Site icon HWCooling.net

AOC CU34G2X: 500-eurový rýchlik s 21:9 a 3440 px na šírku

Testovanie a záver

V ďalšom teste monitorov sa pozrieme na nový herný kúsok od AOC. Ultraširokouhlé monitory v posledných rokoch naberajú na popularite a to najmä v hernej komunite. Po dizajnovom Q27T1 je herný CU34G2X úplne inou dimenziou, kde prvoradý je herný zážitok. Napriek tomu sa nenechá zahanbiť ani po stránke vzhľadu. Má šancu stať sa vašim novým herným monitorom?

Základné parametre

ParametreAOC
CU34G2X
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej34" VA
Rozlíšenie3440 × 1440 px
Obnovovacia frekvencia144 Hz
Freesyncáno, Premium, 30 – 144 Hz
Doba odozvy1 ms (MPRT)
Jas300 nitov
Kontrast3000:1
Farebné režimysRGB: 119 %, AdobeRGB: 88 %
Výstupy1× DisplayPort 1.2, 1× HDMI 2.0
USB hubáno, 4× USB 3.0
Audio vstup, výstupáno, áno
VESAáno, 100 × 100
Orientačná cena490 €/13500 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-400" as a base selector for example: #supsystic-table-400 { ... } #supsystic-table-400 tbody { ... } #supsystic-table-400 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Škatuľa je prekvapivo kvalitná a s dobrou grafikou. Okrem monitora na nej možno vidieť aj niektoré základné parametre ako obnovovaciu frekvenciu 144 Hz, režimy PIP/PBP, podporu Adaptive Sync či zahnutie 1500R.

V balení nájdete okrem monitora stojan skladajúci sa z dvoch častí, napájací kábel, káble HDMI a DP, dokumentáciu a návod na zloženie.

Spodná časť stojana má dvojicu výstupkov, ktoré zapasujete do druhej časti a následne dotiahnete skrutku, ktorá sa tu nachádza. Stačiť vám na to budú dva prsty, netreba použiť skrutkovač.

Posuvnú časť stojanu po pripojení k základni stačí následne len zapojiť do monitora a skladanie je hotové. Na pripojenie tejto časti k monitoru opäť nepotrebujete skrutky, stačí ju len zasunúť do dier na zadnej strane monitora a zakliknúť. Odmontovanie je rovnako jednoduché, stačí zatlačiť páčku na spodku štvorcového úchytu, čím sa stojan uvoľní z tela monitora. Keby ste chceli použiť vlastný stojan, monitor podporuje VESA 100 × 100.

Po zložení oboch častí stojana a pripojení k monitoru to vyzerá takto.

Predná strana monitora je okrem červených liniek pomerne nenápadná. Stojan podporuje otáčanie až 30° v oboch smeroch, výškové nastavenie aj náklon. Na to sa pozrieme neskôr.

   

Zadná strana má vyslovene herný nádych s ostrými hranami a červenými linkami.

Všetky porty sa nachádzajú na ľavej strane, respektíve pravej pri pohľade z prednej strany monitora. Konektor na napájací adaptér je na druhej strane.

Je tu dvojica HDMI 2.0b a dvojica DisplayPort 1.4 plus konektor na slúchadlá. Adaptive Sync je podporovaný pri oboch pripojeniach, plných 144 Hz však dosiahnete len pri použití DisplayPort. HDMI je obmedzené na 100 Hz.

Nechýba tu ani rozbočovač USB, ktorý ponúka štvoricu portov štandardu 3.0. Jeden z nich je určený aj pre rýchle nabíjanie, napríklad vášho smartfónu. Na využitie hubu budete potrebovať kábel USB typu B.

Na pravej strane podobne ako na Q27T1 nájdete päť tlačidiel, ktoré slúžia na ovládanie menu OSD. Veľmi sa podobá na to z minulej recenzie monitora AOC, no ponúka viac nastavení. Ukážeme si ho nižšie v článku. Tlačidlá pôsobia lacno a v noci je problém trafiť to správne kedže nie sú nijako podsvietené. Viackrát sa mi preto stalo, že som monitor vypol, keď som chcel ísť do nastavení. Istú vinu má na tom indikátor zapnutia, pod ktorým by som očakával práve tlačidlo na zapnutie, no nie, to je naľavo od neho. A hneď druhé je práve menu. Musel som tak vždy nahmatať úplne pravé tlačidlo a posunúť sa o jedno doľava. Privítal by som teda podsvietené tlačidlá a možno lepšie, ergonomickejšie riešenie. Úplne ideálny je však joystick, aký nájdeme na LG či monitoroch Samsung.

Spomínali sme už možnosť polohovania monitora. Nastaviť si môžete výšku a to od 30 do 157 mm od podložky. Vrchná hrana monitora sa tak hýbe od 395 do 522 mm od stola. Náklon je možný hlavne nahor a to o cca 21,5°, v opačnom smere je to 3,5°, čo si však ani nevšimnete. Neviem si však predstaviť scenár, kedy by ste chceli mať ultrawide takto nahnutý.

Tenké herný a bočné rámčeky  dodávajú na elegancii aj modernom dojme. Vzhľadom monitor rozhodne nesklame. Jediné, čo tu ako na hernom monitore nenájdete, je RGB podsvietenie, čo je však podľa mňa zbytočnosť a monitor môže mať aj vďaka tomuto o niečo nižšiu cenovku. Príplatky za prvky RGB bývajú niekedy pomerne vysoké.

Rohranie menu sa veľmi podobá na to z dizajnového AOC Q27T1 s tým rozdielom, že tu pribudli herné a nastavenia PIP. PIP a PBP si ukážeme v ďalšej sekcii. Herné nastavenia ponúkajú možnosť voľby jedného z piatich režimov – FPS, RTS, Racing, Gamer1, Gamer2 a Gamer3. Prvé tri už majú upravené niektoré parametre, zvyšné tri si môžete prispôsobiť podľa seba. Pri voľbe týchto režimov sa však zablokujú niektoré iné nastavenia, napríklad farieb monitora. Nájdete tu tiež možnosť upraviť tiene, aby vás nepriateľ neprekvapil v nejakom tmavom rohu. Upraviť môžete tiež farby, čo by som nazval úpravou saturácie, kde viete pridať viac farby alebo ich úplne stiahnuť na čiernobiely obraz. Nechýba možnosť zobraziť FPS (displeja, nie GPU). Nájdete tu tiež Low Blue mode pre šetrenie očí pri čítaní. Z herných funkcií je tu ešte Overdrive, Low Input Lag a MBR. Low Input Lag ako už názov napovedá má zabezpečiť nižšie oneskorenie, čo si samozrejme otestujeme. Overdrive má režimy Weak, Medium a Strong a slúži na minimalizovanie motion blur pri ktorom môžete vidieť ghosting, teda duchov na obraze. Použitím Overdrive viete duchov eliminovať, no často za cenu artefaktov. MBR (motion blur reduction) tiež slúži na eliminovanie motion blur, avšak iným spôsobom. Využíva blikanie displeja v rovnakej frekvencii ako je obnovovacia frekvencia. Pri tejto funkcii nemôžete mať zapnutý Adaptive Sync.

Než sa pustíme do testov, zaujímavé je ešte pozrieť sa na blacklight bleed, ktorý je v tomto prípade minimálny, za čo dávam výrobcovi pochvalu. Oproti minulému AOC monitoru je to veľký rozdiel.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj sondou.


V ďalšom teste monitorov sa pozrieme na nový herný kúsok od AOC. Ultraširokouhlé monitory v posledných rokoch naberajú na popularite a to najmä v hernej komunite. Po dizajnovom Q27T1 je herný CU34G2X úplne inou dimenziou, kde prvoradý je herný zážitok. Napriek tomu sa nenechá zahanbiť ani po stránke vzhľadu. Má šancu stať sa vašim novým herným monitorom?

Gamut, jas a odchýlka

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej je VA s uhlopriečkou 34″ a pomerom strán 21:9, rozlíšenie má 3440 × 1440 px, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky z troch strán displeja. Pochváliť sa tiež môže obnovovacou frekvenciou 144 Hz a podporuje aj AMD FreeSync v rozsahu 30 – 144 Hz. Okrem FreeSync môžete využiť aj G-Sync, hoci displej oficiálne nepatrí medzi G-Sync certifikované displeje. Pri testovaní však fungovali obe verzie Adaptive Sync bez problémov. Displej podporuje aj HDR, no v tomto prípade ide skôr len o marketingový ťah, nakoľko s jasom 300 nitov displej nespĺňa ani najnižšiu certifikáciu VESA HDR400 a nenájdeme tu ani žiadne sofistikované podsvietenie typu FALD a pod. Tak či onak, HDR bez OLED alebo microLED je podľa môjho názoru aj tak nepoužiteľné a 2000-eurové monitory s FALD sú toho dôkazom. Takže v tomto prípade radšej rátajte s tým, že monitor HDR ani nemá.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Druhé meranie bolo v režime sRGB. Podľa výrobcu by mal displej dosahovať už spomínaných 300 nitov, kontrast 3000:1, pokrývať 88 % AdobeRGB spektra a 119 % v sRGB. Naše merania hovoria niečo iné. Základný režim má 98 % sRGB a 85 % AdobeRGB. V tomto režime je nastavenie vyváženia bielej na teplú. V sRGB režime sú prekvapivo hodnoty horšie a to 93 % sRGB a 71 % AdobeRGB. Zmeny po prepnutí režimov je vidieť aj voľným okom, režim sRGB má modrastý nádych. To potvrdzujú aj výsledky farebnej odchýlke Delta E, kde základný režim aj režim sRGB majú priemer 2, no pri sRGB je vidieť veľké zmeny v hodnotách modrých odtieňov.

Podobne ako na Q27T1, aj tu máte na výber z troch režimov gamma. Gamma 1 kopíruje krivku hodnoty 1.9. Gamma 2 zodpovedá 1.8 a Gamma 3 zase 2.1. Spomínali sme, že monitor má viacero režimov teploty farieb, konkrétne teplé, normálne, studené a sRGB. Rozdiel medzi jednotlivými režimami je okrem teploty farby vidieť aj pri jase. Celkový maximálny jas dosahoval len 250 nitov, čo je v dnešnej dobe už podpriemerná hodnota a hlavný dôvod prečo neodporúčam HDR na tomto displeji. Na druhej strane, už podľa fotografie zobrazenia čiernej farby sme mali možnosť vidieť, že monitor ponúka veľmi dobrú uniformitu, ktorá pri ultrawide monitoroch býva často problémová. Takže za toto dávam palec nahor.

Funkcie a nastavenia

Pozrime sa aké ďalšie funkcie monitor ponúka. Na rozdiel od dizajnového Q27T1 tu nájdeme režimy PIP a PBP. Tieto skratky znamenajú Picture in Picture a Picture by Picture, teda obraz v obraze a obraz vedľa obrazu.

V režime PIP si môžete nastaviť, aké veľké má byť okno a to z troch veľkostí.

Následne viete zmeniť aj pozíciu a druhú obrazovku umiestniť do jedného zo štyroch rohov.

Režim PBP ponúka zase možnosť rozdeliť obrazovku na polovicu a opäť zobraziť dva nezávislé obrazy. Taktiež môžete tieto obrazy medzi sebou vymeniť. Toto je možné aj v režime PIP.

Okrem už spomínaných herných nastavení tu nájdete tiež červené mieridlo, ktoré je permanentne zobrazené na displeji. Zíde sa to najmä v hrách, kde mieridlá pri bežnom pohľade nie sú zobrazené.

Input Lag, Overdrive a MBR

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch. Zaujímalo nás, či má reálne nejaký vplyv funkcia Low Input Lag a ako vplýva Overdrive a jeho jednotlivé úrovne.

Zistenia sú nasledujúce. Low Input Lag reálne funguje a to pomerne výrazne. Kým pri vypnutom stave sme namerali 27,9 ms, po zapnutí tejto funkcie už len 12,2 ms. Jednotlivé režimy Overdrive majú tiež vplyv, aj keď každá úroveň znižuje lag nelineárne. Zatiaľ čo pri Weak bol rozdiel len 0,1 – 0,2 ms od základného stavu, pri Medium to už bolo 0,5 – 0,6 ms a pri strong takmer 2 sekundy. Režim Boost nie je možné aktivovať pri zapojení cez HDMI a tak sme nemohli otestovať aj túto úroveň.

Čo sme však otestovali je vplyv Overdrive a MBR na ghosting pri jednotlivých úrovniach. Pri Boost a maximálnej MBR dochádza k výraznému zníženiu jasu a namiesto ghostingu sa objavujú artefakty. Pri reálnom používaní však tieto zmeny veľmi viditeľné nie sú a obrázok je preto ilustračný, aby sme ukázali, ako jednotlivé režimy fungujú. Jednotlivé snímky boli zhotovené pri uzávierke 1/125 s, nakoľko pri rýchlejšom čase už v režime Boost a MBR 20 bolo na snímkach vidieť blikanie displeja. Opäť však niečo, čo voľným okom neuvidíte.

Záver

AOC CU34G2X je parádny herný monitor, ktorý prináša širokouhlý formát so 144 Hz, podporou FreeSync aj G-sync za veľmi zaujímavú cenu. Dizajnom ani funkciami nesklame, chválim porty, hub USB aj možnosti polohovania. V tomto prípade ma nepotešilo ovládanie a jeho neintuitívnosť prevažne v noci, kde budete nahmatávať jednotlivé tlačidlá takpovediac naslepo.

Kvalita obrazu je vzhľadom na herné zameranie dobrá, no na profesionálnu prácu s videami či fotografiami to nie je. Napriek tomu drvivej väčšine používateľov bude podanie farieb vyhovovať. Netreba mať však prehnané očakávania od HDR, ktoré je skôr marketingovým ťahom ako reálne využiteľnou funkciou. Orientačná cena monitora je 490 €/13500 Kč. Keď však zoberieme do úvahy herné aspekty a cenovku, ide o veľmi dobrú ponuku, kdeže len prednedávnom takéto monitory stáli aj dvojnásobok, hoci niektoré konkurenčné modely už ponúkali aj panel IPS.

AOC CU34G2X
+ decentný herný dizajn
+ 144Hz displej s FreeSync a G-sync
+ množstvo funkcií a nastavení
+ 4 vstupy a USB hub
+ široké možnosti polohovanie stojana
+ dobrá uniformita displeja
- HDR je pre nízky jas a jednotné podsvietenie nepoužiteľné
- tlačidlá na ovládanie menu OSD v noci nie sú vidieť a zle sa nahmatávajú
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-401" as a base selector for example: #supsystic-table-401 { ... } #supsystic-table-401 tbody { ... } #supsystic-table-401 tbody tr { ... } */