Procesory Intel Arrow Lake opět zvětší L2 cache, přínos pro hry?

Intel opět zvětší L2 Cache jader P-Core, bude 12× větší než u architektury Skylake

Intel letos vydá refresh procesorů Raptor Lake pro desktopový socket LGA 1700, ale po něm už bude řada na nové generaci procesorů a nové platformě LGA 1851. Na tu jako první přijdou v roce 2024 čipletové procesory Arrow Lake (jelikož desktopové Meteor Lake postihlo zrušení) a vypadá to, že k nim začínají prosakovat informace. Tato CPU přinesou jak nový výrobní proces, tak také novou architekturu jádra CPU – včetně paměťového subsystému a cache.

Na čínské sociální platformě Bilibili se opět ozval leaker používající přezdívku Golden Pig Upgrade s informací o tom, že architektura CPU jader Arrow Lake dostane větší L2 cache. Přesněji má jít o Arrow Lake-S pro desktop, ale lze se domnívat, že stejné to bude i u mobilních verzí pro notebooky. L2 cache je dost integrální částí jádra a byť jsme v nedávné době viděli případy, kdy serverová a klientská verze jedné architektury měly odlišné kapacity, zde asi bude kapacita společná (desktop i notebooky budou mít stejné klientské jádro).

Bavíme se zřejmě o L2 cache velkých jader. Zatímco nynější procesory Core 12. a 13. generace odvozené od křemíku Alder Lake mají jádra CPU s L2 cache o kapacitě 1,25 MB a ty s čipem Raptor Lake ji mají zvětšenou na L2 cache, u Arrow Lake Intel údajně cache zvětšil na 3 MB.

Tato kapacita je enormní, když si vezmete, že ještě v procesorech Comet Lake před pár lety se Intel držel 256kB L2 cache, s níž přišel Nehalem v roce 2008 (pak v roce 2019 přišlo 512 kB u Ice Lake a Rocket Lake a hned další rok 1,25 MB v Tiger Lake). Je ale pravda, že v době Pentií 4 a procesorů Core Duo a Core 2 Duo / Quad Intel používal velké L2 cache, existovaly procesory s 6MB L2 cache sdílenou dvěma jádry. Tehdy ovšem toto byla cache poslední úrovně.

Tip: Zruší Intel u procesorů Arrow Lake a Lunar Lake Hyper Threading? Prý zmizel z dokumentů

Do větší cache se procesorovému jádru vejde najednou větší sada pracovních dat, takže takováto architektonická změna by mohla vést ke zvýšení výkonu. Zvlášť patrné by to mohlo být u zátěží, jejichž důležitá data mají akorát takový objem, že se do této kapacity plně vejdou, ale L2 cache předchozích CPU jim nestačila.

Na druhou stranu zvětšení cache může také vést ke zhoršení latence – data tedy mohou být dostupná s prodlevou více cyklů, což zase může mít negativní vliv a tyto dva faktory jdou proti sobě. Dopad na výkon proto může být kompromisem, někde může kapacita navíc pomáhat, zatímco jinde převládne efekt zpomalení latencí. Například u procesoru Tiger Lake s 1,25MB L2 cache nebyla vidět nějaká velká zlepšení IPC a ani u Raptor Lake se 2MB L2 cache nezdá být nějakou jasnou výhrou. Uvidíme ale po testech výkonu.

Roadmapa procesorů Intel ukázaná na Investor Meeting 2022 (Zdroj: Intel, via techPowerUp)

Je možné, že s touto změnou Intel také upraví další cache, například by mohl narůst nyní 3MB blok, který přísluší ke každému velkému jádru P-Core či klastru E-Core. V souvislosti s procesory Meteor Lake se také hovoří o L4 cache či o „Adamantine cache“, což by Arrow Lake pravděpodobně mohlo převzít. Větší L2, L3 i L4 cache by mohly pomáhat mimo jiné výkonu ve hrách.

Vydání těchto procesorů by snad mělo přijít v druhé polovině roku 2024, snad včetně desktopových verzí, které budou prvními procesory Intel pro desktop používajícími nové čipletové paradigma (bez ironie, přechod na heterogenní skladbu z několika kusů křemíku s pokročilým propojením bude velkým přelomem). Pro čiplet s jádry CPU se původně očekávala výroba na procesu Intel 20A, ale množí se zprávy, dle nichž místo toho bude použitý 3nm proces TSMC. Může tedy jít i o první masově vyráběný desktopový procesor Intel, jehož tranzistory už „Intel Inside“ tak docela nebudou.

Více: Procesory Intel Meteor Lake obsahují L4 cache, budou ji používat jádra CPU i grafika

Zdroje: VideoCardz, Bilibili

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nižší spotřeby u procesorů Intel? Arrow Lake srazí PL2 o 30 %

Množí se zprávy o tom, že Arrow Lake, tedy příští velký generační upgrade procesorů Intel s 2nm výrobním procesem, by nemusel být zrovna hvězdou z hlediska toho, o kolik se zlepší výkon proti předchozím CPU. Ovšem výměnou za to by díky nové křemíkové technologii možná Arrow Lake mohlo být výrazně úspornější než dnešní procesory Intelu a po dlouhé době výrazně skrouhnout maximální turbo spotřebu alias PL2, dlouho se vymykající kontrole. Celý článok „Nižší spotřeby u procesorů Intel? Arrow Lake srazí PL2 o 30 %“ »

 •  
 •  
 •  

Podle dokumentu Intelu přidá Arrow Lake jen 5% nárůst ST výkonu

Před nějakým časem se objevily stránky z údajného dokumentu Intelu, údajně ukazujícího interní projekce výkonu chystaných desktopových procesorů – nyní přicházejícího Raptor Lake Refresh, ale zejména nové generace Arrow Lake-S, která přinese 2nm proces, novou architekturu a také novou platformu LGA 1851, s vydáním někdy v druhé polovině roku 2024. Nárůst výkonu byl uváděný podezřele nízký, ale teď, zdá se, totéž tvrdí další zdroj. Celý článok „Podle dokumentu Intelu přidá Arrow Lake jen 5% nárůst ST výkonu“ »

 •  
 •  
 •  

Ani Panther Lake nebude v desktopu, místo něj Arrow Lake refresh

Minulý měsíc měl Intel akci InnovatiOn 2023, kde představil procesory Meteor Lake, ale také roadmapu představující plán pokročilých nových procesorů na roky 2024 a 2025. Ovšem moc času neuplynulo a už se objevují zvěsti, že firma bude zase mít problémy s převodem plánů do reality. Vypadá to, že v desktopu by se mohla zase zopakovat situace, kdy nová generace nebude připravená a místo toho Intel bude vydávat refresh předchozí generace. Celý článok „Ani Panther Lake nebude v desktopu, místo něj Arrow Lake refresh“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *