První fotky Radeonu RX 7600. Jeden osmipin, možná vyšší cena

Fotografie karty Sapphire Radeon RX 7600 Pulse unikly na internet

V AMD se schyluje k vydání dalšího GPU generace s architekturou RDNA 3, Radeonu RX 7600. Mělo by nastat za necelé dva týdny, nicméně dosud se objevilo skoro minimum úniků. Po prosáknutí fotek krabice karty a zatím neúplných specifikací se teď objevily také fotografie samotné grafiky, které něco naznačí o spotřebě. Také máme další zvěsti o ceně, které ale zatím jsou rozporné – podle jedněch má karta být celkem levná, podle dalších dražší.

První fotky Radeonu samotného RX 7600 publikoval web VideoCardz. Vyfocený je Sapphire Radeon RX 7600 Pulse, což by měla být spíše dostupnější varianta karet tohoto výrobce (vedle dražšího provedení Nitro). Grafika s čipem Navi 33 má opět podle údajů na krabici 32 CU (2048 shaderů) a 8 GB paměti (plus 32MB Infinity Cache). Obrázky by mohly asi být od stejného zdroje z Asie, který poskytl obrázek krabice (to však byla OC verze, kdežto tato karta na krabici označení Overclocked nemá). Jde ale asi o rendery používané marketingem Sapphire, ke kterým asi má přístup dost lidí.

Karta Pulse od Sapphire má dvouventilátorový chladič silný zřejmě dva sloty a nechybí jí backplate. Na konci má i malé okno pro prostup vzduchu, ale to pokrývá jen menší část profilu druhého ventilátoru. Pasiv není čistě hliníkový, ale používá heatpipe. Nevíme, zda bude karta mít nějaké (A)RGB LED.

Podle fotek je kryt chladiče nový, ale samotný chladič by mohl být stejný či podobný tomu na Radeonu RX 6600 XT Pulse, který jsme testovali. A podle fotek by mohlo být stejné i PCB, takže čip Navi 33 je možná pinově kompatibilní s Navi 23.

Sapphire Radeon RX 7600 Pulse (zdroj: VideoCardz)

Na fotkách je ale vidět napájení – to je řešené jedním osmipinovým konektorem. To určuje limit pro TDP, které by karta mohla mít, na cca 225 W (75 W ze slotu a 150 W jedním osmipinovým kabelem). TDP Radeonu RX 7600 bude tedy někde mezi 150 a 225 W, což ovšem není moc užitečné zařazení, toto se obecně čekalo.

Sapphire Radeon RX 7600 Pulse (zdroj: VideoCardz)

GPU Navi 33, a tím i Radeon RX 7600, používají pro připojení do systému jen rozhraní PCIe 4.0 ×8. Karta na fotce má sice na konektoru piny pro všech 16 linek, ale reálně bude fungovat jen těch osm. Všimněte si na fotce spodní strany karty absence SMD součástek u druhé poloviny délky konektoru.

Sapphire Radeon RX 7600 Pulse (zdroj: VideoCardz)

Poslední věc, kterou fotky ukázaly, jsou obrazové výstupy. Ty jsou čtyři (tři DP 2.1, jedno HDMI 2.1) a ukazuje se tak, že ač je Navi 33 malý čip, u kterého se asi AMD snažilo dosáhnout co nejnižší ceny, nepadly tomu za oběť obrazové výstupy (jak se stalo u Navi 24 použitého v Radeonu RX 6500 XT).

Cena?

Radeon RX 7600 se má začít prodávat 25. 5., tedy za necelé dva týdny. V předešlé zprávě jsme psali o informaci, dle níž by karta mohla stát jen okolo 250 $ (6500 Kč / 274 €), což měl údajně naznačovat původce uniklých fotek.

Sapphire Radeon RX 7600 Pulse (zdroj: VideoCardz)

Web Cowcotland ale teď píše, že dle jeho informací pocházejících z Francie je pro tento trh plánovaná cena 349 €, tedy o slušný kus vyšší – v ČR by to bylo něco pod 8250 Kč (mělo by jít o cenu s DPH, ovšem Francouzi ho mají jen 20%). Toto by měla být cena za „custom“ kartu, a není tudíž jasné, zda se tím myslí přetaktované edice s o něco vyšší cenou, než je doporučená. Pokud ano, pak by cena za referenční konfiguraci, tj. za nejlevnější modely, mohla být nižší. Ale ne asi o mnoho.

Ani jedna z těchto částek není potvrzená z více zdrojů, takže zatím těžko říct, co z toho bude realita. Teoreticky se cena také ještě může změnit. Dle zákona schválnosti se asi ale dá očekávat spíše vyšší z těchto variant. VideoCardz k tomu podotýká, že je také možné, že AMD tyto grafiky vydá za poněkud vyšší cenu (300–350 $), ale reálné ceny v obchodech pak budou podobně jako u procesorů klesat a za pár měsíců se Radeon RX 7600 bude dát sehnat výhodněji (poklesy ceny pod „MSRP“ se už ostatně objevují i u Nvidie).

Zdroj: VideoCardz (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Radeon RX 7600 vydán. Jak je to s referenční kartou a DP 2.1

Jak bylo předvídáno úniky, přichází dnes vydání Radeonu RX 7600, nové mainstreamové grafiky AMD založené na čipu Navi 33. Ten má novou architekturu RDNA 3, která zvyšuje výkon jednotek CU (a měla by mít i nějaká zlepšení v akceleraci ray tracingu a AI). Na rozdíl od highendových karet je stále vyráběný 6nm procesem, takže pokroky v energetické efektivitě jsou poměrně omezené, ovšem stále existují. Celý článok „Radeon RX 7600 vydán. Jak je to s referenční kartou a DP 2.1“ »

 •  
 •  
 •  

Specifikace i cena Radeonu RX 7600 venku. Stojí míň než RTX 4060

Než vyjde nová grafická karta, prakticky vždycky její parametry utečou neoficiálně ven ve větším, nebo menším předstihu. To, jaké budou specifikace mainstreamového Radeonu RX 7600, se ale AMD kupodivu podařilo dost dlouho utajit. Sice jsme měli rámcové specifikace díky tomuto únikuparametry samotného čipu byly známé, ale až teď se konečně zjistilo, jaké budou frekvence, TDP této grafické karty a už i definitivní cena. Celý článok „Specifikace i cena Radeonu RX 7600 venku. Stojí míň než RTX 4060“ »

 •  
 •  
 •  

Unikly benchmarky Radeonu RX 7600 proti GeForce RTX 4060 Ti

Minulý týden byla odhalená GeForce RTX 4060 Ti a tento týden se začne prodávat. O den později by měl být vydán také konkurenční Radeon RX 7600, ke kterému bylo ale zatím úniků méně. Teď ale máme fotky referenčního provedení v podobném designu, jako mají karty RX 7900 XT/XTX, a také se objevily údaje o tom, jakého skóre dosahují nové karty Nvidie i AMD v testech 3DMark, což dává trošku představu o tom, kam přesně Radeon RX 7600 zapadne. Celý článok „Unikly benchmarky Radeonu RX 7600 proti GeForce RTX 4060 Ti“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *