Site icon HWCooling.net

AMD Ryzen Threadripper 3970X – minirecenze maxiprocesoru

... extrémní základní desku

Procesory AMD Ryzen 3000 způsobily značný posun v segmentu běžných PC. AMD však nepolevuje ani v segmentu HEDT. Naopak, ještě víc tlačí Intel ke zdi. Nová generace procesorů Threadripper opět překonává hranice a možnosti HEDT. To, co dříve bývalo doménou extrémně drahých serverových procesorů, lze nyní pořídit za zlomek ceny. Threadripper 3970X nabízí extrémně vysoký výkon. Ale jak vysoký? To vám zodpoví následující text.

Dvaatřicet jader, čtyřiašedesát vláken a extrémní výkon

AMD Ryzen Threadripper 3970X je jednoduše řečeno procesorové monstrum za relativně příznivou cenu. Jedná se o prostřední model z třetí generace rodiny procesorů Threadripper. Ryzeny pro desktop nyní nabízí až 16 jader a s tím se posunují i procesory v segmentu HEDT.

Nyní zde máme 3960X se 24 jádry, zde recenzovaný 3970X se 32 jádry a nedávno představený gigant 3990X s neuvěřitelným počtem 64 jader. Pokud k tomu přičtete technologii SMT, nabízí tyto procesory dříve nevídaný vícevláknový výkon. A vzhledem k dobré hodnotě IPC a vysokým frekvencím nezaostávají tyto procesory ani při zatížení menšího počtu jader. To dříve nebývalo běžné. Obvykle bylo nutné vyvážit vysoký počet jader snížením maximální frekvence procesoru, aby bylo možné dodržet limit TDP a procesor rozumně uchladit. Pomocí pokročilého 7nm FinFET procesu od TSMC se však povedlo zkombinovat vysoký počet jader, dobrý jednovláknový výkon a ještě přijatelnou hodnotu TDP.

Paměťový řadič je stejný jako u desktopových Ryzenů, takže není problém použít rychlou RAM, kterou mají Ryzeny tak rády. Oficiálně podporovaná maximální frekvence je nyní 3200 MHz, ale obvykle není problém použít rychlejší paměti (optimum je 3600 – 3733 MHz). Řadič je čtyřkanálový a maximální podporovaná kapacita RAM je 256 GB. ECC RAM jdou také použít, to je však závislé především na podpoře základní desky.

Velkou devizou nových procesorů je podpora PCI Express 4.0 a vysoký počet linek, kterými nové Threadrippery disponují. Tohle je prostě procesor do extrémně výkonných pracovních stanic, který vás rozhodně nebude limitovat počtem připojeného hardware. Chcete čtyři výpočetní karty do slotů PCI Express a k tomu hromadu datového úložiště? Žádný problém. Chcete RAID 10 ze čtyř NVMe SSD Gen4? Máte jej mít.

Tento procesor je určen především pro profesionální tvůrce obsahu, rendering, pokročilé úpravy videa nebo vývoj software. V této profesní sféře je každá minuta výpočetního času drahá a každá časová úspora je tak velmi žádoucí. Na první pohled je sice Threadripper 3970X drahý kus hardware, ale pokud si porovnáte ceny srovnatelných procesorů od Intelu, tak se jedná téměř o pakatel.

Jeden z potenciálních problémů nových Threadripperů je však oboustranná absence kompatibility s předchozí generací. Procesorová patice je sice fyzicky stejná, ale změnilo se rozložení pinů kvůli napájení a podpoře PCI Express 4.0. Takže bohužel nelze použít stávající základní desky s X399 čipsetem. Pro tento procesor potřebujete novou základní desku s čipsetem TRX40. A tyto nové desky zase nepodporují starší generace Threadripperů. Naštěstí se nezměnily fyzické rozměry patice, takže lze použít stejné chladiče.

Základní parametry

ParametreAMD Ryzen Threadripper 3970X
Počet jaderPatice32
Počet vlákenČipová sada64
Základní frekvence3700 MHz
Precision Boost frekvenceNapájecí kaskáda procesoru4500 MHz
Maximální frekvence operační pamětiMaximální frekvence RAM3200 MHz
Typ podporovaných pamětíSloty PCIe ×16 + PCIe ×1DDR4
Počet paměťových kanálůDiskové konektory4
Maximální kapacita RAM4-pinové konektory PWM256 GB
L1 Cache3 MB
L2 CacheInterní porty USB16 MB
L3 CacheRGB konektory128 MB
TDP280 W
Výrobní technologieVýrobní technologie7 nm FinFET (TSMC)
Počet linek PCI Express (verze)Externí porty USB56 + 16 (4.0)
PaticeAMD TRX4 (LGA 4094)
Orientační cenaProdejní cena51 400 Kč/2050 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-371" as a base selector for example: #supsystic-table-371 { ... } #supsystic-table-371 tbody { ... } #supsystic-table-371 tbody tr { ... } */

Procesory AMD Ryzen 3000 způsobily značný posun v segmentu běžných PC. AMD však nepolevuje ani v segmentu HEDT. Naopak, ještě víc tlačí Intel ke zdi. Nová generace procesorů Threadripper opět překonává hranice a možnosti HEDT. To, co dříve bývalo doménou extrémně drahých serverových procesorů, lze nyní pořídit za zlomek ceny. Threadripper 3970X nabízí extrémně vysoký výkon. Ale jak vysoký? To vám zodpoví následující text.

MSI Creator TRX40

Extrémní procesor vyžaduje i extrémní základní desku. Jak jsem zmínil v předchozím textu, tak nové procesory z rodiny Threadripper vyžadují i nový čipset TRX40. To bohužel znamená nové a ne zrovna levné základní desky. Výrobce MSI nám pro potřeby recenze zapůjčil také základní desku Creator TRX40, na kterou se tedy blíže podíváme.

MSI Creator TRX40 spadá do kategorie E-ATX. Je totiž o necelé čtyři centimetry širší než je standard ATX. Rozměry této základní desky jsou 305 × 277 mm, na což je potřeba vzít ohled při výběru počítačové skříně. Vizuální zpracování je povedené, až na část RGB v I/O krytu je zde vše řešeno decentně a v tmavých barvách. Trochu netradičně jsou oba konektory EPS umístěny na pravé straně základní desky. Má to však svůj smysl, na horní okraj desky se tak vešla robustní napájecí kaskáda s kvalitně zpracovaným chladičem. A dva konektory EPS zde skutečně mají své místo. Výrobce doporučuje konfiguraci napájecích kabelů minimálně 8-pin + 4-pin a optimum je právě 8 pin + 8 pin. Threadrippery jsou dost hladové po napájení a tak je lepší, pokud se tato zátěž rozdělí mezi dva kabely a dva konektory.

Základní parametry

ParametreMSI Creator TRX40
PaticePaticeAMD sTRX4 (3. generace AMD Ryzen Threadripper)
Čipová sadaČipová sadaAMD TRX40
FormátE-ATX (305 × 277 mm)
Napájecí kaskáda procesoruNapájecí kaskáda procesoru16 + 3 fáze
Maximální frekvence RAMMaximální frekvence RAM3200 MHz, 4666 MHz OC
Sloty PCIe ×16 + PCIe ×1Sloty PCIe ×16 + PCIe ×14× PCIe 4.0 (×16 | ×8 | ×16 | ×8)
Diskové konektoryDiskové konektory6× SATA 6Gbps, 2× Lighting Gen4 M.2 (42/60/80 mm),
4-pinové konektory PWM4-pinové konektory PWM6× SATA 6Gbps, 2× Lighting Gen4 M.2 (42/60/80 mm),
Interní porty USBInterní porty USB1× USB 3.2 Gen 2 (typ C), 2× USB 3.2 Gen1, 2 × USB 2.0
RGB konektoryRGB konektory1× 12 V RGB LED, 2× 5 V D-RGB, 1× 5V Corsair LED
Displej POSTDvojciferný Debug LED + EZ Debug LED
Síťová konektivitaSíťová konektivita1× Intel I211AT 1 Gbit LAN, 1× Aquantia AQC107 10 Gbit
Externí porty USBExterní porty USB5× USB 3.2 Gen2 typ A, 4× USB 3.2 Gen1 typ A,
Speciální konektorySpeciální konektory3× 2-pin termistorové čidlo
Zvukový čipRealtek ALC1220 Codec (7.1) + Realtek ALC4050H Codec
Další externí konektory a tlačítkaDalší externí konektory a tlačítkaOptical S/PDIF, Clear CMOS, BIOS Flashback+
Orientační cena18 780 Kč/750 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-372" as a base selector for example: #supsystic-table-372 { ... } #supsystic-table-372 tbody { ... } #supsystic-table-372 tbody tr { ... } */

Co najdete v balení

Cena této základní desky je značně vysoká, takže je celkem logické očekávat adekvátní výbavu v balení. Jedním z příjemných bonusů je rozšiřující karta M.2 Xpander Aero pro čtyři M.2 NVMe SSD. Tato karta zabírá dva standardní sloty PCIe, je vybavena aktivním chlazením a čtveřicí teplotních čidel pro každé SSD. Tato čidla jsou umístěna v oblasti, kde se typicky nachází řadič pro SSD. MSI doporučuje tuto kartu zapojit do třetího slotu PCI Express na základní desce. Tento slot poskytuje plné pásmo 16 linek PCI Express 4.0 , tedy 4 linky pro každý M.2 NVMe SSD. Na tuto základní desku máte tedy možnost zapojit až sedm extrémně rychlých M.2 NVMe SSD s rozhraním PCI Express 4.0 ×4 a využít je všechny naplno.

   

Malým zklamáním je počet portů SATA pro pevné disky. Je jich zde pouze šest, což je na základní desku tohoto kalibru trochu málo. V balení dále najdeme kabely pro RGB, adresovatelné RGB a Corsair Link. Zcela upřímně však nechápu přítomnost jakéhokoliv podsvícení RGB na desce pro pracovní stanice. Tohle přeci není žádná herní deska a RGB zde působí nemístně. Daleko více bych ocenil další dva až čtyři porty SATA, případně port U.2. Jsem nicméně rád, že v balení už nenajdete DVD s ovladači. Místo něj je tu malý USB disk s ovladači. Nechybí samozřejmě ani anténa Wi-Fi, uživatelská příručka a další tištěné materiály.

Procesory AMD Ryzen 3000 způsobily značný posun v segmentu běžných PC. AMD však nepolevuje ani v segmentu HEDT. Naopak, ještě víc tlačí Intel ke zdi. Nová generace procesorů Threadripper opět překonává hranice a možnosti HEDT. To, co dříve bývalo doménou extrémně drahých serverových procesorů, lze nyní pořídit za zlomek ceny. Threadripper 3970X nabízí extrémně vysoký výkon. Ale jak vysoký? To vám zodpoví následující text.

Analýza základní desky

Srdcem této základní desky je čipset TRX40, který ve spojení s novými procesory Threadripper nabízí extrémně vysoký počet linek PCI Express ve verzi 4.0. Celkem tento hardware nabízí 88 linek. Některé z nich jsou však vyhrazeny pro vzájemné spojení procesoru a čipsetu. Procesor jako takový tedy nabízí 56 linek pro koncová zařízení. To je na této desce využito naplno. Dva PCI Express sloty po 16 linkách, další dva po 8 linkách a k tomu přímé spojení s dvěma sloty M.2 pro NVMe SSD, kde každý z nich má k dispozici 4 linky. Čipset přidává dalších 16 linek pro potřeby portů SATA, portů USB atd. To vše samozřejmě s dvojnásobnou propustností pásma oproti verzi PCI Express 3.0.

Této desce by však slušel nějaký zadní kryt, jaký lze najít u některých high-end základních desek pro běžné desktopové procesory. Přeci jen lze najít na zadní části dost citlivých součástek. Navíc by kryt poskytl celé desce i vyšší úroveň mechanické odolnosti.

Řízení této sběrnicové superdálnice bohužel vyžaduje také relativně vysoký příkon 15 wattů a proto je čipset u této desky chlazen aktivně. V základním nastavení je do 50 °C využit tzv. ZeroFrozr, tedy hybridní režim, kdy se ventilátor netočí a čipset se uchladí pasivně. Křivku ventilátoru lze samozřejmě ručně upravit v UEFI nebo využít jeden z předinstalovaných režimů. Ventilátor je při běžných hodnotách RPM prakticky neslyšný, ale při 100% RPM už se vám jeho zvukový projev pochopitelně líbit nebude.

Jedním z nejdůležitějších prvků každé základní desky je adekvátně řešené napájení procesoru a také i chlazení tohoto napájení. Zde MSI na ničem nešetřilo, což je jen chvályhodné vzhledem k plánovanému nasazení desky a náročnosti současných procesorů HEDT. Řízení napájení obstarává Infineon XDPE132G5C, který ovládá 16 fází (70A) Infineon TDA21472 OptiMOS.

   

Tak robustní kaskáda samozřejmě potřebuje i adekvátní chladič. Jsem rád, že zde forma nepřevážila nad funkcí. Najdete zde skutečně dobře zpracovaný pasiv s vysokým počtem hliníkových žeber pro co největší plochu pasivu. Ten je navíc propojen pomocí heatpipe jak s chladičem čipsetu, tak i s masivním hliníkovým blokem, který slouží zároveň i jako kryt I/O panelu základní desky. Hlavní část kaskády má navíc i kovový backplate na zadní straně.

I ostatní prvky chlazení jsou na této desce řešeny velmi dobře. Všechny sloty M.2 mají svůj kovový chladič a teplovodivé podložky jsou na obou stranách disku.

Příjemným překvapením byl objev zajímavě zpracovaného chlazení pro ovladač 10GBit LAN AQC107 od Aquantia. Plochá měděná základna a hliníková žebra jsou spojená s masivním krytem I/O panelu. Jak už bylo zmíněno výše v textu, celý tento komplex je pak navíc propojen pomocí heatpipe s hlavním žebrovaným pasivem na VRM kaskádě nad procesorem.

   

Zvukové řešení obstarává Realtek HD ALC1220 ve spojení s ALC4050H. Jedná se o kvalitní on-board řešení pro většinu populace, audiofilové však musí jako vždy využít externí DAC.

MSI Click BIOS 5

Rozhraní UEFI je vcelku přehledné, ale pro základní desku do pracovních stanic se moc nehodí. Celé to působí dojmem, jako by někdo vzal uživatelské rozhraní z herní desky a aplikoval jej sem. Dojem z toho mám rozporuplný. OC Genie 4 zde pak vypadá vysloveně komicky. Jak rozvedu dále, tak u Ryzenů se příliš nedoporučuje all-core overclocking. A nechávat řízení napětí v OC režimu na automatice základní desky? Tak to si ideálně připravte velký vodní okruh s dvěma radiátory.

   
   
   

Procesory AMD Ryzen 3000 způsobily značný posun v segmentu běžných PC. AMD však nepolevuje ani v segmentu HEDT. Naopak, ještě víc tlačí Intel ke zdi. Nová generace procesorů Threadripper opět překonává hranice a možnosti HEDT. To, co dříve bývalo doménou extrémně drahých serverových procesorů, lze nyní pořídit za zlomek ceny. Threadripper 3970X nabízí extrémně vysoký výkon. Ale jak vysoký? To vám zodpoví následující text.

Metodika testování

Teploty VRM jsem měřil přímo na jedná z fází pomocí termočlánkové sondy typu K. Chlazení VRM je velmi účinné, během testů nedošlo nikdy k překročení hranice 80 °C. Výsledky plně odpovídají naměřeným hodnotám z článku, který nedávno publikoval od Ľubo Samák. U RAM nebyl nejmenší problém vybrat v UEFI odpovídající XMP a RAM jely naprosto stabilně na 3200 MHz při časování CL 16. Testovaná sestava byla umístěna na open air bench Streacom BC1.

Pro orientační srovnání jsem použil stejnou sadu testů jako u předchozích procesorů. U některých testů je vidět špatné škálování, což je bohužel chronická bolest spousty programů i aplikací v dnešní době. Threadrippery jsou prostě vysoce specializované procesory do pracovních stanic. Abyste jejich výkon skutečně efektivně využili, potřebujete logicky i aplikace, které dobře škálují na těchto procesorech s vysokým počtem jader.

Testovacia konfigurácia
Základní deskaMSI Creator TRX40
ProcesorAMD Ryzen Threadripper 3970X
Chladič procesoraAlphacool Eisbaer Extreme Core + Eisblock XPX Pro 1U
RAM4× 8 GB Corsair Vengeance LPX 3200 MHz/CL16
Grafická kartaGigabyte GT 1030 LP
SSDSamsung 860 Evo 500 GB
Napájecí zdrojSeasonic Prime 750W 80+ Platinum
Operační systémWindows 10 Pro x64
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-375" as a base selector for example: #supsystic-table-375 { ... } #supsystic-table-375 tbody { ... } #supsystic-table-375 tbody tr { ... } */


Procesory AMD Ryzen 3000 způsobily značný posun v segmentu běžných PC. AMD však nepolevuje ani v segmentu HEDT. Naopak, ještě víc tlačí Intel ke zdi. Nová generace procesorů Threadripper opět překonává hranice a možnosti HEDT. To, co dříve bývalo doménou extrémně drahých serverových procesorů, lze nyní pořídit za zlomek ceny. Threadripper 3970X nabízí extrémně vysoký výkon. Ale jak vysoký? To vám zodpoví následující text.

Testy renderingu





Procesory AMD Ryzen 3000 způsobily značný posun v segmentu běžných PC. AMD však nepolevuje ani v segmentu HEDT. Naopak, ještě víc tlačí Intel ke zdi. Nová generace procesorů Threadripper opět překonává hranice a možnosti HEDT. To, co dříve bývalo doménou extrémně drahých serverových procesorů, lze nyní pořídit za zlomek ceny. Threadripper 3970X nabízí extrémně vysoký výkon. Ale jak vysoký? To vám zodpoví následující text.

(De)šifrování a paměťové testy



Procesory AMD Ryzen 3000 způsobily značný posun v segmentu běžných PC. AMD však nepolevuje ani v segmentu HEDT. Naopak, ještě víc tlačí Intel ke zdi. Nová generace procesorů Threadripper opět překonává hranice a možnosti HEDT. To, co dříve bývalo doménou extrémně drahých serverových procesorů, lze nyní pořídit za zlomek ceny. Threadripper 3970X nabízí extrémně vysoký výkon. Ale jak vysoký? To vám zodpoví následující text.

PCMark a 3DMark


Procesory AMD Ryzen 3000 způsobily značný posun v segmentu běžných PC. AMD však nepolevuje ani v segmentu HEDT. Naopak, ještě víc tlačí Intel ke zdi. Nová generace procesorů Threadripper opět překonává hranice a možnosti HEDT. To, co dříve bývalo doménou extrémně drahých serverových procesorů, lze nyní pořídit za zlomek ceny. Threadripper 3970X nabízí extrémně vysoký výkon. Ale jak vysoký? To vám zodpoví následující text.

(Ne)taktování, zahřívání a spotřeba

U tohoto procesoru jsem si potvrdil svojí soukromou hypotézu, že se pomalu posouváme do posttaktovací éry. Hardcore overclocking je výsadou už jen pár nadšenců, kteří s nádobami LN2 a LHe překonávají různé rekordy, ale pro běžné použití je to prakticky k ničemu. Doba, kdy se přetaktováním získaly desítky procent výkonu navíc, je dávno pryč. V dnešní době už pracují moderní procesory (a také grafické karty) na horní hranici svého optima. Funguje zde dynamická změna frekvence, která automaticky reaguje na aktuální spotřebu nebo teplotu, a toto vše se děje extrémně rychle. U procesorů Ryzen se bavíme o jedné milisekundě. Celé je to vlastně krok správným směrem. Zákazník dostane maximum výkonu už z výroby a nemusí se s tím doma nijak zaobírat.

Ručním přetaktováním lze sice získat pár procent výkonu navíc, to je však obvykle vyváženo ztrátou dobrých provozních vlastností a také vyšších nároku na chlazení. Klasický způsob taktování ve stylu „all-core multiplier, fixed voltage“ už je tak dávno překonaný. Dnes tím paradoxně můžete snížit maximální výkon při nízké zátěži. Automatika by pár vybraných jader pustila na vyšší frekvenci, ale vy se o tuto výhodu se připravíte tím, že ručně nastavíte násobič na všechna jádra stejně. U Ryzenu je prostě potřeba ladit každé jádro zvlášť. To je u dvaatřiceti jader 3970X celkem masakr, který vám zabere hodiny a hodiny času. Tento procesor je navíc určen pro nasazení do specializovaných pracovních stanic. Tam je potřeba především spolehlivost provozu a nikdo při smyslech jej nebude ručně taktovat nebo snad nedej bože kupovat pro herní PC.

Já jsem pro potřeby této recenze využit poloautomatické přetaktování, kdy jsem posunul limity automatiky a ručně vyladil napětí. Tím se mi povedlo dosáhnout zvýšení frekvence až na 4525 MHz na více jádrech, než s pouhou automatikou, a bez extrémního zhoršení provozních vlastností. Bavíme se ovšem o non-AVX zátěži. Při setrvalé zátěži s AVX pracoval procesor okolo frekvence 4000 – 4100 MHz. Zde byl limit zejména v chlazení. Ani s výkonným vodním chlazením jsem nebyl schopen srazit teploty pod 80 °C po přetaktování.

Efektivita procesoru je vynikající. Na tovární frekvence se spotreba pohybuje okolo 280 až 300 wattů. Na první pohled to sice může vypadat jako vysoké číslo, ale když tato hodnota rozpočítá na jednotlivá jádra, tak se bavíme o  7 – 8 W na jádro a část spotřeby procesoru připadá na SoC. Po lehkém přetaktování jsem naměřil hodnoty téměř 350 wattů. Nárůst výkonu ovšem nebyl adekvátní nárůstu spotřeby, která logicky vede ke zvýšeným nárokům na chlazení. Chlazení tohoto procesoru se budu více věnovat v následujícím článku, kde si porovnáme špičkový vzduchový chladič Noctua NH-U14S TR4-SP3 proti vodnímu chladiči Eisbaer Extreme od firmy Alphacool. K tomuto chladiči jsem přidal Eisblock XPX Pro 1U, což je chladicí blok určený pro procesory HEDT. Jeho základna je daleko větší, než je obvyklé u běžných AIO. Tím se zajistí pokrytí celé plochy IHS procesorů Threadripper.

Procesory AMD Ryzen 3000 způsobily značný posun v segmentu běžných PC. AMD však nepolevuje ani v segmentu HEDT. Naopak, ještě víc tlačí Intel ke zdi. Nová generace procesorů Threadripper opět překonává hranice a možnosti HEDT. To, co dříve bývalo doménou extrémně drahých serverových procesorů, lze nyní pořídit za zlomek ceny. Threadripper 3970X nabízí extrémně vysoký výkon. Ale jak vysoký? To vám zodpoví následující text.

Závěrečný verdikt

Vzhledem k časově i technicky omezeným možnostem testování je tento text především nástinem toho, co nové Threadrippery skutečně dovedou. AMD Ryzen Threadripper 3970X představoval donedávna špičku na poli procesorů, než jej přeskočil nedávno vydaný model 3990X. Výkon tohoto procesoru je skutečně ohromující a stejně tak i jeho konektivita. S čipsetem TRX40 dosáhnete na možnost využití až 72 linek PCI Express verze 4.0. Energetická efektivita je také velmi dobrá. Pokud nevyženete tento procesor nad jeho tovární limity, tak jej lze uchladit kvalitním vzduchovým chladičem. Vodní chlazení je zde nicméně lepší volbou. Poměr cena/výkon tohoto procesoru je také velice příznivý. Není to až tak dávno, co jsme zde měli za podobné ceny procesory s polovičním počtem jader. Je však potřeba si uvědomit kam a komu je tento procesor určen. Threadripper prostě není procesor pro domácí PC, ale do výkonné pracovní stanice a tak je také potřeba k němu přistupovat. Se zohledněním ke všem těmto faktům však tomuto procesoru není prakticky co vytknout, snad až na absenci zpětné kompatibility.

AMD Ryzen Threadripper 3970X
+ Vysoký výpočetní výkon
+ Počet PCI Express 4.0 linek
+ Energetická efektivita
+ Poměr cena/výkon
- Absence zpětné kompatibility
- Nutnost výkonného chlazení
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-373" as a base selector for example: #supsystic-table-373 { ... } #supsystic-table-373 tbody { ... } #supsystic-table-373 tbody tr { ... } */

Z MSI Creator TRX40 mám naopak trochu rozporuplné pocity. Po hardwarové stránce nemám této desce co vytknout, snad až jen na relativně nízký počet portů SATA. Chlazení je perfektně promyšlené, výbava desky je také vynikající a síťová konektivita je prakticky to nejlepší, co se dá nyní za rozumné peníze pořídit. Celkový dojem však trochu kazí softwarová stránka věci. UEFI je sice celkem přehledné, ale vůbec nechápu přítomnost zbytečných „gaming“ funkcí jako je OC Genie 4 nebo podsvícení RGB. Na základní desku tohoto kalibru to dle mého názoru nepatří. Cena je také již dost vysoká, ale vzhledem k výbavě a celkovému zpracování ji lze akceptovat. Jedná o jednu z nejlepších základních desek pro nové Threadrippery.

MSI Creator TRX40
+ Dílenské zpracování
+ Vynikající chlazení
+ Síťová konektivita
+ M.2 Xpander Aero v balení
- Malý počet SATA portů
- Vysoká cena
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-374" as a base selector for example: #supsystic-table-374 { ... } #supsystic-table-374 tbody { ... } #supsystic-table-374 tbody tr { ... } */