AMD Ryzen Theadripper 5000 má zpoždění. Vyjde až v roce 2022

Highendová verze Zenu 3 nabírá další zpoždění, nevyjde ani 12 měsíců po vydání Ryzenů 5000 pro AM4

Vypadá to, že vydání highendové verze procesorů s architekturou Zen 3 od AMD se opozdí. O prázdninách sice ještě přicházely informace, že Ryzeny Threadripper 5000 se Zenem 3 by mohly vyjít během srpna nebo září, ale evidentně nedošlo ani na nějaké papírové odhalení, natož na fyzickou dostupnost. Bohužel se objevují informace, že tyto procesory mají zpoždění, a to docela dlouhé, letos možná už vůbec nebudou.

Po předchozích zpráv měly Threadrippery 5000 vyjít v září, nebo poté podle pozdějších zvěstí až v listopadu. Podle leakera Greymon55, od nějž jsme tu včera již měli nějaké informace o budoucích grafických kartách, se nyní v zákulisí ale mluví o tom, že Threadrippery na bázi Zenu 3 jsou z nějakého důvodu opožděné zřejmě až na příští rok.

Není to sice řečeno úplně definitivně, ale obecně asi platí, že špatné zprávy mají větší šanci se vyplnit, takže v tuto chvíli bude asi lepší už nepočítat s tím, že by Threadrippery 5000 ještě letos vyšly. Není bohužel jasné, jak moc je jejich vydání odložené, zda je AMD vydá třeba už v lednu, nebo bude čekání ještě delší.

AMD Threadripper Pro 3000WX 1600
AMD Threadripper Pro 3000WX (Zdroj: AMD)

Důvod odkladu vydání není moc jasný. Procesory by měly používat existující platformy TRX40 a WRX80. Takže pokud nejde o nějaký problém s firmwarem nebo s dosahováním dostatečně vysokých taktů, nezdá se, že by hardware mohl být problém. AMD už nějakou dobu prodává Epycy 7003 Milan, které jsou založené na stejném základu. Nabízelo by se ale vysvětlení, že AMD chce prodat maximum těchto serverových CPU a sebrat Intelu co největší podíl v této lukrativní oblasti. A protože Threadrippery 5000 a Threadrippery Pro 5000 by odebíraly z čipů, které by mohly být prodané jako Epycy, je jejich vydání odsouváno.

Více: AMD vydalo Zen 3 pro servery, procesory Epyc třetí generace Milan

Threadrippery se Zenem 2 budou na trhu víc jak dva roky, Zen 4 také postižen?

Že Threadrippery s architekturou Zen 3 vyjdou až v příštím roce, by znamenalo, že budou o víc jak rok opožděné proti spotřebitelské verzi Zenu 3 (Ryzenům 5000). A také to znamená, že na trhu budou hodně přesluhovat Threadrippery 3000 s předchozí architekturou – ty vyšly na podzim 2019, také ani po dvou letech nebudou nahrazené.

Bohužel to také vyvolává pochyby o tom, kdy by pak mohly vyjít Threadrippery úplně nové generace s architekturou Zen 4, PCI Expressem 5.0 a pamětí DDR5 založené na 5nm výrobním procesu a Epycu „Genoa“. Pokud bude generace Zen 3 takto výrazně opožděná, pak lze čekat, že také Threadripperová verze Zenu 4 na sebe nechá hodně dlouho čekat a v roce 2022, na jehož konci by měly vyjít Ryzeny se Zenem 4 pro mainstreamovou platformu AM5, ji určitě neuvidíme.

Zdroje: VideoCardz, Greymon55

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Sapphire RX 6600 XT Pulse: RTX 3060 si vo Full HD neškrtá

Radeony RX 6600 XT sú najvýkonnejšie grafické karty s malým jadrom AMD Navi 23. Na Navi 22 v RX 6700 XT prirodzene nestačí, ale GeForce RTX 3060 pokorí s prehľadom. Pri tomto odvážnejšom tvrdení však treba upresniť, že ona dominancia perfektne funguje iba za určitých okolností – v nižších rozlíšeniach bez ray-tracingovej grafiky. Táto grafika skrátka stojí o hráčov vysokorýchlostných monitorov s rozlíšeniami FHD, v takomto prostredí vyniká. Celý článok „Sapphire RX 6600 XT Pulse: RTX 3060 si vo Full HD neškrtá“ »

 •  
 •  
 •  

Chyby ve Windows 11 zpomalující Ryzeny opravené. Co byl důvod?

Když začátkem měsíce vyšly Windows 11, ukázalo se, že i ve finální verzi jsou dvě chyby, zhoršující výkon procesorů AMD Ryzen. Nefunkční detekce preferovaných jader mohla snížit jednovláknový výkon, současně ale také procesory zdánlivě měly výrazně zpomalenou L3 cache. Na obojí by už teď měla existovat záplata a také se objevilo možné vysvětlení toho, jak dost podivný bug zpomalující L3 cache vznikl. Celý článok „Chyby ve Windows 11 zpomalující Ryzeny opravené. Co byl důvod?“ »

 •  
 •  
 •  

Adrenalin 21.10.3 majú výrazne zvýšiť výkon v nových hrách

Podľa interných meraní AMD betaverzia Adrenalin 21.10.3 oproti predošlým ovládačom pridáva poriadnu porciu výkonu v herných novinkách Marvel’s Guardians of the Galaxy a Age of Empires IV. Vo štvrtom pokračovaní kultovej stratégie má byť nárast fps naozaj dramatický a aktualizácia ovládačov je tu priam povinnosť. V správe prinášame aj prehľad opráv a možných chýb. Celý článok „Adrenalin 21.10.3 majú výrazne zvýšiť výkon v nových hrách“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *