Site icon HWCooling.net

AOC Agon AG273QZ: expresných 240 Hz v Quad HD

Záver

Nedávno sme sa pozreli na 240 Hz Full HD monitor od Alienware, ktorý ma ohromil svojou plynulosťou. Uhlopriečka s 25 palcami s FHD však nebola úplne moja šálka kávy, nakoľko som zvyknutý na väščie rozmery aj rozlíšenia. Na rad preto prichádza Agon AG273QZ s 27 palcami a QHD (2560 × 1440 px) pri zachovaní veľmi vysokej obnovovacej frekvencie 240 Hz.

Základné parametre

ParametreAOC Agon
AG273QZ
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej27" TN
Rozlíšenie2560 × 1440 px
Obnovovacia frekvencia240 Hz
AMD FreeSync Premium Proáno
Doba odozvy0.5 ms (MPRT)
Jas400 nitov
Kontrast1000:1
Farebné režimysRGB: 126 %
Výstupy2× HDMI 2.0b, 2× DisplayPort 1.4
USB hubáno, 4× USB 3.0
Audio vstup, výstupáno, áno
Reproduktoryáno, 2× 5W
VESAáno
Orientačná cena600 €/15 700 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-502" as a base selector for example: #supsystic-table-502 { ... } #supsystic-table-502 tbody { ... } #supsystic-table-502 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Dizajnová škatuľa nám zobrazuje monitor aj zopár základných vlastností.

V balení nájdete káble HDMI a DisplayPort, napájací kábel, CD s ovládačmi, skrutky a ovládací „disk“, ktorý si ukážeme neskôr.

Stojan sa skladá z dvoch častí. Spodnú tvoria tri nožičky, ktoré sa pripájajú k hlavnej časti vďaka jednej skrutke, ktorú dotiahnete ľahko v prstoch bez nutnosti použiť skrutkovač.

Hlavná časť stojana má rúčku pre ľahšiu manipuláciu a takisto otvor v spodnej časti pre organizáciu káblov.

Zadná časť displeja má kruhový otvor pre uchytenie stojanu, ktorý len ľahko zapasujete a nemusíte nič skrutkovať. V prípade, že chcete použiť vlastný stojan v s rozmermi 100 × 100, môžete naň potom použiť pribalené skrutky.

Rovnako ako pripojenie aj odpojenie je jednoduché, vďaka tlačidlu v spodnej časti okrúhleho krytu.

 

Pohľad na monitor spredu ukazuje, že stojan má veľkú dizajnovú úlohu. Vďaka tomu, že je prehnutý, je možné pod stojan niečo odložiť. Tri rámčeky displeja sú tenké, spodný je len o trochu širší.

Zadná strana má podsvietenie RGB, ako sa na herný monitor v dnešnej dobe patrí. Podsvietený je celý kruh okolo uchytenia stojana.

Portová výbava je veľmi solídna. Napravo sú dva vstupy HDMI 2.0 a DisplayPorty 1.4, audio jack a miniUSB na pripojenie ovládača.

Na druhej strane je až štvorica portov USB pričom jeden ponúka rýchle nabíjanie. Je tu samozrejme aj USB typu B, ktoré slúži na pripojenie k počítaču. Nachádza sa tu aj dvojica audio portov a konektor pre napájací adaptér. Monitor má integrovaný zdroj, nebudete tak musieť niekam schovávať veľký a ťažký napájací adaptér. Len pripojíte jeden kábel a môžete monitor používať.

V spodnej časti uprostred sa nachádza joystick na ovládanie monitora a pohyb v menu OSD. Zaujímavosťou je držiak pre slúchadlá na ľavom aj pravom boku monitora.

Displej ponúka 108 mm flexibilitu na výšku. V najnižšom bode je 95 mm od podložky spodnou hranou a 458 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 203 mm a 565 mm pre vrch displeja.

Okrem výšky viete nastaviť aj sklon monitora od -5 do +21 stupňov. A rovnako aj naklonenie do strany, čo sme už videli pri prvom pohľade na prednú stranu. Otočenie je o 20 stupňov do oboch strán.

Monitor ponúka aj funkciu pivot, teda možnosť otočiť displej o 90 stupňov do vertikálnej polohy.

Otočenie je však možné len jedným smerom, na rozdiel od už spomínaného Alienware.

Backlightbleed bol pomerne v norme pri priamom pohľade. Akonáhle sa však pozriete na monitor z uhla, bolo vidieť nedokonalosti v uniformite. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.



Nedávno sme sa pozreli na 240 Hz Full HD monitor od Alienware, ktorý ma ohromil svojou plynulosťou. Uhlopriečka s 25 palcami s FHD však nebola úplne moja šálka kávy, nakoľko som zvyknutý na väščie rozmery aj rozlíšenia. Na rad preto prichádza Agon AG273QZ s 27 palcami a QHD (2560 × 1440 px) pri zachovaní veľmi vysokej obnovovacej frekvencie 240 Hz.

Možnosti nastavení

Na ovládanie slúži už spomínaný joystick na spodnej časti displeja.

Alternatívou je okrúhly ovládač, puk, ktorý nájdete v balení.

Pripája sa pomocou konektoru miniUSB na monitore. Má trojicu tlačidiel pre zmenu režimov, tlačidlo späť ako aj šípky pre pohyb a ovládanie v menu.

Menu tvoria dlaždice, ktoré predstavujú istú časť ovládania. V herných nastaveniach nájdete režimy, overdride, low input mode či Adaptice-sync.

V ďalších nastaveniach obrazu, svetelnosti a zvuku možete nastaviť jas, teplotu farieb, gammu, HDR či hlasitosť.

Nechýba ani ovládanie podsvietenia RGB (Light FX), kde máte intenzitu či typ efektu.

V OSD a Extra sú už len dodatočné nastavenia ako jazyk, poloha a priehľadnosť OSD či časovač.

Stlačením joysticka alebo „puku“ bez otvorenia OSD menu môžete rýchlo meniť režim hry, vstup, nastavenia RGB alebo zapnúť mieridlo.

Nakoľko je monitor certifikovaný ako G-Sync Compatible, po jeho pripojení k PC sa vám zobrazí o tomto hláška.



Nedávno sme sa pozreli na 240 Hz Full HD monitor od Alienware, ktorý ma ohromil svojou plynulosťou. Uhlopriečka s 25 palcami s FHD však nebola úplne moja šálka kávy, nakoľko som zvyknutý na väščie rozmery aj rozlíšenia. Na rad preto prichádza Agon AG273QZ s 27 palcami a QHD (2560 × 1440 px) pri zachovaní veľmi vysokej obnovovacej frekvencie 240 Hz.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu TN s uhlopriečkou 27″ a pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 2560 × 1440 px, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky z troch strán. Ide o zlatú strednú cestu, čo sa hustoty pixelov a náročnosti na grafiku týka. Full HD je už na dnešnú dobu málo a naopak 4K je vzhľadom na náročnosť zobrazovania príliš veľa. 2K 27″ monitory sa preto momentálne tešia veľkej obľube medzi hráčmi. Zatiaľ čo väčšina modelov na trhu ponúka 144 Hz obnovovaciu frekvenciu, Agon má neuveriteľných 240 Hz rovnako ako Alienware s Full HD rozlíšením. Čiže pozeráte sa na úplnú špičku na trhu a to najlepšie, čo na hranie hier môžete momentálne, ale aj do budúcna použiť. 4K 120+ Hz je stále cenovo nedostupné pre väčšinu používateľov a ani výkon grafík na to zatiaľ nestačí. Monitor navyše ponúka Adaptive Sync, AMD FreeSync Premium Pro a aj podporu G-Sync Compatible, ako sme už uviedli. Monitor ponúka aj certifikáciu  HDR 400, no ako už býva zvykom, ide skôr o možnosť zobrazenia obsahu HDR ako plnohodnotný zážitok HDR, aký by ponúkol predovšetkým OLED.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Na stránke výrobcu nájdete informácie o 126 % pokrytí sRGB, kontrast 1000:1 a jas 400 nitov. Osobne nie som fanúšikom panelov TN, pre zlé podanie farieb a slabé pozorovacie uhly. Do poslednej chvíle som však bol presvedčený, že sa pozerám na VA a nie TN. Preto ma medzi špecifikáciami na stránke výrobcu prekvapila informácia o tom, že panel je TN. Podanie farieb bolo na voľné oko veľmi dobré a rovnako aj pozorovacie uhly, pokiaľ ste na displej nepozerali z príliš veľkého vertikálneho uhla. Aké hodnoty sme namerali sondou? Tá nám potvrdila viac ako 100 % pokrytie sRGB a pridala aj informácie o 84 % AdobeRGB, 95 % DCI-P3. To sú lepšie hodnoty ako mal IPS Alienware. Gamma presne kopíruje krivku 2.2 s minimálnou odchýlkou. Farebná odchýlka Delta E má hodntu 2,59, čo je takmer ideálna. Monitor ponúka aj režim sRGB, určený pre prácu a povedzme pre tlač a podobne. Zníženie zobrazených farieb sa odrazí na 97 % sRGB, 75 % AdobeRGB a 74 % DCI-P3 pokrytí. Gamma sa zmenila na 2,4 a výrazne sa zhoršila Delta E na 4,45.

Monitor ponúka tri režimy Gamma – 1, 2 a 3. Namerané hodnoty sú 2,2, 2,0 a 2,4. Maximálny nameraný jas je 432 nitov, čo je mierne viac ako udáva výrobca. Maximálny kontrast v sRGB režime bol 700:1, v bežnom len 530:1. Uniformita farieb nemá nijaké veľké odchýlky, no uniformita podsvietenia má väčšie odchýlky hore aj dole, čo som videl hlavne pri väčších uhloch náklonu.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Response Time.

Monitor ponúka režim Low Input Lag, ktorý ho dokáže znížiť. V bežnom režime sa časy hýbu okolo 19,6 – 19,4 ms podľa režimu Overdride. Pri zapnutom Low Input Lag tieto hodnoty klesnú na 15,1 – 14,9 ms.  Mali sme tu monitory aj so 7 ms, aj najbližší Alienware mal 12 ms.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu 0,5 ms response time, teda rýchlosti obnovy pixelov. Táto hodnota však platí pre MPRT, pri ktorom sa veľmi znižuje jas, ako je vidieť pri hodnote úplne napravo. Ostatné režimy override ponúkajú rovnaký jas. Všetky okrem Silného vyzerajú veľmi podobne a nemajú výrazné artefakty. Pri režime Silný sa však prejavuje inverse ghosting, preto tento režim nemôžem odporučiť.

Plynulosť 240 Hz je priam dychberúca a prekvapila ma už pri Alienware monitore. Agon s vyšším rozlíšením ponúka podľa mňa ešte lepší zážitok. Samozrejme záleží od použitia. Už v samotnom Windows pri pohybe myši je vidieť mimoriadná plynulosť, no nikto nebude kupovať takýto monitor aby mu rýchlo vykreslovalo indikátor myši. Dôležité sú hry, kde môže byť strašiakom vyššie rozlíšenie a 240 Hz. Predsalen na to treba silnú grafiku. Odskúšal som preto aj nejaké hry a napríklad v CS GO pri najvyšších nastaveniach na RTX 2080 Ti nebol problém dosiahnuť 350 – 380 fps. Takže na takýto typ hier nebude problém dosiahnuť vysoké fps aj pri slabších grafikách.

Iná situácia je pri AAA tituloch, kde napríklad vo Far Cry 5 v ultra nastaveniach už len 138 fps, teda zhruba polovica maximálnej zobrazovacej frekvencie monitora. Zároveň testujemem na najvýkonnejšej aktuálne dostupnej hernej grafike, teda na nižších modeloch bude fps ešte nižšie. Monitor teda má obrovský priestor na upgrady grafik, kým 2K 240 Hz nebudú zvládať aj bežné mainstreamové modely.



Nedávno sme sa pozreli na 240 Hz Full HD monitor od Alienware, ktorý ma ohromil svojou plynulosťou. Uhlopriečka s 25 palcami s FHD však nebola úplne moja šálka kávy, nakoľko som zvyknutý na väščie rozmery aj rozlíšenia. Na rad preto prichádza Agon AG273QZ s 27 palcami a QHD (2560 × 1440 px) pri zachovaní veľmi vysokej obnovovacej frekvencie 240 Hz.

Záver

AOC Agon AG273QZ ponúka ultimátny herný zážitok. 2K je v súčasnej dobe medzi hráčmi veľmi obľúbené a keď k tomu pridáme 240 Hz, pôjde o sen nejedného hráča. Čerešničkou na torte sú FreeSync aj podpora G-Sync na hranie bez trhania obrazu. Dizajn, polohovanie, portová výbava či funkcie menu OSD sú taktiež veľmi dobré a nie je im veľmi čo vyčítať, skôr ich môžem pochváliť.

Ako však v prípade najrýchlejších monitorov býva, aj tento je TN. Nepatrím medzi fanúšikov tejto technológie a radšej uprednostním pomalší, ale krajší panel VA či IPS. V tomto prípade som však z podania farieb nedokázal rozoznať, že ide o TN, čo potvrdili aj merania sondou. Farby sú naozaj pekné a dokonca vo farebnom gamute Agon porazil aj IPS Alienware. Samozrejme, stále je to TN a nejaké nedostatky v pozorovacích uhloch som si pri výraznejších náklonoch všimol, no nejde o nič katastrofálne, ale stále je to viditeľné.

Tak či onak ide o najlepší TN, aký som doteraz videl a podania farieb pri priamom pozorovaní sa nemusíte obávať. Poslednou vecou, ktorú treba zvážiť je cena, ktorá sa pohybuje okolo 600 eur/15700 kč, čo rozhodne za monitor nie je málo. Alienware bol zhruba o 200 eur lacnejší, a pre zmenu Aorus s podobnou cenou ponúka ešte väčšiu nálož výbavy, no o niečo pomalší panel ale typu IPS. Je teda na vašom zvážení, či zainvestujete viac do 2K 240 Hz monitora ako spoločníka na viac rokov, nakoľko v tomto rozlíšení a takýchto fps bude ešte nejaký rok trvať, kým grafiky zvládnu AAA tituly.

AOC Agon AG274QZ
+ extrémne plynulých 240 Hz pri vyššom rozlíšení QHD
+ na TN panel prekvapivo dobré podanie farieb
+ stojan polohovateľný vo všetkých smeroch
+ podpora FreeSync aj G-Sync Compatible
+ až štvorica konektorov USB, audio konektory a reproduktory
+ množstvo nastavení a funkcií v menu OSD
- vyššia cena
- pri pohľade z uhla sa prejavujú nedostatky TN
- nižší statický kontrast
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-503" as a base selector for example: #supsystic-table-503 { ... } #supsystic-table-503 tbody { ... } #supsystic-table-503 tbody tr { ... } */