Site icon HWCooling.net

Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Testy displeja

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i.

Základné parametre

ParametreLenovo Legion 5 15ARH05 (82B5008YCK)
Rozmery363 × 259 × 22-24 mm
Hmotnosť2287 g
Displej15,6", 16:9 Full HD 1920 × 1080 px, IPS, 144 Hz, 300 nit, matný
ProcesorAMD Ryzen 7 4800H, 8C/16T, 45 W, 7nm
Grafická kartaNvidia GeForce GTX 1650 Ti 4 GB GDDR6 / AMD Radeon Vega 7, integrovaná
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice16 GB DDR4 SODIMM (3200 MHz) replaceable
Úložiská1× 512 GB SSD M.2 PCIe NVMe, 1× voľný slot M.2 slot
Porty1× USB-C 3.2 Gen 1 5 Gb/s (DisplayPort 1.4), 4× USB 3.2 Gen 1 5 Gb/s typ A, 1× HDMI 2.0b, 1× RJ-45 Ethernet, 1× 3,5mm jack
Kapacita batérie80 Wh
Rozlíšenie kamery720p
Reproduktory2× 2 W stereoreproduktory
Orientačná cena26 000 Kč/999 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-729" as a base selector for example: #supsystic-table-729 { ... } #supsystic-table-729 tbody { ... } #supsystic-table-729 tbody tr { ... } */

Detaily

V balení nájdete klasické príslušenstvo v podobe nabíjačky a príručiek.

Stredná trieda herného portfólia Legion sa predáva vo verziách s procesormi AMD aj Intel. Testovanú konfiguráciu Legion 5 poháňa Ryzen 7 4800H, varianty Intel budete hľadať pod označením Legion 5i. Vo výbave ďalej nájdete 16 GB RAM, 512 GB M.2 SSD a GTX 1650 Ti. Dostupné sú u nás aj modely s Ryzen 5 4600H a na strane grafík môžete siahnuť po výkonnejšej RTX 2060. Výbavou ide teda jasne o mainstreamové zariadenie, na rozdiel od naposledy testovaného Legion 7i.

   

Dizajnový jazyk nových Legionov sa prejavil aj tu a rozdiely sa hľadajú len ťažko. V druhej kapitole sa preto pozrieme na dvojicu Legion 5 a Legion 7i a presne si ukážeme, v čom sa drahší model odlišuje. V krátkosti je však možné zhrnúť rozdiely na dve veci – absencia podsvietenia RGB a menej prémiové materiály. Kým Legion 7i bol celý z kovu, 5 využíva kombináciu PC + ABS. Kvalita spracovania ako taká je stále prvotriedna, no pri priamom porovnaní je samozrejme rozdiel v materiáloch viditeľný a hmatateľný. Notebook na omak jednoducho pôsobí plastovejším dojmom, chválim ale, že nikde nevŕzga ani sa neprehýba.

   

Hmotnosť je v norme, s hodnotou 2298 gramov, čo je len o máličko viac ako mali Legion 7i, Zephyrus M15 alebo MSI GS66. Notebook pôsobí veľmi robustným dojmom, za čo zrejme môže aj vyššia hrúbka v porovnaní s Legion 7i. Päťka má hrúbku od 23,6 do 26,1 mm, teda o 3–6 mm viac ako väčší súrodenec.

Legion 7i som chválil za portovú výbavu. 5 na tom nie je o nič horšie a dokonca by som povedal, že pre väčšinu používateľov je na tom dokonca lepšie. Nachádza sa tu totiž až štvorica 5 Gb USB typu A – dva vzadu a po jednom na každom boku. Ten na ľavom boku podporuje aj nabíjanie zariadení. Okrem toho tu tiež nájdete audio jack, tiež na ľavom boku, a ďalšie porty vzadu.

Konkrétne ide o RJ-45 Ethernet, USB-C s video výstupom DisplayPort 1.2 a 5 Gb rýchlosťou a nechýba ani HDMI 2.0 pre 4K pri 60 Hz. V porovnaní s Legion 7i je hlavným rozdielom práve viac portov USB-A a naopak, absencia Thunderbolt 3, vzhľadom na použitie AMD procesoru. V tejto kategórii však neočakávam, že by zákazníci boli ochotní investovať tretinu až polovicu ceny notebooku do príslušenstva Thunderbolt 3, takže absencia TB3 pre vybranú klientelu zrejme nebude rozhodovať. Na zadnej strane nájdete napájací konektor, ako už je zvykom.

Vzadu vidieť len masívne otvory chladiaceho systému a posunutie pántov displeja dopredu.

Veko displeja ponúka výstupok pre ľahšie otváranie. Notebook tak poľahky otvoríte jedným prstom.

   

Pohľad zhora vám znova ukáže sivé veko s čiernou portovou časťou, zaujímavejšia je ale spodná časť, kde môžete vidieť masívne perforovanú časť pre chladenie. Chválim použitie krížových skrutiek, ktoré uľahčujú prístup ku komponentom.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Ešte raz chválim ľahkú dostupnosť a možnosti používateľského vylepšenia.

Testovaná konfigurácia je zameraná skôr na produktivitu ako maximálny herný výkon. Svedčí o tom 8-jadrový Ryzen 7 4800H s taktom až 4,2 GHz v kombinácii s GTX 1650 Ti 4 GB. Procesorová časť je tak výrazne lepšie vybavená ako tá grafická, čo predstavuje akúsi dysbalanciu. Naopak, v obchodoch som často videl konfiguráciu Ryzen 5 4600H a RTX 2060, čo zase pokladám za nelogický krok párovania slabšieho procesora so silnejšou grafikou, hoci ani 4600H nie je zrovna „slabý“ procesor. Z u nás dostupných konfigurácií tak mám trochu zmiešané pocity a potencionálnym záujemcom by som tak asi odporučil poobzerať sa po možnosti vlastnej konfigurácie, prípadne si vyhliadnuť konkrétny model podľa vašich preferencií a skúsiť ho nájsť na internete.

Za čo môžem Legion 5 pochváliť je rozhodne možnosť vlastného vylepšenia. Dostupná je dvojica slotov SO-DIMM ako aj dvojica M.2 SSD, pričom jeden je obsadený a dokonca prekrytý akýmsi heatsinkom. Pod ním nájdete aj kartu WiFi, ktorá je v našom prípade Intel AX200 s podporou novej WiFi 6, takže výmena tak skoro nebude nutná.

   

Keď mi niekto povie meno Legion, hneď sa mi vybavia notebooky s excelentným chladením, na ktorom si výrobca vždy dáva záležať. V prípade Legion 5 ide znova o chladenie Coldfront 2.0, hoci na rozdiel od Legion 7i tu nenájdeme vapor chamber, ale len klasické heatsinky s trojicou hrubých heatpipe a dvojicou ventilátorov z kvapalne kryštalických polymérov. Vďaka Q Control 3.0 môžete prepínať medzi tromi režimami výkonu, ktoré ovplyvňujú výkon aj hlučnosť notebooku. Vzhľadom na to, že sa pozeráme na procesor AMD a nie zrovna najvýkonnejšiu grafiku, očakávam, že testovaný Legion 5 bude ponúkať excelentné teploty v testoch.

Otvorenie veka je možné až do priameho uhla, teda do úplnej roviny so základňou, čo je moja obľúbená funkcia, ktorá ale pri herných notebookoch nebýva úplne bežná.

Ďalšou dôležitou časťou herného notebooku je klávesnica. Legion 5 ponúka klávesnicu s názvom TrueStrike, ktorá má 1,5 mm dráhu klávesov a 100 % anti ghosting. V porovnaní s Legion 7i vidieť opäť absenciu RGB LED a teda len biele podsvietenie. Pri vybraných modeloch však môže byť k dispozícii aj 4-zónové podsvietenie RGB. Podstatnejšie ako podsvietenie je aspoň pre mňa rozloženie, ktoré považujem za viac menej ideálne. Veľké šípky, dvojriadkový enter, množstvo multimediálnych klávesov a funkčných skratiek či plnohodnotná numerická časť. Lenovo vždy vedelo robiť klávesnice a tým, že využíva know-how z biznisových ThinkPadov aj v hernej sfére má v mojich očiach veľký náskok pred konkurenciou.

Touchpad je pri herných notebookoch menej používaný ako pri ultrabookoch či pracovných modeloch, stále však predstavuje dôležitú súčasť dojmov z používania. V tomto prípade výrobca použil povrch Mylar, čo je akýsi plastový film, ktorý opäť nepôsobí tak prémiovo ako pri 7i. K používaniu nemám výhrady, gestá aj trackovanie funguje fajn, no touchpad by som rozhodne nezaradil medzi dychberúce veci, ktoré notebook ponúka.

Kameru nájdeme na hornom okraji a podobne ako pri 7i ponúka bezpečnostný prvok vo forme Privacy Shutter pre prekrytie kamery, keď ju nepoužívate. Rozlíšenie je klasických 720p a žiadne biometrické zabezpečenie na notebooku nenájdete, čo je škoda. Aspoň čítačku odtlačkov by som privítal.

Zaujímavý detail ponúka tlačidlo napájania, ktoré má v strede LED, ktorá svieti na modro, bielo a červeno, v závislosti od zvoleného výkonnostného režimu Q-Control.

Reproduktory pozostávajú z dvojice 2 W modulov na spodnej strane notebooku. Podporujú Dolby Atmos a viete si ich prispôsobiť cez príslušnú aplikáciu. Zvukový prejav však nie je nijako výnimočný, chýbajú mu basy a je trochu plechový. Podobný výsledok bol aj pri Legion 7i. Porovnávam žiaľ s MacBook Pro 16, ktorý má najlepšie reproduktory na trhu, nejde teda o úplne férové porovnanie.

Notebook je vybavený 80 Wh batériou, čo rozhodne nie je zlá hodnota, no v herných notebookoch sme videli už aj väčšie. Napriek tomu ide o jednu z predností notebooku. Pri kúpe si však treba dať pozor, lebo Legion 5 je v ponuke aj s 60 Wh batériou, ktorá umožňuje umiestnenie 2,5″ HDD/SSD disku. Vzhľadom na prítomnosť dvojice M.2 slotov však rozhodne odporúčam siahnuť po 80 Wh modeli. K notebooku dostanete 170 W nabíjačku, ktorá je o čosi menšia ako 230 W verzia pri Legion 7i. Po zapnutí rýchleho nabíjania v Lenovo Vantage sa notebook nabije po 30 min na 71 %, hodina znamená 97 % a plné nabitie som nameral po hodine a 18 minútach. Opäť tak ide o veľmi rýchle nabíjanie, podobne ako pri Legion 7i.

Nakoľko notebook neponúka G-Sync, môžete sa spoľahnúť na dobrú výdrž vďaka prepínaniu dedikovanej grafiky na integrovanú. Treba si však v Lenovo Vantage zapnúť Hybridný režim, aby to takto fungovalo. V opačnom prípade bude Nvidia grafika stále aktívna a výdrž výrazne nižšia. V našom náročnom  YouTube teste sme v hybridnom režime namerali 7 hodín a 44 minút, čo je excelentná hodnota. S takýmto číslom Legion 5 poráža doterajšieho kráľa herných notebookov Zephyrus G14, ktorému sme namerali 6 hodín a 13 minút. Dôvodom bude zrejme väčšia batéria, nižšie rozlíšenie a pravdepodobne aj jas. V každom prípade ide o naozaj skvelý výsledok a opäť sa tak potvrdzuje, aké sú mobilné procesory AMD úsporné, hoci ponúkajú vysoký výkon.

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i.

Legion 5 vs 7i

Netradične sa nám podarilo mať v redakcii dvojicu modelov Legion v rovnakom čase, prinášame vám preto aspoň krátky pohľad a porovnanie Legion 5 a Legion 7i.

Hlavným rozdielom vo vonkajšom vzhľade je v použitých materáloch. Legion 7i s kovovým telom pôsobí hodnotnejším dojmom, čo je vzhľadom na vyššiu cenovku očakávané.

Ďalším rozdielom je RGB podsvietenie, ktorého je Legion 7i priam prepchatý, no najviac si ho všimnete asi na klávesnici. Legion 5 ponúka len biele podsvietenie klávesov.

Drobným detailom je aj hrúbka rámčekov displeja, ktorá je menšia v prípade 7i.

Rozdiel v portovej výbave na prvom boku nie je žiadny, naopak, ľavý bok sa líši v dvojici USB-C s Thunderbolt 3 v prípade 7i a len jedného USB-A na Legion 5.

Ďalšie rozdiely vidíme vzadu, kde Legion 5 má o jeden port viac a to USB-C. Spomenúť treba aj fakt, že 7i má 10 Gb USB-A, zatiaľ čo Legion 5 len 5 Gb.

Pri pohľade zozadu aj zboku opäť vidieť podsvietenie RGB, ktoré je vo výbave 7i, rovnako aj na veku displeja. Vyšší model je tak o niečo prepracovanejší, no rovnaký dizajnový jazyk sa nedá odoprieť ani testovanému Legion 5.

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i.

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej je pri herných notebookoch jednou z kľúčových vlastností pre plnohodnotný zážitok na cestách. Hoci sa pozeráme na pomerne cenovo dostupný notebook, v oblasti displeja ponúka zaujímavé parametre. Hráčov zaujme 144 Hz obnovovacia frekvencia, spomenúť ale treba aj jas 300 nitov či 100 % pokrytie sRGB.

Parametre udávané výrobcom sa nám viac menej potvrdili. 100 % sRGB, 79 % AdobeRGB, 83 % DCI-P3 a 77 % NTSC sú naozaj skvelé hodnoty. Gamma 2,3 s miernou odchýlkou, pomerne dobrá uniformita farieb aj podsvietenie a jas 329 nitov sú tiež úctyhodné hodnoty. Skvelá je aj priemerná farebná odchýlka Delta-E s hodnotou 1,74.

Papierové parametre aj reálne namerané výsledky sú na túto cenovú kategóriu viac než dobré a displej tak rozhodne nebude prekážkou pri hraní ani bežnom používaní.

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i.

Rendering, Geekbench

Legion 5 je len druhým notebookom s herným Ryzenom u nás na teste a vôbec prvým v 45 W konfigurácii. Bude preto zaujímavé sledovať, ako sa mu bude dariť v záplave Intelov a v porovnaní s Ryzen 9 4900HS v Zephyrus G14. Vzhľadom na cenu zariadenia ho však budeme primárne porovnávať so staršími modelmi a aj počítačom v približnej hodnote.


Začnime tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. Vidíme, že 4800H v Legione ponúka single core výkon vo vyššej polovici nameraných výsledkov a so 191 bodmi poráža Zephyrus G14 aj ostatné porovnávané modely. V porovnaní s Intel procesormi sa pohybujeme na úrovni Core i7-10750H. Multicore je už iná rozprávka. Tu budgetový Legion 5 dosahuje tretí najlepší výsledok a poráža všetky notebooky, aj tie s Core i9, a dokonca aj desktopy, ako naposledy testovaný HAL3000 Alfa Gamer Pro s Ryzen 5 5600X. Zephyrus G14 zaostáva o 20 % a modely v porovnateľnej cenovej kategórií sú dvakrát pomalšie.



Novší Cinebench R20 ukazuje ešte vyššie umiestnenie v single core výkone, a to až na úroveň Core i9-10980HK. V multicore opäť vidíme tretiu priečku a podobný, 23 % rozdiel oproti Zephyrus G14. Zarážajúci je predovšetkým vyšší výkon než ponúkajú najvyššie 8-jadrové Core i9 a i7, napríklad v Zephyrus Duo 15 a Legion 7i.



V novom R23 nemáme ešte dostatok údajov, postupne sa nám však tabuľka napĺňa. Vidíme, že single-core výkon je o niečo slabší ako pri nových Tiger Lake procesoroch 11. generácie, no rozdiel oproti porovnateľnej 10. generácii procesorov H je až 80 %. V multi-core opäť Legion kraľuje, a to dokonca aj nad desktopom.


Praktické testy Blender a POV-Ray ukazujú podobne dobré výsledky vďaka vysokému viacjadrovému výkonu. V POV-Ray tak Legion obsadil druhé miesto a G14 nadelil 19 %. Intel notebooky zaostávajú o 14–70 %. V Blenderi sa dokonca strata G14 ešte zväčšila a to až na 29 %.








Výsledky single-core v Geekbench 3–5 tiež ukazujú veľmi dobré výsledky mobilného Ryzenu a stabilný 2 % náskok pred G14 vo všetkých testoch. Multi-core opakuje už videný cca 20 % rozdiel od G14, konkrétne rozdiely sú 23/17/14 % v prospech Legionu.

Compute test grafiky ukazujú opačný trend so stratou 31 a 48 % na G14, čo je vzhľadom na použitie GTX 1650 Ti logické. Očakávať teda môžeme aj podobné výsledky v hrách.

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

PCMark je zjavne ovplyvnený väčším výkonom procesora než grafiky, preto má Legion znova 8 % náskok pred G14.




Herne orientované 3DMark Firestrike, Time Spy a Sky Diver už ukazujú výsledky, aké očakávame po výsledkoch Geekbench Compute. Legion kvôli slabšej grafike zaostáva o 44 % a 39 % za G14 vo Firestrike a Time Spy, no Sky Diver prekvapivo ukazuje rovnaký výsledok.


Do 3DMarku pribudli nové testy, ktoré budeme do budúcna tiež používať. Wild Life nám ukazuje, ako sa Legion 5 zaradil medzi ZenBook 13 a Legion 7i.



Herné testy Unigine Heaven opäť ukazujú rozdiel vo výkone grafických kariet a Legion 5 s GTX 1650 Ti stráca 40-50 % na G14 s RTX 2060.



Posledné grafické testy Unigine Superposition na situácii nič nemenia. Legion tu opäť stráca na G14 a to ešte výraznejším spôsobom.

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i.

Herné testy – dedikovaná grafika

Najzaujímavejšou časťou pre každého hráča sú bezpochyby herné testy, kde nás bude zaujímať, aký výkon ponúka GTX 1650 Ti vo Full HD. Podľa predchádzajúcich výsledkov v syntetických testoch to však vyzerá tak, že na ultra detaily to nebude úplne vhodné.



V GTA vidíme, že Legion skončil predposledný, medzi starými zariadeniami s 9XX sériou grafík. Na Zephyrus G14 stráca 59 %.




Vo Far Cry môžete vidieť podobný výsledok, rovnako predposledné miesto a stratu 30 % na G14. Zaujímavosťou je minimálny rozdiel proti Xiaomi Mi Gaming Notebook s GTX 1060.




AC Odyssey je náročný test a Legion sa ledva drží nad hranicou 30 FPS v priemere. V praxi to samozrejme znamená poklesy pod túto hranicu.




Novým testovaným titulom je AC Valhalla, kde vidíme veľký rozdiel oproti Odyssey. Dôvodom je, že Valhalla prekračuje VRAM kapacitu GTX 1650 Ti, čo má výrazný vplyv na výkon a hra je tak v ultra nastaveniach nehrateľná.



Situácia je v SOTTR o niečo lepšia a vidíme v priemere takmer 50 FPS, no stále 38 % stratu na G14.




Metro je veľmi náročný titul a nie je preto prekvapením, že na najvyšších nastaveniach vidíme v priemere menej ako 30 FPS.




Ďalším novým herným testom je Dirt 5, kde opäť vidíme hodnoty pod 30 FPS v priemere.

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i.

Šifrovanie, kódovanie


V šifrovaní aj dešifrovaní sa opäť ukazuje sila procesora a Legion 5 tak obsadzuje popredné priečky.


Práca s videami ukazuje opäť skvelé druhé a tretie miesto hneď za dvojicou HAL3000 desktopov.

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i.

Testy pamätí a disku




Solídne výsledky vidíme aj pri teste pamätí, len s 1-2 % stratou na G14. Latencia je taktiež prakticky zhodná.


Rýchlosť SSD je veľkým prekvapením. Legion 5 napriek dostupnej cenovke dosahuje špičkové rýchlosti, čo býva častokrát problémom aj pre oveľa drahšie zariadenia.

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i.

Zahrievanie a výdrž na batériu


Maximálne teploty CPU s hodnotou 100 stupňov sú vyššie ako som očakával, no faktom je, že aj G14 sme namerali 102 °C. Ide však o maximálnu nameranú hodnotu naprieč testami, teda hodnoty, ktoré sú väčšinou výsledkom prudkého zvýšenia výkonu a následne o niečo klesnú.

Bezkonkurenčnou je hodnota 63 °C na grafickej karte, čo je najlepší nameraný výsledok. V praxi sa teploty grafiky takmer vždy pohybujú pod 60 stupňov. Na detailnejší rozbor sa pozrieme pri porovnaní režimov a rozšírených testoch Blenderu. Zaujímať nás to bude hlavne kvôli výsledkom testov renderingu ale aj grafických a herných benchmarkov.

Legion 5 veľmi prekvapil výdržou v hybridnom režime, kde dosiahol 7 a trištvrte hodiny. To je o 24 % viac ako G14, ktorá bola doterajším herným kráľom. V tejto oblasti si teda Legion 5 zaslúži len chválu.

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i.

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU si pekne drží takty okolo hranice 4 GHz a v čase vidíme len mierny pokles, čo sa nedá povedať o väčšine ostatných notbookov. Pri kombinovanej záťaži v CUDA režime vídíme o máličko nižšie takty, cca na úrovni 3,9 GHz. Pri OptiX procesor nie je vyťažený, preto vidíme veľké skoky vo frekvenciách.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU režim v plnom zaťažení berie okolo 70 W. CUDA postupne klesá z úvodnej hodnoty 70 W niekde na 60 W. OptiX sa drží na úrovni 13 W.

Veľmi dôležitý je graf teploty procesora. Napriek tomu, že Legion má Ryzen, teploty siahajú k 100 stupňom. Na rozdiel od Intelov ale napriek vysokej teplote stabilne drží takty a nedochádza k power ani thermal throttlingu.

Zaťaženie grafiky v CPU režime je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie.

Zaťaženiu zodpovedajú aj takty, kde je zaujímavé, že pri OptiX sú takty o čosi vyššie než v CUDA. Režim CPU je samozrejme na minime, keďže sa dedikovaná grafika nevyužíva.

Spotreba grafiky kopíruje grafy vyťaženia aj taktov, no s tým rozdielom, že CUDA ukazuje o čosi vyššiu spotrebu, hoci jej priebeh je kratší. V oboch prípadoch sa pohybujeme okolo 50 W. V CPU režime je spotreba prakticky nulová.

Na záver pohľad na teploty GPU. Pri CPU je viditeľná rovná čiara bez veľkých výkyvov s hodnotou 45 stupňov. V CUDA pracuje veľká časť čipu a preto teplota stúpa nad 60 stupňov Celzia. Naopak pri OptiX sa krivka zastaví tesne pod 50 °C a aj samotná krivka teploty je menej strmá. To je logické, keďže sa využíva menšia časť čipu, čím nevzniká taká záťaž.

Tak ako vždy, aj teraz môžeme pozorovať rozdiely medzi jednotlivými režimami renderovania v Blenderi. Začneme najpomalším, čo je CPU režim. 4800H sa ukazuje ako skvelý mobilný procesor, čomu zodpovedá aj výsledok 209 sekúnd, ktorý je najlepší nameraný. Intel notebooky v tomto teste dosiahly horšie časy – Legion 7i 242 s, GS66 251 s, M15 285 s OMEN 15 367 s. Prekvapením sú ale výsledky pri akcelerácii grafikou, kedy prvý krát vidíme, že kombinová CUDA podáva lepší výsledok ako OptiX. Opäť je to teda dôkaz toho, že testovaná konfigurácia nie je úplne ideálna, nakoľko páruje výkonný procesor so slabšou grafikou.

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i.

Režimy výkonu

Notebook ponúka v Lenovo Vantage možnosť vybrať si z režimov výkonu Performance, Balance a Silent.

Všetky testy boli robené v Performance režime, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Porovnávame preto priebehy výkonu v kombinovanej záťaži pomocou 3DMarku v benchmarku Fire Strike.

Takty procesora sú chaotické naprieč všetkými režimami a nie je vidieť žiadne značné rozdiely.

Krivka spotreby je vo všetkých režimoch prakticky zhodná, akurát v poslednom vrchole vidíme skorší prepad v prípade tichého režimu.

Rovnako ako pri spotrebe aj teploty sú veľmi podobné a len ťažko sa rozlišuje medzi jednotlivými režimami.

Ako je na tom grafika? Žiadne rozdiely v záťaži ako pri Blenderi nevidieť, grafika teda pracuje vždy naplno.

Takty grafiky sú podobne ako pri procesore viac menej zhodné a žiadne viditeľné rozdiely sme nezaznamenali.

Rovnaká situácia je aj pri spotrebe grafiky, opäť žiadne merateľné rozdiely medzi režimami výkonu.

Prvý viditeľný rozdiel vidíme až pri teplotách grafik, kde vidíme rozdiely 1-3 stupne, pričom najlepšie výsledky dosahuje režim Výkon a najhoršie Tichý, ako by sa dalo očakávať.

Mierne sklamanie vidíme pri výsledkoch režimov, kde už priebehové grafy naznačovali, že rozdiely budú aj vo výsledku asi len minimálne. Pohybujeme sa v rozdieloch 1 %, čo znamená jednu z dvoch vecí. Buď opäť pozorujeme efektivitu procesora, ktorý ani silent režim výrazne neobmedzuje a vzhľadom na prítomnosť menej výkonnej grafiky nedochádza ani k nejakému boju o napájanie medzi CPU a GPU, alebo testovaný kus má nejaký bug v Lenovo Vantage a režimy nefungujú správne. V Legion 7i totiž ukazovali merateľné rozdiely a fungovali tak podľa predstáv.


Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i.

Lenovo Vantage

Na ovládanie nastavení slúži už známa aplikácia Lenovo Vantage, ktorá má hernú Legion tému.

V nej môžete spravovať vaše zariadenie, meniť režimy výkonu, aktivovať hybridný režim či rýchle nabíjanie. Taktiež si tu môžete nastaviť automatické prepínanie do výkonnostného režimu pri hraní hier a jeho vypnutie, keď hru zavriete.

Aplikácia tiež slúži na ovládanie napájania, pre šetrenie batérie či aktivovanie USB nabíjania, zvuku reproduktorov a mikrofónu, displeja a kamery či ovládania funkčných skratiek klávesnice.

Medzi ďalšie možnosti aplikácie patria ochrana WiFi, technická podpora či Migration Assistant na prenos dát zo starého zariadenia.

Aplikácia tiež slúži na aktualizáciu ovládačov a BIOSu.

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i.

Hodnotenie

Lenovo Legion 5 15ARH05 (82B5008YCK) je veľmi zaujímavý kúsok pre každého hráča, ktorého rozpočet nie je neobmedzený. Študenti a občasní hráči v drvivej väčšine nebudú môcť siahnuť po top modeloch s 3–4 tisícovými cenovkami, naopak, budú hľadať niečo okolo magickej cenovky 1000 eur. A presne toto je trh, na ktorý Legion 5 cieli. Ponúka veľmi solídnu výbavu a vďaka AMD procesoru výkon, ktorý mu môžu závidieť aj spomínané top modely.

Chválim portovú výbavu, adekvátny displej aj primeranú klávesnicu. Hoci je spracovanie veľmi dobré, je cítiť rozdiel oproti Legion 7i v použitých materiáloch, čo sa však dalo očakávať. Azda najväčšou slabinou testovaného kusu je jeho konfigurácia. Ryzen 7 skombinovaný s GTX 1650 Ti ponúka skvelý výpočtový výkon procesora, ale len obmedzený grafický a teda herný výkon. Takáto konfigurácia je vhodná len pre obmedzené publikum, väčšine by som však odporučil tejto zostave sa vyhnúť. Volil by som radšej kombináciu Ryzen 5 4600H a RTX 2060, kde herný výkon bude o level, dva vyšší a procesor bude síce o čosi slabší, no stále viac než adekvátny. Optimálne je potom siahnuť po 4800H + RTX 2060, no to už môže byť nad rozpočet potencionálnych záujemcov.

Lenovo Legion 5 15ARH05 (82B5008YCK)
+ vysoký výkon procesora a stabilita v záťaži
+ 144 Hz herný displej s dobrými farbami aj jasom
+ veľmi dobrá klávesnica
+ bohatá portová konektivita
+ kvalitné spracovanie, hoci abesntujú prémiové materiály
- chýba biometrické zabezpečenie
- zmena režimov výkonu v praxi nič neovplyvnila
- testovaná konfigurácia nemá vyvážený výkon CPU/GPU
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-730" as a base selector for example: #supsystic-table-730 { ... } #supsystic-table-730 tbody { ... } #supsystic-table-730 tbody tr { ... } */

Za poskytnutie hier na testovanie ďakujeme Spacebaru