Site icon HWCooling.net

Noctua NH-D15: dve veže na rakúsky spôsob

Parametre a detaily

Databázku procesorových chladičov rozširujeme o notorický známy NH-D15. Pre ďalší priebeh testov je tento model kľúčový, predsa len predstavuje akýsi etalón špičky vzdušných chladičov, od ktorého sa budete môcť v neskorších porovnaniach dobre odraziť. V tomto článku si rozoberieme funkčné vlastnosti najpopulárnejšieho produktu vo svojej kategórii. Na čom to vlastne celé Noctua stavia?

Základné parametre

ParametreNoctua NH-D15
Kompatibilné päticeAMD AM3(+), AM2(+), FMx(+), Intel LGA 115x, 2066, 2011-x
Rozmery (V/D/Š) spolu s ventilátorom165 × 161 × 150 mm
Hmotnosť pasívu/spolu s ventilátorom972/1312 g
Počet a hrúbka heatpipe6× 6 mm
Hrúbka (a rozstupy) rebierVentilátor0,4 (1,85) mm
Od stredu základne za ventilátor (a kratšiu hranu rebier)*95 (73) mm
Eventuálne kolidujúce sloty RAM a výška stretu**2 – 4 (34 mm)
Ventilátor2× 140 mm
Štartovacie otáčky (a napätie)Minimálne štartovacie667 (4,82 V)
Maximálne otáčkyMaximálne (12 V)1494
LožiskáSSO2
Orientačná cena85 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-76" as a base selector for example: #supsystic-table-76 { ... } #supsystic-table-76 tbody { ... } #supsystic-table-76 tbody tr { ... } */
*Tieto vzdialenosti hovoria o miere priblížení sa chladiča k slotom RAM, resp. k najbližšiemu slotu PCIe ×16.
**Údaje zohľadňujú situáciu na doskách Mini-ITX, ktoré majú od stredu pätice k prvému slotu obvykle 50 mm. Ten môže byť pri formáte ATX ďalej až o 7 mm, čo znamená o jeden slot širšiu kompatibilitu, než uvádzame v tabuľke. Výškové obmedzenie meriame s ventilátormi zrovnanými v súlade s maximálnou špecifikovanou výškou chladičov.

Detaily

Bezmála kilový pasív patrí do „ťažkej váhy“, mnoho väčších chladičov nenájdete. Jeho dielenské spracovanie je vynikajúce. Či už ide o pevnosť, kompletne poniklovanú povrchovú úpravu alebo presnosť. Všetky časti k sebe bezchybne zapadajú a sú dotiahnuté do posledného detailu, vrátane opracovania hrán či precízneho spájkovania. Medzi rebrami a trubicami je pevný spoj zreteľne viditeľný kolom dookola po celej ploche, to ale bez defektov. Stopy sú dokonalo zahladené i na základni.

Styčná plocha základne je mierne konvexná (na lepší kontakt s IHS) a jej štruktúra má jemné vlásočnicové drážky. Tie zabezpečujú lepšiu symbiózu s pastami s vyššou viskozitou pri, povedzme, horšej aplikácii. Oproti hladkým povrchom je tým potlačený vznik vzduchových bublín. Iste, za ideálnych podmienok sú efektívnejšie zrkadlovo vyleštené plochy.

   

S chladičom sa dodávajú dva ventilátory NF-A15 obdarené rôznymi zlepšujúcimi prvkami. Tých je naozaj neúrekom a teoretizovaním o každom by sme vás unudili (niekedy ich otestujeme v praxi, to bude zaujímavejšie…), spomenieme len to základné. Prenos chvenia ventilátora na radiátor eliminujú podložky z mäkšej gumy. A na každej z lopatiek je trojica výbežkov. Ich úlohou je usmerniť prúdenie vzduchu v miestach, kde sú na hrane rebier trojuholníkové výseky znižujúce odpor pretekajúceho vzduchu. Spoločnými silami majú tak maximalizovať intenzitu obtekania plôch s najvýraznejšou tepelnou výmenou pri súčasne čo najnižšej hlučnosti.

Naozaj dôležité sú špičkové ložiská s magnetickou stabilizáciou osky rotora. Čas už ukázal, že sú nadštandardne trvanlivé a i po rokoch si zachovávajú svoje pôvodné vlastnosti bez rušivých zvukov. Ventilátor je inak optimalizovaný s ohľadom na fungovanie cez PWM, kedy po manuálnom vyladení krivky ide rýchlosť až na úroveň pomerne stabilných iba 180 ot./min. Cez reguláciu pomocou pevného napätia štartuje až od cca 667 ot./min. To si už náročnejší používatelia pohundrávajú, že je chod hlučnejší než veľmi tichý.

   

Rotor je celkom ťažký a svojpomocne je schopný sa roztočiť až pri 4,8 V. Keď sa už ale rozbehne, po spomalení sa ventilátory otáčajú ešte aj pri 4,35 V (s toleranciou +/- 50 otáčok zodpovedá 450 ot./min). V takomto nastavení je však rýchlosť nadmieru kolísavá a ventilátor evidentne trpí.


Pri dvojvežových chladičoch je kompatibilita RAM takmer vždy o kompromisoch. Výnimkou je v prípade D15 iba použitie na doskách Mini-ITX, kde oba sloty DIMM pekne zakrýva výrez v rebrovaní. Ten je až do výšky 7 cm, ktoré nepresiahnu snáď žiadne bežne dostupné moduly. Horšie je to na doskách ATX. Sloty na nich bývajú od pätice viac posunuté a kolidovať už môže aj druhý (a každý ďalší) slot.

Útechou je aspoň to, že sa pri zachovaní špecifikovanej výšky chladiča (165 mm) s 32-milimetrovými modulmi zmestíte do všetkých slotov. Na osadenie vyšších modulov môžete, samozrejme, pripnúť ventilátor o trochu vyššie, to už bude pomaly ale isto vznikať iná kolízia – s bočnicou skrinky.

   

Natesno je to zo všetkých strán, i smerom ku grafickej karte. Na našej základnej doske (Gigabyte X99-UD4) je prvý slot zablokovaný. Je ale pravda, že je od stredu pätice pomerne na krátko, 75 mm, a vo väčšine prípadov je o dva centimetre ďalej. Ale aj tak je prístup k istiacemu jazýčku slotu veľmi obťažný. Krkolomnú (de)montáž grafickej karty rieši až D15 s prívlastkom „S“, ktorého základňa je od prvého PCIe ×16 vyosená (a rebrovanie tak oddialené). Ale zase sa dodáva iba s jedným ventilátorom.

Stret záujmov na doske so šesnástkovým PCIe príliš blízko pätice CPU



Databázku procesorových chladičov rozširujeme o notorický známy NH-D15. Pre ďalší priebeh testov je tento model kľúčový, predsa len predstavuje akýsi etalón špičky vzdušných chladičov, od ktorého sa budete môcť v neskorších porovnaniach dobre odraziť. V tomto článku si rozoberieme funkčné vlastnosti najpopulárnejšieho produktu vo svojej kategórii. Na čom to vlastne celé Noctua stavia?

Metodika testovania

Testovanie začíname analýzou ventilátora. Najprv pomocou laboratórneho zdroja Gophert CPS-3205 II a laserového otáčkomeru UNI-T UT372 zisťujeme, aká je jeho štartovacia rýchlosť. To znamená, pri akom minimálnom napätí sa rotor roztočí z pokojového stavu. Následne regulujeme otáčky po stovkách (od 400 ot./min po okrúhle maximum), čím získavame prvú časť údajov na vytvorenie krivky s priebehom hlučnosti v závislosti od otáčok. Aby boli výsledky čo najpresnejšie, vždy vychádzame z priemeru 30-sekundových meracích sekvencií a ventilátory regulujme po stotinách voltu dovtedy, kým od momentu nastavenia po pol minúte priemerovania tachometer neskončí na presných hodnotách, napríklad na 800 ot./min. Nakoniec odčítavame (a do tabuľky parametrov zapisujeme) maximálne otáčky.

   

Na priradenie konkrétnej hlučnosti ku konkrétnym otáčkam prenášame zodpovedajúce napätia spolu s chladičom do odhlučneného boxu, v ktorom meriame hlučnosť. To pomocou hlukomeru Reed R8080, ktorý pred každou sadou meraní rekalibrujeme. Vzájomná poloha polyetylénovej podložky, na ktorej sú chladiče upevnené, a snímaču hlukomeru je vždy rovnaká a snímač je od ventilátora, pre čo najjemnejšie rozlíšenie aj pri nízkom prietoku, vzdialený približne 25 cm. Každé z meraní prebieha v reálnom čase, kedy hlukomer do počítača posiela 30 vzoriek meraní, z ktorých do grafov zapisujeme priemernú hodnotu. Najdôležitejšou časťou je hľadanie a zarovnávanie nastavení ventilátora na fixné hladiny hluku. V tomto prípade je zvolená postupnosť 45, 42, 39, 36, 33 a 31 dBA, kde je s výnimkou posledného a predposledného režimu s každým ďalším znížením otáčok hladina hluku o polovicu nižšia. Na jednej strane je hlučných 45 dBA a na strane druhej takmer bezhlučných 31 dBA.

Ak v grafoch niektorý z režimov chýba, je to buď z dôvodu nedostatočného chladiaceho výkonu alebo preto, že nebolo možné ventilátor k požadovanej hlučnosti zregulovať. Každý z testov trvá 600 sekúnd. Záťaž simulujeme v IntelBurnTeste (7500 MB) a výsledkom je priemer maximálnych teplôt jadier procesora odčítaných z Core Tempu. V momente, ako niektoré z jadier dosiahne 95 °C, testy sú prerušené a vyhodnocujeme ich ako neúspešné.

Merania chladiaceho výkonu prebiehajú vo veternom tuneli z plexiskla so základnou doskou vo vertikálnej polohe, rovnako ako v bežnej skrinke typu tower. Schéma systémového chladenia je tradičná, rovnovážne prúdenie zabezpečuje štvorica ventilátorov Noctua NF-A12S PWM. Dva sú na vstupe a dva na výstupe, zregulované na 550 ot./min.

Priestory testlabu sú klimatizované a vstupná teplota vzduchu sa vždy pohybuje medzi 21 – 21,3 °C, takže môžeme veľmi presne merať takisto automatickú reguláciu PWM. Počas nej ako v jedinom prípade vraciame procesor s TDP 140 W do továrenských nastavení. Krivka profilu impulznej modulácie je s ohľadom na nízku hlučnosť nastavená na 20 % ≤ 20 °C – 30 % ≤ 40 °C – 40 % ≤ 60 °C – 100 % ≤ 90 °C.

Testovacia konfigurácia*
ProcesorIntel Core i7-5930K@4,2 GHz (1,15 V)
Teplovodivá pastaArctic MX-2
RAMG.Skill Flare X, 4× 8 GB, 3200 MHz/CL14
Základná doskaGigabyte GB-X99-UD4 (BIOS F23)
Grafická kartaMSI GeForce GTX 1060 Gaming X (6 GB)
SSDOCZ RevoDrive 400
Napájací zdrojSeaSonic Prime 650 W (80Plus Titanium)
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-5" as a base selector for example: #supsystic-table-5 { ... } #supsystic-table-5 tbody { ... } #supsystic-table-5 tbody tr { ... } */
*Bez pretaktovania je spotreba zostavy v záťaži IntelBurnTest okolo 170 W, po pretaktovaní 225 W (na procesor pripadá približne 180 W).



Databázku procesorových chladičov rozširujeme o notorický známy NH-D15. Pre ďalší priebeh testov je tento model kľúčový, predsa len predstavuje akýsi etalón špičky vzdušných chladičov, od ktorého sa budete môcť v neskorších porovnaniach dobre odraziť. V tomto článku si rozoberieme funkčné vlastnosti najpopulárnejšieho produktu vo svojej kategórii. Na čom to vlastne celé Noctua stavia?

Automatická regulácia




ChladičRýchlosť ventilátora
ZáťažIdle
Arctic Freezer 331× 1119 ot./min0 ot./min
SilentiumPC Fera 3 v21× 746 ot./min1× 619 ot./min
Noctua NH-D152× 627 ot./min2× 468 ot./min
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-77" as a base selector for example: #supsystic-table-77 { ... } #supsystic-table-77 tbody { ... } #supsystic-table-77 tbody tr { ... } */




Databázku procesorových chladičov rozširujeme o notorický známy NH-D15. Pre ďalší priebeh testov je tento model kľúčový, predsa len predstavuje akýsi etalón špičky vzdušných chladičov, od ktorého sa budete môcť v neskorších porovnaniach dobre odraziť. V tomto článku si rozoberieme funkčné vlastnosti najpopulárnejšieho produktu vo svojej kategórii. Na čom to vlastne celé Noctua stavia?

Max. otáčky


ChladičRýchlosť ventilátora
Arctic Freezer 331× 1350 ot./min
SilentiumPC Fera 3 v21× 1679 ot./min
Noctua NH-D152× 1494 ot./min
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-78" as a base selector for example: #supsystic-table-78 { ... } #supsystic-table-78 tbody { ... } #supsystic-table-78 tbody tr { ... } */




Databázku procesorových chladičov rozširujeme o notorický známy NH-D15. Pre ďalší priebeh testov je tento model kľúčový, predsa len predstavuje akýsi etalón špičky vzdušných chladičov, od ktorého sa budete môcť v neskorších porovnaniach dobre odraziť. V tomto článku si rozoberieme funkčné vlastnosti najpopulárnejšieho produktu vo svojej kategórii. Na čom to vlastne celé Noctua stavia?

45 a 42 dBA


ChladičRýchlosť a napájanie ventilátora
45 dBA31 dBA42 dBA31 dBA
Arctic Freezer 33Arctic Freezer 331× 1272 ot./min10,65 V
SilentiumPC Fera 3 v2SilentiumPC Fera 3 v21× 1550 ot./min10,9 V
Noctua NH-D152× 1330 ot./min10,45 V2× 1200 ot./min9,24 V
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-79" as a base selector for example: #supsystic-table-79 { ... } #supsystic-table-79 tbody { ... } #supsystic-table-79 tbody tr { ... } */




Databázku procesorových chladičov rozširujeme o notorický známy NH-D15. Pre ďalší priebeh testov je tento model kľúčový, predsa len predstavuje akýsi etalón špičky vzdušných chladičov, od ktorého sa budete môcť v neskorších porovnaniach dobre odraziť. V tomto článku si rozoberieme funkčné vlastnosti najpopulárnejšieho produktu vo svojej kategórii. Na čom to vlastne celé Noctua stavia?

39 a 36 dBA


ChladičRýchlosť a napájanie ventilátora
39 dBA31 dBA36 dBA31 dBA
Arctic Freezer 33Arctic Freezer 331× 1157 ot./min9,1 V1× 1041 ot./min7,78 V
SilentiumPC Fera 3 v2SilentiumPC Fera 3 v21× 1409 ot./min9,52 V1× 1229 ot./min8,25 V
Noctua NH-D152× 1073 ot./min8,1 V2× 933 ot./min6,77 V
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-80" as a base selector for example: #supsystic-table-80 { ... } #supsystic-table-80 tbody { ... } #supsystic-table-80 tbody tr { ... } */




Databázku procesorových chladičov rozširujeme o notorický známy NH-D15. Pre ďalší priebeh testov je tento model kľúčový, predsa len predstavuje akýsi etalón špičky vzdušných chladičov, od ktorého sa budete môcť v neskorších porovnaniach dobre odraziť. V tomto článku si rozoberieme funkčné vlastnosti najpopulárnejšieho produktu vo svojej kategórii. Na čom to vlastne celé Noctua stavia?

33 a 31 dBA


ChladičRýchlosť a napájanie ventilátora
33 dBA31 dBA31 dBA31 dBA
Arctic Freezer 33Arctic Freezer 331× 900 ot./min6,51 V1× 733 ot./min5,28 V
SilentiumPC Fera 3 v2SilentiumPC Fera 3 v21× 1000 ot./min6,79 V1× 828 ot./min5,7 V
Noctua NH-D152× 700 ot./min5,87 V
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-81" as a base selector for example: #supsystic-table-81 { ... } #supsystic-table-81 tbody { ... } #supsystic-table-81 tbody tr { ... } */




Databázku procesorových chladičov rozširujeme o notorický známy NH-D15. Pre ďalší priebeh testov je tento model kľúčový, predsa len predstavuje akýsi etalón špičky vzdušných chladičov, od ktorého sa budete môcť v neskorších porovnaniach dobre odraziť. V tomto článku si rozoberieme funkčné vlastnosti najpopulárnejšieho produktu vo svojej kategórii. Na čom to vlastne celé Noctua stavia?

Hodnotenie

NH-D15 je i tri a pol roka po svojom vydaní zrejme najúčinnejším (tzn. s najlepším pomerom výkon/hlučnosť) chladičom, aký sa v súčasnosti bežne predáva. To znie síce ako odvážne tvrdenie, opieram sa v ňom o veľké porovnanie, ktoré sa mi podarilo vytvoriť v minulosti na zosnulom ExtraHardware.cz. Sú v ňom prakticky všetci konkurenti, ktorí majú ambície ohroziť pozíciu Noctuy, vrátane Raijinteku Thisis či Cryorig R1 Ultimate.

Chladiaci výkon si tak drží veľmi vysoký aj pri nízkej hlučnosti. A hoci sa vedia ventilátory poriadne rozčertiť, chladič je optimalizovaný na mimoriadne tichý chod. Svedčí o tom fakt, že teplotný rozptyl medzi maximálnymi hlučnými 48 dBA a už tichými 33 dBA je pri cca 180 W iba 4 stupne Celzia. Chladiaci výkon pritom klesá lineárne, rovnako ako je priamočiary aj priebeh hlučnosti v závislosti na otáčkach/prietoku. Z porovnania s lacnejšími chladičmi (napríklad so SilentiumPC Fera 3) je vidieť, ako sa D15 vzďaľuje práve s nižším prietokom, kedy chladič podrží veľký pasív. Daňou za to sú však rôzne eventuálne kolízie, s ktorými treba počítať.

Hodnotiť Noctuu z pohľadu pomeru cena/výkon je pomerne zložité. V rôznych detailoch dostávate nadštandardnú pridanú hodnotu. Ventilátormi pri hotových chladičoch konkuruje iba BeQuiet! (ale to sme furt v rovnakej cenovej triede), no taký Dark Rock Pro 3 sa vyznačuje jednou z najkomplikovanejších inštalácií. O Noctue platí opak. Špičkový montážny systém SecuFirm síce už kdekto skopíroval, ak ide o podporu nových pätíc, Noctua v nej hrá prvé husle, a to už od začiatku.

Na záver treba poznamenať však i to, že napriek svojej momentálnej výhodnosti NH-D15 rozhodne nie je prototypom dokonalého chladiča a takisto má v istých smeroch rezervy. To už je ale nad rámec štandardných testov, týmto veciam sa budeme venovať v bonusovom článku začiatkom budúceho týždňa.

Noctua NH-D15
+ špičkový chladiaci výkon, na vzduchu nepozná konkurenciu
+ vyrovnaný výkon v celom spektre otáčok
+ ani po výraznejšom spomalení ventilátorov výkon významne neklesá
+ veľmi tichá regulácia PWM v záťaži aj mimo záťaž
+ pevná a pohodlná montáž k základnej doske
+ v prvých dvoch slotoch podporuje eventuálne pasívy RAM do 7 cm
+ prvotriedne dielenské spracovanie pasívu
+ osvedčené dlhoveké ventilátory s tichým motorčekom
+ nadštandardná podpora zo strany výrobcu, predzvesť kompatibility i o niekoľko rokov
- kolízia s vyššími pamäťovými modulmi (nad 34 mm) a prípadne i s prvým slotom PCIe ×16
- na procesoroch AMD možnosť natočenia pasívu iba jedným smerom
- pomer cena/výkon
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-82" as a base selector for example: #supsystic-table-82 { ... } #supsystic-table-82 tbody { ... } #supsystic-table-82 tbody tr { ... } */




Napíšte nám, prosím, do komentárov,
aké chladiče by ste radi videli v teste nabudúce. Za každý tip ďakujeme!