MSI Prestige PS341WU – 5K, HDR aj USB-C za 1000 eur

Detaily

Po herných a dizajnových monitoroch sa teraz pozrieme na trochu inú kategóriu. MSI Prestige PS341WU je zameraný na profesionálov, ktorí potrebujú presné zobrazenie farieb v rôznych štandardoch, veľmi vysoké rozlíšenie, takisto poriadny jas či nadštandardné možnosti polohovania, pripojení viacerých zdrojov a iné nastavenia, ktoré nie sú obvyklé. Ako trebárs vodidlá v podobe mriežok, pravítok alebo papierových formátov pre grafikov.

Základné parametre


Balenie a výbava

Škatuľa má peknú grafiku, ktorá zobrazuje samotný monitor a jeho základné parametre. V balení je dokumentácia, napájací adaptér, kábel DisplayPort, audio konektor, skrutky a výsledok kalibračného testu. Zaujímavosťou balenia je, že monitor bol zabalený postojačky a v igelitovom sáčku, ktorý má rúčky na ľahšiu manipuláciu. Monitor tak doslova vytiahnete z krabice za igelit s rúčkami. Netradičné, ale veľmi efektívne riešenie. Za to dávam palec hore. Pri tejto cenovej kategórii by som ale očakával, že k monitoru dostanete všetky káble, teda aj HDMI, USB typu B aj typu C.

   

Stojan je netradične obdĺžnikový, no nezaberá veľa miesta a vnútri je prázny, takže môžete využiť aj miesto vnútri základne.

Hlavná časť stojanu má plastový vonkajší obal a v ruke sa trochu hýbala, čo veľmi prémiovo nepôsobilo. Na druhej strane základňu a hlavnú časť viete spojiť bez nástrojov len rukami vďaka skrutke s výstupkom pre uchopenie.

Na zadnej strane monitora možete vidieť otvor na uchytenie stojana. Netradične je tento otvor okrúhly a nie štvorcový, ako býva zvykom. Okrem pribaleného stojana môžete použiť aj vlastný, nakoľko monitor podporuje štandard VESA 100 × 100.

Uchytenie stojana o monitor nie je úplne najrýchlejšie, musíte stojan k monitoru priskrutkovať po tom, ako ho zasadíte do príslušných otvorov.

Pohľad na stojan po pripojení monitora ukazuje, že je pomerne tenký a prázdne miesto uprostred sa dá použiť na odloženie smartfónu či prípadne nejaký organizér a podobne.

Oblasť konektivity viete zakryť plastovým krytom, ktorý opäť nebudil úplne prémiový dojem, najmä preto, že horšie lícoval.

Oblasť pripojenia stojana k monitoru sa tiež dá prekryť plastovou krytkou, aby nevyzerala tak nevzhľadne.

Pohľad na monitor spredu dáva poznať, aký je displej široký. Stojan umožňuje otáčanie až o 35 stupňov, čo je viac ako zvyčajných 20.

   

Zadná strana po použití oboch plastových krytiek vyzerá štýlovo a elegantne. Monitor je akýsi bielo-strieborný, čo je v mori čiernych a sivých monitorov príjemná zmena.

Jednou z hlavných predností monitora je jeho portová výbava. Je tu dvojica konektorov HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, USB-C DisplayPort, USB typu B na pripojenie k počítaču a audio combo konektor. Na využitie plného rozlíšenia 5120 × 2160 px musíte použiť jeden z dvoch konektorov DP. HDMI ponúka len 4K.

Na druhej strane je len konektor pre napájanie.

Na boku monitora sú dva konektory USB, čítačka SD kariet aj jack pre slúchadlá a mikrofón. Porty na strane chválim, sú ľahšie dostupné ako odspodu monitora.

Netradične sa ďalšie porty nachádzajú ešte aj na spodnej časti samotného monitora, kde sú ďalšie dva konektory USB 3.0 a konektor na slúchadlá.

Stojan ponúka nadštandardné možnosti polohovania. Už sme si spomínali otáčanie o 35 stupňov. Nechýba ani nastavenie výšky.

Displej ponúka 90 mm flexibilitu na výšku. V najnižšom bode je len 45 mm od podložky spodnou hranou a 400 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 135 mm a 495 mm pre vrch displeja.

Backlight bleed a uniformita čiernej boli veľmi dobré a možno aj najlepšie, aké som doteraz videl. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj sondou.

Displej ponúka aj možnosť Local dimming. ktorá umožňuje vypínať a zapínač podsvietenie v istých oblastiach displeja. Vďaka tomu môžu byť naraz zobrazená svetlá aj tmavá scéna bez toho, aby bola tmavá príliš svetlá alebo biela prepálená. Local dimming býva len v drahších modeloch monitorov a cielom je dosiahnuť stav aký umožňuje OLED, teda vypínanie konkrétnych pixelov, čím dosiahnete absolútnu čiernu. Monitory s matricami IPS toto samozrejme nedokážu a preto sa podsvietenie delí na sekcie, ktoré sa dajú vypínať a zapínať podľa potreby. Takéto riešenie sa často označuje FALD a väčšinou na monitore nájdete 500 – 1000 takýchto zón.

PS341WU má len akúsi veľmi základnú formu local dimming, ktorú by som ani FALD neoznačil a ani výrobca local dimming nikde nespomína. Ako môžete na gife vidieť, pri pohybe myši sa zapínajú akoby celé vertikálne pásy a nielen okolo myši. Takisto biele ukazovatele v rohoch displeja spôsobujú podsvietenie na oboch krajoch a to vo veľkej miere. Vyzerá to teda tak, že podsvietenie sa delí len vertikálne a aj samotných zón je len zopár. Reálne tak local dimming ponúka len obmedzené možnosti.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI Modern AM271: All-in-one s Core i7 a 27″ displejom

AIO počítače sú v našich končinách pomerne ojedinelé a okrem pracovného využitia v predajniach ich vo veľa domácnostiach nenájdete. Jednou z možných príčin je, že tejto kategórii počítačov sa nedostáva toľko pozornosti od výrobcov a tým pádom ani od používateľov. Veď povedzte si sami, koľko AIO počítačov poznáte? MSI chce túto situácia zmeniť a model AM271 zo série Modern je toho dobrý príklad. Celý článok „MSI Modern AM271: All-in-one s Core i7 a 27″ displejom“ »

 •  
 •  
 •  

Gigabyte Aorus FI27Q-X: Ešte rýchlejší a ešte lepší monitor

Medzi top monitory minulého roka by som rozhodne zaradil Aorus FI27Q-P, ktorý exceloval prakticky na všetkých frontoch, od kvality zobrazenia až po herné funkcie. FI27Q-X je jeho priamym nástupcom. Ako už názov napovedá, pôjde ešte o eXtrémnejšiu verziu, ktorá má predovšetkým rýchlejší panel s 240 Hz. Okrem toho sa zrejme nedá očakávať veľa iných zmien, nakoľko ani predchodcovi toho veľa nechýbalo. Celý článok „Gigabyte Aorus FI27Q-X: Ešte rýchlejší a ešte lepší monitor“ »

 •  
 •  
 •  

AOC U32P2: Väčšia uhlopriečka, vysoké rozlíšenie, ľudová cena

4K monitory s kvalitným panelom už nemusia byť výsadou len majetnejších používateľov, čo sme si ukázali v poslednej recenzii U27V4EA od AOC. Uhlopriečka 27″ je ale nevyhnutné minimum, pri ktorom už dokážete rozlíšenie 4K oceniť. Na menšej kvôli škálovaniu, obzvlásť vo Windowse nevyužijete jeho plný potenciál. Na minimalizovanie vplyvu škálovania budete potrebovať väčší panel, a vtedy prichádzajú na rad 32″ monitory ako U32P2. Celý článok „AOC U32P2: Väčšia uhlopriečka, vysoké rozlíšenie, ľudová cena“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *