Site icon HWCooling.net

Kepler sa vracia do hry, MSI oživuje predaj GeForce GT 730

GeForce GT 730, reakcia MSI na nedostatok grafických kariet

Zoznam grafických kariet, ktoré sú dostupné skladom (a zároveň sa v rámci možností držia cenovo pri zemi) sa rozširuje. Po GeForce GT 1030 kúpite maloobchodne i GT 730. A to snáď i z dlhodobého hľadiska. Firma MSI by tieto karta mala dodáva vo väčších množstvách. Jedná sa síce iba o núdzové riešenie na nenáročné použitie, to ale v prípade mnohých počítačov môže byť postačujúce.

Len nedávno sme tu testovali GeForce GT 1030 ako jednu z mála grafických kariet, ktorú si môžete kúpiť v obchode. Pre svoj nízky výkon je totiž pre ťažbárov neatraktívna.

Začiatkom roka vyšla ešte GeForce GT 1010, ale tá sa v našich obchodoch neobjavuje. V podobnej cene ale kúpite GeForce GT 730. Tieto staručké grafické karty sa sem tam niekde niekto ponúkal i doteraz, ale MSI ich distribúciu vyháňa do vyšších obrátok. Konkrétne, čo sa týka modelu MSI N730K-2GD3H/LPV1. Ten je vo viacerých obchodoch dostupný ihneď k odberu a ceny začínajú na 80 eurách s DPH.

Jedná sa o nízkoprofilovú grafickú kartu, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať v príslušenstve skrátenú záslepku PCIe na montáž do systémov formátu 1U. Chladič má ale vyšší (celková výška karty je 38 mm) a praktický pôjde o dvojslotovú grafickú kartu.

Príjemné ale je, že nepoužíva žiadny ventilátor a tých zhruba 38 W chladí pasívne. V rámci retrospektívneho okienka si pripomeňme, že je táto grafická karta postavená na architektúre Nvidia Kepler z roku 2012 a používa 28 nm GPU GK208 s plochou 87 mm². Shaderov má 384 rovnako ako GT 1030 a má 2 GB pamäte typu DDR3 so 64-bitovým pripojením.

Oproti GeForce GT 1030 má nevýhodu v staršom štandarde HDMI 1.4. To znamená, že rozlíšenie UHD zobrazí iba pri 24 Hz. Do pracovných staníc s monitormi 4K sa teda síce nehodí, ale zrejme sa počíta s tým, že by táto grafika mohla zožať úspech v kancelárskych počítačoch, ktoré sú i dnes často pripojené k neširokouhlým monitorom, ale samozrejme pri 60 Hz bude fungovať i s Full HD. A to aj cez DVI-D a neprekvapia ju ani analógové vstupy D-Sub, s ktorými už súčasné grafiky bez RAMDACu nepočítajú.

Procesor s iGPU pre nové zostavy vždy lepšia voľba, ale MSI N730K-2GD3H/LPV1 má namierené do zostáv, ktorých dosky videovýstupy nemajú a teda môže to byť napríklad dobrá záchrana starších počítačov, v ktorých sa odporúčala grafická karta, ale inak fungujú. Alebo i do moderných zostáv, ktorých procesory nemajú vlastné grafické jadro, ktoré by inak slúžilo len na zobrazovanie (a jediný dôležitý výkon je ten procesorový). Takéto párovanie dáva zmysel s procesormi AMD Vermeer, Matisse, Threadrippermi alebo s platformami Intel HEDT či prípadne so serverovými odrodami.

GeForce GT 730 na rozdiel od GT 1030 podporuje hardvérový kodér, NVENc prvej generácie. To je síce výhoda, ale ako dobre uchopiteľná do praxe je už sporné. Otázka je, aká je jeho kvalita a rýchlosť v porovnaní so softvérovým kódovaním moderných procesorov. Z GT 1030 bol kodér odstránený zrejme i z úsporných dôvodov a hlavne Nvidia pre notebooky, pre ktoré boli tieto karty primárne určené, počítala so službami kodéra QuickSync v procesoroch Intel. V stolových počítačoch to môže byť ale dobrá pridaná hodnota.