Site icon HWCooling.net

Corsair 2000D Airflow: Vysoká skrinka s malou stopou

Exteriér

Hoci výber komponentov do skriniek SFF býva často obmedzený iba do nejakej veľkosti, tak Corsair 2000D Airflow sa to veľmi netýka. Nie, pokiaľ ide o grafickú kartu alebo chladič CPU. Okrem toho, že táto skrinka na stole/zemi zaberie iba veľmi malú plochu, tak môže zaujať aj obrovskou perforáciou na každej strane. Súbor všetkých pozitív a negatív si rozoberieme v recenzii, ktorá tradične obsahuje aj testy chladenia.

Základné parametre

ParametreCorsair
2000D Airflow
Parametre
PodporaMini-ITX
Pozícia na zdrojSFX, SFX-L
Chladič CPU170 mm *
Grafická kartado 365 mm
Ventilátor8× 120 mm/ 2× 140 mm
Montáž radiátorov1× 280/360 mm + 1× 240 mm
2,5" pozície3
3,5" pozícienemá
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)458 × 271 × 200 mm (24 L – bez nožičiek)
Hmotnosť4,5 kg
Materiályoceľ + plast
Konektivita2× USB 3.2 gen. 1 typ A + 1× USB 3.2 gen. 2 typ C + 1× 3,5 mm jack
MSRP124,90 eur/3000 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2572" as a base selector for example: #supsystic-table-2572 { ... } #supsystic-table-2572 tbody { ... } #supsystic-table-2572 tbody tr { ... } */
* V oficiálnych špecifikáciách sa uvádza iba 90 mm, čo je evidentne nesprávny údaj, keďže sa nám podarilo nainštalovať aj dvojvežový chladič Scythe Fuma 2 rev. B, nad ktorým zostáva ešte i nejaký priestor.

Exteriér

Skrinka je zabalená v kartónovej škatuli, v ktorej je istená dvomi polystyrénovými výplňami. Tentoraz sa ale jedná o polystyrén, ktorý drží pokope a nedrobí sa. Zároveň slúži aj ako odkladací priestor pre dodávané príslušenstvo ku skrinke. Nájdete tu veľké množstvo jednorazových sťahovacích pások, skrutky pre inštaláciu hardvéru a stručnú brožúru s bezpečnostnými informáciami.

Po vytiahnutí zo škatule vám v rukách zostane úzka ale zato pomerom k telu vysoká skrinka. Jej hmotnosť, necelých päť kilogramov, naznačuje že konštrukcia nebude vyrobená iba z plastu aj keď sa to môže na prvý pohľad zdať. Všetky vyberateľné panely sú plastové a hlavne celé perforované. Aj keď sa nejedná o prémiovú skrinku, tak tieto časti vyzerajú vkusne, „drahým“ dojmom.

   

Oboje bočnice sú zaistené dvoma skrutkami zozadu skrinky. Vždy rád ocením, keď skrutky aj po povolení stále držia na časti kam patria. Tak je aj pri Corsair 2000D vďaka čomu máte istotu, že ich pri rozoberaní nestratíte. Samotné uchytenie panelov je veľmi totožné tomu, ktoré používa Fractal Design alebo aj nedávno otestovaná skrinka Asus Prime AP201. Jednoducho panel dáte do potrebnej polohy, nacvaknete na skrinku a drží. Treba povedať, že držia pevne. Skrutky sú len taký bonus pre zaistenie, napríklad pri preprave.

Perforácia panelov sa skladá z dvoch častí. Prvá plastová, tú vidíte hneď pri rozbalení. Otvory sú na nej tvorené rovnostrannými trojuholníkmi s veľkosťou 1,5 mm. Druhá časť je už jemný prachový filter, ktorý zachytáva aj malé nečistoty. A môžem povedať, že prach zachytáva efektívne. Panel sa dá rozobrať cez skrutky, no márne som si myslel, že pôjde prachový filter vybrať. Možnosť odobratia slúži pravdepodobne k jednoduchšej výmene úchytov bočnice, ak by sa nedopatrením niečo ohlo/zlomilo.

   

Predná časť je na tom s perforáciou a filtráciou totožne ako bočnice. Až na úchyt. Aj keď je rovnako nacvakávací, tak sa nezaisťuje skrutkami. Nie je to ani potrebné, keďže s osadenými bočnicami alebo vrchnou časťou skrinky predný panel nevyberiete. Za ním sa nachádza priestor pre tri ventilátory formátu 120 mm. Radiátor kvapalinového chladiča sem ale nenainštalujete ako tomu býva zvykom.

   

Strednová časť predného panela k obom bočniciam nádherné lícuje. To ale neplatí o spodnej a vrchnej časti. Tam sa spoj mierne rozchádza, čo ale naživo nie je žiadna katastrofa. Pravdepodobne si tento nedostatok ani nevšimnete, kým sa na tieto časti spojov nezameriate.

   

Spodná časť predného panela patrí konektorom a tlačidlám skrinky. Naľavo sa nachádza tlačidlo zapnutia, ktorého symbol napájania decentne svieti pri zapnutom stave. K aktivácii mu stačí plytké stlačenie a zároveň dostanete aj hmatovú odozvu, že sa tak už stalo. Následne máte k dispozícii dva konektory USB typu A a jeden typu C, ktorý je zároveň aj rýchlejší. Pre slúchadlá s mikrofónom dostanete jeden spoločný 3,5 mm jack. Posledná časť funkčného panela skrinky je tlačidlo pre reštart. To je zapustené v skrinke o niečo hlbšie než tlačidlo pre zapnutie a okrem toho má aj hlbšiu dráhu aktivácie. To čiastočne eliminuje možnosť nechceného stlačenia.

Vrchná časť sa na prvý pohľad zdá ako ďalšia vzdušná strana skrinky kvôli perforovanému panelu. No nie je tomu tak, aj keď sa tu nachádza jemný prachový filter. Pod magneticky panelom je plech s otvormi. Ten najväčší slúži pre napájací zdroj. Dve sťahovacie pásky na suchý zips naznačujú, že sa napájací kábel bude ťahať po skrinke. Vrchná odnímateľná časť precízne lícuje s ostatnými stranami skrinky.

   

Vzadu je to tiež trochu inak, než je zvykom pri štandardných počítačových skrinkách. Celá časť je perforovaná pre prísun vzduchu priamo pre grafickú kartu. Nachádza sa tu aj vyberateľný prachový filter, ktorý ale nie je taký jemný ako pri zvyšku skrinky. Trojuholníkové otvory majú veľkosť jedného milimetra. Na pravej strane sú ďalšie tri sťahovacie pásky, ktoré zaisťujú napájací kábel zdroja. Nemusíte sa ale báť, či je ten váš kábel dostatočne dlhý. Corsair ku skrinke zabalil predĺženie, ktoré je vyrobené presne na mieru. Zospodu je otvor pre kabeláž, cez ktorý sa prevliekajú káble do základnej dosky a grafickej karty.

   

Na spodnej časti skrinky sú štyri nožičky so zdrsnenou kontaktnou plochou. Síce to nie je ideálny protišmykový materiál, no mierny odpor kladie. Medzi nožičkami si môžete všimnúť perforovanú plastovú krytku. Tá má uľahčiť prístup a manipuláciu pri zapájaní káblov, ktoré budete zapájať do grafickej karty a základnej dosky.

   



Hoci výber komponentov do skriniek SFF býva často obmedzený iba do nejakej veľkosti, tak Corsair 2000D Airflow sa to veľmi netýka. Nie, pokiaľ ide o grafickú kartu alebo chladič CPU. Okrem toho, že táto skrinka na stole/zemi zaberie iba veľmi malú plochu, tak môže zaujať aj obrovskou perforáciou na každej strane. Súbor všetkých pozitív a negatív si rozoberieme v recenzii, ktorá tradične obsahuje aj testy chladenia.

Interiér

Skrinka sa osadzuje cez pravú stranu, kde sa za bočnicou hneď nachádza aj držiak pre ventilátory alebo radiátor kvapalinového chladiča. Ventilátory sem môžete umiestniť tri formátu 120 mm alebo dva 140. Alebo môžete držiak využiť pre uchytenie radiátora kvapalinového chladiča do formátu 280/360 mm. Držiak pevne udrží všetko, čo na neho namontujete. Jeho hrúbka je 0,75 mm.

   

Po odobratí držiaka (ventilátorov/radiátora) sa dostanete priamo k hlavnej strane podnosu. Na ten môžete osadiť základnú dosku iba formátu Mini-ITX, čo je vzhľadom k jej rozmerom aj očakávané. Všade okolo priestoru základnej dosky si môžete všimnúť veľký počet malých úchytov pre jednorázové sťahovacie pásky. Vďaka tomu môžete využiť rôzne cesty a spôsoby ako čo najefektívnejšie upraviť správu kabeláže.

Priamo pod stropom je vyberateľný šuplík pre zdroj. Ten sa sem zmestí vo formáte SFX alebo SFX-L do veľkosti 130 mm. Na šuplíku je možné umiestniť dve 2,5″ úložiská pomocou držiaku. Ten je ku skrinke dodávaný ale iba jeden, takže v prípade potreby si druhý budete musieť dokúpiť zvlášť. Zlá správa je, že som tento držiak zatiaľ nenašiel v ponuke na oficiálnych stránkach Corsair.

   

Ako aj v priestore základnej dosky, tak aj na šuplíku pre zdroj máte možnosť všade zafixovať kabeláž.

   

Pod strop je možné uchytiť taktiež jedno 2,5″ úložisko pomocou skrutiek z príslušenstva. Číslica „2“ je aktuálne maximálne množstvo, ktoré skrinka pojme. Keď sa dostane do predaja aj držiak pre druhú pozíciu na šuplíku, tak do skrinky umiestníte tri 2,5″ úložiská.

Aj keď je skrinka svojimi rozmermi menšia, tak do nej môžete osadiť aj veľké 3-slotové modely grafických kariet. Jediný limit je ich maximálna dĺžka, ktorá je 365 mm. Pri použití 1-slotovej karty vám zostane dostatok miesta na zadnom paneli skrinky k osadeniu 2× 120 mm ventilátorom. Ventilátory môžete taktiež zameniť za tenký radiátor kvapalinového chladiča formátu 120/240 mm.

Na zadnej strane podnosu sa taktiež nachádzajú úchyty pre správu kabeláže. Dokonca tu máte 10 mm priestoru pre nejaké užšie káble. Podnos je hrubý 0,7 mm, zatiaľ čo „nosné“ obvodové plechy majú až 1,2 mm. Musím uznať, že aj keď je skrinka viac deravá ako plná, tak jej pevnosť je na vysokej úrovni.

   

Ku kompletizácii by som ako prvé spomenul, že Corsair má v parametroch o maximálnej výške vežovitého chladiča pre procesor chybný údaj. Do inzerovaných 90 mm som bez ťažkostí zmestil chladič Fuma 2 rev. B. Ten má výšku 154,5 mm a ďalších približne 15 mm (bez bočného držiaka ventilátorov/radiátora) ešte zostalo.

Inštalácia komponentov do skrinky nebola zrovna najjednoduchšia ale ani najkomplikovanejšia. Bolo to niečo medzi. Najviac ma zamrzelo keď som si spomenul, že potrebujem do základnej dosky ešte niečo zapojiť a pritom už takmer celý zvyšok bol osadený. Neskoršie prerábky vo vnútri skrinky nebudú prechádzkou cez ružovú záhradu.

Pre správu kabeláže síce máte veľa úchytov z každej strany, no k jej ideálnemu rozmiestneniu je potrebné všetko premyslieť a aj realizácia dá trochu viac zabrať. Ja som jej venoval málo času, no dá sa to aj bez nejakej väčšej precíznosti ako môžete vidieť. Veď predsa so zavretými panelmi nie je dovnútra skrinky skoro vôbec vidieť.

   

Priestor v zadnej časti skrinky na vývod externej kabeláže (ako napríklad káble pre monitory, myš, klávesnica atď.) nie je zrovna ideálny. Kabeláž je nutné dosť ohnúť. Pre menšie namáhanie káblov som zvolil ako vývod otvor naspodku, slúžiaci pre manipuláciu s externou kabelážou.



Hoci výber komponentov do skriniek SFF býva často obmedzený iba do nejakej veľkosti, tak Corsair 2000D Airflow sa to veľmi netýka. Nie, pokiaľ ide o grafickú kartu alebo chladič CPU. Okrem toho, že táto skrinka na stole/zemi zaberie iba veľmi malú plochu, tak môže zaujať aj obrovskou perforáciou na každej strane. Súbor všetkých pozitív a negatív si rozoberieme v recenzii, ktorá tradične obsahuje aj testy chladenia.

Metodika testovania

Skrinka Corsair je v ponuke v dvoch variantoch. Na test máme variant (2000D Airflow) dodávaný bez ventilátorov, ale testujeme s troma 120 mm Corsair AF120 RGB Elite. Pozor, nejde o rovnaké ventilátory, aké sú súčasťou druhého variantu (2000D Airflow RGB), ten je vybavený nízkoprofilovými AF120 RGB Slim. Testovali sme v dvoch scenároch, s prachovým filtrom pred grafickou kartou aj bez neho (výsledky s fialovými pruhmi v grafoch).

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaný na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaAsus ROG Strix X470-I Gaming
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDWestern Digital Blue 500GB (2280)
Napájací zdrojCorsair SF750
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2573" as a base selector for example: #supsystic-table-2573 { ... } #supsystic-table-2573 tbody { ... } #supsystic-table-2573 tbody tr { ... } */



Hoci výber komponentov do skriniek SFF býva často obmedzený iba do nejakej veľkosti, tak Corsair 2000D Airflow sa to veľmi netýka. Nie, pokiaľ ide o grafickú kartu alebo chladič CPU. Okrem toho, že táto skrinka na stole/zemi zaberie iba veľmi malú plochu, tak môže zaujať aj obrovskou perforáciou na každej strane. Súbor všetkých pozitív a negatív si rozoberieme v recenzii, ktorá tradične obsahuje aj testy chladenia.

Testy chladenia CPU a GPU








Hoci výber komponentov do skriniek SFF býva často obmedzený iba do nejakej veľkosti, tak Corsair 2000D Airflow sa to veľmi netýka. Nie, pokiaľ ide o grafickú kartu alebo chladič CPU. Okrem toho, že táto skrinka na stole/zemi zaberie iba veľmi malú plochu, tak môže zaujať aj obrovskou perforáciou na každej strane. Súbor všetkých pozitív a negatív si rozoberieme v recenzii, ktorá tradične obsahuje aj testy chladenia.

Testy chladenia základnej dosky











Hoci výber komponentov do skriniek SFF býva často obmedzený iba do nejakej veľkosti, tak Corsair 2000D Airflow sa to veľmi netýka. Nie, pokiaľ ide o grafickú kartu alebo chladič CPU. Okrem toho, že táto skrinka na stole/zemi zaberie iba veľmi malú plochu, tak môže zaujať aj obrovskou perforáciou na každej strane. Súbor všetkých pozitív a negatív si rozoberieme v recenzii, ktorá tradične obsahuje aj testy chladenia.

Testy chladenia SSD




Zahrievanie vzduchu pod stropom





Hoci výber komponentov do skriniek SFF býva často obmedzený iba do nejakej veľkosti, tak Corsair 2000D Airflow sa to veľmi netýka. Nie, pokiaľ ide o grafickú kartu alebo chladič CPU. Okrem toho, že táto skrinka na stole/zemi zaberie iba veľmi malú plochu, tak môže zaujať aj obrovskou perforáciou na každej strane. Súbor všetkých pozitív a negatív si rozoberieme v recenzii, ktorá tradične obsahuje aj testy chladenia.

Záver

Aj keď nie je pri Corsair 2000D núdza o perforáciu a prísun chladného vzduchu z okolia skrinky, tak dostať ten ohriaty zvnútra je už ťažšie. Dokonca pri vyšších rýchlostiach ventilátorov vpredu na nasávaní dochádza k vyššiemu ohriatiu grafickej karty ako pri nižších. Po vybratí prachového sita pred nasávaním grafickej karty viete znížiť jej teplotu ešte o niekoľko stupňov. Chladenie procesora je v testovanej zostave slabšie, čo ale môžete zlepšiť použitím kvapalinového chladiča, na ktorý je skrinka pripravená. Dokonca by som povedal, že sa s jeho osadením rátalo.

Aj keď je veľká časť skrinky „deravá“, tak sa nasávania prachu nemusíte báť. Jemným prachovým filtrom sú vybavené štyri strany a piata, zadná, má odnímateľné hrubšie sito. To je solídna nádielka ochrany proti prachu v danej cenovej kategórii. Prístup do skrinky je beznástrojový a zároveň aj veľmi jednoduchý vďaka nacvakovaciemu systému. Pri preprave ich môžete preventívne zaistiť aj skrutkami vzadu, no panely aj bez nich držia pevne. Testovaná vzorka skrinky má ale problém s lícovaním bočníc voči prednému panelu. Na spodnej a vrchnej časti sa mierne rozchádzajú a tak tam vzniká nežiadúca medzera. Zato vnútro sa podarilo Corsairu spracovať na výbornú úroveň. Obvodové plechy sú hrubé ale hlavne pevné.

Aj keď má skrinka menší objem, tak rozmiestnenie komponentov je vymyslené skvelo. Vďaka tomu môžete do 2000D Airflow nainštalovať aj hardvér väčších rozmerov ako napríklad 3-slotovú grafickú kartu, radiátor kvapalinového chladiča do formátu 360 mm, či vežovitý chladič procesora o rozmerov Noctua NH-D15. Pri takých veľkých vežovitých chladičoch si ale treba dať pozor na hrúbku použitých ventilátorov za predným panelom. Štandardné hrúbky by s ními už mohli kolidovať, preto Corsair vo variante skrinky RGB dodáva tri ventilátormi „Slim“. Ich hrúbka je totiž len 15 mm.

Ak nemáte doma žiadne ventilátory a rozmýšľate nad kúpou skrinky Corsair 2000D Airflow, tak odporúčam zvoliť variant skrinky s RGB. Tenkých ventilátorov nie je až tak veľa na trhu ako tých štandardnej hrúbky 25 mm. Za 40 eur naviac získate okrem troch podsvietených ventilátorov aj viac priestoru v skrinke. Samotná inštalácia komponentov nebola až taká náročná, ako sa môže zdať. Zložitejšie to je už ale so správou kabeláže, kvôli natlačenému hardvéru z každej strany. Skrinka vám ale odpustí aj nejaký ten neporiadok. Aj keď je perforovaná z každej strany, tak do jej vnútra takmer neuvidite.

Aj keď skrinka Corsair 2000D Airflow nedosahovala vrcholové priečky v chladení grafickej karty alebo procesora, tak vďaka celkovému vyhotoveniu a širokým možnostiam aj napriek menším rozmerom dostáva ocenenie „Approved“.

Corsair 2000D Airflow
+ Jemné prachové filtre
+ Skoro bez kompromisu vo výbere komponentov
+ Až tri pozície pre 2,5" úložiská
+ Prítomnosť konektora USB typu C (10 Gb/s)
+ Takmer bezchybné dielenské vyhotovenie
- Bočné panely ktovieako nelícujú
- Slabší chladiaci výkon
- Ventilátory iba ako voliteľné príslušenstvo
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2577" as a base selector for example: #supsystic-table-2577 { ... } #supsystic-table-2577 tbody { ... } #supsystic-table-2577 tbody tr { ... } */