Site icon HWCooling.net

Endorfy Arx 500 Air: Extra prietok pri objeme pod 50 litrov

Exteriér

Keď niečo „stojí za to“ a je zároveň väčšie, než by niekomu stačilo, tak spraviť menší variant je určite dobrý nápad. Niečo podobné sa udialo aj so skrinkou Arx 700 Air, z ktorej vznikla zmenšená Arx 500 Air. Tá si odniesla všetky dobré vlastnosti a aj bohatšie vybavenie pôvodnej skrinky. K tomu patrí napríklad aj päť predinštalovaných ventilátorov vo formáte 140 milimetrov. O poriadnu cirkuláciu vzduchu teda núdza nebude a otázna je už iba hlučnosť.

Základné parametre

ParametreEndorfy
Arx 500 Air
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 179 mm
Grafická kartado 350 mm
Ventilátor7× 120 mm/6× 140 mm (5× predinštalované)
Montáž radiátorov1× do 280/360 mm + 1× do 240/280 mm
2,5" pozície6 + 1 zdieľané
3,5" pozície1 zdieľané
DVD/BR0
Rozmery [V/D/Š] (a objem)486 × 429 × 228 mm (48 l)
Hmotnosť7,6 kg
Materiályoceľ + plast + temperované sklo
Konektivita2× USB 3.2 gen. 1 typ A + 1× USB 3.2 gen. 2 typ C + 2× 3,5mm jack
Orientačná cena99 eur/2359 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2619" as a base selector for example: #supsystic-table-2619 { ... } #supsystic-table-2619 tbody { ... } #supsystic-table-2619 tbody tr { ... } */

Exteriér

Skrinka je v kartónovej škatuli istená polystyrénovými výliskami. Jeden sa nachádza aj zboku skrinky, na strane s temperovaným sklom. Takže bezpečnosť pri preprave je na vysokej úrovni. Po rozbalení okrem skrinky dostanete aj súpravu príslušenstva. Jedná sa o rôzne skrutky, gumené podložky, ale aj jednorazové sťahovacie pásky. Jednoduchý obrázkový rozkres máte pribalený taktiež. Pre podrobný návod (59 strán) je potrebné ísť priamo na stránku Endorfy, kde ho nájdete v elektronickej forme.

Ľavá časť skrinky je tvorená z temperovaného skla. Hrúbku skla som nameral 3,9 mm, čo je oproti väčšej verzii (4 mm) minimálny rozdiel. Sklo má po obvode hrubšie čierne rámy, ktoré ale nenarúšajú decentný vzhľad skrinky. Výrazne tomu dopomohol aj typ uchytenia bočníc. Tie zapadajú do rámu na presne určené miesto a následne sú vzadu zaistené dvoma skrutkami. Ako aj väčší model Arx, tak aj v menšom sú skrutky aj po uvoľnení stále v bočných paneloch.

   

Predný panel sa čistí, ale aj rozoberá veľmi ľahko, na čom má zásluhu jeho dvojdielna skladba. Predná časť na skrinke drží vďaka magnetom po obvode. Zvrchu sa jednoducho potiahne a takmer sama vám zostane v rukách. Keďže slúži aj ako prachový filter, tak tento systém vyberania je vhodne zvolený aj pre pravidelné vyberanie. Nanešťastie sú otvory veľké až 1,5 mm. Aj keď zachytia väčšie prachové častice, tak tie malé preniknú ďalej do skrinky.

   

Aby malo na čom prachové sito držať a nebolo blízko k ventilátorom, tak druhou časťou predného panela je vyvýšený plastový rám. Aj keď sa jedná o menšiu verziu pôvodnej skrinky, tak Endorfy dodáva rovnaké ventilátory ako pri tej väčšej. Konkrétne tri Stratus 140 PWM vo formáte 140 mm. Tie sú osadené v dvoch bočných rozšíreniach, ktoré na skrinke držia pomocou šiestich skrutiek. To výrazne uľahčuje aj neskoršiu manipuláciu s ventilátormi alebo radiátorom kvapalinového chladiča. Ten sem môžete umiestniť vo formáte 280/360 mm alebo pôvodné ventilátory vymeniť za tri 120 mm.

   

Ani vrchný panel I/O skrinky nie je o nič ochudobnený. K dispozícii máte jeden rýchlejší konektor USB typu C (10 Gb/s) a dva konektory USB typu A (5 Gb/s). Medzi nimi je umiestnený dvakrát 3,5 mm jack na slúchadlá a mikrofón. Tlačidlo na reštart je zapustené o trochu hlbšie ako tlačidlo zapnutia. To slúži aj ako prevencia pred jeho náhodným stlačením. Pre zapnutie je tlačidlo logicky väčšie a zároveň aj pohodlnejšie pre stláčanie. Medzi nimi sa nachádzajú dve stavové LED. Jedna indikuje aktivitu interného úložiska a druhá stav zapnutého počítača. 

Zbytok vrchnej časti tvorí odnímateľný perforovaný panel. Ten drží vďaka skrutke a západkám na konštrukcii pevne a zároveň elegantne lícuje so zvyškom skrinky. Ako som zmienil aj pri väčšej Arx 700, tak tento spôsob perforácie je vhodnejší ako magnetické sito. Okrem estetickej stránky je výhoda aj vo väčšom priestore priamo pod ním, napríklad na ventilátory s protivibračnými úchytmi. Pod ním nájdete osadený ďalší ventilátor Stratus 140 PWM, ktorý je nad chladičom procesora orientovaný k vysávaniu vzduchu zo skrinky. K nemu môžete pridať ešte jeden ventilátor formátu 140 mm. Samozrejme pod strop môžete umiestniť aj 120 mm formáty ventilátorov, ale iba dva. Kvôli kratšej dĺžke nie je možné osadiť tretí. To isté platí aj pri radiátoroch kvapalinového chladiča, ktoré sa sem zmestia do formátu 240/280 mm. 360-milimetrový je už nepodporovaný.

   

Rozloženie zadnej strany skrinky sa nezmenilo a všetko zostalo tak ako pri väčšom variante skrinky. Uchytenie zdroja je zospodu cez prídavný rám. Vďaka nemu môžete zdroj otočiť aj hore nohami, keďže sú skrutky v rovnakom usporiadaní aj navrchu aj zospodu. Priamo nad ním sú krytky pre rozširujúce karty PCI Express. Ich počet (sedem) naznačuje, že veľkosť formátu základných dosiek zostala totožná. Pre celistvejší vzhľad sú skrutky krytiek zahalené za ďalším krytom, ktorý je osadený na pánte. Ku zvyšku konštrukcie je priťahovaný magneticky. Tento systém drží pevne, ale zároveň umožňuje rýchly prístup ku skrutkám krytiek rozširujúcich kariet.

Vo vrchnej časti sa nachádza otvor pre panel I/O základnej dosky a vedľa neho priestor pre ventilátor. Šírka skrinky umožňuje aj osadenie aj 140 mm ventilátora, celkovo piaty. Tento ventilátor je orientovaný na odsávanie vzduchu zo skrinky.

   

Zospodu štyri nožičky držia skrinku vzpriamene. Kontaktný materiál s úložnou plochou ale nie je protišmykový. Takže pri umiestnení skrinky na nejaké rizikovejšie miesto budete musieť byť opatrnejší, aby náhodou nespadla. Zbytok celej perforovanej spodnice zakrýva prachové sito. To má otvory síce menšie, ako predný a vrchný panel ale 1 mm nie je stále dostatočne málo, aby ste dokázali v prašnejšom prostredí chrániť vnútro pred vniknutím jemných prachových častíc.



Keď niečo „stojí za to“ a je zároveň väčšie, než by niekomu stačilo, tak spraviť menší variant je určite dobrý nápad. Niečo podobné sa udialo aj so skrinkou Arx 700 Air, z ktorej vznikla zmenšená Arx 500 Air. Tá si odniesla všetky dobré vlastnosti a aj bohatšie vybavenie pôvodnej skrinky. K tomu patrí napríklad aj päť predinštalovaných ventilátorov vo formáte 140 milimetrov. O poriadnu cirkuláciu vzduchu teda núdza nebude a otázna je už iba hlučnosť.

Interiér

Do skrinky môžete umiestniť najpoužívanejšie formáty základných dosiek od Mini-ITX, cez mATX, až po ATX. Pôvodnej skrinke sa ubralo na dĺžke. To má za následok, že z dĺžky grafickej karty 410 mm sa kleslo vo variante Arx 500 na 350 mm. To už vedie skrinku ku nekompatibilite k niektorých väčším grafickým kartám, no stále je z čoho vyberať. Šírka skrinky zostala rovnaká, takže aj tu máte k dispozícii pre vežovitý chladič procesora 179 mm.

Všetky vertikálne priechodky kabeláže majú gumené krytky pre ucelenejší vzhľad. Ich šírka je rovnaká ako pod stropom, tak aj pozdĺž základnej dosky. Ponúkajú vám 24 mm priestoru pre prevlečenie káblov. S touto šírkou dokážete bez menších ťažkostí prevliecť aj hrubšie káble. Kvôli menšej dĺžke je Arx 500 mierne ochudobnená o otvory pre uchytenie expanznej nádoby. Oproti pôvodným deviatim sú tu iba tri.

Strop tunela je rovnako skvelo vybavený, ako väčšia verzia skrinky. Nachádzajú sa tu dva väčšie otvory priamo pod základnou doskou. Tie výrazne uľahčujú manipuláciu s káblami pri zapájaní. Následne môžete osadiť na tunel aj dve 2,5″ úložiská jednoduchým nasunutím pomocou skrutiek s podložkami na to určenými z príslušenstva. V druhej polovici tunela máte k dispozícii priestor pre osadenie jedného 120 mm ventilátora. Taktiež je tu ďalšia priechodka na napájanie grafickej karty.

   

Kvôli zmenšeniu dĺžky skrinky je priestor medzi tunelom a predným panelom o niečo menší. S pôvodným osadením rozšírenia pre úchyt ventilátorov máte len 45 mm priestoru. Ak rozšírenia ale otočíte, tak získate 30 mm naviac. To už nemusíte mať obavy o nedostatok miesta pre umiestnenie aj hrubšieho radiátora kvapalinového chladiča.

   

Na odvod teplého vzduchu zo skrinky sú osadené už spomínané dva 140 mm ventilátory pod stropom. Musím oceniť, že aj pri menšej variante skrinky sa zachoval držiak pre káble z ventilátorov.

   

Zadná strana podnosu vám ponúka päť sťahovacích pások na suchý zips pre správu kabeláže. Je to o jednu menej, než dostanete vo výbave pri Arx 700. No stále máte k dispozícii jednorazové sťahovacie pásky z príslušenstva. Tie môžete použiť na viac ako 20 ďalších pozícií na správu kabeláže. Pre organizáciu káblov máte priamo za základnou doskou 22 mm priestoru. Pri vertikálnych priechodkách sa podnos ohýba smerom dovnútra skrinky a tak tam vzniká až 35 mm priestoru pre kabeláž. 

Plechy Arx 500 sú o niečo tenšie ako tomu bolo pri Arx 700. Ich hrúbka je 0,65 mm, čo sa ale na ich tuhosti vôbec neprejavuje, keďže je ich dĺžka menšia. Vďaka tomu sú stále rovnako pevné a neohýbajú sa.

   

Na podnose viete uchytiť dve 2,5″ úložiská rovnakým spôsobom, akým je to riešené na tuneli. Jednoducho úložisko zasuniete do otvorov pomocou skrutiek a podložiek z príslušenstva. Ďalšie dve máte možnosť uchytiť priamo na zadný rám skrinky. Tu ich zaistíte dvoma skrutkami. S ničím tu nekolidujú a zároveň je efektívne využité prázdne miesto skrinky.

   

K piatim osadeným ventilátorom je na podnose osadený aj rozbočovač. Jediná nevýhoda je, že má iba päť konektorov. Do skrinky môžete nainštalovať až sedem ventilátorov, takže do základnej dosky budete musieť zapojiť namiesto jedného až tri konektory. Teda iba v prípade, že budete chcieť počet ventilátorov navýšiť na maximum.

Posledná možnosť kde nainštalovať úložisko je v tuneli na podlahe. Keďže sa nasúva priamo na podlahu, tak nezavadzia žiadna konštrukcia káblom zo zdroja. Dobrá správa je, že sa jedná o hybridnú pozíciu. Vďaka tomu máte možnosť do skrinky osadiť aj jeden 3,5″ disk. Ak ste ale tento formát už vyradili z používania, tak stále sem môžete osadiť aj 2,5″ úložisko. 

Pre zdroj formátu ATX máte aj s jeho káblami priestor niečo málo cez 310 mm.

   

Osádzanie hardvéru prebieha relatívne rýchlo. Tomu pomohlo aj dostatok miesta vo vnútri skrinky na oboch stranách podnosu. Vďaka tomu bolo aj zapojenie kábla na napájanie procesora pohodlné, dokonca aj s osadeným ventilátorom na strope. Ten však v prípade ťažkostí jednoducho demontujete. Pre správu kabeláže je tu dostatočne veľa miesta pre hrubšie zväzky káblov. Aj vďaka odchýleným priechodkám bolo zapájanie a ukladanie káblov jednoduché.

   



Keď niečo „stojí za to“ a je zároveň väčšie, než by niekomu stačilo, tak spraviť menší variant je určite dobrý nápad. Niečo podobné sa udialo aj so skrinkou Arx 700 Air, z ktorej vznikla zmenšená Arx 500 Air. Tá si odniesla všetky dobré vlastnosti a aj bohatšie vybavenie pôvodnej skrinky. K tomu patrí napríklad aj päť predinštalovaných ventilátorov vo formáte 140 milimetrov. O poriadnu cirkuláciu vzduchu teda núdza nebude a otázna je už iba hlučnosť.

Metodika testovania

Rozloženie a aj vyšší počet ventilátorov zaistilo v testoch väčšej Arx 700 Air skvelé výsledky v testoch chladenia. Rovnaký predpoklad je aj pri aktuálne testovanej Arx 500 Air. Tá má tri ventilátory Stratus 140 PWM vpredu na nasávaní chladného vzduchu do skrinky. O odvod už ohriatého vzduchu sa starajú dva ventilátory Stratus 140 PWM. Jeden za vežovitým chladičom procesora a druhý priamo nad ním.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaný na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDWestern Digital Blue 500GB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1456" as a base selector for example: #supsystic-table-1456 { ... } #supsystic-table-1456 tbody { ... } #supsystic-table-1456 tbody tr { ... } */




Keď niečo „stojí za to“ a je zároveň väčšie, než by niekomu stačilo, tak spraviť menší variant je určite dobrý nápad. Niečo podobné sa udialo aj so skrinkou Arx 700 Air, z ktorej vznikla zmenšená Arx 500 Air. Tá si odniesla všetky dobré vlastnosti a aj bohatšie vybavenie pôvodnej skrinky. K tomu patrí napríklad aj päť predinštalovaných ventilátorov vo formáte 140 milimetrov. O poriadnu cirkuláciu vzduchu teda núdza nebude a otázna je už iba hlučnosť.

Testy chladenia CPU a GPU








Keď niečo „stojí za to“ a je zároveň väčšie, než by niekomu stačilo, tak spraviť menší variant je určite dobrý nápad. Niečo podobné sa udialo aj so skrinkou Arx 700 Air, z ktorej vznikla zmenšená Arx 500 Air. Tá si odniesla všetky dobré vlastnosti a aj bohatšie vybavenie pôvodnej skrinky. K tomu patrí napríklad aj päť predinštalovaných ventilátorov vo formáte 140 milimetrov. O poriadnu cirkuláciu vzduchu teda núdza nebude a otázna je už iba hlučnosť.

Testy chladenia základnej dosky











Keď niečo „stojí za to“ a je zároveň väčšie, než by niekomu stačilo, tak spraviť menší variant je určite dobrý nápad. Niečo podobné sa udialo aj so skrinkou Arx 700 Air, z ktorej vznikla zmenšená Arx 500 Air. Tá si odniesla všetky dobré vlastnosti a aj bohatšie vybavenie pôvodnej skrinky. K tomu patrí napríklad aj päť predinštalovaných ventilátorov vo formáte 140 milimetrov. O poriadnu cirkuláciu vzduchu teda núdza nebude a otázna je už iba hlučnosť.

Testy chladenia SSD




Zahrievanie vzduchu pod stropom





Keď niečo „stojí za to“ a je zároveň väčšie, než by niekomu stačilo, tak spraviť menší variant je určite dobrý nápad. Niečo podobné sa udialo aj so skrinkou Arx 700 Air, z ktorej vznikla zmenšená Arx 500 Air. Tá si odniesla všetky dobré vlastnosti a aj bohatšie vybavenie pôvodnej skrinky. K tomu patrí napríklad aj päť predinštalovaných ventilátorov vo formáte 140 milimetrov. O poriadnu cirkuláciu vzduchu teda núdza nebude a otázna je už iba hlučnosť.

Záver

V testoch systémového chladenia si Arx 500 Air viedla veľmi dobre. Takmer rovnako ako jej väčšia sestra. V chladení procesora sa skrinka postavila na druhú priečku spolu s väčším variantom seba sama. Pri chladení grafickej karty má tendenciu trochu zaostávať, ale v porovnaní s konkurenčnými skrinkami, ktoré sme už testovali, si počína dobre.

Tak ako aj Arx 700 Air, aj tu je absencia jemného prachového filtra. Aj keď predná väčšia perforácia zachytí väčšie nečistoty, tak s tými menšími si neporadí. Okrem tohto nedostatku na skrinke nie je nič, čo by vám mohlo prekážať. Priestoru na manipulovanie v skrinke je dostatok. Aj zo strany osádzania hardvéru aj z druhej, kde je veľa miesta k vytvoreniu elegantnej správe kabeláže. Po stránke vyhotovenia na skrinke všetko krásne do seba zapadá, nič nevyčnieva a plechy su taktiež pevné. Najviac sa mi páči, ako v Endorfy vytvorili skrinku, ktorá využíva aj väčšinou prázdne miesta. Napríklad pre ventilátor na tuneli alebo dodatočné dve 2,5″ úložiská priamo na zadnom ráme.

Vďaka širokej platforme má skrinka dosť priestoru pre pohodlnú inštaláciu komponentov, ich zapájanie a taktiež aj pre jednoduchú správu kabeláže. Pre jej zjednodušenie máte k dispozícii päť sťahovacích pások na suchý zips a desiatky úchytov. Ak si ale nepotrpíte na uhladenú správu kabeláže, tak to nevadí. Skrinka vám ponúkne až 35 mm priestoru k „odprataniu“ káblov za podnosom.

Aj keď sa to môže zdať neuveriteľné, tak za 99 eur dostanete takmer to isté ako pri väčšej skrinke. Budete mať už predinštalovaných päť 140 mm ventilátorov Stratus 140 PWM. Tie už od výroby dokážu efektívne chladiť aj náročnejší hardvér na spotrebu. Jedinou nevýhodou je stále chýbajúci jemný prachový filter. To ale už kompenzuje o desať eur nižšia cena oproti väčšiemu modelu a tak si aj Arx 500 Air zaslúži ocenenie „Smart buy!“

Endorfy Arx 500 Air
+ Chladenie komponentov na vysokej úrovni
+ Nainštalovaných až päť ventilátorov formátu 140 mm...
+ ... dokopy priestor na sedem ventilátorov
+ Až sedem pozícií pre úložiská
+ Jednoduchá správa kabeláže
+ Prítomnosť konektora USB typu C
+ Kvalitné dielenské vyhotovenie
- Absencia jemného nylonového filtra
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2620" as a base selector for example: #supsystic-table-2620 { ... } #supsystic-table-2620 tbody { ... } #supsystic-table-2620 tbody tr { ... } */