Site icon HWCooling.net

Úplne prvé svietiace ventilátory z LCP sú od Thermaltake

Thermaltake Toughfan 12 RGB a Toughfan 14 RGB

Doteraz žiadne ventilátory a ARGB LED neboli vyrobené z polymérov tekutého kryštálu. Menia to až Toughfan 12 RGB a Toughfan 14 RGB. A keďže od pevnosti lopatiek sa výrazne odvíjajú aerodynamické vlastnosti, obzvlášť v reštriktívnom prostredí, v podaní Thermaltake pôjde o jedny z najefektívnejších efektných ventilátorov celkovo. Ak nie o úplne najefektívnejšie, geometriu na to Toughfany majú.

Mať iba formičku pre efektívne vytvarovaný rotor na špičkové výsledky nestačí, to už viete z testov „ohybného“ ventilátora Akasa Alucia SC12. Aby sa ventilátor vo svojom formáte narážal na hranicu fyzikálnych možností, čo sa týka efektivity, musí byť použitý dostatočne pevný materiál. Dostatočne pevný na to, aby za behu pokiaľ možno vôbec nachádzalo k deformácii lopatiek.

Najpevnejší materiál, ktorý sa používa na výrobu počítačových ventilátorov, je LCP (polyméry tekutého kryštálu). Na ich potreby/rýchlosti stačí na to, aby nedochádzalo k výraznému vlneniu lopatiek. S týmto materiálom sme sa stretli už u ventilátora MSI MEG Silent Gale P12 a na jeho báze je postavená aj „sterroxová“ Noctua NF-A12x25 PWM. A po novom aj osvetlené ventilátory Thermaltake vo formátoch 120 mm (Toughfan 12 RGB)140 mm (Toughfan 14 RGB). Tie vychádzajú zo starších Toughfan 12Toughfan 14 bez ARGB LED.

Rýchlosť osvetlených variantov je rovnaká (500–2000 ot./min pre 120 mm aj 140 mm) a identicky vyzerá aj rotor. Napriek tomu majú nové ventilátory s ARGB LED uvádzaný o 8–10 % nižší prietok (91,32 m3/hod, resp. 181,79 m3/hod pre väčší model) a nižší je takisto statický tlak (2,40/3,04 mm H2O). Dané to môže byť nejakými odlišnosťami v rámčeku alebo predsa len trochu iným sklonom lopatiek, z dostupných ilustrácií sa to posudzuje veľmi ťažko.

V každom prípade zaručene pôjde o špičkové ventilátory na radiátory chladičov. Zatiaľ čo Toughfan 12 RGB medzi neosvetlenými nejakú konkurenciu má, tak o číslo väčší Toughfan 14 RGB len v Toughfane 14 (bez RGB). Isteže, je tu BeQuiet! Silent Wings 4, ale to je ventilátor z PBT. V tomto formáte ventilátory z LCP zatiaľ nikto nemá a do vydania novej generácie 140-milimetrových ventilátorov Noctua sa to tak zrejme i zostane. A aj potom s najväčšou pravdepodobnosťou Toughfan 14 RGB  bude jediná možnosť osvetlením. To Thermaltake zakomponovala do rámček. Inak by to ani nešlo – LCP nemôže byť číre a vo farbe má slabú svetlovodivosť. Z týchto dôvodov sa tak svetlo ARGB LED sústredia najmä do rohov ventilátorov, z jednej aj z druhej strany a cez maticu bodových priezorov presvitá aj z profilu.

Vďaka použitiu LCP a stálosti tvaru lopatiek môžete pri týchto ventilátoroch očakávať nadštandardne nízke vibrácie a zvukový prejav zase nebudú trápiť rezonančné frekvencie. Trojbalenie 120-milimetrových modelov vás vyjde na približne 125 eur a 140 mm zase na 135 eur. Je možné, že predaj jednotlivo, po kusoch, Thermaltake neplánuje a ventilátory Toughfan 12/14 RGB vidí najmä na 360 mm alebo 420 mm radiátoroch kvapalinových chladičov.