Site icon HWCooling.net

Deepcool predstavil menšiu (superlacnú?) skrinku Matrexx 40

Nová vežovitá skrinka šitá namieru formátu Micro ATX

Menších skriniek pre dosky Micro ATX je ako šafránu. A špeciálne tých lacných, pre ktoré sa v low-ende ponúka väčšina základných dosiek. Jednou z nových možností v tomto segmente je jednoduchá, ale elegantná skrinka Deepcool Mattrex 40. Takto od pohľadu, respektíve zo špecifikácií spĺňa všetky náležitosti, ktoré by mohli byť pre nízkorozpočtové PC zostavy relevantné.

Firma Deepcool vydala skrinku Matrexx 40. Atraktívna je hneď už menšími rozmermi (400 × 215 × 431 mm). To znamená, že objem (37 litrov) odzrkadľuje podporu základných dosiek končiacich na formáte Micro ATX (244 × 244 mm). Skrinka je postavená na modernej dvojkomorovej koncepcii, v ktorej je zdroj a šachty na 3,5″ HDD naspodku v oddelenej komore, čo pôsobí vizuálne príťažlivejšie ako tradičné odhalené riešenia. Výškou skrinky (400 mm) sa neplytvalo, ale komponenty by nemala nijako obmedzovať. Záslepky PCI Express sú vyvedené štyri, to znamená, že aj spodný slot počíta s presahom do druhej pozície. A to aj s nejakou rezervou, aby karta nebola nalepená na strope spodnej komory, ktorá je v podstate neperforovaná, ak nepočítame dve priechodky na kabeláž.

Priestoru na vodné chladenie vyzerá byť nastavený tak, aby sa pohodlne zmestili bežní AIO vodníci s typickou hrúbkou 52–53 mm. Pritom môžete osadiť aj 280 mm radiátory s väčšou plochou. A to tak do stropnej pozície ako i dopredu. Podpora kvapalinových chladičov je tu rovnaká, a to snáď i do hĺbky, ktorú definuje výrez v spodnej komore.

Ak preferujete vežovité chladiče, tak tie môžu byť podľa oficiálnych špecifikácií vysoké 165 mm. S veľkou rezervou tak budú vyhovovať aj najpopulárnejším lacným chladičom, ako sú Arctic Freezer 34 a SilentiumPC Fera 3, ktoré poznáte aj z našich testov. Výrobca zdôrazňuje aj slušnejšie možnosti zlepšenia prietoku vzduchu v skrinke. Hoci sa so skrinkou dodáva iba jeden 120 mm ventilátor na výduchu, tak voliteľne môžete ďalších päť. Tri dopredu a dva do stropnej pozície. Alebo v prípade 140 mm sa do prednej pozície na intake dostanete „iba“ dva.

Grafická karta može mať až 320 mm a pokiaľ spredu netrčí radiaátor s ventilátormi, tak aj viac. Podporovaný zdroj ATX je potom s dĺžkou 160 mm, popri ktorých je aj pomerne veľká rezerv na na konektory a kabeláž).

Diskové pozície sú štyri. V spodnej komore sú to dve vyhradené na 3,5″ a ďalšie dve 2,5″ môžete nainštalovať na vertikálnu priečku plech zdieľanú so základnou doskou. O hrúbke použitých plechov sa výrobca nezmieňuje, na podľa hmotnosti 5,2 kg možno usudzovať, že by nemuselo ísť o „papierovú“ hrúbku.

Záslepky PCIe budú zrejme tak ako na aj na iných lacných skrinkách vylamovacie, no pozoruhodný je neobvyklý tvar výsekov v perforácii v tvare kríža, a to sa týka aj mriežky za ventilátorom na výduchu či stropu. Či to dáva aj funkčný význam (a vzduch režú príjemnejšou frekvenciou než bežné včelie plásty) alebo sa chcel Deepcool len odlíšiť, ťažko posudzovať. Každopádne experimentálne tvary v perforácii je vidieť aj v čelnej maske s nepravidelným prerušovaním dier prachového filtra. Ten bude mať ale zrejme hrubé zrno a jeho efektivita nebude ktovieako vysoká.

Netreba však zabúdať, že ide stále o lacnú skrinku, na ktorej sa šetrilo napríklad aj na konektoroch USB. Na čelnom paneli je jeden typu 5-gigabitový 3.2 gen. 1 a druhý staručkého štandardu 2.0, čo je takto spredu škoda a pokojne mohli byť oba rýchlejšie. Osamotený je aj zdieľaný 4-pólový 3,5 mm audio jack. Ospravedlňovať by to však mohla cena, ktorá nemusí byť daleko od 30 eur. O tejto čiastke môžeme síce zatiaľ len špekulovať, pretože výrobca zatiaľ MSRP nestanovil, ale vyšší model Matrexx 50 sa predáva od 40 eur. Kedy sa skrinka objaví v obchodoch, je takisto otázne. Ale na deepcool.com je už kompletná produktová stránka. Tak snáď čoskoro.