Site icon HWCooling.net

APU Ryzen 4000G nemají připájený IHS, uvnitř je zase pasta

Objevily se první fotky delidovaných Ryzenů 4000G

AMD vydalo minulý týden APU Ryzen 4000G – 7nm procesory Renoir s jádry Zen 2 a integrovanou grafikou pro desktop. Mají dvě nevýhody. Za prvé je AMD zatím prodává jenom pro OEM trh, takže je zatím koupíte jenom v hotovém PC. Vypadá to, že 7nm APU budou mít ještě jednu nevýhodu proti generaci 3000: nemají zdá se rozvaděč tepla připájený jako Ryzen 5 3400G, je opět použitá běžná pasta.

Protože jsou procesory Ryzen 4000G- o jejich vydání a parametrech jsme psali zde – zatím jenom v OEM sektoru (což se snad ještě změní, ale nevíme, za jak dlouho), nemělo tolik lidí možnost je delidovat. Ovšem v Asii se zdá se k exemplářům dá přes tamní výrobce PC dostat a na internetu se tak objevily i fotografie delidovaného CPU. Například na tomto Facebookovém profilu.

Na fotkách by zřejmě měl být Ryzen 7, tedy možná Ryzen 7 Pro 4750G, ale mohlo by jít i o model 4700G „ne-Pro“. Je sice přiložený snímek CPU-Z, ten je ale zacenzurovaný, takže víme jen, že jde o Ryzen 7 s osmi jádry a 16 vlákny. Teoreticky by to mohl být ES a nikoli sériový procesor.

Desktopové APU Renoir (Ryzen 4000G) po delidu (Zdroj: 林大餅/Facebook)

Každopádně na fotce je vidět delidované pouzdro, ale nikoliv pasta. Tu však ukázaly další fotografie, například na tomto videu v čase 2:40. Zde je vidět, že stejný desktopový Renoir je k rozvaděči tepla připastovaný. Kolem křemíku je blízko poměrně dost součástek, takže při případném nahrazování tekutým kovem bude na ně třeba dát pozor.

Desktopové APU Renoir (Ryzen 4000G) po delidu. Zde je vidět i pasta (Zdroj: Toppc Lin)

Pasta bohužel znamená horší teploty, zatím však nebyl někde publikován test jejího vlivu. Naštěstí je alespoň APU relativně velkým čipem s rozměrem 156 mm² (o něco málo větší než například Core i7-8700K), takže bez přetaktování by snad teploty neměly být katastrofální – maximální spotřeba 65W APU je 88 W. Nicméně teploty budou horší než u 12nm a 14nm APU s pastou jako je Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 3200G. Ty totiž měly čip větší s asi 210mm² plochou a tedy o dost větším průřezem pro přenos stejného množství tepla.

Pro použití v OEM segmentu asi dává použití pasty smysl. Je otázka, zda by třeba AMD mohlo pro retailový trh vydat odlišné modely než ty již uvedené, a dát jim pod víčko pájku. Pokud se totiž podíváte na vyfotografované rozvaděče tepla, mají kupodivu zevnitř zlaté pokovení, které nebývá aplikováno pro nepájené procesory (je totiž nutné jen pro indiovou pájku a něco stojí). Pokud nejde třeba o rozvaděče z nějakého důvodu recyklované z pájených Ryzenů a jsou vyrobené přímo pro Renoir, pak se naskýtá možnost, že zde AMD předem myslí na použití pájky u některých modelů.

Na druhou stranu je možné, že na této fotce jsou také kvalifikační či inženýrské vzorky. Ty jsou asi vyráběné v malé sérii a je možné, že pro ně byly použité odlišné IHS. Toto by pak byla falešná stopa. Uvidíme, zda mají i sériové IHS uvnitř schovanou onu zlatou vrstvu. Zatím ale každopádně platí, že APU Ryzeny 4000G jsou jen obyčejně pastované.