Site icon HWCooling.net

Když má chladič grafiky dva ventilátory, ale pasiv tomu neodpovídá

EVGA GTX 1660 Super SC Ultra

Dva ventilátory na grafice jsou v kurzu, ale stojí za to se dívat dovnitř na jejich pasivy

Před časem jsme tu tak trochu humorně rozebírali chladič některých levnějších grafik od Asusu, který má sice zvenku dva ventilátory, ale uvnitř je pasiv jen pro jeden. A ještě ne moc dobře zvolený. Celkem náhodou jsme teď s novou GeForce GTX 1660 Super našli další příklad, kdy „dva ventilátor nejsou vždy tím, čím se zdají být“ u karty od Evga. Není to zdaleka takový prohřešek, ale opět je to lekce, že je dobré se na chladiče dívat detailně.

Ne všechny karty GeForce GTX 1660 Super jsou v recenzích rozmontované (techPowerUp a Guru3D jich ale několik otevřely), takže je možné, že by se našel i horší návrh. Neberte tedy prosím následující tak, že by karty Evga byly nějak zvlášť špatné. Možná je to trochu ilustrace toho, jak se někdy dělají levnější GPU. Web Tom’s Hardware otestoval grafiku EVGA GTX 1660 Super SC Ultra (firma zatím vydala jen tento model GTX 1660 Super, nicméně v budoucnu možná bude variant víc). V tomto případě je součástí recenze i fotka PCB a sejmutého chladiče.

Jak můžete vidět, pasiv je o pár centimetrů kratší než kryt a jeden z ventilátorů tak částečně fouká do prázdna. To zde však není takový problém a není to asi nic vzácného. Co ovšem upoutá, je měděná základna a heatpipe (dvě), které z ní šíří teplo do pasivu. Ten je stavěný metodou skládání tenkých plechových žeber dohromady. Ovšem jen část na fotce vlevo (na kartě je to napravo od GPU, směrem k napájecímu konektoru) má tento svazek žeber zároveň přiletovaný na heatpipe, aby z nich žebra mohla přebírat a odbourávat teplo. Centrální část pasivu má kontakt s heatpipe/samotnou základnou také.

Rozbraná grafika EVGA GTX 1660 Super SC Ultra (Zdroj: Tom’s Hardware)

Ale protilehlá část pasivu tento kontakt nemá. Konce heatpipe jdou ještě uprostřed kousek ven (pod nálepkou), ale zbytek žeber je bez kontaktu a tedy bez přímého tepelného mostu na základnu a GPU. Tato žebra by tedy měla být relativně chladná a neúčinná, protože teplo budou přebírat jen od svého souseda v bodech skladů, které drží svazek pohromadě. To asi bude ale hodně špatný přenos. Nemůžeme to vědět jistě bez toho, že bychom viděli obrázek termovize, ale tato část pasivu asi bude do značné míry nadbytečná. Přitom druhý ventilátor profukuje převážně jen tuto neúčinnou sekci, jen z malé části jeho lopatky pracují nad žebry, která mají se základnou skutečný kontakt. Je dost možné, že chladič je o tato žebra prodloužený hlavně proto, aby to lépe vypadalo. Jednoventilátorová grafika totiž působí poněkud chudě (zvlášť v dnešních velkých towerech), kdežto se dvěma hned vypadá ve skříni seriózněji.

Pokud odhlédneme od pasivu, má zde ovšem druhý ventilátor rozhodně funkci – aby nedošlo k nedorozumění. Sekce bez heatpipe patří nad část PCB mezi GPU a záslepkou/konektory, kde tato grafika klade napájecí kaskádu. Pro tu bude proud vzduchu přicházející z druhého ventilátoru velmi přínosný. Jen by asi paradoxně bylo lepší, kdyby zde nebyla ta žebra navíc, ty totiž proud vzduchu asi mohou trochu stínit a zpomalovat (těžko říct bez vyzkoušení). Designéři ale asi nechtěli, aby skrz ventilátor bylo vidět, že zde žebra chybějí, jelikož by to asi vypadalo trochu ošizeně. Naopak chybějící heatpipe takto rušivě oči netahá, takže dostala zelenou.

Jak už bylo řečeno, tento chladič by reálně neměl být nějak výrazně problémový, i když je suboptimální (pokud by to onoho balastního křídla šly další heatpipe, měla by se chladící kapacita zlepšit). Neberte to tedy tak, že vás před touto kartou nějak ostře varujeme. Rozhodně to není chladič tak humpolácký, jako byl nevhodný radiální pasiv posazený doprostřed mezi dva ventilátory (jako když se dva lidé snaží sedět na jedné židli vedle sebe), který jsme si dobírali na oněch kartách Asus.