Když má chladič grafiky dva ventilátory, ale pasiv tomu neodpovídá

Dva ventilátory na grafice jsou v kurzu, ale stojí za to se dívat dovnitř na jejich pasivy

Před časem jsme tu tak trochu humorně rozebírali chladič některých levnějších grafik od Asusu, který má sice zvenku dva ventilátory, ale uvnitř je pasiv jen pro jeden. A ještě ne moc dobře zvolený. Celkem náhodou jsme teď s novou GeForce GTX 1660 Super našli další příklad, kdy „dva ventilátor nejsou vždy tím, čím se zdají být“ u karty od Evga. Není to zdaleka takový prohřešek, ale opět je to lekce, že je dobré se na chladiče dívat detailně.

Ne všechny karty GeForce GTX 1660 Super jsou v recenzích rozmontované (techPowerUp a Guru3D jich ale několik otevřely), takže je možné, že by se našel i horší návrh. Neberte tedy prosím následující tak, že by karty Evga byly nějak zvlášť špatné. Možná je to trochu ilustrace toho, jak se někdy dělají levnější GPU. Web Tom’s Hardware otestoval grafiku EVGA GTX 1660 Super SC Ultra (firma zatím vydala jen tento model GTX 1660 Super, nicméně v budoucnu možná bude variant víc). V tomto případě je součástí recenze i fotka PCB a sejmutého chladiče.

Jak můžete vidět, pasiv je o pár centimetrů kratší než kryt a jeden z ventilátorů tak částečně fouká do prázdna. To zde však není takový problém a není to asi nic vzácného. Co ovšem upoutá, je měděná základna a heatpipe (dvě), které z ní šíří teplo do pasivu. Ten je stavěný metodou skládání tenkých plechových žeber dohromady. Ovšem jen část na fotce vlevo (na kartě je to napravo od GPU, směrem k napájecímu konektoru) má tento svazek žeber zároveň přiletovaný na heatpipe, aby z nich žebra mohla přebírat a odbourávat teplo. Centrální část pasivu má kontakt s heatpipe/samotnou základnou také.

Rozbraná grafika EVGA GTX 1660 Super SC Ultra (Zdroj: Tom’s Hardware)

Ale protilehlá část pasivu tento kontakt nemá. Konce heatpipe jdou ještě uprostřed kousek ven (pod nálepkou), ale zbytek žeber je bez kontaktu a tedy bez přímého tepelného mostu na základnu a GPU. Tato žebra by tedy měla být relativně chladná a neúčinná, protože teplo budou přebírat jen od svého souseda v bodech skladů, které drží svazek pohromadě. To asi bude ale hodně špatný přenos. Nemůžeme to vědět jistě bez toho, že bychom viděli obrázek termovize, ale tato část pasivu asi bude do značné míry nadbytečná. Přitom druhý ventilátor profukuje převážně jen tuto neúčinnou sekci, jen z malé části jeho lopatky pracují nad žebry, která mají se základnou skutečný kontakt. Je dost možné, že chladič je o tato žebra prodloužený hlavně proto, aby to lépe vypadalo. Jednoventilátorová grafika totiž působí poněkud chudě (zvlášť v dnešních velkých towerech), kdežto se dvěma hned vypadá ve skříni seriózněji.

Pokud odhlédneme od pasivu, má zde ovšem druhý ventilátor rozhodně funkci – aby nedošlo k nedorozumění. Sekce bez heatpipe patří nad část PCB mezi GPU a záslepkou/konektory, kde tato grafika klade napájecí kaskádu. Pro tu bude proud vzduchu přicházející z druhého ventilátoru velmi přínosný. Jen by asi paradoxně bylo lepší, kdyby zde nebyla ta žebra navíc, ty totiž proud vzduchu asi mohou trochu stínit a zpomalovat (těžko říct bez vyzkoušení). Designéři ale asi nechtěli, aby skrz ventilátor bylo vidět, že zde žebra chybějí, jelikož by to asi vypadalo trochu ošizeně. Naopak chybějící heatpipe takto rušivě oči netahá, takže dostala zelenou.

Jak už bylo řečeno, tento chladič by reálně neměl být nějak výrazně problémový, i když je suboptimální (pokud by to onoho balastního křídla šly další heatpipe, měla by se chladící kapacita zlepšit). Neberte to tedy tak, že vás před touto kartou nějak ostře varujeme. Rozhodně to není chladič tak humpolácký, jako byl nevhodný radiální pasiv posazený doprostřed mezi dva ventilátory (jako když se dva lidé snaží sedět na jedné židli vedle sebe), který jsme si dobírali na oněch kartách Asus.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Samostatné herní grafiky Intel Arc až v Q2 2022. Rendery chladiče

Doteď jsme měli informace, že samostatné grafiky Intelu – tedy ty výkonnější herní pod značkou Intel Arc – přijdou na trh v první čtvrtině roku 2022, což bylo určité zpoždění, protože loni Intel avizoval vydání v roce 2021. Vypadá to ale, že desktopové karty, které většinu hráčů budou zajímat nejvíc, se ještě opozdí a tento termín nestihnou. Ohlášené vydání prý asi bude platit jen pro mobilní verzi, která půjde na trh dřív. Celý článok „Samostatné herní grafiky Intel Arc až v Q2 2022. Rendery chladiče“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 3080 na fotu: Nvidia chystá unikátní referenční chladič

Poslední generace grafik Nvidia, GeForce RTX 2000, udělala před dvěma lety zásadní krok, když i u referenčních karet použila chladič typický pro ty nereferenční, tedy s dvěma axiálními ventilátory, což dává lepší teploty i hlučnost. Teď se na internet dostaly uniklé fotky chladiče a vzorku referenční GeForce RTX 3080 nové generace Ampere a vypadá to, že chlazení opět bude hodně ambiciózní a zároveň nezvyklé. Celý článok „GeForce RTX 3080 na fotu: Nvidia chystá unikátní referenční chladič“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Accelero Xtreme IV rev. 2 namiesto bloweru?

Chladiče grafík typu blower sú pre svoju neefektivitu pomerne nepopulárne, ale zato karty nimi vybavené patria k najlacnejším v rámci svojho radu, čo je ich hlavná výhoda. V kombinácii s chladičmi tretích strán je vždy možnosť pôvodný chladič nahradiť lepším. Jeden taký má aj Arctic konkrétne v podobe Accelero Xtreme IV (rev. 2). V jeho teste sme sa zamerali na to, ako výrazne ním polepšíte referenčnému Radeonu RX 5700 XT. Celý článok „Arctic Accelero Xtreme IV rev. 2 namiesto bloweru?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Ty trubky mají strašně malou kontaktní plochu, dovolím si pochybovat, že vůbec budou co k čemu – leda k tomu, aby si jádro a paměti hezky podkuřovaly. A ty paměti nevzpomínáte vůbec, toho tepla chladiči moc nepředají, když se o podložky díky mezerou u skladu sotva dotýká hranami žeber. Raději hliníkový monoblok než takovouto jakože heatpipe.

    1. U těch pamětí asi paradoxně trošku pomůže to, že se ta žvýkačka opírá zrovna do toho místa, kde jsou ty zámky/sklady těch žeber, takže tam je něco jako kontaktní plocha (ta vpravo se dotýká ještě obou heatpipe). Ale ta žvýkačka je taky hodně tlustá…

      Máte pravdu, že to dost „dobře doplňuje“ ty špatně řešené heatpipe. Když jsem to psal, tak jsem si k tomu řekl, že na ty paměti nejspíš u takovéhle desky stejně stačí airflow, ale teď mi dochází, že zrovna ten airflow ta žvýkačka blokuje. Tak se to bude chladit snad aspoň nepřímo přes okolní PCB, kam čipy odvádějí teplo přes kontakty/vodiče.

      1. Úhel sejmutí fotky trochu zkresluje, ale když se podíváte pořádně, tak otlak na spodním bloku pamětí právě poukazuje na to, že možná větší střední část polštáře nemá žádný kontakt, jinak bychom viděli detaily skladu žebrování. A ten tuplovaný polštář na bočním bloku pamětí lze už považovat za nefalšovaný projev zoufalství.
        @siddhi: Ten hliníkový monoblok vypadá dost solidně, distribuce tepla a kontaktní plochy jsou dostatečnou zárukou, že bude fungovat slušně. Ty Palitu jsou ale zpracovány hezky.

  2. Tieto inžinierske cost-saving paškvily sú ozaj na zaplakanie. Na druhej strane nedá sa im uprieť originalita a nápad. 😀 Horšie je, že to nie je snaha v prospech, ale na škodu zákazníka.

  3. Když je řeč o nekvalitních chladičích, tak dalším „šmejdem“ jsou u mě grafiky MSI VENTUS XS (neplést si s Ventus bez XS, které mají kvalitní pasiv).
    VENTUS XS totiž má pouhou jednu heatpipe a celý chladič je jen hliníkový monoblok. https://www.techpowerup.com/review/msi-geforce-gtx-1660-ventus-xs/images/cooler2.jpg
    Spoustu testů dokázalo, že mnohem efektivnější jsou i jednouventilátorové karty Palit StormX, které ovšem mají tradiční pasiv – hliníkové žebra napasované na heatpipe.
    Neříkám, že je to zase tak hrozné, čipy na které tento chladič používají uchladí, ale je to jen další důkaz jak výrobci uvažují a prostě víc ventilátorů víc prodává. Spoléhají na to, že člověk z produkčních fotek nevidí co je pod těmito ventilátory.

    1. Ono uchladiť to uchladí, len zamrzí, že s normálne dimenzovaným chladičom by mohli byť tie karty chladené luxusne čo sa týka teploty aj hlučnosti. Na druhej strane sa tomu nečudujem, lebo tých GeForce modelov je teraz toľko, že výrobcom zostáva veľmi malá cenová medzera medzi lacnejšou a drahšou kartou na to aby v rámci toho napratali svoje modelové rady… povedzme Ventus, Armor, Gaming, Trio. Druhá vec je či potrebujeme z každej karty 4 verzie, ale to je už na inú debatu.

      Každopádne je škoda, že do mainstreamu sa dostávajú konštrukčné riešenia chladičov ktoré sa ešte pár rokov dozadu držali iba low-end v segmente „zobrazovadiel“. A narozdiel od high-endu sa tu ani neoplatí riešiť aftermarket chladenie, lebo to posúva cenu na úroveň o triedu-dve výkonnejších grafík a to nikto svojprávny nespraví.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *