AMD Ryzen Threadripper 3970X – minirecenze maxiprocesoru

(De)šifrování a paměťové testy

Procesory AMD Ryzen 3000 způsobily značný posun v segmentu běžných PC. AMD však nepolevuje ani v segmentu HEDT. Naopak, ještě víc tlačí Intel ke zdi. Nová generace procesorů Threadripper opět překonává hranice a možnosti HEDT. To, co dříve bývalo doménou extrémně drahých serverových procesorů, lze nyní pořídit za zlomek ceny. Threadripper 3970X nabízí extrémně vysoký výkon. Ale jak vysoký? To vám zodpoví následující text.

(De)šifrování a paměťové testy •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ryzen Threadripper končí. Zůstane jen Threadripper Pro a WRX80

Až letos vydalo AMD konečně highendovou mnohojádrovou verzi Zenu 3, procesory Threadripper Pro 5000WX. Ze začátku to ale bylo jen exkluzivně pro Lenovo a jeho pracovní stanice. Teď tato exkluzivita končí a procesory se eventuálně začnou prodávat i nezávisle. S tímto oznámením ovšem přišlo ještě jedno: AMD oficiálně potvrdilo, že končí běžná „ne-Pro“ verze Threadripperů po desky TRX40 a pokračovat dál bude jen platforma WRX80. Celý článok „Ryzen Threadripper končí. Zůstane jen Threadripper Pro a WRX80“ »

 •  
 •  
 •  

AMD Ryzen Theadripper 5000 má zpoždění. Vyjde až v roce 2022

Vypadá to, že vydání highendové verze procesorů s architekturou Zen 3 od AMD se opozdí. O prázdninách sice ještě přicházely informace, že Ryzeny Threadripper 5000 se Zenem 3 by mohly vyjít během srpna nebo září, ale evidentně nedošlo ani na nějaké papírové odhalení, natož na fyzickou dostupnost. Bohužel se objevují informace, že tyto procesory mají zpoždění, a to docela dlouhé, letos možná už vůbec nebudou. Celý článok „AMD Ryzen Theadripper 5000 má zpoždění. Vyjde až v roce 2022“ »

 •  
 •  
 •  

První Threadrippery se Zenem 3 unikly. Vydání v listopadu?

Minulý měsíc jsme informovali o zvěsti, že by AMD údajně mělo vydat highendovou verzi Zenu 3, procesory Ryzen Threadripper 5000, někdy v srpnu, přičemž v obchodech měly být dostupné v září. To zřejmě už neplatí, podle všeho nastalo zpoždění. Threadrippery řady 5000 se ale chystají, teď se vůbec poprvé objevily na internetu testy dvou zřejmě už finálních modelů. Dokonce i s nějakými benchmarky, které slibují slušný výkon. Celý článok „První Threadrippery se Zenem 3 unikly. Vydání v listopadu?“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (10) Pridať komentár

 1. Děkuji za Vaši práci. Jsem téhož názoru, jako p.Sekerka. Ano.Toto NENÍ homeprocessor. Ale troubu prostě nedáš. A také souhlasím, že deska je adekvátní, až na ty gamečíčoviny. Zbytečně jen kazí dobrý dojem. Z mínusy souhlas. Dobrý článek.Díky.
  BoMan

 2. Na podobné platformě bych uvítal větší svobodu a namísto M.2 chtěl ve slotové oblasti PCI-E x4 (měly některé X399).

  1. Druhý a čtvrtý slot je x8, navíc to nijak neomezuje linky pro x16 sloty, takže AIC PCI Express SSD lze využít tam.

   1. Mluvím sám za sebe, někomu to vadit nemusí, ale já bych uvítal větší univerzalitu. Mít namísto dvou M.2 ve slotové oblasti 2x PCI-E x4 mi i s ohledem na omezený počet nasazených SATA příjde jednoznačně výhodnější.

     1. Není to vyloženě špatně, to „vadí“ je špatně zvolený výraz. Přeci jen tento návrh docela inteligentně zohledňuje karty o výšce dvou a více slotů.

 3. Jen by mě zajímalo jak je to stím napajením 8 + 4
  Třeba 3900x si vystačí s 8 pinem ale + 4 tam je.Nějak pořád mi uniká ta nutnost zapojení 8+4 + 4 ?
  Nějak to nechápu

  1. Je to jednoduché. Deska má dva 8-pin EPS konektory. Výrobce doporučuje zapojit nejméně jeden kabel s 4+4-pin konektoru a do druhého konektoru zapojit nejméně jeden 4-pin.

   1. On se spíše ptal na smysl (rozložení proudu, méně tepla a rizik při odporu na přechodech, konektorech).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *