Patriot P210 a P220 sú pred dverami, SSD s kapacitami do 2 či 4 TB

Medzery medzi SSD Patriotu sa zapĺňajú novými modelmi

Lacných 2,5″ SSD pre bežných spotrebiteľov nie je nikdy dosť. Vidí to tak i Patriot, ktorého modelový rad Burst sa v low-ende dlhodobo teší veľkej popularite. Je chvályhodné, že tento výrobca to sa k low-endu (so všeobecne nízkymi maržami) neobracia chrbtom a naopak ho posilňuje. Na prvý „péčkový“ model (P200) po novom nadväzujú ďalšia dva, čím už vzniká celkom početná séria.

Tohtoročný CES je už za nami, no vráťme sa ešte k tomu, čo zaujímavé na ňom mal Patriot. Mnoho z vystavovaných SSD je už nejaký čas bežne v predaji. V expandujúcom formáte M.2 toho k videniu nebolo málo, ale väčšinu modelov už poznáte. Či už ide o najvýkonnejšie SSD s podporou PCI Express 4.0 (Viper VP4100) alebo Viper VPN100, ktorý sme testovali, alebo VPR100 s LED RGB. Ten doma ešte asi nemáte, pretože sa minimálne zatiaľ nepredáva, no na CESe bol už aj minulý rok. Ktovie, či nakoniec nezostane len vo fáze prototypu prípadne na podobné predvádzacie akcie na efekt. Predsa len svieti všetkými farbami, čo na okoloidúcich platí. Svieže a čerstvé SSD je až P300. Je to už štvorlinkové PCIe, ale skôr z tých slabších a lacnejších, a výkonnostne s čítaním do 1700 MB/s a zápisom do 1100 MB/s má vyplniť medzeru medzi Scorch (PCIe ×2) a Viper VPN100 (PCIe ×2).

Na pultíku s 2,5″ SATA 3 bolo zase na oplátku nové všetko. Aj keď je pravda, že v prípade 960GB Burstu je upravená to iba pútavejšia grafika etikety (radič používa stále Phison S11). Každopádne je z toho zrejmé, že Patriot túto silnú značku (Burst) zabíjať nechce napriek veľmi podobnému P200, respektíve P210. Ale dá sa však očakávať, že výroba P200 bude ukončená a dopredajú sa už len skladové zásoby. Jediný rozdiel by mal byť v radiči.

Zatiaľ čo P200 je postavená na SMI 2258XT, tak P210 má už nový SMI 2259XT. patriot sľubuje, že táto zmena prinesie drobný nárast výkonu. Maximálny výkon sekvenčné čítanie má byť (merané v ATTO) rýchlejší o 25 MB/s (555 MB/s) a zápis potom o 30 MB/s (490 MB/s). To sa týka kapacít 512 GB – 2 TB. Menšie 256GB variant je typicky pomalší (510/440 MB/s). Výkon rýchlosti náhodný zápisu 4K blokov zostáva papierovo na rovnakej hodnote – 80 000 IOPS. Pamäte sú typu TLC. O spôsobe fungovania pSLC cache informácie nemáme, no pri 1TB P200 tvorila tretinu s celkovej kapacity SSD, čo z pohľadu životnosti nemusí byť úplne najrozumnejšie a P210 ju môže mať vyriešenú inak.

Pre tých, čo by radi objemnejšie SSD, bude P220 s Phison S12 (takže by výkon nemal byť nižší ako pri Burste). Tu už je ale Patriot na špecifikácie skromnejší. Rýchlosti nezverejnil, čo by možno mohlo odkazovať na to, že je špičkový sekvenčný výkon nižší ako pri P210, čo by nevyzeralo dobre. Ale podľa vyplnených plusiek na štítku, ktoré odkazujú na výkonnosť, snáď takýto stav nenastane (P220 má o dva viac). Toto vysokokapacitné SSD by sa mohlo teoreticky objaviť okrem osadenia pamäťami TLC aj v konfigurácii s QLC. Na nejaké presnejšie potvrdené informácie takisto ako na ceny a dostupnosť, si musíte ale chvíľu počkať. Podľa doterajšej cenovej politiky výrobcu však môžeme špekulovať, že by mohlo ísť opäť o najvýhodnejšie modely vo svojej triede.

O pozornosť sa prihlásili aj externé SSD – napríklad koncepčne úplne nové PXD. Rozmery jeho tela 80mm M.2 veľmi neprerastá. Najvýraznejšie do hrúbky pre chladiaci kúsok kovu (asi hliníku, keďže je v dostupných špecifikáciách kladený doraz na ľahké puzdro). Obsahuje totiž Phison E13T a rýchlosti majú dosahovať peknú hranicu 1 GB/s. Kapacitne bude Patriot PXD končiť na 2 TB. Najnáročnejším používateľom nemôže uniknúť ani EVLVR2 s NVMe SSD PCIe ×4 s pripojením cez Thunderbolt 3. Udávané rýchlosti sú extrémnych 2,85 GB/s pre sekvenčné čítanie a 2,6 GB/s pre sekvenčný zápis. To bude ešte len peklo (a možno i s nálepkou „nedotýkať sa“ na puzdre).

   


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Patriot Viper 4 Blackout: Stavané aj pre AMD

Prvá, ale aj druhá generácia Ryzenov trpeli na kompatibilitu s pamäťami. Tretia podporu výrazne zlepšila, no stále to nie je také dobré ako na Inteli. Výrobcovia preto začali prichádzať s pamäťami určenými pre Ryzen alebo obe platformy. Garantujú tak, že pamäte budú aj pri vyšších rýchlostiach bez problémov fungovať v XMP. A moduly Patriot Viper 4 Blackout spadajú do tejto kategórie. Celý článok „Patriot Viper 4 Blackout: Stavané aj pre AMD“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Patriot P200 SSD (1 TB): Vysoká kapacita, nízka cena

Po testoch viacerých testoch SSD M.2 sa dnes pozrieme na model v klasickom 2,5″ formáte. Patriot potichu uviedol na trh novú sériu P200, ktorá prináša väčšie kapacity za nižšie ceny a na rozdiel od Samsung 860 QVO (s QLC NAND) stále pri zachovaní trvácnejších pamätí typu TLC. V našom teste sa pozrieme na cenovo najvýhodnejšiu 1TB verziu, ale zakúpiť si môžete i 2TB. Nastal už čas poslať HDD na večný odpočinok? Celý článok „Patriot P200 SSD (1 TB): Vysoká kapacita, nízka cena“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test: Porovnanie 1TB a 512GB verzie Patriot Viper VPN100

Pri testovaní SSD Patriot Viper VPN100 sme zistili, že 512GB verzia ponúka skvelý výkon, ktorým sa toto rýchle úložisko zaradilo medzi top 3 v našich testoch. Podľa papierových parametrov je však 1TB variant ešte rýchlejší. Mohol by ísť o najrýchlejšie SSD, aké sme kedy mali v rukách? Zvedavosť nám nedala spávať, a preto vám prinášame porovnanie 1TB a 512GB verzie tohto unikátneho SSD. Celý článok „Test: Porovnanie 1TB a 512GB verzie Patriot Viper VPN100“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Zatím se QLC dobře nejeví, ale mají-li NAND zdražit, rozdíl pak může být výrazný (bez ohledu na dost možná už tak zajímavé nacenění P220). A do staršího ntb a SFF PC pak budou o to jasnější volbou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *