MSI Prestige PS341WU – 5K, HDR aj USB-C za 1000 eur

Detaily

Po herných a dizajnových monitoroch sa teraz pozrieme na trochu inú kategóriu. MSI Prestige PS341WU je zameraný na profesionálov, ktorí potrebujú presné zobrazenie farieb v rôznych štandardoch, veľmi vysoké rozlíšenie, takisto poriadny jas či nadštandardné možnosti polohovania, pripojení viacerých zdrojov a iné nastavenia, ktoré nie sú obvyklé. Ako trebárs vodidlá v podobe mriežok, pravítok alebo papierových formátov pre grafikov.

Základné parametre


Balenie a výbava

Škatuľa má peknú grafiku, ktorá zobrazuje samotný monitor a jeho základné parametre. V balení je dokumentácia, napájací adaptér, kábel DisplayPort, audio konektor, skrutky a výsledok kalibračného testu. Zaujímavosťou balenia je, že monitor bol zabalený postojačky a v igelitovom sáčku, ktorý má rúčky na ľahšiu manipuláciu. Monitor tak doslova vytiahnete z krabice za igelit s rúčkami. Netradičné, ale veľmi efektívne riešenie. Za to dávam palec hore. Pri tejto cenovej kategórii by som ale očakával, že k monitoru dostanete všetky káble, teda aj HDMI, USB typu B aj typu C.

   

Stojan je netradične obdĺžnikový, no nezaberá veľa miesta a vnútri je prázny, takže môžete využiť aj miesto vnútri základne.

Hlavná časť stojanu má plastový vonkajší obal a v ruke sa trochu hýbala, čo veľmi prémiovo nepôsobilo. Na druhej strane základňu a hlavnú časť viete spojiť bez nástrojov len rukami vďaka skrutke s výstupkom pre uchopenie.

Na zadnej strane monitora možete vidieť otvor na uchytenie stojana. Netradične je tento otvor okrúhly a nie štvorcový, ako býva zvykom. Okrem pribaleného stojana môžete použiť aj vlastný, nakoľko monitor podporuje štandard VESA 100 × 100.

Uchytenie stojana o monitor nie je úplne najrýchlejšie, musíte stojan k monitoru priskrutkovať po tom, ako ho zasadíte do príslušných otvorov.

Pohľad na stojan po pripojení monitora ukazuje, že je pomerne tenký a prázdne miesto uprostred sa dá použiť na odloženie smartfónu či prípadne nejaký organizér a podobne.

Oblasť konektivity viete zakryť plastovým krytom, ktorý opäť nebudil úplne prémiový dojem, najmä preto, že horšie lícoval.

Oblasť pripojenia stojana k monitoru sa tiež dá prekryť plastovou krytkou, aby nevyzerala tak nevzhľadne.

Pohľad na monitor spredu dáva poznať, aký je displej široký. Stojan umožňuje otáčanie až o 35 stupňov, čo je viac ako zvyčajných 20.

   

Zadná strana po použití oboch plastových krytiek vyzerá štýlovo a elegantne. Monitor je akýsi bielo-strieborný, čo je v mori čiernych a sivých monitorov príjemná zmena.

Jednou z hlavných predností monitora je jeho portová výbava. Je tu dvojica konektorov HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, USB-C DisplayPort, USB typu B na pripojenie k počítaču a audio combo konektor. Na využitie plného rozlíšenia 5120 × 2160 px musíte použiť jeden z dvoch konektorov DP. HDMI ponúka len 4K.

Na druhej strane je len konektor pre napájanie.

Na boku monitora sú dva konektory USB, čítačka SD kariet aj jack pre slúchadlá a mikrofón. Porty na strane chválim, sú ľahšie dostupné ako odspodu monitora.

Netradične sa ďalšie porty nachádzajú ešte aj na spodnej časti samotného monitora, kde sú ďalšie dva konektory USB 3.0 a konektor na slúchadlá.

Stojan ponúka nadštandardné možnosti polohovania. Už sme si spomínali otáčanie o 35 stupňov. Nechýba ani nastavenie výšky.

Displej ponúka 90 mm flexibilitu na výšku. V najnižšom bode je len 45 mm od podložky spodnou hranou a 400 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 135 mm a 495 mm pre vrch displeja.

Backlight bleed a uniformita čiernej boli veľmi dobré a možno aj najlepšie, aké som doteraz videl. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj sondou.

Displej ponúka aj možnosť Local dimming. ktorá umožňuje vypínať a zapínač podsvietenie v istých oblastiach displeja. Vďaka tomu môžu byť naraz zobrazená svetlá aj tmavá scéna bez toho, aby bola tmavá príliš svetlá alebo biela prepálená. Local dimming býva len v drahších modeloch monitorov a cielom je dosiahnuť stav aký umožňuje OLED, teda vypínanie konkrétnych pixelov, čím dosiahnete absolútnu čiernu. Monitory s matricami IPS toto samozrejme nedokážu a preto sa podsvietenie delí na sekcie, ktoré sa dajú vypínať a zapínať podľa potreby. Takéto riešenie sa často označuje FALD a väčšinou na monitore nájdete 500 – 1000 takýchto zón.

PS341WU má len akúsi veľmi základnú formu local dimming, ktorú by som ani FALD neoznačil a ani výrobca local dimming nikde nespomína. Ako môžete na gife vidieť, pri pohybe myši sa zapínajú akoby celé vertikálne pásy a nielen okolo myši. Takisto biele ukazovatele v rohoch displeja spôsobujú podsvietenie na oboch krajoch a to vo veľkej miere. Vyzerá to teda tak, že podsvietenie sa delí len vertikálne a aj samotných zón je len zopár. Reálne tak local dimming ponúka len obmedzené možnosti.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nové profesionální pracovní řešení s MSI all-in-one

Společnost MSI představuje zcela nové 23,8″ a menší 15,6″ počítače typu All-in-One, Je nezbytné mít stabilní datovou a informační platformu pro vaše rostoucí E-komerce/M-komerce. Novinkou je také první efektivní mini-PC na světě vybavené procesorem 10. generace Intel Comet Lake: Cubi 5. Tento PC lze namontovat na zadní stranu nového monitoru Pro MP221 a vytvořit tak dobře organizované pracovní prostředí. Celý článok „Nové profesionální pracovní řešení s MSI all-in-one“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Alienware AW2521HF – najlepší herný monitor?

QHD sa už stalo štandardom pre dobrý herný zážitok či už v domácom prostredí alebo aj na herných turnajoch. Profesionáli však stále zostávajú verní Full HD a dnes testovaný Alienware AW2521HF je určený presne pre nich. Prečo ostať pri zastaranom Full HD? Odpoveď je jednoduchá. 240 Hz. Áno, ide o najrýchlejší herný monitor, aký sme mali možnosť vyskúšať. Celý článok „Alienware AW2521HF – najlepší herný monitor?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Aorus FI27Q-P – multifunkčný nožík pre každého hráča

Hernú divíziu Gigabyte s názvom Aorus poznáme predovšetkým ako výrobcu základných dosiek, grafických kariet či herného príslušenstva. Na niektorých trhoch ponúkajú aj herné notebooky. Vedeli ste však, že majú v ponuke aj herné monitory? FI27Q-P má síce krkolomný názov, no výrobca v ňom pekne zakódoval hlavné parametre. 27″, rovný panel, matricu IPS a rozlíšenie QHD. Čerešničkou na torte je 165 Hz. Celý článok „Aorus FI27Q-P – multifunkčný nožík pre každého hráča“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *