10nm Xeony Ice Lake mají TDP až 270 W, 14nm Cooper Lake 300 W

TDP Xeonů naroste, platforma LGA 4189 ho zvýší na 270–300 W, i pro 10nm čipy

To, jak Intel přidává jádra stále 14nm procesorům, vedlo ke zvýšení TDP. Například odemčená desetijádra Comet Lake budou příští rok již mít 125W TDP. Teď unikly specifikace pro připravované Xeony Cooper Lake a Ice Lake a také zde chystá Intel zvyšování spotřeb. TDP stoupne i u Xeonů Ice Lake, které jsou 10nm. Stejné čipy by mohly přijít i do highendového desktopu, takže by se vyšší spotřeba mohla objevit i tam.

Intel zatím ještě bližší podrobnosti pro Xeony plánované na rok 2020 (má s nimi přijít i nový socket LGA 4189) neprozradil. Avšak korejský web Brainbox teď publikoval fotku prezentačního slajdu, který na nějakém brífinku ukazoval Asus, jenž také servery/serverové desky vyrábí. A v tomto dokumentu ony ústřední informace jako počty jader a TDP jsou. A šlo o součást dost rozsáhlé prezentace, takže je dost nepravděpodobné, že by šlo o falzum.

Na platformě LGA 4189 („Whitley“) plánuje Intel mít současně dvě rodiny procesorů. Jednak Cooper Lake, což budou 14nm CPU pravděpodobně s podobnou architekturou, jako mají nyní Xeony Cascade Lake. Tyto procesory mají mít podle slajdu až 48 jader s HT, tedy 96 vláken (je pravděpodobné, že kvůli tomu půjde o „slepenec“ z více čipů), osmikanálové paměti DDR4 a řadič pro až 64 linek PCI Express – ovšem stále jen PCIe 3.0.

TDP těchto Xeonů bude až 300 W, takže vysoký počet jader stále na 14nm procesu si vybral svou daň. Nicméně je třeba upozornit, že tento slajd mluví jen o CPU pro dvouprocesorové servery (2S). Je možné, že pro 4S a 8S sestavy by mohly existovat dokonce ještě žravější CPU s více jádry. Intel totiž již oficiálně sdělil, že Xeony Cooper Lake by měly mít až 56 jader, což je na štíru se zde uvedenými 48 jádry. Pro srovnání, současné Xeony Cascade Lake končí na 205 W (s jednou výjimkou, speciální nejvýkonnější Xeon Platinum 8284 je 240W). Epycy první generace měly TDP 180 W a druhé generace až 225 W.

Zajímavější než Cooper Lake je samozřejmě rodiny Xeonů Ice Lake, které již budou 10nm. Na trh mají přijít v třetím čtvrtletí 2020, zatímco Cooper Lake bude k dispozici dříve, už v Q2 2020. Ice Lake má překvapivě méně jader než 14nm Cooper Lake, je uvedeno, že maximum bude 38 jader (76 vláken). Ale možná by také mohlo jít o monolitické čipy. Paměťový řadič je také osmikanálový (pro DDR4-3200) a procesory budou už poskytovat 64 linek PCI Express 4.0, poprvé u procesorů Intel.

Uniklý slajd Asusu s parametry pro Xeony Cooper Lake a Ice Lake od Intelu (Zdroj: Brainbox.co.kr)

Pozoruhodné je však, že byť tato CPU budou vyráběná novějším 10nm procesem, také budou zřejmě mít značně zvýšenou spotřebu proti dnešním serverovým procesorům. TDP čipů Ice Lake bude dosahovat až 270 W, takže také o dost víc proti dnešní 14nm generace, byť o nějakých 10 % méně, než co bude brát Cooper Lake. Zvýšení TDP vyvolává otázky, zda 10nm proces neselhává ve snižování spotřeby tranzistorů, případně zda problémy s přílišnou spotřebou nemá sama architektura jader Sunny Cove/Ice Lake. AMD Epyc 7002 má při TDP 225 W až 64 jader a původně se předpokládalo, že 7nm proces TSMC, na němž je vyráběný, bude srovnatelný s 10nm procesem Intelu. Serverové Ice Lake bude ovšem podle těchto dat mít o odst vyšší spotřebu na jedno jádro.

Teoreticky může ovšem vysvětlení být prostě takové, že spotřeba byla zvýšena proto, že to dovoluje zvýšit výkon a že to bude směr, kterým se tento druh CPU bude obecně ubírat. Spotřeba by se pak asi podobně zvýšila i u konkurenčních CPU od AMD. Ostatně to už také vydalo jeden speciální model Epycu s 280W TDP – je však určený do vodou chlazených superpočítačů. Ostatně pro sektor HPC a speciální použití má Intel také zvláštní dvojčipové Xeony „Advanced“ v BGA pouzdru, které také mají TDP až 400 W. Ale u nich jde o dost extrémní a relativně okrajový produkt, kdežto tyto 270/300W procesory budou pro mainstreamové servery.

Přenesou se vyšší TDP i do 10nm CPU pro highendový desktop?

Pro nás běžné uživatele PC jsou tyto informace podstatné nepřímo. Je možné, že Intel procesory Ice Lake pro servery adaptuje i pro highendový desktop (takže by pak přišly na trh jako Ice Lake-X), byť by třeba mohl být použitý odlišný socket. A pokud se zvedají TPD u Xeonů, pak je možné, že se TDP zvednou i u těchto procesorů pro nadšence, takže budou vyšší, než dnešních 165 W. Ostatně některé Threadrippery od AMD dnes již mají oficiálně TDP 250 W, takže Intel by ho možná mohl přijmout za své také (ovšem je dlužno říct, že současné highendové procesory Intelu jdou v zátěži často vysoko přes TDP, takže těch 250 W v některých úlohách mohou spotřebovávat neoficiálně už teď).


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Dell XPS 13 2-in-1: Ice Lake v praxi

Do rúk sa nám dostala horúca novinka v podobe 10. generácie Intel Ice Lake v prémiovom notebooku od Dell. Čo prináša tak dlho očakávaných 10 nanometrov, aké sú zmeny oproti predchádzajúcim generáciám a je naozaj nová grafika Iris Plus dostatočne výkonná na hranie v rozlíšení  Full HD? Nielen na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto teste. Celý článok „Dell XPS 13 2-in-1: Ice Lake v praxi“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel konečně vydává 10nm procesory: Ice Lake pro notebooky

Spotřeba, efektivita, ale i výkon. V tom všem by u procesorů měl hrát důležitou úlohu 10nm proces, který se teď Intelu konečně podařilo dostat na trh. Včera totiž firma po dlouhém čekání oficiálně vydala 10nm procesory Ice Lake. Jen pro notebooky, protože desktop zůstává 14nm. Ale tyto čipy mají novou architekturu CPU i GPU s vyšším výkonem a také přináší velká zlepšení ve výbavě a dalších technologiích, takže jde o hodně významnou hardwarovou premiéru. Celý článok „Intel konečně vydává 10nm procesory: Ice Lake pro notebooky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel chystá big.LITTLE čip kombinující jádra Atom a Ice Lake

Procesory Intel s jádry pocházejícími z linie čipů Atom jsou zajímavý hardware pro kompaktní a úsporné počítače. Jejich jádra o dost zlepšila proti prvním velmi pomalým in-order Atomům, ale pořád mají špatnou pověst kvůli nízkému jednovláknovému výkonu. Intel ale chystá čipy, které tuto slabinu odstraní. Pořád budou úsporné, ale pro jednovláknové programy poskytnou vysoký výkon jako pokročilejší velké procesory. Celý článok „Intel chystá big.LITTLE čip kombinující jádra Atom a Ice Lake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *