Site icon HWCooling.net

MSI Prestige PS341WU – 5K, HDR aj USB-C za 1000 eur

Záver

Po herných a dizajnových monitoroch sa teraz pozrieme na trochu inú kategóriu. MSI Prestige PS341WU je zameraný na profesionálov, ktorí potrebujú presné zobrazenie farieb v rôznych štandardoch, veľmi vysoké rozlíšenie, takisto poriadny jas či nadštandardné možnosti polohovania, pripojení viacerých zdrojov a iné nastavenia, ktoré nie sú obvyklé. Ako trebárs vodidlá v podobe mriežok, pravítok alebo papierových formátov pre grafikov.

Základné parametre

ParametreMSI
Prestige PS341WU
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej34" IPS
Rozlíšenie5120 × 2160 px (21:9)
Obnovovacia frekvencia60 Hz
AMD FreeSync/Nvidia G-Syncnie/nie
Doba odozvy8 ms (GTG)
Jas450 nitov, VESA DisplayHDR 600
Kontrast1200:1
Farebné režimysRGB: 99 %
Výstupy2× HDMI 2.0b, 1× DisplayPort 1.4, 1× USB-C (DP, charging)
USB hubáno, 3× USB 3.0 + SD reader
Audio vstup, výstupáno, áno
Reproduktorynie
VESAáno
Orientačná cena (czc.cz)1000 €/26 690 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-457" as a base selector for example: #supsystic-table-457 { ... } #supsystic-table-457 tbody { ... } #supsystic-table-457 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Škatuľa má peknú grafiku, ktorá zobrazuje samotný monitor a jeho základné parametre. V balení je dokumentácia, napájací adaptér, kábel DisplayPort, audio konektor, skrutky a výsledok kalibračného testu. Zaujímavosťou balenia je, že monitor bol zabalený postojačky a v igelitovom sáčku, ktorý má rúčky na ľahšiu manipuláciu. Monitor tak doslova vytiahnete z krabice za igelit s rúčkami. Netradičné, ale veľmi efektívne riešenie. Za to dávam palec hore. Pri tejto cenovej kategórii by som ale očakával, že k monitoru dostanete všetky káble, teda aj HDMI, USB typu B aj typu C.

   

Stojan je netradične obdĺžnikový, no nezaberá veľa miesta a vnútri je prázny, takže môžete využiť aj miesto vnútri základne.

Hlavná časť stojanu má plastový vonkajší obal a v ruke sa trochu hýbala, čo veľmi prémiovo nepôsobilo. Na druhej strane základňu a hlavnú časť viete spojiť bez nástrojov len rukami vďaka skrutke s výstupkom pre uchopenie.

Na zadnej strane monitora možete vidieť otvor na uchytenie stojana. Netradične je tento otvor okrúhly a nie štvorcový, ako býva zvykom. Okrem pribaleného stojana môžete použiť aj vlastný, nakoľko monitor podporuje štandard VESA 100 × 100.

Uchytenie stojana o monitor nie je úplne najrýchlejšie, musíte stojan k monitoru priskrutkovať po tom, ako ho zasadíte do príslušných otvorov.

Pohľad na stojan po pripojení monitora ukazuje, že je pomerne tenký a prázdne miesto uprostred sa dá použiť na odloženie smartfónu či prípadne nejaký organizér a podobne.

Oblasť konektivity viete zakryť plastovým krytom, ktorý opäť nebudil úplne prémiový dojem, najmä preto, že horšie lícoval.

Oblasť pripojenia stojana k monitoru sa tiež dá prekryť plastovou krytkou, aby nevyzerala tak nevzhľadne.

Pohľad na monitor spredu dáva poznať, aký je displej široký. Stojan umožňuje otáčanie až o 35 stupňov, čo je viac ako zvyčajných 20.

   

Zadná strana po použití oboch plastových krytiek vyzerá štýlovo a elegantne. Monitor je akýsi bielo-strieborný, čo je v mori čiernych a sivých monitorov príjemná zmena.

Jednou z hlavných predností monitora je jeho portová výbava. Je tu dvojica konektorov HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, USB-C DisplayPort, USB typu B na pripojenie k počítaču a audio combo konektor. Na využitie plného rozlíšenia 5120 × 2160 px musíte použiť jeden z dvoch konektorov DP. HDMI ponúka len 4K.

Na druhej strane je len konektor pre napájanie.

Na boku monitora sú dva konektory USB, čítačka SD kariet aj jack pre slúchadlá a mikrofón. Porty na strane chválim, sú ľahšie dostupné ako odspodu monitora.

Netradične sa ďalšie porty nachádzajú ešte aj na spodnej časti samotného monitora, kde sú ďalšie dva konektory USB 3.0 a konektor na slúchadlá.

Stojan ponúka nadštandardné možnosti polohovania. Už sme si spomínali otáčanie o 35 stupňov. Nechýba ani nastavenie výšky.

Displej ponúka 90 mm flexibilitu na výšku. V najnižšom bode je len 45 mm od podložky spodnou hranou a 400 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 135 mm a 495 mm pre vrch displeja.

Backlight bleed a uniformita čiernej boli veľmi dobré a možno aj najlepšie, aké som doteraz videl. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj sondou.

Displej ponúka aj možnosť Local dimming. ktorá umožňuje vypínať a zapínač podsvietenie v istých oblastiach displeja. Vďaka tomu môžu byť naraz zobrazená svetlá aj tmavá scéna bez toho, aby bola tmavá príliš svetlá alebo biela prepálená. Local dimming býva len v drahších modeloch monitorov a cielom je dosiahnuť stav aký umožňuje OLED, teda vypínanie konkrétnych pixelov, čím dosiahnete absolútnu čiernu. Monitory s matricami IPS toto samozrejme nedokážu a preto sa podsvietenie delí na sekcie, ktoré sa dajú vypínať a zapínať podľa potreby. Takéto riešenie sa často označuje FALD a väčšinou na monitore nájdete 500 – 1000 takýchto zón.

PS341WU má len akúsi veľmi základnú formu local dimming, ktorú by som ani FALD neoznačil a ani výrobca local dimming nikde nespomína. Ako môžete na gife vidieť, pri pohybe myši sa zapínajú akoby celé vertikálne pásy a nielen okolo myši. Takisto biele ukazovatele v rohoch displeja spôsobujú podsvietenie na oboch krajoch a to vo veľkej miere. Vyzerá to teda tak, že podsvietenie sa delí len vertikálne a aj samotných zón je len zopár. Reálne tak local dimming ponúka len obmedzené možnosti.


Po herných a dizajnových monitoroch sa teraz pozrieme na trochu inú kategóriu. MSI Prestige PS341WU je zameraný na profesionálov, ktorí potrebujú presné zobrazenie farieb v rôznych štandardoch, veľmi vysoké rozlíšenie, takisto poriadny jas či nadštandardné možnosti polohovania, pripojení viacerých zdrojov a iné nastavenia, ktoré nie sú obvyklé. Ako trebárs vodidlá v podobe mriežok, pravítok alebo papierových formátov pre grafikov.

Možnosti nastavení

Monitor ponúka bohaté možnosti nastavení a prispôsobenia v menu OSD.

Na ovládanie slúži jedno macro tlačidlo ako aj joystick. 4-smerový joystick slúži na pohyb medzi jednotlivými položkami menu či na úpravu samotných hodnôt, trebárs jasu. Stlačením viete voľbu potvrdiť. Ovládanie joystickom pokladám za najlepšie na trhu a MSI za to chválim.

Pohybom joysticku do strán viete rýchlo meniť niektoré vybrané položky ako vstup, režim obrazu, pomocníka na obrazovke či spustiť hodiny. Pomocník obrazu je zaujímavá funkcia pre kreatívcov, ktorú monitor ponúka. Môžete si na monitore zobraziť vodiace čiary, rozmery papierových formátov, pravítka či mriežku. Takéto funkcie na veľa monitoroch nenájdete.

Samotné menu OSD je delené do niekoľkých sekcií. V oblasti Profesionálny meníte režimy obrazu, pomocníka a hodiny.

Sekcia obraz slúži samozrejme na úpravu zobrazenia a teda jasu, kontrastu, ostrosti, teploty farieb, gamy a pod. Je tu asi najviac nastavení, akých som doteraz videl. Monitor si tak naozaj môžete prispôsobiť podľa vašich preferencií.

Nasleduje voľba vstupu a PIP aj PBP, na ktoré sa pozrieme o chvíľu.

Navigačné tlačidlo slúži na zmenu rýchlych nastavení pri pohybe joystickom. V nastaveniach zase nájdete zmenu jazyka, možnosť zapnúť nabíjanie cez port USB či prepnúť zdroj zvuku.

Po pripojejní monitora cez konektor USB typu B k počítaču si tiež môžete nainštalovať aplikáciu Creator OSD, ktorá ponúka všetky možnosti nastavenia v rýchlejšej a prehľadnejšej forme.

Zaujímavá je funkcia Split Window, ktorá vám umožní umiestniť vybrané aplikácie do požadovaného vzoru. To oceníte najmä v prípade, ak chcete použiť nejaké netradičné rozloženie, ktoré Windows neponúka, napríklad tri okná vedľa seba.

Monitor vďaka štyrom vstupom môže poslúžiť aj na zobrazovanie viacerých obrazov naraz, na čo sú určené režimy PIP a PBP. V PIP si môžete zvoliť z troch veľkostí sekundárneho obrazu.

Sekundárny obraz môže byť umiestnený v jednom zo štyroch rohov.

Môžete prepínať medzi hlavným a druhým vstupom.

PBP zase umožňuje zobraziť 2 – 4 vstupy naraz vedľa seba. Taktiež je možné prepínať medzi jednotlivými pozíciami.

Nechýba ani možnosť vybrať, z ktorého obrazu chcete mať aj zvuk.


Po herných a dizajnových monitoroch sa teraz pozrieme na trochu inú kategóriu. MSI Prestige PS341WU je zameraný na profesionálov, ktorí potrebujú presné zobrazenie farieb v rôznych štandardoch, veľmi vysoké rozlíšenie, takisto poriadny jas či nadštandardné možnosti polohovania, pripojení viacerých zdrojov a iné nastavenia, ktoré nie sú obvyklé. Ako trebárs vodidlá v podobe mriežok, pravítok alebo papierových formátov pre grafikov.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 34″ a pomerom strán 21:9, rozlíšenie má 5120 × 2160 px, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky zo všetkých štyroch strán. Ide o prvý monitor v teste, ktorý nemá spodnú bradu. Rozlíšenie je vlastne širokouhlé 4K, teda výška je rovnaká ale šírka je väčšia – 5120 px vs. bežných 3840 px. Zvyčajne sa k 34″ monitorom ponúkajú širokuhlé QHD, PS341WU teda ponúka výrazne väčšiu hustotu pixelov a tým pádom ostrejší obraz. 34″ je už rozmer, kedy si osobne myslím, že zahnutie začína dávať zmysel, nakoľko okraje displeja bez pohnutia hlavou už začínajú byť rozmazané. Zároveň však zastávam názor, že monitor na prácu, predovšetkým grafickú, by nemal byť zahnutý, nakoľko potom neviete, čo je rovné a čo nie. Pri úprave fotografií s tým mávam na zahnutých displejoch problém a preto sám používam rovný panel. Obnovovacia frekvencia je bežných 60 Hz a očakávať viac na grafickom monitore s 5K rozlíšením nie je namieste. Nenájdete tu tiež žiadnu technológiu na elimináciu trhania obrazu ako na herných monitoroch. Na druhej strane ide o prvý monitor s certfikáciu VESA HDR 600. Ide o stredný štandard, ktorý vyžaduje maximálny jas 600 nitov, lepšie podanie farieb ako pri HDR400 a 10bitové spracovanie obrazu. Je tu tiež požiadavka na local dimming pre vyšší kontrast, čo sme však videli, že v praxi funguje dosť obmedzene. Zjavne to ale stačí na to, aby displej splnil túto certifikáciu.

Hlavnou doménou displeja je množstvo farebných profilov, ktoré dokáže monitor presne zobraziť. Otestoval som hlavné, teda Používateľ, AdobeRGB, DCI-P3 a sRGB. Najširší gamut je už tradične pre Používateľov, vtedy nie sú farby nijako obmedzené a dosahuju tak 100% sRGB, 89% AdobeRGB a 100% DCI-P3. Farebná odchýlka Delta E je len 1,38. To sú naozaj skvelé hodnoty, lepšie sme tu zatiaľ nenamerali. Nasledujú režimy, ktoré už budú tento gamut len zmenšovať, čo je vidieť aj na grafoch. Režim AdobeRGB má pokrytie 86 % AdobeRGB, 97 % sRGB a 88% DCI-P3. Režim Display P3  dosahuje 95 % DCI-P3, 100 % sRGB a 87 % AdobeRGB. Najmenší gamut je samozrejme v režime sRGB, kde sú hodnoty 97 % sRGB, 74 % AdobeRGB aj DCI-P3. V AdobeRGB aj DCI-P3 narástla Delta E nad hodnotu 2, hoci len mierne, naopak v sRGB je opäť nízka, a to 1,58.

Monitor ponúka až 5 režimov gama, ktoré sú navyše veľmi presné a jediná malá odchýlka 0,01 bola nameraná pri gama 2.6. Všetky ostatné boli prakticky úplne presné. Maximálny nameraný jas 422 nitov patrí medzi najvyššie namerané a viac menej spĺňa výrobcom udávaných 450 nitov. Odmerať 600 nitov v HDR režime sondou nevieme. Excelentné hodnoty ukazuje aj uniformita, či už farebná ale aj svetelná. Hlavne farebná má vysokú presnosť, opäť najlepšiu, akú som videl. Teplota farieb nie je podľa sondy úplne presná, líši sa vždy o 600 a viac K. Kontrast 920:1 je tiež doteraz najlepší nameraný.

K monitoru dostanete aj výsledok testu s profesionálnou sodnou, kde vidíte ešte podrobnejšie a presnešie hodnoty ako tie, čo sme namerali my. Výrobca monitor meral so sondou za viac ako desať tisíc eur, preto hodnoty na tomto výsledku budú určite presnejšie ako to, čo sme odmerali našou sondou my.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Response Time.

Napriek tomu, že ide o pracovný a nie herný monitor, je input lag veľmi dobrý. 9,8 a 9,7 ms sú jedny z najlepších hodnôt, aké sme doteraz namerali a monitor tak ľahko prekonáva aj čisto herné monitory.

Rozdiely v čase odozvy je lepšie vidieť v teste UFO. Zaujímavé je, že základná hodnota pre režim Používateľ je Rýchly a nie Normálne. Stredná hodnota je aj podľa môjho názoru najvhodnejšia, nakoľko je ghosting menší ako pri Normálne a zároveň sa neobjavuje inverse ghosting ako pri Najrýchlejší, ktorý je veľmi viditeľný. Toto meranie je skôr informatívne, nakoľko monitor nie je zameraný na hranie.



Po herných a dizajnových monitoroch sa teraz pozrieme na trochu inú kategóriu. MSI Prestige PS341WU je zameraný na profesionálov, ktorí potrebujú presné zobrazenie farieb v rôznych štandardoch, veľmi vysoké rozlíšenie, takisto poriadny jas či nadštandardné možnosti polohovania, pripojení viacerých zdrojov a iné nastavenia, ktoré nie sú obvyklé. Ako trebárs vodidlá v podobe mriežok, pravítok alebo papierových formátov pre grafikov.

Záver

MSI Prestige PS341WU je monitor, aký sme tu ešte nemali. Líši sa nielen netradičným rozlíšením, ale aj osttanými vlastnosťami. Zatiaľ čo väčšina nami testovaných monitorov cieli na hráčov, prípadne bežné kancelárske použitie, PS341WU je určený pre profesionálov. Grafici, fotografi, video-editori, ale aj programátori, tí všetci sú cieľovou skupinou tohto monitora a im je prispôsobený. Od komplexného a prepracovaného menu OSD cez množstvo režimov a nastavení pre ten správny obraz až po nadštandardnú portovú výbavu a možnosti polohovania je vidieť, že toto naozaj nie je monitor pre bežného človeka. Možnosti a funkcie monitora naozaj využijú len ľudia, ktorí sa venujú grafike a práci na počítači profesionálne.

Hlavnou prednosťou je predovšetkým širokouhlé rozlíšenie 4K, teda vlastne 5K. To na 34″ robí ostrý a detailný obraz, aký väčšina 34″ 2K monitorov neponúka. Ďalej monitor ponúka najlepšie podanie farieb, aké sme tu doteraz mali. Navyše má veľa rôznych režimov, ktoré sú určené na prácu s fotografiami, videami či na tlač, takže vždy dosiahnete také farby, aké naozaj potrebujete. Veľmi dobrá je tiež portová výbava, ktorá naozaj uľahčí život kreatívcom. Chválim hlavne USB-C s podporou nabíjania. Vďaka tomu môžete moderný notebook pripojiť len jedným káblom. Negatíva sú len dve. Očakával by som vyššiu kvalitu vyhotovenia. Plastové časti mali vôlu a nepôsobili veľmi prémiovo. Druhou je samozrejme cena. 1000 eur za monitor je pre bežných ľudí ako z inej galaxie, no ako som už viackrát uviedol, toto nie je monitor pre bežných ľudí. Profesionálov, ktorých grafika živí si takúto hračku raz za čas môžu dovoliť, prípadne im ju zaobstará zamestnávateľ. Toto je jednoducho úplne iná liga produktov, podobne ako Quadro vs. GeForce grafiky. Bežný človek nemá dôvod kupovať „predražené“ profesionálne veci, no profesionály ich k práci potrebujú a tisíceurový monitor nie je až taký drahý, keď bez problémov nájdete aj kúsky za 5, 10 či aj 20 tisíc eur.

Monitor si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 26 638 Kč/1000 eur.

MSI Prestige PS341WU
+ najlepšie podanie farieb v testoch doteraz
+ veľa režimov, nastavení a prispôsobení
+ stojan polohovateľný vo všetkých smeroch
+ USB hub s čítačkou SD kariet
+ PBP pre 4 zariadenia
- vysoká cena (profesionálne zameranie)
- plastové časti pôsobia lacno
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-458" as a base selector for example: #supsystic-table-458 { ... } #supsystic-table-458 tbody { ... } #supsystic-table-458 tbody tr { ... } */