Site icon HWCooling.net

Enermax StarryKnight SK30: Nielen pôsobivý vzhľad

Testy chladenia základnej dosky

Najnovšia skrinka Enermaxu pomerne dobre balansuje medzi vizuálnymi a funkčnými vlastnosťami. Intenzívnejšie osvetlenie ARGB LED dopĺňajú až štyri ventilátory. V kombinácii so slušne deravým predným panelom je teda o prietok „postarané“. Na druhej starne sa tu ale nájde i zopár vecí, ku ktorým môžete mať v tejto cenovej relácii výhrady. Čím midi-tower láka StarryKnight SK30 a čím odrádza?

Základné parametre

ParametreEnermax
StarryKnight SK30
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX, E-ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 170 mm
Grafická kartado 405 mm
Ventilátor9× 120 mm (1× predinštalované)/5× 140 mm (3× predinštalované)
Montáž radiátorov2× do 280/360 mm
2,5" pozície2 + 2 zdieľané
3,5" pozície2 zdieľané
DVD/BR0
Rozmery [V/D/Š] (a objem)486 × 465 × 220 mm (50 l)
Hmotnosť7,5 kg
Materiályoceľ + plast + temperované sklo
Konektivita2× USB 3.2 gen. 1 typ A + 1× USB 2.0 typ A + 2× 3,5mm jack
Orientačná cena100 eur/2368 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2442" as a base selector for example: #supsystic-table-2442 { ... } #supsystic-table-2442 tbody { ... } #supsystic-table-2442 tbody tr { ... } */

Exteriér

Skrinka prišla zabalená v kartónovej škatuli s polystyrénovou výplňou. Tá sa našťastie nejako veľmi nerozpadávala. Príslušenstvo obsahuje iba základné veci, ktoré sú potrebné na inštaláciu komponentov – skrutky, jednorazové sťahovacie pásky, našťastie aj dva farebné pásky so suchým zipsom. „Ako na to“ zistíte v jednoduchom obrázkovom manuáli.

Trendu temperovaného skla sa nevyhla ani táto skrinka, ktoré je tu v pozícii ľavej bočnice. Vzhľad temperovaného skla je uhladený, nerušený úchytmi. Tie sú zozadu vo forme skrutiek, ktoré vďaka dlhšej stopke so závitom a správne tvarovanému plechu držia aj po vybratí bočnice zo skrinky. Nemusíte tak rozmýšľať nad tým, kam ich odložiť. Rovnakým spôsobom sú vyriešené skrutky aj na pravej bočnici.

   

Pri vypuklej veľkej perforácii zaniká snaha zvýrazniť čelo a bradu predného panela. Na týchto miestach je plast upravený tak, aby imitoval povrch brúseného hliníka. Na bočných stranách panela sú otvory, ktoré nie sú chránené proti nečistotám. Prachový filter by ste nenašli ani za veľkou perforáciou. Jej otvory sú veľké 1,5 mm a to v kombinácii s nekrytými bočnými prieduchmi je recept na rýchlo znečistené vnútro skrinky. Aby som jej ale iba nekryvdil, tak po dvoch týždňoch používania sa objavil na perforácii tenký povlak prachu. No rovnako sa objavil aj za ňou na ventilátoroch.

   

Po „odtrhnutí“ predného panela sa dostanete priamo k trom 140 mm ventilátorom SquA RGB druhej generácie. Na prvý pohľad môžu zaujať atypickým tvarom svetlovodu podsvietenia okolo rotora. Okrem toho sú osvetlené aj lopatky, takže celkový jas môže byť naozaj vysoký. Na ventilátorové pozície môže alternatívne prísť aj radiátor kvapalinového chladiča, to vo formátoch 280 alebo 360 mm.

   

Tlačidlá a konektory skrinky sú zhora – vpravo. Okrme zapínacieho tlačidla je tu aj reset, ktorý môže slúžiť aj na ovládanie podsvietenia skrinky. Záleží, ako toto tlačidlo zapojíte. konektorov má skrinka päť, z toho tri sú USB typu A (štandardovo 2× 3.2 gen.1 a 1 × 2.0), typ C chýba, čo je s ohľadom na cenovej relácii skrinky možno trochu škoda.

Zvyšok vrchnej časti je tvorený z plechu a odnímateľného sita. To má po obvode magnety, ktoré ho držia v žľabe. Sito chráni perforovanú časť pred nečistotami. Pre efektívnejšie odsávanie tepla zo skrinky môžete sem nainštalovať tri 120 alebo dva 140 mm ventilátory. Taktiež sa dá strop využiť aj pre radiátor kvapalinového chladiča vo formáte 280/360 mm.

   

Mínusové body si StarryKnight odnáša aj za slabšie vyhotovenie vrchnej časti konštrukcie. Tá kvôli priehlbine na plechovej priečke nelícuje s predným panelom.

Rozloženie zadnej časti skrinky je typické. Navrchu sa nachádza otvor pre panel I/O základnej dosky a taktiež otvor pre 120 mm ventilátor. Tu je osadený taktiež ventilátor SquA RGB, ale prvej generácie. Môžete ho vertikálne polohovať v rozmedzí 35 mm. Sklamaním sú krytky rozširujúcich kariet PCI Express, kde iba jedna zo siedmich je určená na viacnásobné použitie. Ostatné si musíte odtrhnúť, ideálne ešte pred osadením hardvéru. Vedľa nich sú ďalšie dve no tentokrát už vo vertikálnej polohe, vďaka čomu môžete svoju grafickú kartu viac zviditeľniť cez sklenenú bočnicu. Ak sa raz pre toto osadenie rozhodnete, diera na tejto pozícii ostane navždy kvôli použitiu jednorazovým krytkám aj tu.

   

Kontakt so zemou/stolom zabezpečujú štyri nožičky obdĺžnikového tvaru. V ich strede je tenký pásik protišmykovej gumy. Tá drží skrinku na svojom mieste dosť pevne. Vďaka tomu je skrinka vzpriamene a na svojom mieste pri menšej manipulácii vo vnútri alebo napríklad aj pri jej čistení. Zdroj je voči nečistotám chránený sitom. To má síce perforáciu jemnejšiu ako inde na skrinke, no stále to nie je tak efektívne ako nylónový filter. Viac vpredu sú dve zaisťovacie skrutky, cez ktoré máte možnosť vybrať šuplík pre úložiská z tunela von.



Najnovšia skrinka Enermaxu pomerne dobre balansuje medzi vizuálnymi a funkčnými vlastnosťami. Intenzívnejšie osvetlenie ARGB LED dopĺňajú až štyri ventilátory. V kombinácii so slušne deravým predným panelom je teda o prietok „postarané“. Na druhej starne sa tu ale nájde i zopár vecí, ku ktorým môžete mať v tejto cenovej relácii výhrady. Čím midi-tower láka StarryKnight SK30 a čím odrádza?

Interiér

Objemné vnútro skrinky je prispôsobené aj pre základné dosky formátu E-ATX so šírkou 330 mm. Zvyšné formáty ako ATX, mATX a Mini-ITX sú v triede skriniek midi-tower štandardom. Aj pre vežovité chladiče procesora je tu kopa miesta. Do výšky 170 mm nebudete s výberom obmedzení, takže na výber ich máte mnoho. Rovnako veľký priestor máte aj pri osadení grafickej karty, ktorá môže mať v skrinke maximálne 405 mm. Vďaka tomu je skrinka pripravená aj na ďalšie generácie grafických kariet, ktoré sa stále zväčšujú.

Pre grafické karty dlhšie ako 230 mm je pripravený aj držiak na podnose. Vďaka možnosti vertikálne upraviť jeho výšku a kĺbu zabezpečujúci horizontálny pohyb viete presne nastaviť jeho polohu pod grafickou kartou. Kontaktná plocha je pogumovaná pre šetrné podloženie karty. 

Žiadny z otvoru na skrinke nie je osadený pogumovanou krytkou pre ucelenejší vzhľad vnútra. Našťastie sú zabrúsené a nemajú ostré hrany. Šírka vertikálnych a horizontálnych priechodiek sa líši. Vertikálne majú šírku 30 zatiaľ čo horizontálne 25 mm. Väčšie šírky sú dobré pre ľahšie prevlečenie aj hrubšieho zväzku káblov.

   

Dve pozície pre 120 mm ventilátory sa nachádzajú na strope tunela. Tie sú tu aj vďaka perforácii, cez ktorú je možné vháňať vzduch do ventilátorov. Tesne pri podnose sú pre káble tri rovnaké otvory, ako tomu je pod stropom skrinky. Ich šírka je dostatočná na to, aby ste mohli pohodlne manipulovať s káblami aj tesne pod doskou. Aj keď nie posledný, tak o to dôležitejší otvor tunela je umiestnený vpredu skrinky. Ten slúži pre radiátor kvapalinového chladiča s hĺbkou 65 mm, čo môže byť pri tých hrubších už natesno. Ten posledný otvor je pred zdrojom a vďaka nemu sa môžete cez temperované sklo pozerať aj naňho.

   

Z druhej strany podnosu sa dostanete k tej náročnejšej časti vnútra, hlavne keď sa jedná o správu kabeláže. Pre jej organizáciu máte 21 mm priestoru od podnosu k bočnici. Hlavný zväzok káblov sa ťahá medzi štyrmi vertikálnymi priechodkami, o ktoré sa aj upevňuje. Ďalšie možnosti uchytenia máte úplne vpredu za panelom a po obvode otvoru základnej dosky. Dokopy tak máte možnosť pripevniť káble do 16 rôznych pozícií.

   

Všetky štyri ventilátory majú vyvodené dva konektory napájania. Jeden je 3-pin a druhý 4-pinový Molex. Ten môžete medzi sebou reťaziť, čo môže byť výhoda pri doskách s menším počtom konektorov PWM.

Na podsvietenie samotných ventilátorov tu je ovládač, do ktorého môžete zapojiť až šesť zariadení. Napájaný je priamo zo zdroja káblom SATA. Podsvietenie máte možnosť ovládať dvoma spôsobmi. Cez základnú dosku so zapojeným konektorom ARGB alebo tlačidlom reštartu na skrinke. V tom druhom prípade ovládania máte k dispozícii trinásť naprogramovaných režimov podsvietenia priamo v ovládači.

Za základnou doskou nechýbajú ani dve pozície pre 2,5″ úložiská. Držiaky vyberiete z podnosu, zboku štyrmi skrutkami zaistíte úložisko a zavesíte naspäť do skrinky. Tento spôsob uchytenia umožňuje rýchlu a ľahkú manipuláciu s úložiskom aj keď je skrinka už osadená ostatnými komponentami.

   

V tuneli sa nachádza iba zmenšený šuplík s dvojicou hybridných pozícií pre 3,5 alebo 2,5″ úložiská. Jedno sa inštaluje priamo na vrch jeho konštrukcie a druhé do držiaku v ňom. Pre zdroj s káblami je od šuplíka po koniec skrinky 220 mm priestoru. Po odobratí šuplíka dostanete ďalších 180 mm naviac. Veľa dôvodov na vytiahnutie šuplíka ale mať nebudete. S jeho nízkou výškou sa dá manipulovať s kabelážou aj priamo nad ním.

   

Osadenie prebehlo relatívne jednoducho až na správu kabeláže. Na napájacom kábli ventilátora sú dva konektory, najprv Molex so zapojením na 5 V a potom 3-pin. Vzdialenosť medzi nimi je krátka, preto bolo ťažšie zapracovať a ukryť konektor Molex do správy kabeláže, zatiaľ čo je 3-pin nasunutý v základnej doske. Dve sťahovacie pásky z príslušenstva vám pre uchytenie a následné zatvorenie bočnice budú stačiť.

Priechodky pre kabeláž sú dostatočné veľké na to, aby nevznikali ťažkosti pri prevliekaní. Aj samotný hardvér išlo osadiť jednoducho vďaka veľkému priestoru vo vnútri skrinky.

   

Všetko držia na sebe plechy s hrúbkou 0,7 mm. Ich tuhosť ale nie je úplne ideálna a mierne sa prehýbajú už pri slabšom potlačení.



Najnovšia skrinka Enermaxu pomerne dobre balansuje medzi vizuálnymi a funkčnými vlastnosťami. Intenzívnejšie osvetlenie ARGB LED dopĺňajú až štyri ventilátory. V kombinácii so slušne deravým predným panelom je teda o prietok „postarané“. Na druhej starne sa tu ale nájde i zopár vecí, ku ktorým môžete mať v tejto cenovej relácii výhrady. Čím midi-tower láka StarryKnight SK30 a čím odrádza?

Metodika testovania

Cez veľký perforovaný predný panel majú tri 140 mm ventilátory Squa RGB možnosť nasávať veľké množstvo vzduchu pre chladenie komponentov. Síce je jeden 120 mm ventilátor Squa RGB vzadu pre vysávanie teplého vzduchu, ale stačí to? Pre porovnanie osadíme spodný 140 mm ventilátor priamo pod strop a porovnáme to pri hlučnosti 39 dBA s pôvodným rozmiestnením.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaný na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDWestern Digital Blue 500GB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1456" as a base selector for example: #supsystic-table-1456 { ... } #supsystic-table-1456 tbody { ... } #supsystic-table-1456 tbody tr { ... } */




Najnovšia skrinka Enermaxu pomerne dobre balansuje medzi vizuálnymi a funkčnými vlastnosťami. Intenzívnejšie osvetlenie ARGB LED dopĺňajú až štyri ventilátory. V kombinácii so slušne deravým predným panelom je teda o prietok „postarané“. Na druhej starne sa tu ale nájde i zopár vecí, ku ktorým môžete mať v tejto cenovej relácii výhrady. Čím midi-tower láka StarryKnight SK30 a čím odrádza?

Testy chladenia CPU a GPU








Najnovšia skrinka Enermaxu pomerne dobre balansuje medzi vizuálnymi a funkčnými vlastnosťami. Intenzívnejšie osvetlenie ARGB LED dopĺňajú až štyri ventilátory. V kombinácii so slušne deravým predným panelom je teda o prietok „postarané“. Na druhej starne sa tu ale nájde i zopár vecí, ku ktorým môžete mať v tejto cenovej relácii výhrady. Čím midi-tower láka StarryKnight SK30 a čím odrádza?

Testy chladenia základnej dosky











Najnovšia skrinka Enermaxu pomerne dobre balansuje medzi vizuálnymi a funkčnými vlastnosťami. Intenzívnejšie osvetlenie ARGB LED dopĺňajú až štyri ventilátory. V kombinácii so slušne deravým predným panelom je teda o prietok „postarané“. Na druhej starne sa tu ale nájde i zopár vecí, ku ktorým môžete mať v tejto cenovej relácii výhrady. Čím midi-tower láka StarryKnight SK30 a čím odrádza?

Testy chladenia SSD




Zahrievanie vzduchu pod stropom





Najnovšia skrinka Enermaxu pomerne dobre balansuje medzi vizuálnymi a funkčnými vlastnosťami. Intenzívnejšie osvetlenie ARGB LED dopĺňajú až štyri ventilátory. V kombinácii so slušne deravým predným panelom je teda o prietok „postarané“. Na druhej starne sa tu ale nájde i zopár vecí, ku ktorým môžete mať v tejto cenovej relácii výhrady. Čím midi-tower láka StarryKnight SK30 a čím odrádza?

Záver

Tri ventilátory formátu 140 a jeden 120 mm dokázali držať krok v testoch so skrinkou ako napríklad Irid 505 F alebo Regnum 400 ARGB. Teploty najvýhrevnejších komponentov, procesora a grafickej karty, boli takmer rovnaké. Pri alternatívnom osadení spodného 140 mm ventilátora priamo pod strop môžete stiahnúť teploty ešte o nejaký ten stupeň dole. Treba pri tomto kroku sledovať aj teploty grafickej karty, aby nevystúpali neprimerane hore.

Vyhotovenie skrinky je jej najväčšia slabina. Predný panel je vzdušný ale bez efektívnejšej ochrany voči nečistotám, nakoľko je tu iba sito s väčšími otvormi. Skrinka síce ma tri konektory USB, no všetky sú typu A. Dokonca jeden z nich pomalého štandardu USB 2.0. Na testovanej skrinke sa objavil aj veľmi nepresný „spoj“ medzi kostrou skrinky a predným panelom. Na vrchu je výrazný prepad, čo nevyzerá úplne vábne. Hlavne keď sa na to pozriete zo správneho uhla.

Pochváliť ale musím priechodky, ktorých veľkosť je skôr nadštandardná. Vďaka tomu sa prevliekanie a zapájanie káblov robilo jednoducho a ľahko. Pod väčšie grafické karty máte na podnose k dispozícii držiak. Na grafické karty môžu zospodu fúkať dva 120 mm ventilátory, pričom táto možnosť pri skrinkách nie je veľmi bežná.

Vďaka veľkému priestoru vo vnútri máte možnosť do skrinky osadiť aj tie väčšie komponenty ako napríklad základnú dosku formátu E-ATX. Pri inštalácii sa nevyskytli žiadne ťažkosti, ktoré by znepríjemnili osádzanie hardvéru do skrinky. Teda až na jeden, ktorým je dvoj-konektorové napájanie ventilátora. Molex bolo treba vždy niekam schovať za zadnú stranu podnosu, zatiaľ čo 3-pinový konektor takmer nedosiahol do konektoru základnej dosky.

Chladiaci výkon skrinky je dostatočný na to, aby ste si pohodlne mohli zahrať aj hry a samozrejme spraviť na nej nejakú náročnejšiu prácu. Ale za zhruba sto eur nie sú pekné svetielka všetko. Má aj svoje nedostatky, za čo si StarryKnight SK 30 zaslúži ocenenie „Approved“.

Enermax StarryKnight SK30
+ Vysoký chladiaci výkon
+ Štyri predinštalované ventilátory
+ Priestor až na deväť 120 mm ventilátorov...
+ ... a dve pozície priamo pod grafickou kartou
+ Držiak grafickej karty
+ Voľný priestor v tuneli
- Absencia jemného nylonového filtra...
- ... a konektora USB typu C
- Slabšie dielenské vyhotovenie
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2443" as a base selector for example: #supsystic-table-2443 { ... } #supsystic-table-2443 tbody { ... } #supsystic-table-2443 tbody tr { ... } */