Jako Crystal Well? Procesory Intel Meteor Lake mají L4 cache

GPU v Meteor Lake podle linuxových ovladačů využívá L4 cache procesoru

Na konec letošního roku nebo na začátek příštího chystá Intel uvedení prvních 4nm procesorů generace Meteor Lake. Jejich desktopová verze je podle některých informací zrušená, ale minimálně do notebooků (řady U a P) mají dorazit. Tyto procesory budou používat čipletovou stavbu skládající křemík vyráběný různými technologiemi. Dozvěděli jsme se teď o jedné změně, kterou si to vyžádá: Procesory Meteor Lake budou mít odlišné sdílené cache.

Upozornil na ni japonský autor blogu Coelacanth’s Dream. Uvádí, že přímo v informacích od Intelu sdělených v patchi pro linuxové ovladače se objevily zmínky o tom, že u procesorů Meteor Lake přestane mít integrované GPU přístup do L3 cache procesoru. Ta byla na dosavadních čipech Intelu sdílená nejen mezi jádry CPU, ale také s integrovanou grafikou, takže obě části mohly pomocí L3 sdílet data. Navíc si GPU mohlo využitím L3 cache pomáhat k lepšímu výkonu. Není to samozřejmost, protože u APU od AMD není L3 cache procesoru pro grafiku takto přímo přístupná, data se u nich sdílí jen po sběrnici, která spojuje grafiku s CPU.

Důvod, proč tato výhodná vlastnost u Meteor Lake bude odebrána, je pravděpodobně právě v čipletové stavbě procesoru. L3 cache bude asi na čipletu (či terminologií Intelu dlaždici) obsahující jádra CPU. Grafika má ale být vyčleněna na zvláštní čiplet vyráběný odlišnou technologií. Grafika by tedy do této cache musela chodit po propojení mezi křemíky, což asi o něco zhoršuje latenci, ale také stojí energii navíc. Řešením je tedy přímý přístup GPU do L3 eliminovat. L3 cache u těchto procesorů bude používána jen jádry CPU.

„On MTL, GT can no longer allocate on LLC – only the CPU can. This, along with addition of support for ADM/L4 cache calls a MOCS/PAT table update.“

ADM/L4 cache

Ovšem s tímto souvisí informace, která je ještě zajímavější. Meteor Lake totiž sdílení L3 cache podle patche pro grafický ovladač (přímo od inženýrů Intelu) nahradí úplně novou L4 cache, která se má v Meteor Lake objevit. Má také odlišné označení ADM – co tato zkratka znamená, není uvedeno.

Tato cache pravděpodobně přebírá úlohu L3 cache v tom, že do ní budou mít přístup jak jádra CPU, tak i GPU a budou ji moci používat i pro sdílení dat, takže tato schopnost bude nakonec zachována. Ovšem tato L4 cache asi může mít nižší propustnost a latence, protože bude níže v hierarchii.

Procesor Intel Meteor Lake-U s 2+8 jádry, jsou viditelné jednotlivé čiplety vyráběné různými procesy. Base Tile je pod nimi (zdroj: PC Watch)

Patche od Intelu ještě neříkají, jakou bude tato cache mít kapacitu. Protože má být přístupná jak CPU, tak GPU, je podle Coelacanth’s Dream pravděpodobně lokalizována v 22nm Base Tile procesoru – tedy podkladové dlaždici, na kterou jsou připojené všechny ostatní.

Schéma skladby procesoru Meteor Lake z Hot Chips (zdroj: Intel)

Větší smysl by sice dávala SoC Tile (ta je vyráběná na novějším 6nm procesu TSMC), ale podle Coelacanth se ze schémat SoC Tile ukázaných na Hot Chips 34 nezdá, že by se v tomto kusu křemíku L4 cache nacházela. Jde ale jen o malovaná schémata, ne o snímky čipu, takže nemusí odpovídat.

Schéma SoC Tile procesorů Meteor Lake z Hot Chips 34 (zdroj: Intel

Více: Intel dělá jen malou část z Meteor Lake, většina 4nm procesoru se vyrábí na 6 nm a 5 nm u TSMC

Kromě toho ale Coelacanth uvádí, že Intel již má část cache umístěnou do Base Tile v jiném produktu – v HPC GPU Ponte Vecchio (Intel Max). Takže by bylo logické, kdyby tato technologie byla zkopírovaná také v procesorech Meteor Lake.

Tato změna v paměťovém subsystému nemusí přímo vést k nějakým radikálním skokům ve výkonu, to nelze automaticky očekávat. Podle toho, jaké budou parametry, by se ale pozitivní vliv na výkon dostavit mohl a půjde o jednu z věcí, kde by architektura Meteor Lake mohla přinášet překvapení. Do výpisů vlastností procesoru zase přibude L4 cache, což je samo svým způsobem cool. V PC jsme ji neměli od doby procesorů Intel s přídavnou eDRAM.

Zdroje: Intel via Freedesktop (1, 2), Coelacanth’s Dream

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny

Když prosákly informace, že Nvidia začne 24. 5. prodávat GeForce RTX 4060 Ti, dalo se čekat, že samotné odhalení a oznámení této karty přijde dřív. A to dřív nastalo včera odpoledne. Nvidia odhalila finální parametry, TDP i ceny této grafiky, a to včetně její 16GB verze, která se začne prodávat až v létě (a za o dost vyšší cenu). Vedle toho ale už rovnou byla odhalená i GeForce RTX 4060, k níž se také dozvídáme všechno důležité. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU

Nedávno jsme tu měli zprávu o tom, že AMD údajně bude vyrábět některé své čipy v továrnách Samsungu. Také Nvidia v předchozích generacích grafik některá (nebo u GeForce RTX 3000 všechna) GPU vyráběla u něj a nemuselo to být naposled, protože je pro ni více zdrojů výhodných. V tomto kontextu je zajímavé, že Samsung teď chystá speciální procesy určené pro vysoký výkon, které by pro PC procesory a grafiky mohly být přínosné. Celý článok „Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU“ »

 •  
 •  
 •  

První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader

Vypadá to že máme konečně nějaké informace o plánech AMD s procesory generace Ryzen 8000, které už budou založené na jádrech Zen 5. To má být zase výrazně inovované a představovat nově vyvinutou architekturu („tock“, jak se kdysi říkalo ve vývojovém modelu Intelu). AMD zřejmě věří, že Zen 5 hodně posune výkon jednoho vlákna, protože procesory založené na něm nezvýší počet jader, který zůstane stejný už čtvrtou generaci. Celý článok „První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *