Site icon HWCooling.net

Adata XPG Battlecruiser: Drahšia vždy neznamená lepšia

Metodika testovania

V aktuálnej situácii sa gaming teší väčšej obľube než kedykoľvek predtým. K nemu bezpochyby patria aj hráčske periférie a vyšperkovaný hardvér. Preto som si pre vás prichystal recenziu skrinky Battlecruiser od Adata z hernej divízie XPG. Už na pohľad je jasné, že o priestor a RGB núdza nebude. Otázne je, ako si táto skrinka poradí s chladením vedľa silnej konkurencie.

Základné parametre

ParametreAdata XPG
Battlecruiser
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX, E-ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 170 mm
Grafická kartado 400 mm
Ventilátor4× 120 mm
Montáž radiátorov2× do 360 mm + 1× do 120mm
2,5" pozície5 + 1 zdieľané
3,5" pozície2 + 1 zdieľané
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)485 × 506 × 225 mm (55 l)
Hmotnosť- kg
Materiályoceľ + plast + temperované sklo
Konektivita2× USB 3.2 gen. 1 + 1× USB 3.1 gen. 1 Type C + 1× 3,5mm jack
Odporúčaná cena120 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-835" as a base selector for example: #supsystic-table-835 { ... } #supsystic-table-835 tbody { ... } #supsystic-table-835 tbody tr { ... } */

Na oko pekný exteriér

Hneď na úvod prezradím, že je celá skrinka presklenná, teda až na zadnú časť. Štyri temperované sklá o hrúbke 4 mm robia z Battlecruiser v strednej triedy unikátny kúsok. Všetky sklá sú ku konštrukcii uchytené dvomi skrutkami, takže na nejaké rýchle odňatie je treba zabudnúť. Trochu mi uniká význam ukazovať svetu káble za podnosom základnej dosky. Toto bude asi ideálna voľba pre tých, ktorí svoj káblový manažment vyšperkujú do dokonalosti.

V príslušenstve skrinky žiadnu exotiku nečakajte. Dokonca by som povedal, že je naoko chudobnejšie ako pri lacnejších skrinkách. Účel ale plní a všetky komponenty do vnútra skrinky osadíte. Pre fanúšikov značky sú pribalené aj rôzne druhy nálepiek.

Predná časť skrinky je plne odnímateľná, čo beriem ako veľkú výhodu pri čistení. Tu je možné odobrať po odtočení dvoch skrutiek zospodu skrinky. K nasávaniu chladného vzduchu slúžia tri otvory. Dva primárne po bokoch predného panela a jeden menší otvor na jeho prednej časti. Ten zároveň rozdeľuje temperované sklo od brúseného kovu s logom značky. Prachový filter je z tenkých nylonových vlákien, ktoré zachytia väčšinu nečistôt, a taký tam predsa chcete. Za ním na vás čakajú tri 120 mm ventilátory ARGB s označením Vento. Tie sú napájané cez štandardný 3-pin, pričom ich rýchlosť sa hýbe na úrovni 1200 otáčok za minútu. Výrobca udáva ich životnosť na 60 000 hodín, čo nie je ani málo, ale ani veľa, taký akurátny priemer. V prípade potreby je možné ventilátory vymeniť za radiátor vodného chladenia do veľkosti 360 mm.

   

Počet režimov osvetlenia je na čísle 13 aj s možnosťou zosynchronizovať ho s hudbou. Tu je ale potrebné mať zapojené ARGB priamo do dosky. Osvetlenie RGB funguje aj bez toho, stačí napájanie cez kábel SATA.

Vrchná časť skrinky vám ponúka 3× port USB, z toho jeden typu C. Samotné napájanie konektorov môže byť ale trochu problematické v závislosti od dosky, ktorú do skrinky plánujete dať. Na to aby ste využili všetky tri porty, potrebujete na doske 2× napájanie USB 3.0, čo nie všetky dosky majú. Jeden je na napájanie dvoch USB typu A a druhý pre napájanie USB typu C. Ja som kvôli tomu mohol využívať len jeden typ konektorov USB. Ďalší, menej štandardný konektor je hybridný 3,5 mm jack. Ten má skrinka iba jeden a je určený pre slúchadla aj s mikrofónom. Tlačidlo pre zmenu farby a reštart je takmer nemožné stlačiť, čo mi potvrdila aj priateľka. Treba vynaložiť veľa úsilia, pretože sú obe tlačidlá malé a zapustené hlboko v konštrukcii. To bolo pri testovaní až otravné. Aspoň že tlačidlo zapnutia s trojuholníkovým tvarom sa im vydarilo.

Temperované sklo na vrchu je možné odňať a tak získať jednoduchý prístup k hornej časti skrinky. O to je jednoduchšia inštalácia komponentov ako zapojenie kábla EPS na napájanie procesora a radiátor vodného chladenia. Ten skrinka pojme do veľkosti 360 mm. Prachový filter tu má hrubšiu perforáciu, čo ale vôbec neprekáža, nakoľko je prekrytý ešte sklom. Zaujímavým „doplnkom“ sú otvory po bokoch vrchnej časti. Pretlaku v skrinke to určite nepomôže a som zvedavý, aký ich prítomnosť bude mať dopad na zahrievanie vrchnej časti.

Zadná strana je typická ako u väčšiny skriniek. Výstup pre panel I/O základnej dosky, výduch pre už osadený 120mm ventilátor Vento, vstup pre zdroj a krytky rozširujúcich kariet. Tu si môžete všimnúť dvoch krytiek otočených do vertikálnej polohy, takže skrinka je pripravená poňať v tejto polohe aj grafickú karty. 

Celú dĺžku spodnej strany pokrýva jemný nylonový filter s nástrčným mechanizmom. Vyberanie filtra je orientované na zadnú stranu, kde má aj držiak. Za mňa by bolo vhodnejšie orientovanie spredu. Pri čistení je kvôli tomu treba manipulovať s celou skrinkou. Na nožičkách je osadený iný materiál než štandardná guma. Pripomína mi to molitan a je to pomerne dobré riešenie, nakoľko nenecháva na parketách škvrny ako ich pogumované varianty. V prednej časti sú vidieť spomínané dve istiace skrutky predného panela.

V aktuálnej situácii sa gaming teší väčšej obľube než kedykoľvek predtým. K nemu bezpochyby patria aj hráčske periférie a vyšperkovaný hardvér. Preto som si pre vás prichystal recenziu skrinky Battlecruiser od Adata z hernej divízie XPG. Už na pohľad je jasné, že o priestor a RGB núdza nebude. Otázne je, ako si táto skrinka poradí s chladením vedľa silnej konkurencie.

Odhodlaný interiér

Veľkostne aj objemovo je skrinka pripravená na každý komponent bez kompromisov, ako napríklad základné dosky v rozmeroch E-ATX. Podnos pre ne má hrúbku 0,7 mm, no zdá sa mi byť viac ohybný než je zvykom pri týchto hrúbkach. Pravdepodobne to bude spôsobené jeho veľkou plochou a mnohými otvormi v ňom. Priechodky káblov sú na pravej časti osadené pogumovaním. Dostanete cez ne aj tie najproblematickejšie káble, akým býva 24-pinový ATX s kondenzátormi, pre napájanie dosky. Pri danej veľkosti skrinky by bola hanba, ak by si skrinka neporadila aj s najnovšími RTX grafickými kartami. Tie môžete do nej osadiť až do dĺžky  400 mm. Ani vežovitý chladič procesora nie je obmedzený až do výšky 170 mm. 

Tunel neslúži len k umiestneniu káblov a zdroja. Na jeho vrchu je osadená doska s možnosťou upevnenia 2,5 alebo 3,5″ disku. Predná časť tunelu sa dá vybrať a dostanete spolu aj s voľnou časťou 15 cm priestoru pre vodnú pumpu. V prípade nedostatku chladného vzduchu je možné toto dodatočné miesto využiť aj pre 120mm ventilátor, ktorý by nasával chladný vzduch zospodu. Treba ale brať do úvahy, že po jeho odstránení prídete o dva šuplíky pre 3,5″ disky. 

   

Samotné osádzanie komponentov išlo ako po masle. Komponenty na bielom podklade skrinky pekne vyniknú

Zozadu vnútra skrinky dostanete veľké množstvo pozícií pre disky, primárne 2,5″. Tých je tu päť z ktorých sú dva „rýchloupínacie“ priamo za doskou a tri vertikálne vpredu na skrutky. Tie ale kolidujú s priechodkami káblov, ktoré by sa pri osadení  dosky E-ATX mohli použiť. Po celej časti zadnej strany podnosu sú umiestnené úchytky pre uchytenie káblov. Je škoda, že v príslušenstve sú len dve pásky na suchý zips. Nakoľko je táto strana presklená, skrinka by si ich zaslúžila viac. Po ich vyčerpaní je treba použiť obyčajné kábliky, ktoré na kráse nepridávajú. 

Napájanie ventilátorov a ich osvetlenia ARGB je riešené bez rozbočovača. Všetky sa napájajú medzi sebou navzájom aby vytvorili okruh. Týmto vznikne vcelku zdĺhavá záležitosť pre káblový manažment. Nemusíte sa báť žeby ste to nezvládli zapojiť, z výroby vám prídu pozapájané. Ale ak chcete aby to za sklom vyzeralo aspoň ako tak obstojne, treba sa s tým pohrať. Priestoru je na to kopec, až 3 cm. V tuneli je miesta pre ATX zdroj veľa, presne 225 mm a pri odobratí spomínaného šuplíka pre mechanické disky dostane zdroj ďalších 150 mm navyše.

Káblovému manažmentu treba venovať o niečo viac času, než by ste si mohli myslieť



V aktuálnej situácii sa gaming teší väčšej obľube než kedykoľvek predtým. K nemu bezpochyby patria aj hráčske periférie a vyšperkovaný hardvér. Preto som si pre vás prichystal recenziu skrinky Battlecruiser od Adata z hernej divízie XPG. Už na pohľad je jasné, že o priestor a RGB núdza nebude. Otázne je, ako si táto skrinka poradí s chladením vedľa silnej konkurencie.

Metodika testovania

Všetky štyri ventilátory budú mať čo robiť aby uchladili väčší objem skrinky, než s ktorým pracovala konkurencia. Do značnej nevýhody ich dostáva o dosť nižší prietok vzduchu a taktiež aj statický tlak oproti ostatným skrinkám. Hodnoty maximálneho prietoku sú na úrovni 77 m³/h a maximálny statický tlak je na hodnote 0,68 mm H2O. Obavy mám aj z bočných otvorov na vrchnej časti skrinky a ako budú vplývať na samotné chladenie komponentov.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDCrucial MX500 1TB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-836" as a base selector for example: #supsystic-table-836 { ... } #supsystic-table-836 tbody { ... } #supsystic-table-836 tbody tr { ... } */



Populárna skrinka Meshify C od Fractal Design má po piatich rokoch na trhu konečne svojho nástupcu. Ten bol v tento deň i predstavený a prináša v starom tele nového ducha. O tom, že skrinka prešla výraznými inováciami svedčí aj nárast hmotnosti o vyše jeden a pol kilogramu. Tie nová Meshify nemá len tak náhodou a i vďaka nim necháva prvú generáciu ďaleko za sebou.

Testy chladenia CPU a GPU








V aktuálnej situácii sa gaming teší väčšej obľube než kedykoľvek predtým. K nemu bezpochyby patria aj hráčske periférie a vyšperkovaný hardvér. Preto som si pre vás prichystal recenziu skrinky Battlecruiser od Adata z hernej divízie XPG. Už na pohľad je jasné, že o priestor a RGB núdza nebude. Otázne je, ako si táto skrinka poradí s chladením vedľa silnej konkurencie.

Testy chladenia základnej dosky











V aktuálnej situácii sa gaming teší väčšej obľube než kedykoľvek predtým. K nemu bezpochyby patria aj hráčske periférie a vyšperkovaný hardvér. Preto som si pre vás prichystal recenziu skrinky Battlecruiser od Adata z hernej divízie XPG. Už na pohľad je jasné, že o priestor a RGB núdza nebude. Otázne je, ako si táto skrinka poradí s chladením vedľa silnej konkurencie.

Testy chladenia SSD a zahrievanie pod stropom



Zahrievanie vzduchu pod stropom skrinky





Populárna skrinka Meshify C od Fractal Design má po piatich rokoch na trhu konečne svojho nástupcu. Ten bol v tento deň i predstavený a prináša v starom tele nového ducha. O tom, že skrinka prešla výraznými inováciami svedčí aj nárast hmotnosti o vyše jeden a pol kilogramu. Tie nová Meshify nemá len tak náhodou a i vďaka nim necháva prvú generáciu ďaleko za sebou.

Záver

V chladení skrinka nevyniká a drží sa v tesnom závese ostatných. No predsa pri jednom nameranom údaji ju konkurencia necháva ďaleko za sebou. Slabšie ventilátory v kombinácii z netradične perforovaným vrchom po bokoch nechali skrinku v chladiacich testoch zahrievania stropu prepadnúť. To by sa mohlo zlepšiť alternatívnym rozmiestnením ventilátorov. Spodný ventilátor na nasávaní by mohol byť premiestnený pod strop skrinky, po čom by sa zároveň mohli vylepšiť aj teploty procesora. Aj keď vyhotovenie skrinky sa mi veľmi páči ani viacero malých nedostatkov jej nálepku „Approved“ (za relatívne slušný produkt) nezoberie.

Za jednu z nedokonalostí XPG Battlecruiser považujem použitie 19-pinového konektoru aj pre USB-C. Jednak pre to, že je pomalšie, ako mohlo byť (a ako by sa dalo očakávať na skrinke tohto typu), jednak z dôvodu, že skrátka predný panel nepripojíte ku každej doske, z dôvodu a budete si musieť vybrať medzi zapojením jedného C alebo dvoch A (takisto v gen. 1). Za páreurový príplatok mohlo USB-C byť v prevedení gen. 2. Samozrejme je to nedostatok aj dosky, keď neumožňuje takéto zapojenie dvoch konektorov USB 3.2 gen. 1.

Zdĺhavé riešenie káblového manažmentu kvôli temperovanému sklu z pravej bočnej strany skrinke body nepridáva. Ale to je len môj subjektívny názor, niekomu to môže považovať za dobrú vec.

Medzi plusy skrinky patrí vertikálne umiestnenie grafickej karty, veľa priestoru pre komponenty, vrátane toho pre vodnú pumpu. Z možností inštalácie treba vyzdvihnúť aj možnosť osadiť veľké množstvo úložísk. Tých pojme spolu osem palcových a tak viete sústrediť na jednom mieste enormnú diskovú kapacitu. Či ju už využijete na hry alebo na prácu nechám samozrejme na vás. Zlá voľba táto skrinka nebude na primárne herné ani pracovné použitie.

Adata XPG Battlecruiser
+ obstojné chladenie
+ až 8 pozícií pre interné uložiská
+ priestrannosť
+ jemné prachové filtre
+ prispôsobiteľnosť
- zdĺhavá práca s káblami skrinky
- USB typu C je len v 5 Gb (gen. 1)
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-837" as a base selector for example: #supsystic-table-837 { ... } #supsystic-table-837 tbody { ... } #supsystic-table-837 tbody tr { ... } */