Regnum 400 ARGB – Najvybavenejšia skrinka Endorfy v teste

Exteriér

Postupnou evolúciou a vylepšovaním sa skrinky Endorfy (predtým SilentiumPC) Regnum z nižšej triedy prepracovali na opačnú stranu potrfólia, ku špičke. Model „400“ s osvetlením RGB stojí už cez sto eur, ale nepriplácate si len za atraktívny vizuál. Vo výbave sú až štyri ventilátory, z ktorých tri sú za dobre priedušnou maskou. Narazili sme ale aj na veci, čo sa dajú ešte posunúť, zdokonaliť.

Malé retrospektívne intro: Skrinky Regnum kedysi patrili do low-endu, ale postupne naprieč generáciami sa z neho vymanili a toto miesto najprv zaujala novšia séria Signum a neskôr Ventum. Zároveň poľská firma svojho času zrušila sériu Gladius (kategoricky nad Regnum) a pozícia sa celkom obrátila. Na vrchu ponuky skriniek Endorfy je teraz testovaná Regnum 400 ARGB.

Základné parametre


Exteriér

Skrinka je v kartónovej škatuli bezpečne istená polystyrénom, ktorý sa trochu drobí tak ako aj pri väčšine iných skriniek, kde sa nepoužil na výstelku molitan. Príslušenstvo obsahuje len to najnutnejšie pre osadenie hardvéru. Skrutky a jednorázové sťahovacie pásky spolu s obrázkovým návodom.

Temperované sklo v pozícii ľavej bočnice je uchytené na všetkých rohoch cez skrutky, ktoré ho držia na svojom mieste. Osobne sa mi tento štýl úchytu skla nepáči. Vždy mám pocit, že sa mi pred nasadením prvej skrutky zošmykne a vypadne. Skrutka je na ploche, kde sa dotýka skla osadená mäkkou podložkou, aby ho nepoškodila. Vyhotovenie skrutiek je na dobrej úrovni. Žiadne vytečené lepidlo z podložky a ani sa nerozpadávajú. Sklo má atypickú hrúbku, niečo málo cez 3,9 milimetra.

   

Predný panel je zložený z dvoch častí. Prvá je veľký prachový filter s jemnou perforáciou, ktorá zachytí aj drobnejšie nečistoty. Jej vybratie je vďaka madlu a magnetom na jej bokoch rýchle a jednoduché. Nemusíte kvôli čisteniu nič rozoberať. Druhá časť je rám, ktorý odďaľuje filter od ventilátorov a zároveň ich na sebe drží.

   

Cvoky z druhej časti už držia pevne na konštrukcii. Čelo demontujete potiahnutím madla zospodu skrinky. Po jeho odstránení sa dostanete k ventilátorom. Tie sú tri a jedná sa o 120 mm modely Stratus 120 PWM ARGB. Tvarom sú podobné Fluctusom, ktoré sme už testovali, ale nemajú zúbky na lopatkách a s 1400 ot./min sú pomalšie. Ak by ste ich chceli vymeniť za iné, tak je tu aj možnosť inštalácie 140-milimetových. Tie sa ale vojdu už len dva. Radiátor kvapalinového chladiča je možné nainštalovať dopredu do formátu 360 mm (tzn. vrátane 280 mm).

Panel I/O na vrchnej časti skrinky je smerovaný pozdĺž pravého boku. Ak budete mať skrinku pod stolom, tak kvôli jeho smerovaniu môžete mať komplikovanejší prístup k vzdialenejším konektorom. Tam sú umiestnené dva porty USB a medzi nimi rovnaký počet 3,5 mm jackov (zvlášť na slúchadlá, zvlášť na mikrofón). V danej cenovej kategórii mi tu ale chýba konektor USB-C, ktorý je čím ďalej tým viac používané. Tlačidlo pre zmenu režimu osvetlenia ventilátorov alebo pre reštart (záleží od zapojenia) je mierne zapustené do konštrukcie. Nakoľko je jeho priemer malý a treba ho stlačiť hlbšie, tak jeho stláčanie nie je vôbec pohodlné. Hlavne ak meníte režim podsvietenia a potrebujete sa medzi nevyhovujúcim preklikať. Následne sú tu umiestnené dve diódy, jedna pre aktivitu disku a druha indikuje stav zapnutia. K veľkému tlačidlu zapnutia nemám žiadne výhrady. Dokonca aj hmatovú odozvu má veľmi znateľnú.

Zbytok vrchnej časti je pokrytý jemným prachovým sitom. Jeho ľavá strana začína hneď od temperovaného skla. Spolu so zapustením na úrovni konštrukcii táto časť vyzerá dobre. Otvory v perforácii sú väčšie, zhruba jeden milimeter. Keďže sú tu pozície primárne určené na vysávanie vzduchu zo skrinky, tak to nepovažujem za nedostatok. Viete sem osadiť 240/280 mm radiátor kvapalinového chladiča alebo dva 120/140 mm ventilátory, ktoré sa postarajú o ľahší odvod ohriateho vzduchu.

   

Zadná strana je štandardne vybavená otvorom pre panel I/O základnej dosky a vedľa neho výduch pre formát ventilátora 120 mm. Ten je aj osadený, rovnaký Stratus ako sú aj vpredu. Hrúbka skrinky nepustí a väčší sa sem nezmestí. Pre rozširujúce karty PCI Express tu je sedem pozícií, ktoré majú jednoduchú krytku na skrutky pre príjemnejší vzhľad aj v tejto časti skrinky. V spodnej časti nechýba otvor pre zdroj ATX.

Osobne som sklamaný zo skrutiek, ktoré držia pravú bočnicu. Pri takmer sto eurovej skrinke si viem predstaviť použitie skrutky s dvojitým závitom. Tie netreba z bočnice vyťahovať pri jej otváraní a tak je menšia šanca, že sa stratia.

   

Spodná časť je jedno veľké sito na magnetoch. To má rovnaké otvory ako aj vrchné sito, čo je dosť nešťastné riešenie. Zdroj tak môže v prašnejšom prostredí alebo pri uložení na zemi natiahnuť menšie nečistoty priamo do seba, alebo ďalej do skrinky. Aby ale bolo kade chladný vzduch ťahať, tak nožičky držia skrinku necelých 20 mm od zeme. Ich priľnavosť nie je vysoká a skrinkou pohnete už pri vynaložení menšej sily.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom

Prečo utrácať za jeden ventilátor toľko peňazí ako za štyri či päť kusov Endorfy Stratus 120 PWM? Existuje na to jasná odpoveď, ale nemusí byť zaujímavá pre každého. A to najmä vtedy, kde majú ventilátory dobre zapadnúť do zostáv koncipovaných s ohľadom na čo najlepší pomer cena/výkon. Vtedy nízkorozpočtové ventilátory dávajú zmysel a aj nad „nedokonalosťami“ Stratus 120 (PWM) koncový používateľ často mávne rukou. Celý článok „Endorfy Stratus 120 PWM: Efektívne s malým rozpočtom“ »

  •  
  •  
  •  

15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií

Rovnaký model, rôzne kusy. Rozdiely vo vibráciách môžu byť dramatické. Najmä, ak ide o lacné ventilátory s vysokými výrobnými toleranciami. Zatiaľ, čo väčšina ventilátorov Endorfy Stratus 120 PWM sa nejakými vibráciami vyznačuje, tak môžete natrafiť aj na „zlaté“ vzorky, ktoré nevibrujú vôbec. To je síce veľmi vzácna, ale existujúca situácia. Rozptyl vibrácií je oveľa väčší, než ste si mysleli. Celý článok „15× ventilátor Endorfy Stratus 120 PWM v testoch vibrácií“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *