Site icon HWCooling.net

Nízký pasiv = vysoké teploty? Test top-flow chladičů Noctua

Metodika měření a výsledky testů

Současný PC hardware je už energeticky velmi efektivní. Každá nová generace obvykle slibuje vyšší výkon, nižší spotřebu a s tím i spojené nároky na chlazení. Tento trend vede ke stoupající oblibě kompaktních PC sestav. Tyto sestavy se však potýkají s minimem volného místa pro chladiče. Jak velké kompromisy je třeba dělat u chlazení procesoru v těchto sestavách? Znamená malý chladič nutně vysoké teploty a hluk?

Malí, ale šikovní

Mezi velmi populární SFF skříně dnes patří například Ncase M1 Mark VI nebo Louqe Ghost S1 Mark III. Osobně se také dost těším na Cooler Master NR200, kterou plánuji pro svůj příští build s vodním okruhem. Ale zpět k Louqe Ghost S1, kterou považuji za velmi atraktivní SFF skříňku a od jejíhož pořízení mě odrazuje pouze extrémně vysoká pořizovací cena. Do této skříně totiž padne jak ulitý starší chladič Noctua NH-L12. Tento chladič se však dnes obtížně shání, protože byl nahrazen novějším modelem NH-L12S. Ten se ale do Louqe Ghost S1 nevejde, protože je o 4 milimetry vyšší, než jeho předchůdce. Nedávno tedy vyšla oživená verze NH-L12 s přízviskem Ghost S1 Edition. K tomuto chladiči jsem si vyžádal i současný model NH-L12S a doplnil tuto dvojici svým NH-C14S. NH-C14 jsem nějaký čas používal ve skříni Streacom DA2, kam padl jako ulitý (po drobné úpravě Dremel frézkou). V hlavních rolích se nám tedy dnes představí trojice chladičů Noctua, jmenovitě NH-C14S, NH-L12S a NH-L12 Ghost S1 Edition.

Jak je vidět z tabulky níže i z fotografií, tak NH-C14S není zase tak nízký chladič. Tento chladič lze označit za low-profile jen s přimhouřeným okem. Pokud se jeho ventilátor ale umístí pod pasiv, je jeho celková výška 115 milimetrů. Je tedy stále výrazně nižší, než většina klasických věžových chladičů. Nicméně jeho celkové rozměry nejsou zanedbatelné a je potřeba to zohlednit při výběru vhodné kombinace chladiče a skříně.

Zbývající dvojice chladičů však vedle NH-C14S vypadá jako párek trpaslíků. Chladiče NH-L12S spolu s NH-L12 Ghost S1 Edition jsou si rozměrově velmi podobné. Zatímco ale u NH-L12 Ghost S1 Edition není problém použít RAM s výškou do 48 milimetrů, tak u NH-L12S jste limitovaní 35 milimetry. Tedy pokud umístíte ventilátor pod pasiv. To je ostatně i důvod, proč je NH-L12S celkově o chloupek vyšší, než předchozí NH-L12 verze. Na vině je 120 mm ventilátor, který už zasahuje do oblasti slotů DIMM vedle procesorové patice. Navzdory malé výšce použitého ventilátoru NF-A12x15 (patnáct milimetrů namísto obvyklých pětadvaceti) se i tak ventilátor téměř dotýkal nízkých pamětí Corsair LPX v testovacím stroji. Chtěl jsem také ze zvědavosti vyzkoušet chladič NH-L12 i s ventilátorem NF-A12x15. Bohužel nešel tento ventilátor uchytit na pasiv. Žebra na NH-L12 mají totiž trošku jiný tvar okrajů a spony z chladiče L12S tam neseděly. Navíc se pak celý chladič ani nevešel na základní desku, protože ventilátor kolidoval s moduly operační paměti. Liší se také upínací mechanismus, NH-L12S (na fotce níže vpravo) používá novější typ šroubků s pružinami.

   

Trochu mě mrzí skutečnost, že u NH-L12 Ghost S1 Edition není použitý modernější ventilátor NF-A9 PWM namísto použitého NF-B9 PWM. Varianta NF-A9 PWM totiž nabízí vyšší hodnotu maximálních otáček, čímž samozřejmě nabízí i vyšší průtok vzduchu a citelně vyšší statický tlak. Také je vybavena modernějšími ložisky SSO2 a navíc má i vylepšenou konstrukci rámu s podložkami proti vibracím. U takto malého pasivu může hrát roli každý detail. Jako útěchu najdete v balení tohoto chladiče kvalitnější teplovodivou pastu NT-H2, kterou bych osobně rád už viděl u každého nově vydaného chladiče Noctua.

Balení všech chladičů je prakticky totožné jako u všech ostatních chladičů značky Noctua. Tedy montážní sada SecuFirm2 pro uchycení chladičů na všechny současné patice (vyjma Threadripperu). Uchycení chladiče na procesor je s touto sadou naprostá hračka a dovedu si jen obtížně představit nějaké dramatické zlepšení. Dále zde najdete low-noise adaptér, u NH-C14S navíc i rozdvojku pro dva ventilátory. Dále typický šroubovák, tubu teplovodivé pasty, spony pro uchycení ventilátorů (u NH-C14S celkem dvě sady) kovovou nálepku s logem výrobce a nakonec přehlednou uživatelskou příručku s návodem pro instalaci.

ChladičNoctua NH-C14SNoctua NH-L12SNoctua NH-L12 GS1E
Noctua U12A
Podporované paticePodporované paticeIntel LGA 115x, LGA 1200, LGA 20xx; AMD AM2 – AM4, FM2/2+
VýškaRozměry radiátoru115/142 mm70/86 mm66 mm
Šírka140 mm125 mm128 mm
HloubkaHloubka s ventilátorem163 mm146 mm150 mm
HmotnostMateriál radiátoru1015 g550 g500 g
Maximální výška RAMMaximální výška RAM43/70 mm35/48 mm48 mm
Prodejní cenaMaximální výška RAM70 eur/1856 Kč46 eur/1220 Kč49 eur/1299 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-551" as a base selector for example: #supsystic-table-551 { ... } #supsystic-table-551 tbody { ... } #supsystic-table-551 tbody tr { ... } */

 

VentilátorNF-A14 PWMNF-A12x15 PWMNF-B9 PWM
LožiskoSSO2SSO2SSO
Maximální rychlost1500 ot./min1850 ot./min1600 ot./min
Minimální rychlost300 ot./min450 ot./min300 ot./min
Maximální průtok vzduchu140,2 m3/hod94,2 m3/hod64,3 m3/hod
Statický tlak2,08 mm H2O1,53 mm H2O1,61 mm H2O
Hlučnost24,6 dBA23,9 dBA17,6 dBA
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-552" as a base selector for example: #supsystic-table-552 { ... } #supsystic-table-552 tbody { ... } #supsystic-table-552 tbody tr { ... } */


Současný PC hardware je už energeticky velmi efektivní. Každá nová generace obvykle slibuje vyšší výkon, nižší spotřebu a s tím i spojené nároky na chlazení. Tento trend vede ke stoupající oblibě kompaktních PC sestav. Tyto sestavy se však potýkají s minimem volného místa pro chladiče. Jak velké kompromisy je třeba dělat u chlazení procesoru v těchto sestavách? Znamená malý chladič nutně vysoké teploty a hluk?

Metodika testování

Jako generátor tepla byl použit Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celou sestavu jsem jako obvykle umístil na rám Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Pro zátěžové testy jsem využil aplikaci Aida64 Extreme s trváním 45 – 60 minut. Chladiče byly testovány na třech úrovních otáček (800, 1200 a maximální) při frekvenci procesoru 4200 MHz a s napětím 1,150 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích okolo 150 W. Vyšší úroveň, kterou obvykle používám u jiných testů (4500 MHz s Vcore 1,350 V) jsem zde ani nezkoušel použít. Odběr cca 200 W je pro tento typ chladičů jednoduše příliš vysoký.

Pro zachování celkového konceptu článku jsem všechny tři chladiče testoval s ventilátory ve spodních pozicích pod pasivem a s tokem vzduchu skrz pasiv směrem k patici. Tato konfigurace navíc poskytuje určitý airflow i v okolí procesorové patice s napájecí kaskádou, operačními pamětmi apod. U malých skříněk, kde může být airflow značně omezen je to užitečný detail.

Hlučnost jsem měřil na třech hladinách otáček ventilátorů (800, 1200 a maximální) cca 50 cm od chladiče pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30 – 100 dBA. Regulaci otáček ventilátorů zajistil ovladač Noctua NA-FC1. Úroveň okolního hluku je obvykle okolo 33 dBA. Po skončení testu byla zaznamenána nejvyšší dosažená hodnota teploty celého procesoru. Veškeré údaje ohledně teplot a energetickém odběru procesoru jsou získány ze software HWiNFO64. Výsledky jsou poté korigovány proti teplotě okolí, jako výsledná Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 80 °C. Vyšší hodnota Delta T už znamená teplotu procesoru přes 100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 80 °C je takový test označen jako neúspěšný.

Výsledky testů




Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.






Současný PC hardware je už energeticky velmi efektivní. Každá nová generace obvykle slibuje vyšší výkon, nižší spotřebu a s tím i spojené nároky na chlazení. Tento trend vede ke stoupající oblibě kompaktních PC sestav. Tyto sestavy se však potýkají s minimem volného místa pro chladiče. Jak velké kompromisy je třeba dělat u chlazení procesoru v těchto sestavách? Znamená malý chladič nutně vysoké teploty a hluk?

Závěr a hodnocení

Jaký je tedy výsledek dnešního trojitého testu? Že lze jen obtížně hodnotit a srovnávat specializované chladiče určené do malých skříněk. Vezmu to ale popořadě. NH-C14S mě nijak nepřekvapil, ale ani nezklamal. Vzhledem k rozměrům jeho pasivu a použitému ventilátoru by mě zarazilo, pokud by nedovedl rozumně a tiše uchladit testovací procesor i7-5820K@4200 MHz. Je ale vidět, že klasická věžová konstrukce je celkově účinnější design chladiče. Výsledky NH-C14S jsou totiž velmi podobné jako u menšího, tiššího a citelně levnějšího chladiče Pure Rock 2 od BeQuiet! Horizontálně umístěný svazek žeber je v dnešní době spíše specialita, určená do menších skříní, které nemají dostatek prostoru pro vysoké věžové chladiče. Největším negativem NH-C14S je především jeho vyšší cena.

Příjemně mě ovšem překvapil NH-L12S. Nečekal jsem, že se tak malý chladič solidně popere se zátěžovým testem, na který ani není technicky stavěný, neboť přesahuje jeho TDP rating o cca 50 %. O to více mě ale zarazil dramatický rozdíl mezi NH-L12S a NH-L12 Ghost S1 Edition. Pasivy těchto chladičů jsou totiž velmi podobné. Velký rozdíl je ale samozřejmě v použitém ventilátoru. I tak mě zarazilo, že NH-L12 dopadl o tolik hůře. Raději jsem jej znovu přesadil a otestoval, ale výsledek byl stejný jako při prvním testu. Bavíme se o 15 – 20 °C vyšších teplotách, což je skutečně velký rozdíl. Opět se ale jedná o zátěžový test, který převyšuje o cca 50 % TDP rating chladiče NH-L12 Ghost S1 Edition. Dá se očekávat, že do kompaktní skříňky, jakou je Louqe Ghost S1 Mark III, se bude osazovat spíše úsporný procesor s TDP okolo 65 W a ne přetaktovaný HEDT procesor s vysokou spotřebou.

Závěr je ovšem takový, že NH-L12 Ghost S1 Edition je chladič vhodný prakticky pouze do jedné specifické skříně. Kamkoliv jinam daleko více doporučím NH-L12S, samozřejmě, pokud se do dané skříně rozměrově vejde. Všechny tři chladiče sdílejí pro Noctua již tradiční šestiletou záruku, vynikající dílenské zpracování, ale bohužel také vyšší cenovku.

Noctua NH-C14S
+ Solidní chladící výkon
+ Tichý ventilátor
+ Špičkové dílenské zpracování
+ Šestiletá záruka
- Nevýhodný poměr cena/výkon oproti klasickým věžovým chladičům
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-553" as a base selector for example: #supsystic-table-553 { ... } #supsystic-table-553 tbody { ... } #supsystic-table-553 tbody tr { ... } */

Noctua NH-L12S
+ Překvapivě vysoký chladící výkon
+ Tichý ventilátor
+ Špičkové dílenské zpracování
+ Šestiletá záruka
- Vyšší pořizovací cena
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-554" as a base selector for example: #supsystic-table-554 { ... } #supsystic-table-554 tbody { ... } #supsystic-table-554 tbody tr { ... } */

Noctua NH-L12 Ghost S1 Edition
+ Velmi tichý ventilátor
+ Kvalitní dílenské zpracování
+ Šestiletá záruka
- Smysluplný pro jedinou skříň
- Citelně nižší účinnost chlazení oproti NH-L12S
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-555" as a base selector for example: #supsystic-table-555 { ... } #supsystic-table-555 tbody { ... } #supsystic-table-555 tbody tr { ... } */