedať, že ako na bežiacom páse. Nová Gungnir 110 je na trhu zhruba mesiac. Predáva sa v dvoch variantoch M a R líšiace sa od seba iba drobnosťami. My máme k dispozici na testovanie vyšší model R, ktorý vyzerá oproti variante M úhladnejšie. Na ďalšie rozdiely a hlavne na to, čo ponúka nová skrinka si ukážeme v recenzii.

Testy chladenia SSD






Zahrievanie vzduchu pod stropom



MSI s údivom produkuje nové a nové skrinky v rôznych kategóriach. Niekto by mohol povedať, že ako na bežiacom páse. Nová Gungnir 110 je na trhu zhruba mesiac. Predáva sa v dvoch variantoch M a R líšiace sa od seba iba drobnosťami. My máme k dispozici na testovanie vyšší model R, ktorý vyzerá oproti variante M úhladnejšie. Na ďalšie rozdiely a hlavne na to, čo ponúka nová skrinka si ukážeme v recenzii.

Záver

Ako som spomínal, je lepšie spodný ventilátor nasávania presunúť na výduch. Výsledky sú priaznivejšie hlavene pre procesor, pre ktorý sa ta výmena oplatí urobiť, aj keď utprí estetická stránka. Skrinka ma veľa pozitív aj negatív. K tým negatívam by som potreboval aspoň ďalšie dva kusy aby som si nimi bol 100% istý, pretože sa mi nezdá aby skrinka za 55 eur (MSI forge 100M), bola na rovnakej úrovni ako skrinka za 110 eur. Ak nerátame materiálové vyhotovenie.

Agresívnejši vzhľad a spracovanie skrinky na herný štandard uspelo na 100 %. Skrinka dokáže uchladiť dlhodobé hranie bez problémov a tak isto ukojiť oko pozorovateľa. Veľké plus patri prednému panelu a taktiež spracovaniu pre káblový manažment. Skrinku by som hlavne odporúčal každému prvoskladateľovi, ktorý chce kvalitnú skrinku a uloží ju na stôl, nie pod nohy. Skrinka dokáže zvýrazniť všetky komponenty umiestnené v nej a taktiež ich aj držať na pohodových teplotách.

MMSI MPG Gungnir 110R
+ účinné chladenie
+ široká konektivita
+ dobré možnosti prispôsobenia
+ slúšný káblový manažment
- slabšie vyhotovenie
- vyššia cena
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-496" as a base selector for example: #supsystic-table-496 { ... } #supsystic-table-496 tbody { ... } #supsystic-table-496 tbody tr { ... } */