Corsair 2000D Airflow: Vysoká skrinka s malou stopou

Exteriér

Hoci výber komponentov do skriniek SFF býva často obmedzený iba do nejakej veľkosti, tak Corsair 2000D Airflow sa to veľmi netýka. Nie, pokiaľ ide o grafickú kartu alebo chladič CPU. Okrem toho, že táto skrinka na stole/zemi zaberie iba veľmi malú plochu, tak môže zaujať aj obrovskou perforáciou na každej strane. Súbor všetkých pozitív a negatív si rozoberieme v recenzii, ktorá tradične obsahuje aj testy chladenia.

Základné parametre

* V oficiálnych špecifikáciách sa uvádza iba 90 mm, čo je evidentne nesprávny údaj, keďže sa nám podarilo nainštalovať aj dvojvežový chladič Scythe Fuma 2 rev. B, nad ktorým zostáva ešte i nejaký priestor.

Exteriér

Skrinka je zabalená v kartónovej škatuli, v ktorej je istená dvomi polystyrénovými výplňami. Tentoraz sa ale jedná o polystyrén, ktorý drží pokope a nedrobí sa. Zároveň slúži aj ako odkladací priestor pre dodávané príslušenstvo ku skrinke. Nájdete tu veľké množstvo jednorazových sťahovacích pások, skrutky pre inštaláciu hardvéru a stručnú brožúru s bezpečnostnými informáciami.

Po vytiahnutí zo škatule vám v rukách zostane úzka ale zato pomerom k telu vysoká skrinka. Jej hmotnosť, necelých päť kilogramov, naznačuje že konštrukcia nebude vyrobená iba z plastu aj keď sa to môže na prvý pohľad zdať. Všetky vyberateľné panely sú plastové a hlavne celé perforované. Aj keď sa nejedná o prémiovú skrinku, tak tieto časti vyzerajú vkusne, „drahým“ dojmom.

   

Oboje bočnice sú zaistené dvoma skrutkami zozadu skrinky. Vždy rád ocením, keď skrutky aj po povolení stále držia na časti kam patria. Tak je aj pri Corsair 2000D vďaka čomu máte istotu, že ich pri rozoberaní nestratíte. Samotné uchytenie panelov je veľmi totožné tomu, ktoré používa Fractal Design alebo aj nedávno otestovaná skrinka Asus Prime AP201. Jednoducho panel dáte do potrebnej polohy, nacvaknete na skrinku a drží. Treba povedať, že držia pevne. Skrutky sú len taký bonus pre zaistenie, napríklad pri preprave.

Perforácia panelov sa skladá z dvoch častí. Prvá plastová, tú vidíte hneď pri rozbalení. Otvory sú na nej tvorené rovnostrannými trojuholníkmi s veľkosťou 1,5 mm. Druhá časť je už jemný prachový filter, ktorý zachytáva aj malé nečistoty. A môžem povedať, že prach zachytáva efektívne. Panel sa dá rozobrať cez skrutky, no márne som si myslel, že pôjde prachový filter vybrať. Možnosť odobratia slúži pravdepodobne k jednoduchšej výmene úchytov bočnice, ak by sa nedopatrením niečo ohlo/zlomilo.

   

Predná časť je na tom s perforáciou a filtráciou totožne ako bočnice. Až na úchyt. Aj keď je rovnako nacvakávací, tak sa nezaisťuje skrutkami. Nie je to ani potrebné, keďže s osadenými bočnicami alebo vrchnou časťou skrinky predný panel nevyberiete. Za ním sa nachádza priestor pre tri ventilátory formátu 120 mm. Radiátor kvapalinového chladiča sem ale nenainštalujete ako tomu býva zvykom.

   

Strednová časť predného panela k obom bočniciam nádherné lícuje. To ale neplatí o spodnej a vrchnej časti. Tam sa spoj mierne rozchádza, čo ale naživo nie je žiadna katastrofa. Pravdepodobne si tento nedostatok ani nevšimnete, kým sa na tieto časti spojov nezameriate.

   

Spodná časť predného panela patrí konektorom a tlačidlám skrinky. Naľavo sa nachádza tlačidlo zapnutia, ktorého symbol napájania decentne svieti pri zapnutom stave. K aktivácii mu stačí plytké stlačenie a zároveň dostanete aj hmatovú odozvu, že sa tak už stalo. Následne máte k dispozícii dva konektory USB typu A a jeden typu C, ktorý je zároveň aj rýchlejší. Pre slúchadlá s mikrofónom dostanete jeden spoločný 3,5 mm jack. Posledná časť funkčného panela skrinky je tlačidlo pre reštart. To je zapustené v skrinke o niečo hlbšie než tlačidlo pre zapnutie a okrem toho má aj hlbšiu dráhu aktivácie. To čiastočne eliminuje možnosť nechceného stlačenia.

Vrchná časť sa na prvý pohľad zdá ako ďalšia vzdušná strana skrinky kvôli perforovanému panelu. No nie je tomu tak, aj keď sa tu nachádza jemný prachový filter. Pod magneticky panelom je plech s otvormi. Ten najväčší slúži pre napájací zdroj. Dve sťahovacie pásky na suchý zips naznačujú, že sa napájací kábel bude ťahať po skrinke. Vrchná odnímateľná časť precízne lícuje s ostatnými stranami skrinky.

   

Vzadu je to tiež trochu inak, než je zvykom pri štandardných počítačových skrinkách. Celá časť je perforovaná pre prísun vzduchu priamo pre grafickú kartu. Nachádza sa tu aj vyberateľný prachový filter, ktorý ale nie je taký jemný ako pri zvyšku skrinky. Trojuholníkové otvory majú veľkosť jedného milimetra. Na pravej strane sú ďalšie tri sťahovacie pásky, ktoré zaisťujú napájací kábel zdroja. Nemusíte sa ale báť, či je ten váš kábel dostatočne dlhý. Corsair ku skrinke zabalil predĺženie, ktoré je vyrobené presne na mieru. Zospodu je otvor pre kabeláž, cez ktorý sa prevliekajú káble do základnej dosky a grafickej karty.

   

Na spodnej časti skrinky sú štyri nožičky so zdrsnenou kontaktnou plochou. Síce to nie je ideálny protišmykový materiál, no mierny odpor kladie. Medzi nožičkami si môžete všimnúť perforovanú plastovú krytku. Tá má uľahčiť prístup a manipuláciu pri zapájaní káblov, ktoré budete zapájať do grafickej karty a základnej dosky.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max

Vypadá to, že příchod PCIe 5.0 SSD konečně způsobil, že se z úložišť, používajících předchozí PCI Express 4.0 konečně stává naprostá norma, zatímco předtím se většina trhu držela tvrdošíjně na PCIe 3.0. I levnější a úsporná SSD se teď zřejmě posunou na výkony, které nedávno měly jen ty nejdražší, což ukazuje nový Corsair MP600 Elite – spíš mainstreamové SSD, které ale čte data rychlostí až 7000 MB/s, takže skoro plně využije PCIe 4.0 ×4. Celý článok „Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Gen5 SSD Corsair MP700 Pro dosahuje rychlost až 12,4 GB/s

Když přišla na trh SSD využívající technologii PCI Express 5.0, většina na trhu dostupných modelů přinesla sekvenční rychlosti „jen“ okolo 10 GB/s. Použité řadiče Phison E26 sice měly být schopné dosáhnout až cca 12,5 GB/s, ale ukázalo se, že s většinou na trhu dostupných čipů se dostanou právě jen na onu nižší úroveň mezi 9500 – 10 000 MB/s. Naštěstí se to ale lepší a přicházejí už i ty 12,5GB/s modely, slibované již před rokem. Celý článok „Gen5 SSD Corsair MP700 Pro dosahuje rychlost až 12,4 GB/s“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *