Site icon HWCooling.net

Gigabyte M32UC: 4K pri 160 Hz na zakrivených 32 palcoch

Detaily

Monitorom momentálne kraľujú pravdepodobne modely s 27-palcovými uhlopriečkami,  čo je vzhľadom na ich cenu a dostupnosť logické. Ďalší krok evolúcie sú 32-palcové modely, medzi ktoré patrí aj testovaný M32UC od Gigabyte. Ten akoby z oka vypadol dávnejšie testovanému G32QC. Vzhľad je však to jediné v čom sa podobajú, nakoľko M32UC je trochu „iné zviera“. 4K pri 160 Hz a KVM sú len špičkou ladovca toho, čo monitor ponúka.

Základné parametre

ParametreGigabyte
M32QC
Parametre27E1N5600HE
Displej32" SS VA, 16:9, zahnutý 1500R, matný
Rozlíšenie3840 × 2160 px
Obnovovacia frekvencia144 Hz (160 Hz OC – DP)
Panel8-bit
FreeSyncáno
Doba odozvy2 ms GTG, 1 ms MPRT
Jas350 nitov
Kontrast3000:1
Farebné režimysRGB: 123 %, DCI-P3: 93 %
Vstupy2× HDMI 2.1, 1× DisplayPort 1.4, 1× USB-C
USB hubáno
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktoryáno, 2× 3 W
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena740 €/17 990 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1914" as a base selector for example: #supsystic-table-1914 { ... } #supsystic-table-1914 tbody { ... } #supsystic-table-1914 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Podobnosť s G32QC začína už pri škatuli, ktorá je prakticky zhodná, čo sa týka grafiky a vyhotovenia. Opäť teda na kartónovom obale vidíme siluetu monitora zhotovenú z obrysov v čiernej farbe.

   

Obsah balenia je taktiež takmer zhodný. Jeho sú teda káble videokáble HDMI, DisplayPort a kábel USB na pripojenie rozbočovača k počítaču. Rozdielom oproti staršiemu súrodencovi je vo veľkostí napájacieho adaptéra, ktorý je zhruba dvakrát taký veľký.

Spodná časť stojanu je prakticky zhodná a nenašiel som žiadny rozdiel v dizajne a ani vo vyhotovení.

Druhá časť stojanu tiež vyzerá na prvý pohľad rovnako, no isté zmeny sa tu udiali. O chvíľu pri montáži si povieme, aké konkrétne.

Spojenie dvoch častí stojana je jednoduché a rýchle, nakoľko obe časti stojana len zasadíte do seba a dotiahnete skrutku prstami, bez nutnosti použitia skrutkovača.

Vyhotovenie zadnej je veľmi podobné G32QC, zmenilo sa len umiestnenie loga výrobcu a označenia modelu.

Monitor sme položili na rovnú plochu vďaka čomu si vieme lepšie predstaviť, ako zahnutie 1500R vyzerá v skutočnosti.

Prvý zásadný rozdiel, ktorý novinka ponúka, je jednoduchšia inštalácia stojana k telu monitora. G32QC vyžadoval použitie skrutkovača a štyroch skrutiek na pripevnenie stojana, novinka už žiadne nástroje nevyžaduje. Vďaka tomu sa inštalácia výrazne zjednodušila a urýchlila. Zároveň tak M32QC dobehol konkurenciu.

Druhý výrazný rozdiel môžeme sledovať pri konektivite, a to v kvantite aj kvalite. Opäť sú tu dva konektory HDMI, jeden DisplayPort, ale pribudol konektor USB-C a z konektorov USB-A je tu viac, o jeden (tri celkovo). Videovstupy sa tiež dočkali zlepšenia, DisplayPort si polepšil z 1.2 na 1.4 s DSC. Tieto zmeny sú vzhľadom na prítomnosť rýchleho 4K panelu nevyhnutné.

Treťou podstatnou zmenou je nové tlačidlo na zadnej strane, ktoré sme predtým na G32QC nevideli.

Po postavení monitora na „nohy“ opäť môžete vidieť, že rozdiely oproti G32QC je naozaj ťažké spozorovať a navonok ich je len zopár.

   

Po zapnutí displeja sa tak môžete tešiť na veľmi tenké rámkčeky na troch stranách a pomerne akceptovateľne hrubou spodnou bradnou.

Monitor má možnosť polohovania na výšku v rozsahu 100 mm.

V najnižšom bode je monitor 25 mm od podložky spodnou hranou, vrchná je vtedy vo výške 445 mm. V najvyššej polohe je vo výške 125 mm a 545 mm pre vrch displeja. Samotný panel má výšku 420 mm.

Displej si tiež viete naklopiť v rozsahu -5 až +20 stupňov, čo sú pomerne bežné hodnoty. Otáčanie do strán ani pivot monitor neponúka.

Backlight bleed G32QC patril medzi tie horšie a hoci je M32QC na tom o čosi lepšie, stále to nie je ideálne. Ani SS (Super Speed) verzia panelu VA teda nevyriešila tento problém. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.




Monitorom momentálne kraľujú pravdepodobne modely s 27-palcovými uhlopriečkami,  čo je vzhľadom na ich cenu a dostupnosť logické. Ďalší krok evolúcie sú 32-palcové modely, medzi ktoré patrí aj testovaný M32UC od Gigabyte. Ten akoby z oka vypadol dávnejšie testovanému G32QC. Vzhľad je však to jediné v čom sa podobajú, nakoľko M32UC je trochu „iné zviera“. 4K pri 160 Hz a KVM sú len špičkou ladovca toho, čo monitor ponúka.

Možnosti nastavení

Na ovládanie menu OSD slúži 5-smerový joystick, ktorý nájdeme na pravej časti monitora zozadu. Nad ním sa potom nachádza už spomínané tlačidlo KVM. Pri použití viacerých monitorov môže byť toto umiestnenie trochu nešťastné a joystick by preto bolo možno lepšie mať uprostred monitora odspodu a KVM tlačidlo by mohlo byť na spodnej brade spredu alebo odspodu.

Joystick ponúka aj niekoľko rýchlych akcií, ktoré si viete prispôsobiť.

Prvou z možností v nastaveniach sú herné funkcie ako Aim Stabilizer Sync či Black Equalizer. Nastavuje sa tu tiež Overdrive a FreeSync.

Nastavenia obrazu ponúkajú výber z roznych režimov, ktoré si viete dodatočne prispôsobiť a tak isto resetovať. Okrem toho viete mať nastavené rôzne režimy obrazu pre rôzne vstupy.

Displej ďalej ponúka výber vstupu a možnosť pretaktovania na 160 Hz pri pripojení cez DisplayPort.

Nechýba ani PiP a PbP s nastaveniami pozícií aj veľkostí, na ktoré sa pozrieme nižšie.

Spomínané nastavenia rýchlych akcií joysticku nájdete pod Quick Switch, okrem toho v systémových nastaveniach nájdete tiež prispôsobenie zobrazenia samotného menu OSD.

Ďalšia časť systémových nastavení ponúka ovládanie USB nabíjania, HDMI CEC, LED indikátora či automatického vypnutia.

Na záver už ostali len zmena jazyku, možnosť uloženia do profilu a resetovanie všetkých nastavení.

Monitor tiež ponúka GameAssist, čo je herné pomocník pre zobrazenie mieridla, odpočtu, obnovovacej frekvencie, či po pripojení k PC aj systémových informácií ako sú teploty či takty.

   

Nájdeme tu tiež funkciu pre zarovnanie monitor pri použití dvoch či troch kúskov. Vďaka vodiacim čiaram ich budete môcť dostať do roviny.

Monitor ponúka viacero režimov PiP a PbP, na ktoré sa teraz pozrieme.

Prvým je režim PbP, pri ktorom viete zobraziť dva zdoje naraz vedľa seba a to buď pri zachovaní pomeru strán alebo pri maximalizácii obsahu.

Režim PiP zobrazuje neden obraz nad druhom, pričom druhý je menší a v jednom zo štyroch rohov. Medzi hlavným a vedľajší obrazom viete prepínať.

Takisto je možné meniť veľkosť okna na jednu z troch veľkostí.

Okrem veľkosti sa dá okno presunúť do jedného zo štyroch rohov.




Monitorom momentálne kraľujú pravdepodobne modely s 27-palcovými uhlopriečkami,  čo je vzhľadom na ich cenu a dostupnosť logické. Ďalší krok evolúcie sú 32-palcové modely, medzi ktoré patrí aj testovaný M32UC od Gigabyte. Ten akoby z oka vypadol dávnejšie testovanému G32QC. Vzhľad je však to jediné v čom sa podobajú, nakoľko M32UC je trochu „iné zviera“. 4K pri 160 Hz a KVM sú len špičkou ladovca toho, čo monitor ponúka.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu SS VA, čo je nový typ „Super Speed VA“ “ s uhlopriečkou 32″ a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px, antireflexnú úpravu a rovnomerné rámčeky z troch strán. Zabudnúť nesmieme ani na pomerne agresívne zahnutie 1500R. Poteší rýchla obnovovacia frekvencia 144 Hz s možnosťou pretaktovania na 160 Hz pri DP. Nechýba ani FreeSync Premium Pro a podarilo sa mi otestovať aj G-Sync v režime neoficiálnej kompatibility. Výrobca udáva 123 % pokrytie spektra sRGB, 93 % DCI-P3, kontrast 3000:1 a 2 ms dobu odozvy GTG. Maximálny jas dosahuje papierových 350 nitov a displej ponúka základnú VESA DipslayHDR400 špecifikáciu.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 84 % AdobeRGB, 91 % DCI-P3 a 81 % NTSC. Ide o chvályhodné čísla pre takto rýchly 4K panel. Jas je prekvapivo vyšší než udávaných 350 nitov, namerali sme až 407. Priemerná farebná odchýlka Delta E s hodnotou 2,11 dosahuje dobrú hodnotu. Ako nám už napovedal test zobrazenia čiernej farby, uniformita je jednou zo slabších stránok monitora.

Displej ponúka až 6 režimov gama, ktoré sa pohybujú od 1,7 až po 2,4 a nemajú žiadnu odchýlku, no hlavne vyššie čísla nie uplne dozpovedajú uvádzanej hodnote, tak na to pri používaní nezabudnite. zodpovedá hodnote 2.3. Trojica farebných režimov, ktoré ponúkajú rôzne teploty od 5500 do 10100 K. Najvyšší nameraný kontrast pri 100 % jase bol 1220:1 vo farebnom režime normal, kde bol dosiahnutý aj maximálny jas 407 nitov.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Overdrive.

Základné nastavenie je Picture Quality s 11,2 ms, OFF je pomalšie s 11,8 ms. Balance a Smart OD ponúkajú zhone 10,8 ms a najrýhclejším je režim Speed s 10,6 ms odozvou. Ktorý z režimov Response Time vybrať nám lepšie povie ďalší obrázok.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 2 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. V režime MPRT je to potom len 1 ms. Najpoužiteľnejší je režim Balance, ktorý výrazne obmedzí ghosting, no stále nemá inverse ghosting, ktorý je prítomný pri režime Speed. Smart Overdrive je na nerozoznanie od Balance a zlepšenie v Picture Quality je oproti Off len minimálne.




Monitorom momentálne kraľujú pravdepodobne modely s 27-palcovými uhlopriečkami,  čo je vzhľadom na ich cenu a dostupnosť logické. Ďalší krok evolúcie sú 32-palcové modely, medzi ktoré patrí aj testovaný M32UC od Gigabyte. Ten akoby z oka vypadol dávnejšie testovanému G32QC. Vzhľad je však to jediné v čom sa podobajú, nakoľko M32UC je trochu „iné zviera“. 4K pri 160 Hz a KVM sú len špičkou ladovca toho, čo monitor ponúka.

Záver

Gigabyte M32UC predstavuje evolúciu herných panelov s vyšším rozlíšením aj obnovovacou frekvenciou. Pred pár rokmi, keď prišli 4K 120 Hz modely na trh, stáli aj 2000 eur. M32UC zoženiete hlboko pod polovicu tejto hodnoty a síce neponúka podsvietenie FALD ako spomínané top modely, hlavná prednosť v jednom rozlíšení v kombinácii s vysokou obnovovacou frekvenciou ostala. Keď k tomu pridáme solídnu konektivitu, KVM funkciu s USB hubom a viacerými režimami PiP a PbP, dostaneme veľmi univerzálny monitor, ktorý je vhodný na prácu aj hranie a pritom nemá žiadne výrazné kompromisy. Port USB-C dokonca ovláda aj rýchlejšie nabíjanie, aj keď len 18 W, čo je napríklad na napájanie notebookov málo.

Monitor potešil vyšším jasom, než uvádzajú parametre, podanie farieb je tiež solídne a jedinou slabinou je tak opäť uniformita podsvietenia, čo je typický nedostatok panelov VA. A to obzvlášť pri tých zahnutých. Okrem hardvérovej výbavy je M32UC vybavený dobre aj po stránke softvéru, kde ponúka množstvo nastavení aj herných funkcií, ktoré vám pomôžu k lepším výsledok. Celkovo tak ide o veľmi solídne balenie, ktorému nič podstatné nechýba.

Gigabyte M32UC
+ 4K so 144 (160) Hz na 32" za dostupnú cenu
+ Dobré podanie farieb a jas
+ Bohaté možnosti nastavení a herných funkcií
+ Režimy PbP a PiP
+ Konektor USB-C s nabíjaním aj rozbočovačom a funkciou KVM
- Slabšia uniformita displeja
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1915" as a base selector for example: #supsystic-table-1915 { ... } #supsystic-table-1915 tbody { ... } #supsystic-table-1915 tbody tr { ... } */