Site icon HWCooling.net

Axagon CLR-M2XL: Iba jeden chladič SSD môže byť top

Výsledky: Zahrievanie SSD

S konštrukciou chladiča CLR-M2XL sa jej návrhári naozaj vyhrali. Niektoré detaily sú pre pasív na SSD naozaj prekvapivé, ale je z nich vidieť jasný zámer – vyžmýkať z dostupného materiálu maximum. Nájsť v súčasnej ponuke medzi pasívnymi chladičmi SSD výkonnejší model, než je CLR-M2XL, bude veľmi ťažké, s lepším pomerom cena/výkon pravdepodobne nemožné. Napriek špičkovému chladiacemu výkonu sa pri naceňovaní Axagon držal na uzde.

Detaily chladiča Axagon CLR-M2XL

Obsah dodávky pozostáva zo samotného chladič, backplate, teplovodivých podložiek a skrutiek. Všetky tieto veci si postupne rozoberieme.

Pasív je vyrobený z hliníku a Axagon ho použil pomerne dosť. O najťažší chladič SSD, aký sme v ostanom čase testovali, sa však nejedná. Niektoré chladiče dodávané spolu so základnými doskami majú vyššiu hmotnosť, než je 74 gramov CLR-M2XL. U žiadneho z nich však výrobca nerozčlenil povrch tak výrazne, ako je to v prípade tohto chladiča Axagon, ktorý má suverénne najväčšiu plochu „plášťa“. Dosiahnuté je to kombináciou dlhých a krátkych rebier. Tie sú v obidvoch prípadoch nasmerované pozdĺžne.

Krátkymi rebrami je zväčšená vyžarovacia plocha z vonkajšej strany krajných rebier. Kľúčové sú však dlhé rebrá medzi nimi. Základňa je pomerne hrubá a s 8 mm tvorí z výšky toľko, ako je u iných chladičov SSD celková výška. Tým získava ale výhodu väčšej absorpčnej kapacity, hoci tu treba pripomenúť, že sa jedná o hliníkový monolit. To znamená, že vedenie tepla z SSD do rebier pasívu je o trochu pomalšie, ako by bolo v prípade použitia medi alebo ešte lepšie heatipe. Takéto konštrukcie by však boli výrazne drahšie a v prípade chladiča CLR-M2XL sa znovu kládol dôraz na čo najlepší pomer cena/výkon, tak, ako to má Axagon u svojich produktov vo zvyku.

 S ohľadom na stanovené výrobné náklady sa iba čisto z hliníku výrazne efektívnejšia konštrukcia vyhotoviť nedá. Teda pokiaľ má byť v rámci možností zachovaná i čo najlepšia kompatibilita s okolitými komponentmi. Jediné obmedzenie je tu v podstate na výšku. Tá je až 32 mm, takže chladič nenainštalujete do slotu nad ktorý zasahuje konštrukcia rozširujúcej karty (typicky grafickej) PCI Express. Na šírku (22 mm) už ale CLR-M2XL menšie chladiče výrazne nepresahuje a rovnako tak ani na dĺžku (75 mm).

Podporované sú iba SSD M.2 s dĺžkou 80 mm, čo je možno trochu škoda z pohľadu používateľov, čo potrebujú lepšie chladiť 110 mm modely, ale  tu Axagon stál nad voľbou buď jedno (80 mm SSD) alebo druhé (110 mm SSD) a rozhodol sa pre prvú možnosť. Na dĺžku pasív nemôže presahovať SSD, pretože by buď zasahoval do priestoru nad kontakty (SSD) alebo nad výrez v PCB na zaskrutkovanie k dištančnému stĺpiku. Z toho dôvodu odpadá aj podpora menších SSD (60 mm a kratších).

S chladičom sa dodávajú až tri druhy teplovodivých podložiek a teraz to nie je o tom, že je nejaká duplicitne (do rezervy), ako u chladičov CLR-M2Lx. Najtenšia podložka, ktorá je z jeden strany biela a z druhej červená, to je teplovodivé rozhranie medzi čipmi (na tie sa dáva bielou, hladšou stranou) a pasívom. A potom sú tu ešte dve hrubšie, modré podložky, z ktorých jedna je širšia. Detailný pohľad odhalí i to, že je po šírke narezaná na štvorčeky na 12 × 12 mm. Tie sú určené na SSD, ktoré majú väčšie výškový rozdiel medzi radičom a pamäťovými čipmi. Na takých by použitie iba tenkej, bielo-červenej podložka nezabezpečilo optimálny kontakt s pasívom. Tretia podložka (druhá modrá, užšia) sa inštaluje medzi zadnú stranu SSD a backplate.

Backplate sa k pasívu skrutkuje v troch bodoch z každej strany. Dva montážne otvory sú vpredu, dva vzadu a tretí pár je v strede. Do akej miery zlepšuje prítlak pri takomto riešení (s backplate, ktorý vďaka U profilu sa len tak neohne) ťažko poznamenať, ale toto stredové spevnenie rozhodne ničomu neškodí.

Montážne diery na backplate sú oválne, aby bola možná inštalácia na hrubšie SSD (s obojstranne osadenými čipmi) aj tenšie (s čipmi iba na jednej strane). Na dosiahnutie stabilnej pozície je potrebné skrutky poriadne dotiahnuť, ale prirodzene s mierou, aby ste nestrhli závit, skrutkujete do „mäkkého“ hliníku.

K backplate ešte jedna poznámka: Všimnite si prelisované dierky na povrchu celého plášť. Tie zväčšujú celkovú plochu plášť, čo u iných chladičov SSD len tak neuvidíte. Čiastočne i preto, že pri chladení tak nízkych spotrieb, aké SSD majú, sa takéto technické zlepšenie príliš neprejaví (špeciálne, na backplate, ktorý je z pohľadu odvodu tepla z SSD ako sekundárny prvok), ale od Axagonu je to veľmi sympatický detail. Srší z toho akési „nadšenie“ a záujem urobiť niečo navyše, nad rámec sivého priemeru.

Na záver predstavenia CLR-M2XL ešte raz upozornenie, že tento chladič je naozaj vysoký a musíte ho nainštalovať do slotu (M.2), ktorý zvrchu nič neprekríka. V mini počítačoch musí byť dostatočne oddialená aj bočnica skrinky.

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1 a chladič 2) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.



S konštrukciou chladiča CLR-M2XL sa jej návrhári naozaj vyhrali. Niektoré detaily sú pre pasív na SSD naozaj prekvapivé, ale je z nich vidieť jasný zámer – vyžmýkať z dostupného materiálu maximum. Nájsť v súčasnej ponuke medzi pasívnymi chladičmi SSD výkonnejší model, než je CLR-M2XL, bude veľmi ťažké, s lepším pomerom cena/výkon pravdepodobne nemožné. Napriek špičkovému chladiacemu výkonu sa pri naceňovaní Axagon držal na uzde.

Výsledky: Zahrievanie SSD





S konštrukciou chladiča CLR-M2XL sa jej návrhári naozaj vyhrali. Niektoré detaily sú pre pasív na SSD naozaj prekvapivé, ale je z nich vidieť jasný zámer – vyžmýkať z dostupného materiálu maximum. Nájsť v súčasnej ponuke medzi pasívnymi chladičmi SSD výkonnejší model, než je CLR-M2XL, bude veľmi ťažké, s lepším pomerom cena/výkon pravdepodobne nemožné. Napriek špičkovému chladiacemu výkonu sa pri naceňovaní Axagon držal na uzde.

Záver

Jedná sa o najefektívnejší chladič SSD, aký sme doteraz testovali, a že zopár (41) ich už bolo. Najefektívnejší je z pohľadu chladenia (žiadny iný radič a pamäte testovacie SSD neudržal na nižších teplotách), ale mimoriadne efektívny je aj z konštrukčného hľadiska. A to treba tiež zdôrazniť. Je veľa ťažších chladičov, ktoré chladia horšie. Tie Axagon CLR-M2XL predbieha lepším rozčlenením povrchu s väčšou plochou, ktorú obteká vzduch systémového chladenia skriniek.

Aby bol výsledok čo najlepší, tak Axagon dokonca vtláčal dierky do backplate. Pri chladení tak úporných zariadení, ako SSD sú, to síce veľmi nepomôže, ale pochvalu si to zaslúži. V celkovom chladení (radiča i pamätí) chladič CLR-M2XL medzi lacnými pasívnymi modelmi nemá príliš konkurenciu. Isteže, existujú aj komplikovanejšie chladiče, ktoré môžu mať navrch, ale za 16 eur/ 379 Kč to nebude.

Zložitejšie konštrukcie (s heatpipe) typu Cryorig CR-M2A Frostbit stoja približne dvakrát toľko a CLR-M2XL tak priamo nekonkurujú. Axagon sa i u tohto chladiča drží filozofie, ktoré naprieč jeho produktovým portfóliom dobre vidieť – neprestreliť a zachovať špičkový pomer cena/výkon. O koľko dokážu CLR-M2XL poraziť výrazne drahšie alternatívy (a či vôbec) sa skôr či neskôr ukáže, keď ich doplníme do porovnávajúcich testov. Mimo už otestované a verejne opublikované výsledky máme nameraných ešte zhruba ďalších desať chladičov a Axagon CLR-M2XL sa stále drží na prvej pozícii, neochvejne.

Daňou za najlepšie výsledky v chladení je však oproti menším chladičom horšia kompatibilita. Do minimalistických (SFF) skriniek s doskou blízko bočnice sa tento chladič nezmestí rovnako ako ani do slotu pod grafickou kartou. To sú nevýhody spojené s vysokými rebrami.

Aby veľmi pozitívne hodnotenie nevytváralo ilúziu, že sa jedná o vhodný chladič pre každého, tak treba poznamenať, že tak to nie je. Naopak, drvivá väčšina používateľov takýto výkonných chladič, ako je CLR-M2XL, nepotrebuje a bohato stačia výrazne menšie modely. Na kumšte Axagonu to však nič neuberá, chladič CLR-M2XL stelesňuje sa o nekompromisné riešenie do prostredí, kde sú vyžadované zvýšené nároky na chladenie SSD. Či už z dôvodu permanentne vysokej záťaže, kde ide výkonné SSD na plný výkon (to sa v bežných domácich počítačoch nedeje) alebo do miest s vyššou teplotou okolitého vzduchu. Ale i do skriniek, kde je z nejakého dôvodu nevyhnutná slabšia cirkulácia vzduchu. V kombinácii všetkých týchto faktorov môže byť na hrane už aj tak vysoké TDP, aké tento chladič má.

Za naozaj špičkový výkon a technicky perfektné konštrukčné vyhotovenie Axagon CLR-M2XL udeľujeme redakčné ocenenie „Top Notch“. Z veľkého množstva produktov (celkovo, nielen medzi chladičmi SSD), ktoré sme testovali, je chladič CLR-M2XL prvý, čo by si zaslúžil dve nálepky. Za výhodný pomer cena výkon aj „Smart buy!“. No, týmto nám Axagon trochu rozhádzal logiku našich ocenení, ale na druhej strane sa nestáva často, aby sa veci so špičkovými vlastnosťami predávali za cenu strednej triedy. Axagon CLR-M2XL je vzácny exemplár.

Axagon CLR-M2XL
+ Extrémny chladiaci výkon (zatiaľ najvýkonnejší chladič SSD v testoch)
+ Naozaj efektívny návrh. Vzhľadom k hmotnosti veľmi vysoké TDP
+ Atraktívny pomer cena/výkon
+ Robustná konštrukcia. Vďaka backplate sa SSD nikdy neprehýba
+ Užitočné technické detaily nad rámec konkurenčných riešení
+ V balení sú aj podložky, ktoré kompenzujú výškové rozdiely čipov na niektorých SSD
- Horšia kompatibilita pre nadštandardnú výšku
Orientačná koncová cena: 16 eur/379 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2038" as a base selector for example: #supsystic-table-2038 { ... } #supsystic-table-2038 tbody { ... } #supsystic-table-2038 tbody tr { ... } */