AMD Ryzen Threadripper 3970X – minirecenze maxiprocesoru

... extrémní základní desku

Procesory AMD Ryzen 3000 způsobily značný posun v segmentu běžných PC. AMD však nepolevuje ani v segmentu HEDT. Naopak, ještě víc tlačí Intel ke zdi. Nová generace procesorů Threadripper opět překonává hranice a možnosti HEDT. To, co dříve bývalo doménou extrémně drahých serverových procesorů, lze nyní pořídit za zlomek ceny. Threadripper 3970X nabízí extrémně vysoký výkon. Ale jak vysoký? To vám zodpoví následující text.

MSI Creator TRX40

Extrémní procesor vyžaduje i extrémní základní desku. Jak jsem zmínil v předchozím textu, tak nové procesory z rodiny Threadripper vyžadují i nový čipset TRX40. To bohužel znamená nové a ne zrovna levné základní desky. Výrobce MSI nám pro potřeby recenze zapůjčil také základní desku Creator TRX40, na kterou se tedy blíže podíváme.

MSI Creator TRX40 spadá do kategorie E-ATX. Je totiž o necelé čtyři centimetry širší než je standard ATX. Rozměry této základní desky jsou 305 × 277 mm, na což je potřeba vzít ohled při výběru počítačové skříně. Vizuální zpracování je povedené, až na část RGB v I/O krytu je zde vše řešeno decentně a v tmavých barvách. Trochu netradičně jsou oba konektory EPS umístěny na pravé straně základní desky. Má to však svůj smysl, na horní okraj desky se tak vešla robustní napájecí kaskáda s kvalitně zpracovaným chladičem. A dva konektory EPS zde skutečně mají své místo. Výrobce doporučuje konfiguraci napájecích kabelů minimálně 8-pin + 4-pin a optimum je právě 8 pin + 8 pin. Threadrippery jsou dost hladové po napájení a tak je lepší, pokud se tato zátěž rozdělí mezi dva kabely a dva konektory.

Základní parametry


Co najdete v balení

Cena této základní desky je značně vysoká, takže je celkem logické očekávat adekvátní výbavu v balení. Jedním z příjemných bonusů je rozšiřující karta M.2 Xpander Aero pro čtyři M.2 NVMe SSD. Tato karta zabírá dva standardní sloty PCIe, je vybavena aktivním chlazením a čtveřicí teplotních čidel pro každé SSD. Tato čidla jsou umístěna v oblasti, kde se typicky nachází řadič pro SSD. MSI doporučuje tuto kartu zapojit do třetího slotu PCI Express na základní desce. Tento slot poskytuje plné pásmo 16 linek PCI Express 4.0 , tedy 4 linky pro každý M.2 NVMe SSD. Na tuto základní desku máte tedy možnost zapojit až sedm extrémně rychlých M.2 NVMe SSD s rozhraním PCI Express 4.0 ×4 a využít je všechny naplno.

   

Malým zklamáním je počet portů SATA pro pevné disky. Je jich zde pouze šest, což je na základní desku tohoto kalibru trochu málo. V balení dále najdeme kabely pro RGB, adresovatelné RGB a Corsair Link. Zcela upřímně však nechápu přítomnost jakéhokoliv podsvícení RGB na desce pro pracovní stanice. Tohle přeci není žádná herní deska a RGB zde působí nemístně. Daleko více bych ocenil další dva až čtyři porty SATA, případně port U.2. Jsem nicméně rád, že v balení už nenajdete DVD s ovladači. Místo něj je tu malý USB disk s ovladači. Nechybí samozřejmě ani anténa Wi-Fi, uživatelská příručka a další tištěné materiály.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ryzen Threadripper končí. Zůstane jen Threadripper Pro a WRX80

Až letos vydalo AMD konečně highendovou mnohojádrovou verzi Zenu 3, procesory Threadripper Pro 5000WX. Ze začátku to ale bylo jen exkluzivně pro Lenovo a jeho pracovní stanice. Teď tato exkluzivita končí a procesory se eventuálně začnou prodávat i nezávisle. S tímto oznámením ovšem přišlo ještě jedno: AMD oficiálně potvrdilo, že končí běžná „ne-Pro“ verze Threadripperů po desky TRX40 a pokračovat dál bude jen platforma WRX80. Celý článok „Ryzen Threadripper končí. Zůstane jen Threadripper Pro a WRX80“ »

  •  
  •  
  •  

AMD Ryzen Theadripper 5000 má zpoždění. Vyjde až v roce 2022

Vypadá to, že vydání highendové verze procesorů s architekturou Zen 3 od AMD se opozdí. O prázdninách sice ještě přicházely informace, že Ryzeny Threadripper 5000 se Zenem 3 by mohly vyjít během srpna nebo září, ale evidentně nedošlo ani na nějaké papírové odhalení, natož na fyzickou dostupnost. Bohužel se objevují informace, že tyto procesory mají zpoždění, a to docela dlouhé, letos možná už vůbec nebudou. Celý článok „AMD Ryzen Theadripper 5000 má zpoždění. Vyjde až v roce 2022“ »

  •  
  •  
  •  

První Threadrippery se Zenem 3 unikly. Vydání v listopadu?

Minulý měsíc jsme informovali o zvěsti, že by AMD údajně mělo vydat highendovou verzi Zenu 3, procesory Ryzen Threadripper 5000, někdy v srpnu, přičemž v obchodech měly být dostupné v září. To zřejmě už neplatí, podle všeho nastalo zpoždění. Threadrippery řady 5000 se ale chystají, teď se vůbec poprvé objevily na internetu testy dvou zřejmě už finálních modelů. Dokonce i s nějakými benchmarky, které slibují slušný výkon. Celý článok „První Threadrippery se Zenem 3 unikly. Vydání v listopadu?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. Děkuji za Vaši práci. Jsem téhož názoru, jako p.Sekerka. Ano.Toto NENÍ homeprocessor. Ale troubu prostě nedáš. A také souhlasím, že deska je adekvátní, až na ty gamečíčoviny. Zbytečně jen kazí dobrý dojem. Z mínusy souhlas. Dobrý článek.Díky.
    BoMan

  2. Na podobné platformě bych uvítal větší svobodu a namísto M.2 chtěl ve slotové oblasti PCI-E x4 (měly některé X399).

    1. Druhý a čtvrtý slot je x8, navíc to nijak neomezuje linky pro x16 sloty, takže AIC PCI Express SSD lze využít tam.

      1. Mluvím sám za sebe, někomu to vadit nemusí, ale já bych uvítal větší univerzalitu. Mít namísto dvou M.2 ve slotové oblasti 2x PCI-E x4 mi i s ohledem na omezený počet nasazených SATA příjde jednoznačně výhodnější.

          1. Není to vyloženě špatně, to „vadí“ je špatně zvolený výraz. Přeci jen tento návrh docela inteligentně zohledňuje karty o výšce dvou a více slotů.

  3. Jen by mě zajímalo jak je to stím napajením 8 + 4
    Třeba 3900x si vystačí s 8 pinem ale + 4 tam je.Nějak pořád mi uniká ta nutnost zapojení 8+4 + 4 ?
    Nějak to nechápu

    1. Je to jednoduché. Deska má dva 8-pin EPS konektory. Výrobce doporučuje zapojit nejméně jeden kabel s 4+4-pin konektoru a do druhého konektoru zapojit nejméně jeden 4-pin.

      1. On se spíše ptal na smysl (rozložení proudu, méně tepla a rizik při odporu na přechodech, konektorech).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *