Site icon HWCooling.net

Vercajch na testy Alder Lake: MEG Z690 Unify a pamäte DDR5

Socket Intel LGA 1700 na desce MSI MEG Z690 Unify (Zdroj: HWCooling.net)

Testovacia zostava na procesory Alder Lake

Jeden z procesorov Alder Lake máme už v redakcii a tentokrát budeme rýchli – kompletné testy zverejníme v najbližší možný termín, teda 4. novembra. Dovtedy musíme, čo sa týka vlastností nových procesorov Intelu, mlčať. Ale už teraz vás môžeme trochu navnadiť ukážkou platformy, na ktorej testujeme. V článku nájdete aj termovíznu fotografiu VRM základnej dosky MSI MEG Z690 Unify.

O výkone ani prevádzkových vlastnostiach procesorov Alder Lake síce nemôžeme ani ceknúť, ale o základnej doske a vecí okolo sa už trochu písať dá.

V našich testoch sa stretnete s doskou MSI MEG Z690 Unify. Tá je na špičke ponuky spoločne so Z690 Ace. Unify by mala mať rovnakú napájaciu kaskádu, ale nemá osvetlenie (čo môže byť pre niekoho plus), vďaka čomu bude aj lacnejšia. Táto doska podobne ako aj iné vrcholové modely podporuje nový štandard pamätí DDR5.

Základná doska MSI MEG Z690 Unify

My máme k dispozícii 32-gigabajtovú súpravu modulov Kingstone Fury Beast s XMP 3.0 nastaveným na 5200 MHz s CL40. Daňou za vyššiu priepustnosť tak bude pomalšie časovanie. Ako sa to prejaví v praxi na výkone sa už čoskoro dozviete z našich testov.

Pamäte Kingston Fury Beast (2× 16 GB, 5200 MHz/CL40)

Vráťme sa ale ešte k základnej doske MEG Z690 Unify. Tá ma mimoriadne mohutnú 19-fázové VRM so 105 A MOSFETmi. Už to značí, že spotreba Core i9 bude vystrelená poriadne vysoko. Pre zaujímavosť sme dosku zaťažili a pozreli sa na napájanie optikou temovíznej kamery.

Zahrievanie je pomerne nízke aj bez chladičov, čo je dobre. Vieme, že by ste radi vedeli, akej spotrebe takéto zahrievanie prináleží a s akým procesorom sme testovali, to však bohužiaľ zatiaľ ešte prezradiť nemôžeme.

Zahrievanie VRM základnej dosky MSI MEG Z690. S akým procesorom, pri akej spotrebe a v akom teste sa dozviete štvrtého

Na tento minitest sme ale použili nového vodníka MSI, ktorý už používa ventilátory Silent Gale 12. Jedná sa o model CoreLiquid S360. V rámci štandardnej metodiky prirodzene použijeme rovnako ako aj v starších testoch procesorov chladič Noctua NH-U14S, aby bolo možné porovnávať zahrievanie oproti iným, už otestovaným procesorom. Vodníka sme tu použili najmä preto, aby sme termokamerou videli na MOSFETy.

Kvapalinový AIO chladič MSI CoreLiquid S360

To by bolo z tohto hlásenia všetko, o týždeň sme tu s veľkým testom.