MSI Prestige PS341WU – 5K, HDR aj USB-C za 1000 eur

Obrazové vlastnosti

Po herných a dizajnových monitoroch sa teraz pozrieme na trochu inú kategóriu. MSI Prestige PS341WU je zameraný na profesionálov, ktorí potrebujú presné zobrazenie farieb v rôznych štandardoch, veľmi vysoké rozlíšenie, takisto poriadny jas či nadštandardné možnosti polohovania, pripojení viacerých zdrojov a iné nastavenia, ktoré nie sú obvyklé. Ako trebárs vodidlá v podobe mriežok, pravítok alebo papierových formátov pre grafikov.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 34″ a pomerom strán 21:9, rozlíšenie má 5120 × 2160 px, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky zo všetkých štyroch strán. Ide o prvý monitor v teste, ktorý nemá spodnú bradu. Rozlíšenie je vlastne širokouhlé 4K, teda výška je rovnaká ale šírka je väčšia – 5120 px vs. bežných 3840 px. Zvyčajne sa k 34″ monitorom ponúkajú širokuhlé QHD, PS341WU teda ponúka výrazne väčšiu hustotu pixelov a tým pádom ostrejší obraz. 34″ je už rozmer, kedy si osobne myslím, že zahnutie začína dávať zmysel, nakoľko okraje displeja bez pohnutia hlavou už začínajú byť rozmazané. Zároveň však zastávam názor, že monitor na prácu, predovšetkým grafickú, by nemal byť zahnutý, nakoľko potom neviete, čo je rovné a čo nie. Pri úprave fotografií s tým mávam na zahnutých displejoch problém a preto sám používam rovný panel. Obnovovacia frekvencia je bežných 60 Hz a očakávať viac na grafickom monitore s 5K rozlíšením nie je namieste. Nenájdete tu tiež žiadnu technológiu na elimináciu trhania obrazu ako na herných monitoroch. Na druhej strane ide o prvý monitor s certfikáciu VESA HDR 600. Ide o stredný štandard, ktorý vyžaduje maximálny jas 600 nitov, lepšie podanie farieb ako pri HDR400 a 10bitové spracovanie obrazu. Je tu tiež požiadavka na local dimming pre vyšší kontrast, čo sme však videli, že v praxi funguje dosť obmedzene. Zjavne to ale stačí na to, aby displej splnil túto certifikáciu.

Hlavnou doménou displeja je množstvo farebných profilov, ktoré dokáže monitor presne zobraziť. Otestoval som hlavné, teda Používateľ, AdobeRGB, DCI-P3 a sRGB. Najširší gamut je už tradične pre Používateľov, vtedy nie sú farby nijako obmedzené a dosahuju tak 100% sRGB, 89% AdobeRGB a 100% DCI-P3. Farebná odchýlka Delta E je len 1,38. To sú naozaj skvelé hodnoty, lepšie sme tu zatiaľ nenamerali. Nasledujú režimy, ktoré už budú tento gamut len zmenšovať, čo je vidieť aj na grafoch. Režim AdobeRGB má pokrytie 86 % AdobeRGB, 97 % sRGB a 88% DCI-P3. Režim Display P3  dosahuje 95 % DCI-P3, 100 % sRGB a 87 % AdobeRGB. Najmenší gamut je samozrejme v režime sRGB, kde sú hodnoty 97 % sRGB, 74 % AdobeRGB aj DCI-P3. V AdobeRGB aj DCI-P3 narástla Delta E nad hodnotu 2, hoci len mierne, naopak v sRGB je opäť nízka, a to 1,58.

Monitor ponúka až 5 režimov gama, ktoré sú navyše veľmi presné a jediná malá odchýlka 0,01 bola nameraná pri gama 2.6. Všetky ostatné boli prakticky úplne presné. Maximálny nameraný jas 422 nitov patrí medzi najvyššie namerané a viac menej spĺňa výrobcom udávaných 450 nitov. Odmerať 600 nitov v HDR režime sondou nevieme. Excelentné hodnoty ukazuje aj uniformita, či už farebná ale aj svetelná. Hlavne farebná má vysokú presnosť, opäť najlepšiu, akú som videl. Teplota farieb nie je podľa sondy úplne presná, líši sa vždy o 600 a viac K. Kontrast 920:1 je tiež doteraz najlepší nameraný.

K monitoru dostanete aj výsledok testu s profesionálnou sodnou, kde vidíte ešte podrobnejšie a presnešie hodnoty ako tie, čo sme namerali my. Výrobca monitor meral so sondou za viac ako desať tisíc eur, preto hodnoty na tomto výsledku budú určite presnejšie ako to, čo sme odmerali našou sondou my.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Response Time.

Napriek tomu, že ide o pracovný a nie herný monitor, je input lag veľmi dobrý. 9,8 a 9,7 ms sú jedny z najlepších hodnôt, aké sme doteraz namerali a monitor tak ľahko prekonáva aj čisto herné monitory.

Rozdiely v čase odozvy je lepšie vidieť v teste UFO. Zaujímavé je, že základná hodnota pre režim Používateľ je Rýchly a nie Normálne. Stredná hodnota je aj podľa môjho názoru najvhodnejšia, nakoľko je ghosting menší ako pri Normálne a zároveň sa neobjavuje inverse ghosting ako pri Najrýchlejší, ktorý je veľmi viditeľný. Toto meranie je skôr informatívne, nakoľko monitor nie je zameraný na hranie.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

  •  
  •  
  •  

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *