Nízky chladič Noctua NH-L9a(-AM5) je už aj pre Ryzeny 7000

Noctua NH-L9a-AM5

Veľa malých chladičov určených do systémov SFF, ktoré sú kompatibilné s platformou AMD AM4, na AM5 nenainštalujete. Na tento zoznam sa dostal top-flow chladič NH-L9a(-AM4), ktorého montážny systém musela Noctua upraviť. Realizácia je vcelku šikovná, práca je už hotová a staro-nové chladiče, ktorých konštrukcia sa v základe nezmenila, idú do predaja. Máme aj informácie o tom, ktoré procesory a za akých okolností podporujú.

Základné dosky AMD AM5 majú síce rovnaké montážne otvory ako staršie AM4, dokonca sa nevyžadujú ani iné skrutky, ale napriek tomu je časť chladičov nekompatibilná. Jedná sa o tie modely, ktoré nepočítajú s neodnímateľným backplate za päticou CPU. Tie majú dosky AM5 (oproti doskám AM4) navyše. Z tohto dôvodu prišiel o kompatibilitu aj chladič NH-L9a(-AM4), ktorý bolo treba trochu prispôsobiť. Ale naozaj len trochu.

Stavba pasívu NH-L9a-AM5 je identická ako u chladičov NH-L9a a NH-L9a-AM4. To znamená, že na výšku spolu s ventilátorom je to stále 37 mm, do šírky (smer k pamäťovým modulom) 92 mm a dominantná je (so 114 mm) hĺbka. Na gram rovnaká ako u NH-L9a(-AM4) je aj hmotnosť pasívu – 390 gramov. S ventilátorom je to plus 75 g (celkovo teda 465 g). Použitý ventilátor je znovu 90-milimetrový NF-A9x14 HS-PWM s profilom 14 mm a maximálnou rýchlosťou 2500 ot./min.

So spomaľovacím adaptérom NA-RC7 je ju možné obmedziť na približne 1800 ot./min. Minimálna rýchlosť je uvádzaná 600 ot./min. Na zvýšenie chladiaceho výkonu (efektívnejším navádzaním a laminarizáciou prúdnic vzduchu na vstupe, pred ventilátorom) Noctua pri tomto chladiči zdôrazňuje možnosť použitia tunela NA-FD1. Ten sa inštaluje medzi ventilátor chladiča a prieduch v bočnici skrinky.

    

Chladič k pätici CPU sa po novom inštaluje cez diery v backplate, ktoré majú dosky AM5 napevno spojený s PCB. V rohoch tohto backplate sú diery, cez ktoré prejdú skrutky až do držiakov samotného chladiča. Systém montáže je to vo svojej podstate veľmi podobný ako u staršieho variantu (na staršie pätice AMD). Rozdiel je v tom, že pred inštaláciu sa nedemontuje backplate (tak, ako to bolo potrebné napríklad na platforme AM4), čo ani nie je technicky možné a všetko je prispôsobené tak, aby ničomu nezavadzal.

Ak už vlastníte starší chladič NH-L9a(-AM4), tak vám na podporu platformy AM5 bude stačiť iba nová súprava držiakov a skrutiek (NM-AM5-L9aL9i), ktorú vám na požiadanie cez tradičný formulár Noctua  pošle zadarmo.

K NH-L9a-AM5 má Noctua už kompletný zoznam podporovaných procesorov aj s typickými poznámkami. Stopercentne kompatibilné sú procesory Ryzen 5 7600, Ryzen 7 7700 a Ryzen 9 7900 s TDP 65 W a dokonca aj Ryzen 5 7600X s TDP 105 W (a PPT 142 W). Ale pozor, kritéria pre „úplnú“ kompatibilitu znamenajú, že bude chladiaci výkon dostatočný na to, že jadrá v all-core booste nebudú fungovať pri nižšej frekvencií, než je „základná“. S výkonnejšími chladičmi budú pri maximálnom zaťažení procesorov frekvencie a ruka v ruke s nimi aj výkon prirodzene vyššie. A nižšie budú dosahované i frekvencie jednojadrového boostu, ktoré sa takisto odvíjajú od intenzity zahrievania, ktorá bude s takto malých chladičom prirodzene vyššia.

A potom je tu zoznam nepodporovaných procesorov (R7 7700X, R9 7900X, R9 7950X, …), vrátane zatiaľ stále nevydaných modelov s 3D V-Cache (R7 7800X3D, R9 7900X3D a R9 7950X3D), pre ktorých dosahovanie základných frekvencií je chladiaci výkon NH-L9a-AM5 nedostatočný. Prevádzka s nimi možná bude, ale po výraznom znížení napájacieho limitu (v UEFI alebo cez aplikaciu Ryzen Master), na ktorý sa budú viazať nižšie frekvencie jadier, než AMD uvádza v špecifikáciách týchto procesorov.

Chladiče Noctua NH-L9a-AM5 sú dostupné tak v tradičnej hnedo-béžovej (za odporúčanú cenu 50 eur/cca 1194 Kč) schéme ako i vo variante chromax.black, ktorý je o 10 eur/cca 239 Kč drahší.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšla druhá, „krajšia“ generácia ARGB vodníkov DeepCool LS (SE)

Nové vodníky DeepCool LS SE idú do predaja relatívne krátko po tom, čo boli predstavené modely zo série LT. Vzhľadom na veľmi podobné parametre sa jedná o alternatívu, ktorá ponúka najmä iný vzhľad. Hlavne v tom, že v tomto prípade sú už použité ventilátory s ARGB LED, ale výrazne iné je aj vyhotovenie krytu na vodnom bloku. Tým sa tieto vodníky odlišujú aj od starších modelov bez SE v označení. Celý článok „Vyšla druhá, „krajšia“ generácia ARGB vodníkov DeepCool LS (SE)“ »

 •  
 •  
 •  

Očakávané 140 mm ventilátory Noctua postihli výrobné komplikácie

Ešte nedávno to vyzeralo, že keď sa Noctue nepodarí vydať novú generáciu 140 mm ventilátorov do konca roka (2022), tak tu bude tesne po ňom. Momentálne je ale dokonca v ohrození aj tohtoročné vydanie. Príčinou je chyba, s ktorou, zdá sa, Noctua príliš nepočítala. Týmto oneskorením sa mimochodom výrazne posúva aj plánovaný predaj nástupcu procesorového chladiča NH-D15. Celý článok „Očakávané 140 mm ventilátory Noctua postihli výrobné komplikácie“ »

 •  
 •  
 •  

DeepCool AK400 Zero Dark Plus – Zlatá střední cesta

Na závěr letošního roku jsem si pro vás přichystal recenzi chladiče DeepCool AK400 Zero Dark Plus. Jedná se o cenově zajímavý chladič střední třídy s moderním designem. Přívlastky Zero Dark a Plus označují černou edici chladiče, respektive druhý ventilátor v balení. Také mě dost zajímá, jak si DeepCool AK400 Zero Dark Plus povede proti chladičům Fera 5 a Fortis 5 od Endorfy (SilentiumPC), kterým konkuruje jak cenově, tak udávaným TDP. Celý článok „DeepCool AK400 Zero Dark Plus – Zlatá střední cesta“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *