MSI Prestige PS341WU – 5K, HDR aj USB-C za 1000 eur

Detaily

Po herných a dizajnových monitoroch sa teraz pozrieme na trochu inú kategóriu. MSI Prestige PS341WU je zameraný na profesionálov, ktorí potrebujú presné zobrazenie farieb v rôznych štandardoch, veľmi vysoké rozlíšenie, takisto poriadny jas či nadštandardné možnosti polohovania, pripojení viacerých zdrojov a iné nastavenia, ktoré nie sú obvyklé. Ako trebárs vodidlá v podobe mriežok, pravítok alebo papierových formátov pre grafikov.

Základné parametre


Balenie a výbava

Škatuľa má peknú grafiku, ktorá zobrazuje samotný monitor a jeho základné parametre. V balení je dokumentácia, napájací adaptér, kábel DisplayPort, audio konektor, skrutky a výsledok kalibračného testu. Zaujímavosťou balenia je, že monitor bol zabalený postojačky a v igelitovom sáčku, ktorý má rúčky na ľahšiu manipuláciu. Monitor tak doslova vytiahnete z krabice za igelit s rúčkami. Netradičné, ale veľmi efektívne riešenie. Za to dávam palec hore. Pri tejto cenovej kategórii by som ale očakával, že k monitoru dostanete všetky káble, teda aj HDMI, USB typu B aj typu C.

   

Stojan je netradične obdĺžnikový, no nezaberá veľa miesta a vnútri je prázny, takže môžete využiť aj miesto vnútri základne.

Hlavná časť stojanu má plastový vonkajší obal a v ruke sa trochu hýbala, čo veľmi prémiovo nepôsobilo. Na druhej strane základňu a hlavnú časť viete spojiť bez nástrojov len rukami vďaka skrutke s výstupkom pre uchopenie.

Na zadnej strane monitora možete vidieť otvor na uchytenie stojana. Netradične je tento otvor okrúhly a nie štvorcový, ako býva zvykom. Okrem pribaleného stojana môžete použiť aj vlastný, nakoľko monitor podporuje štandard VESA 100 × 100.

Uchytenie stojana o monitor nie je úplne najrýchlejšie, musíte stojan k monitoru priskrutkovať po tom, ako ho zasadíte do príslušných otvorov.

Pohľad na stojan po pripojení monitora ukazuje, že je pomerne tenký a prázdne miesto uprostred sa dá použiť na odloženie smartfónu či prípadne nejaký organizér a podobne.

Oblasť konektivity viete zakryť plastovým krytom, ktorý opäť nebudil úplne prémiový dojem, najmä preto, že horšie lícoval.

Oblasť pripojenia stojana k monitoru sa tiež dá prekryť plastovou krytkou, aby nevyzerala tak nevzhľadne.

Pohľad na monitor spredu dáva poznať, aký je displej široký. Stojan umožňuje otáčanie až o 35 stupňov, čo je viac ako zvyčajných 20.

   

Zadná strana po použití oboch plastových krytiek vyzerá štýlovo a elegantne. Monitor je akýsi bielo-strieborný, čo je v mori čiernych a sivých monitorov príjemná zmena.

Jednou z hlavných predností monitora je jeho portová výbava. Je tu dvojica konektorov HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, USB-C DisplayPort, USB typu B na pripojenie k počítaču a audio combo konektor. Na využitie plného rozlíšenia 5120 × 2160 px musíte použiť jeden z dvoch konektorov DP. HDMI ponúka len 4K.

Na druhej strane je len konektor pre napájanie.

Na boku monitora sú dva konektory USB, čítačka SD kariet aj jack pre slúchadlá a mikrofón. Porty na strane chválim, sú ľahšie dostupné ako odspodu monitora.

Netradične sa ďalšie porty nachádzajú ešte aj na spodnej časti samotného monitora, kde sú ďalšie dva konektory USB 3.0 a konektor na slúchadlá.

Stojan ponúka nadštandardné možnosti polohovania. Už sme si spomínali otáčanie o 35 stupňov. Nechýba ani nastavenie výšky.

Displej ponúka 90 mm flexibilitu na výšku. V najnižšom bode je len 45 mm od podložky spodnou hranou a 400 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 135 mm a 495 mm pre vrch displeja.

Backlight bleed a uniformita čiernej boli veľmi dobré a možno aj najlepšie, aké som doteraz videl. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj sondou.

Displej ponúka aj možnosť Local dimming. ktorá umožňuje vypínať a zapínač podsvietenie v istých oblastiach displeja. Vďaka tomu môžu byť naraz zobrazená svetlá aj tmavá scéna bez toho, aby bola tmavá príliš svetlá alebo biela prepálená. Local dimming býva len v drahších modeloch monitorov a cielom je dosiahnuť stav aký umožňuje OLED, teda vypínanie konkrétnych pixelov, čím dosiahnete absolútnu čiernu. Monitory s matricami IPS toto samozrejme nedokážu a preto sa podsvietenie delí na sekcie, ktoré sa dajú vypínať a zapínať podľa potreby. Takéto riešenie sa často označuje FALD a väčšinou na monitore nájdete 500 – 1000 takýchto zón.

PS341WU má len akúsi veľmi základnú formu local dimming, ktorú by som ani FALD neoznačil a ani výrobca local dimming nikde nespomína. Ako môžete na gife vidieť, pri pohybe myši sa zapínajú akoby celé vertikálne pásy a nielen okolo myši. Takisto biele ukazovatele v rohoch displeja spôsobujú podsvietenie na oboch krajoch a to vo veľkej miere. Vyzerá to teda tak, že podsvietenie sa delí len vertikálne a aj samotných zón je len zopár. Reálne tak local dimming ponúka len obmedzené možnosti.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test monitora AOC U32U1: keď je dizajn priorita

Dizajnové monitory AOC sa v spolupráci so Studio F.A.Porsche sa rozrástli o nový kúsok. Naposledy testovaný Q27T1 zaujal netradičným stojanom a nový U32U1 plánuje v tomto trende pokračovať. Pridáva však k tomu väčšie rozmery aj rozlíšenie a širšie možnosti polohovania. Rovnako sa chce ukázať skvelým podaním farieb pre grafickú prácu, či veľmi solídnou portovou výbavou. Bude však dizajn jediným dôvodom na kúpu? Celý článok „Test monitora AOC U32U1: keď je dizajn priorita“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Gigabyte G32QC – budgetových 32″ na hranie

Herné monitory sú dostupné v rôznych rozmeroch, formátoch a zahnutiach. V poslednej dobe sme tu mali viacero 27″ modelov, ktoré predstavujú momentálny mainstream. Čo však, ak chcete niečo väčšie, ale ultrawide nie je to pravé? V tom prípade zrejme siahnete po 32″ displeji. Chceli by ste aj zahnutie, veľa Hz a rôzne herné funkcie? Potom vás môže zaujímať Gigabyte G32QC. Celý článok „Gigabyte G32QC – budgetových 32″ na hranie“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AOC Q27G2U – 144 Hz monitor za babku

Herné monitory AOC sa k nám dostávajú na testy pravideľne a túto značku ste už videli na zahnutom 34″ modeli a rovnako aj 240 Hz TN. Oba tieto monitory však sú  pomerne drahé, ako to už pri špičkových herných komponentoch a príslušenstve býva zvykom. Q27G2U je pre zmenu vďaka dostupnejšej cene zameraný na širšie publikum, no napriek tomu má však veľa spoločného s podstatne drahším CU34G2X. Celý článok „AOC Q27G2U – 144 Hz monitor za babku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *