Site icon HWCooling.net

Väčšia hrúbka, lepšie vlastnosti? Phanteks má ventilátor s 30 mm

Phanteks púta pozornosť novým ventilátorom s presahom zaužívanej hrúbky

Phanteks sčista-jasna vydal 120-milimetrový ventilátor s atypickou hrúbkou 30 mm. Vďaka takémuto profilu môžu mať rotor s rovnakým prierezom väčšiu plochu lopatiek. A keďže tie sa svojim tvarom na novom ventilátore Phanteks podobajú tým z Noctua NF-A12x25 PWM, ihneď sa začalo špekulovať o „výmene kráľov“ a podobne. Úplne také jednoznačné to ale z viacerých dôvodov byť nemusí.

Bola asi len otázka času, kedy niekto príde hrubším ventilátorom, než je štandardných 25 mm. Ono už vlastne zopár takých ventilátorov bolo alebo je – 38 mm hrubý SilverStone FHP141 sa stále predáva. Nový ventilátor Phanteks PH-F120T30 oproti nemu ale pôsobí atraktívnejšie už len pre rozšírenejší 120-milimetrový formát a hlavne pre tvar s dlhšími zakrivenými listami, o ktorých najmä vďaka Noctue panuje všeobecne dobrá mienka.

Najvýraznejší rozdiel v porovnaní s Noctua NF-A12x25 PWM je v počte lopatiek, ktorých má Phanteks o dve menej (namiesto deviatich „iba“ sedem). To však v prípade Phanteksu do nejakej miery kompenzuje väčšia šírka lopatky a celková plocha by mohla byť podobná aj pri štandardnej hrúbke 25 mm. Ventilátor Phanteksu je však o 5 mm vyšší, respektíve hrubší, takže tlačná plocha Phanteksu menšia nebude, naopak. Výrobca uvádza, že zväčšenie výšky tohto pri tomto návrhu zväčšilo celkovú plochu o 25 %.

Phanteks PH-F120T30 podobne ako Noctua NF-A12x25 PWM má na minimum (0,5 mm) zúženú medzeru medzi koncami lopatiek a rámčekom. To pre zvýšenie statického tlaku. Podľa špecifikácií by mal byť pri rovnakých (2000) otáčkach o 41 % (3,30 vs. 2,34 mm H2O) vyšší než v prípade NF-A12x25 PWM. To ale prirodzene pri vyššej hlučnosti.

Rozdiel v prietoku vzduchu je už ale zrejme menší, parametre uvádzajú 11 % v prospech Phanteksu (113,8 vs. 102,1 m³/h). To ale pri rovnakých otáčkach. Tu treba dodať, že PH-F120T30 má na motorčeku trojpolohový prepínač, ktorý v „pokročilej“ polohe dovoľuje chod dokonca až na 3000 ot./min. Tým má zodpovedať prietok vzduchu 171,6 m³/h a statický tlak až 7,11 mm H2O. Protipólom je hybridný režim, v ktorom regulácia PWM nevyženie rýchlosť nad 1200 ot./min – to je maximum. V tomto ako v jedinom režime sa ventilátor vypína, to pri intenzite PWM pod 50 %.

Konštrukcia rotora a rámčeka PH-F120T30 je vyhotovená z polymérov tekutých kryštálov spevnených sklenými vláknami. Návrh motora vznikal v spolupráci s firmou Sunon, ktorá má v tomto smere bohaté skúsenosti. Motor je 6-pólový, s trojfázovým krútiacim momentom a na roztočenie mu stačí prekonať pomerne malú silu, takže by mohol byť tento ventilátor aj energeticky efektívny. Veľmi slušné (tiché) by mali byť aj magnetické nekontaktné ložiská. Stredná doba medzi poruchami (MTBF) je uvádzaná 150 000 hodín.

Na internete sa  už objavili aj prvé testy. Nejaké prvé merania robili na Tom’s Hardwarekompletná recenzia vyšla na TechPowerUp! Ani v jednom prípade však merania neobsahujú hodnoty statického tlaku, ale prietok je meraný cez prekážku (radiátor), čo naznačuje, ktorý ventilátor toho pretlačí viac.

Škoda akurát toho zarovnania podľa rovnakých otáčok (namiesto rovnakej hlučnosti) na TPU. Každopádne pri 1000 ot./min podľa tých testov Phanteks PH-F120T30 dosahuje prietok vzduchu vyšší o 3,06 m³/h, ale zároveň je o 1,5 dBA hlučnejší než Noctua NF-A12x25 PWM. Ten rozdiel v hladine hluku je pomerne výrazný, v prietoku naopak zanedbateľný, takže je možné, že pri rovnakých decibeloch by o chlp lepšie výsledky podávala Noctua (ten prepočet s normalizáciou podľa rovnakých dBA je na TPU dosť skresľujúci). Ako to je presne sa každým dňom dozviete z našich testov, ktoré sú už naozaj na spadnutie (a oddialilo ich iba vydanie Radeonu RX 6600 XT, jeho testovaniu sa teraz venujeme).

Pri montáži do stropnej pozície väčšia hrúbka PH-F120T30 zhoršuje kompatibilitu so skrinkami. Modelov, ktoré majú dosť priestoru (a dostatočne odsadenú základnú dosku) v stropnej pozícii je pomerne málo a v tých, čo sú, to často vychádza na chlp aj s 25 mm hrubými ventilátormi. Pri vežovitých chladičoch budú zase častejšie kolízie s pamäťovým modulom v prvom slote DIMM. V pozícii systémových ventilátorov by väčšia hrúbka vadiť nemala, azda len veľmi v ojedinele, v skrinkách s atypickou konštrukciou. Rozteč montážnych dier je, zdá sa, zachovaná. Usporiadanie je do štvorca a vzdialenosti stredov budú s najväčšou pravdepodobnosťou 105 mm, teda štandardné.

Phanteks PH-F120T30 sa má začať predávať už v priebehu tohto mesiaca, teda v auguste 2021. To za odporúčanú cenu 30 eur alebo môžete na kuse ušetriť trojbalením za 85 eur.