Site icon HWCooling.net

Patriot P210 a P220 sú pred dverami, SSD s kapacitami do 2 či 4 TB

Medzery medzi SSD Patriotu sa zapĺňajú novými modelmi

Lacných 2,5″ SSD pre bežných spotrebiteľov nie je nikdy dosť. Vidí to tak i Patriot, ktorého modelový rad Burst sa v low-ende dlhodobo teší veľkej popularite. Je chvályhodné, že tento výrobca to sa k low-endu (so všeobecne nízkymi maržami) neobracia chrbtom a naopak ho posilňuje. Na prvý „péčkový“ model (P200) po novom nadväzujú ďalšia dva, čím už vzniká celkom početná séria.

Tohtoročný CES je už za nami, no vráťme sa ešte k tomu, čo zaujímavé na ňom mal Patriot. Mnoho z vystavovaných SSD je už nejaký čas bežne v predaji. V expandujúcom formáte M.2 toho k videniu nebolo málo, ale väčšinu modelov už poznáte. Či už ide o najvýkonnejšie SSD s podporou PCI Express 4.0 (Viper VP4100) alebo Viper VPN100, ktorý sme testovali, alebo VPR100 s LED RGB. Ten doma ešte asi nemáte, pretože sa minimálne zatiaľ nepredáva, no na CESe bol už aj minulý rok. Ktovie, či nakoniec nezostane len vo fáze prototypu prípadne na podobné predvádzacie akcie na efekt. Predsa len svieti všetkými farbami, čo na okoloidúcich platí. Svieže a čerstvé SSD je až P300. Je to už štvorlinkové PCIe, ale skôr z tých slabších a lacnejších, a výkonnostne s čítaním do 1700 MB/s a zápisom do 1100 MB/s má vyplniť medzeru medzi Scorch (PCIe ×2) a Viper VPN100 (PCIe ×2).

Na pultíku s 2,5″ SATA 3 bolo zase na oplátku nové všetko. Aj keď je pravda, že v prípade 960GB Burstu je upravená to iba pútavejšia grafika etikety (radič používa stále Phison S11). Každopádne je z toho zrejmé, že Patriot túto silnú značku (Burst) zabíjať nechce napriek veľmi podobnému P200, respektíve P210. Ale dá sa však očakávať, že výroba P200 bude ukončená a dopredajú sa už len skladové zásoby. Jediný rozdiel by mal byť v radiči.

Zatiaľ čo P200 je postavená na SMI 2258XT, tak P210 má už nový SMI 2259XT. Patriot sľubuje, že táto zmena prinesie drobný nárast výkonu. Maximálny výkon sekvenčné čítanie má byť (merané v ATTO) rýchlejší o 25 MB/s (555 MB/s) a zápis potom o 30 MB/s (490 MB/s). To sa týka kapacít 512 GB – 2 TB. Menšie 256GB variant je typicky pomalší (510/440 MB/s). Výkon rýchlosti náhodný zápisu 4K blokov zostáva papierovo na rovnakej hodnote – 80 000 IOPS. Pamäte sú typu TLC. O spôsobe fungovania pSLC cache informácie nemáme, no pri 1TB P200 tvorila tretinu s celkovej kapacity SSD, čo z pohľadu životnosti nemusí byť úplne najrozumnejšie a P210 ju môže mať vyriešenú inak.

Pre tých, čo by radi objemnejšie SSD, bude P220 s Phison S12 (takže by výkon nemal byť nižší ako pri Burste). Tu už je ale Patriot na špecifikácie skromnejší. Rýchlosti nezverejnil, čo by možno mohlo odkazovať na to, že je špičkový sekvenčný výkon nižší ako pri P210, čo by nevyzeralo dobre. Ale podľa vyplnených plusiek na štítku, ktoré odkazujú na výkonnosť, snáď takýto stav nenastane (P220 má o dva viac). Toto vysokokapacitné SSD by sa mohlo teoreticky objaviť okrem osadenia pamäťami TLC aj v konfigurácii s QLC. Na nejaké presnejšie potvrdené informácie takisto ako na ceny a dostupnosť, si musíte ale chvíľu počkať. Podľa doterajšej cenovej politiky výrobcu však môžeme špekulovať, že by mohlo ísť opäť o najvýhodnejšie modely vo svojej triede.

O pozornosť sa prihlásili aj externé SSD – napríklad koncepčne úplne nové PXD. Rozmery jeho tela 80mm M.2 veľmi neprerastá. Najvýraznejšie do hrúbky pre chladiaci kúsok kovu (asi hliníku, keďže je v dostupných špecifikáciách kladený doraz na ľahké puzdro). Obsahuje totiž Phison E13T a rýchlosti majú dosahovať peknú hranicu 1 GB/s. Kapacitne bude Patriot PXD končiť na 2 TB. Najnáročnejším používateľom nemôže uniknúť ani EVLVR2 s NVMe SSD PCIe ×4 s pripojením cez Thunderbolt 3. Udávané rýchlosti sú extrémnych 2,85 GB/s pre sekvenčné čítanie a 2,6 GB/s pre sekvenčný zápis. To bude ešte len peklo (a možno i s nálepkou „nedotýkať sa“ na puzdre).