Test: Porovnanie 1TB a 512GB verzie Patriot Viper VPN100

VPN100: 512 GB v 1 TB

Pri testovaní SSD Patriot Viper VPN100 sme zistili, že 512GB verzia ponúka skvelý výkon, ktorým sa toto rýchle úložisko zaradilo medzi top 3 v našich testoch. Podľa papierových parametrov je však 1TB variant ešte rýchlejší. Mohol by ísť o najrýchlejšie SSD, aké sme kedy mali v rukách? Zvedavosť nám nedala spávať, a preto vám prinášame porovnanie 1TB a 512GB verzie tohto unikátneho SSD.

Vyššia kapacita, vyššia rýchlosť

V úvode recenzie Patriot Viper VPN100 sme si opísali rozdiely medzi jednotlivými kapacitami tohto SSD. Testovali sme vtedy 512GB, ktorá žiaľ neponúka maximálny výkon. Najlepšie čísla má 1TB verzia, ku ktorej sme sa takisto dostali.

Zatiaľ čo papierové maximálne teoretické rýchlosti na úrovni 3450 MB/s pre sekvenčné čítanie a 3000 MB/s pre sekvenčný zápis platia pre 1TB model, 512GB verzia ponúkne „len“ 3100/2200 MB/s. Najpomalší je 256GB variant s rýchlosťami 3000/1000 MB/s. 2TB model je druhý najrýchlejší s 3100/3000 MB/s.

Okrem sekvenčného čítania sú rozdiely aj pri čítaní 4K Aligned Random a pri zápise:

256 GB : 250K/100K IOPS
512 GB : 300K/100K IOPS
1 TB : 600K/600K IOPS
2 TB : 500K/500K IOPS

Tieto informácie sme si povedali už minule, je však možné namerať reálne rozdiely medzi dvomi verziami toho istého SSD? Áno, je a výsledky nájdete na ďalších stranách testu. Všimnite si tiež pamäťové čipy na zadnej strane 1TB modelu. Na 512GB modeli ich nenájdete.

Predtým sa však pozrieme ešte na jeden parameter a to veľkosť cache SLC a rýchlosť zápisu po jej zaplnení. Na 1TB modely má cache SLC zrejme okolo 10 GB a po jej zaplnení klesne zápis z vyše 3 GB/s na 2,3 GB/s. Veľkosť cache pri 512GB modeli je zrejme rovnaká, možno o 1 GB menšia. Po spomalení však má už prenos „iba“ 1,95 GB/s. Reálne sa nám tak naozaj podarilo namerať rozdiel zhruba 350 MB/s po preplnení cache SLC pri zápise.

Čitateľa Mira zaujímalo, či sa disk zmestí pod grafickú kartu. Namontovali sme ho tak do druhej pozície najbližšie ku grafike. Disk sa zmestí, no medzera medzi grafikou a vrchom heatsinku je minimálna, cca 1 mm.

Tak, vrhnime sa na samotné porovnanie rýchlostí. Tie prebiehajú v prvom slote M.2 na základnej doske Gigabyte Aorus Z390 Xtreme.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

SSD s integrovaným malým vodním chladičem! Ale hlavně na ozdobu

Chlazení SSD dostalo od rozšíření malých modulů M.2 mnoho podob, před nedávnem se například začaly objevovat chladiče s heatpipe. A vypadá to, že už nastupuje voda. Teď asi čekáte, že se objeví nějaký vodní blok, který umožní zapojit NVMe modul do custom okruhu, ale je to trošku jinak. Firma TeamGroup totiž přišla s SSD, které má kapalinové chlazení přímo integrované. Nepočítá ale s cirkulací, takže je to spíš kuriozita. Celý článok „SSD s integrovaným malým vodním chladičem! Ale hlavně na ozdobu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

PCIe 4.0 SSD modul Sabrent Rocket má chladič s třemi heatpipe

S platformou AMD X570 s procesory Ryzen 3000 se do PC dostane sběrnice PCI Express 4.0, jejíž hlavní využití bude pro výkonná NVMe SSD. Ta mohou mít o dost vyšší propustnost, ale také ze začátku mají docela vysoké spotřeby a budou potřebovat chlazení.Sabrent Rocket, jedno z prvních PCIe 4.0 SSD, má zatím asi největší chladič, jaký dosud nějaký modul M.2 z výroby měl, dokonce rovnou se třemi heatpipe. Celý článok „PCIe 4.0 SSD modul Sabrent Rocket má chladič s třemi heatpipe“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Adata XPG Gammix S11 Pro – malý heatsink, veľká rýchlosť

Do rúk sa nám dostalo jedno z najatraktívnejších rýchlych SSD (NVMe). Naśtupca Gammix S11 má po novom v názvosloví označenie Pro. Vzhľad sa síce nezmenil, výkon však už narástol znamenite. Okrem rýchlostí zaujme aj elegantným heatsinkom, ktorý je však na rozdiel od toho na Patriot Viper VPN100 pomerne malý (bude stačiť?). Navyše Gammix S11 Pro má veľmi prijateľne nastavenú cenovú politiku. Celý článok „Adata XPG Gammix S11 Pro – malý heatsink, veľká rýchlosť“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *