Site icon HWCooling.net

Nízky chladič Noctua NH-L9a(-AM5) je už aj pre Ryzeny 7000

Noctua NH-L9a-AM5

Veľa malých chladičov určených do systémov SFF, ktoré sú kompatibilné s platformou AMD AM4, na AM5 nenainštalujete. Na tento zoznam sa dostal top-flow chladič NH-L9a(-AM4), ktorého montážny systém musela Noctua upraviť. Realizácia je vcelku šikovná, práca je už hotová a staro-nové chladiče, ktorých konštrukcia sa v základe nezmenila, idú do predaja. Máme aj informácie o tom, ktoré procesory a za akých okolností podporujú.

Základné dosky AMD AM5 majú síce rovnaké montážne otvory ako staršie AM4, dokonca sa nevyžadujú ani iné skrutky, ale napriek tomu je časť chladičov nekompatibilná. Jedná sa o tie modely, ktoré nepočítajú s neodnímateľným backplate za päticou CPU. Tie majú dosky AM5 (oproti doskám AM4) navyše. Z tohto dôvodu prišiel o kompatibilitu aj chladič NH-L9a(-AM4), ktorý bolo treba trochu prispôsobiť. Ale naozaj len trochu.

Stavba pasívu NH-L9a-AM5 je identická ako u chladičov NH-L9a a NH-L9a-AM4. To znamená, že na výšku spolu s ventilátorom je to stále 37 mm, do šírky (smer k pamäťovým modulom) 92 mm a dominantná je (so 114 mm) hĺbka. Na gram rovnaká ako u NH-L9a(-AM4) je aj hmotnosť pasívu – 390 gramov. S ventilátorom je to plus 75 g (celkovo teda 465 g). Použitý ventilátor je znovu 90-milimetrový NF-A9x14 HS-PWM s profilom 14 mm a maximálnou rýchlosťou 2500 ot./min.

So spomaľovacím adaptérom NA-RC7 je ju možné obmedziť na približne 1800 ot./min. Minimálna rýchlosť je uvádzaná 600 ot./min. Na zvýšenie chladiaceho výkonu (efektívnejším navádzaním a laminarizáciou prúdnic vzduchu na vstupe, pred ventilátorom) Noctua pri tomto chladiči zdôrazňuje možnosť použitia tunela NA-FD1. Ten sa inštaluje medzi ventilátor chladiča a prieduch v bočnici skrinky.

    

Chladič k pätici CPU sa po novom inštaluje cez diery v backplate, ktoré majú dosky AM5 napevno spojený s PCB. V rohoch tohto backplate sú diery, cez ktoré prejdú skrutky až do držiakov samotného chladiča. Systém montáže je to vo svojej podstate veľmi podobný ako u staršieho variantu (na staršie pätice AMD). Rozdiel je v tom, že pred inštaláciu sa nedemontuje backplate (tak, ako to bolo potrebné napríklad na platforme AM4), čo ani nie je technicky možné a všetko je prispôsobené tak, aby ničomu nezavadzal.

Ak už vlastníte starší chladič NH-L9a(-AM4), tak vám na podporu platformy AM5 bude stačiť iba nová súprava držiakov a skrutiek (NM-AM5-L9aL9i), ktorú vám na požiadanie cez tradičný formulár Noctua  pošle zadarmo.

K NH-L9a-AM5 má Noctua už kompletný zoznam podporovaných procesorov aj s typickými poznámkami. Stopercentne kompatibilné sú procesory Ryzen 5 7600, Ryzen 7 7700 a Ryzen 9 7900 s TDP 65 W a dokonca aj Ryzen 5 7600X s TDP 105 W (a PPT 142 W). Ale pozor, kritéria pre „úplnú“ kompatibilitu znamenajú, že bude chladiaci výkon dostatočný na to, že jadrá v all-core booste nebudú fungovať pri nižšej frekvencií, než je „základná“. S výkonnejšími chladičmi budú pri maximálnom zaťažení procesorov frekvencie a ruka v ruke s nimi aj výkon prirodzene vyššie. A nižšie budú dosahované i frekvencie jednojadrového boostu, ktoré sa takisto odvíjajú od intenzity zahrievania, ktorá bude s takto malých chladičom prirodzene vyššia.

A potom je tu zoznam nepodporovaných procesorov (R7 7700X, R9 7900X, R9 7950X, …), vrátane zatiaľ stále nevydaných modelov s 3D V-Cache (R7 7800X3D, R9 7900X3D a R9 7950X3D), pre ktorých dosahovanie základných frekvencií je chladiaci výkon NH-L9a-AM5 nedostatočný. Prevádzka s nimi možná bude, ale po výraznom znížení napájacieho limitu (v UEFI alebo cez aplikaciu Ryzen Master), na ktorý sa budú viazať nižšie frekvencie jadier, než AMD uvádza v špecifikáciách týchto procesorov.

Chladiče Noctua NH-L9a-AM5 sú dostupné tak v tradičnej hnedo-béžovej (za odporúčanú cenu 50 eur/cca 1194 Kč) schéme ako i vo variante chromax.black, ktorý je o 10 eur/cca 239 Kč drahší.