Site icon HWCooling.net

Philips 27E1N5600HE: Aj monitor môže byť „all-in-one“

Možnosti nastavení

Hoci sme si na pár mesiacov oddýchli od pandémie, trend home office asi tak skoro nezmizne. Nehľadiac na to, či pracujete z domu alebo kancelárie, potreba online stretnutí stále rastie a každý dobre pozná tie starosti s nastavením kamery a reproduktorov pred hovorom. Čo ale ak by však všetko potrebné bolo súčasťou monitora a ešte by ste mohli počítač pohodlne odomykať tvárou? Presne tieto veci monitor Philips 27E1N5600HE prináša.

Základné parametre

ParametrePhilips
27E1N5600HE
Parametre27E1N5600HE
Displej27" IPS, 16:9, rovný, matný
Rozlíšenie2560 × 1440 px
Obnovovacia frekvencia75 Hz
Panel8-bit
FreeSyncáno
Doba odozvy4 ms GTG, 1 ms MPRT
Jas300 nitov
Kontrast1000:1
Farebné režimysRGB: 114 %, NTSC: 102 %
Vstupy1× HDMI 1.4, 1× DisplayPort 1.2, 1× USB-C
USB hubáno
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktoryáno, 2× 5 W
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1680" as a base selector for example: #supsystic-table-1680 { ... } #supsystic-table-1680 tbody { ... } #supsystic-table-1680 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Po dvojici farebných balení Momentum monitorov 32M1N5800329M1RV sa tentokrát stretávame s jednofarebným kartónom, ktorý je skôr typický pre monitory od AOC. 27E1N5600 nám už na krabici odhaluje všetky svoje tromfy ako pripojenie USB-C, kameru Windows Hello či ergonomický stojan. Ani monitory na prácu tak nemusia byť nudné.

Obsah balenia je už trochu skromnejší, no stále prináša všetko potrebné. V krabici je preto napájací kábel, káble HDMI a USB-C či technická dokumentácia. Podobne ako pri 329M1RV aj tu je kábel USB-C s redukciou na konci, teda jeden z koncov viete použiť ako klasické USB typu A aj novšie C. Taktiež sú všetky káble zviazané papierovými viazačmi, ktoré nahradili plastové sťahovacie pásky. Už by stačilo len vynechať papierovú dokumentáciu a balenie nemôže byť viac ekologické.

Pracant dostal trochu netradičný šesťuholníkový stojan, s otvorom v rovnakom tvare, ktorý ani nie je vysoký a zaberá tak minimum miesta na stole.

Naopak prekvapivo veľká a robostná je druhá časť stojanu, ktorá výrazne prekračuje klasické rozmery úchytov VESA. Už teraz však môžeme vidieť, že bude ponúkať rôzne osi pohybu. Nechýba ani organizér na káble. Ten sa osvedčil na upratanie káblov za monitorom.

Spojenie týchto dvoch častí stojana je jednoduché a rýchle, nakoľko obe časti stojana len zasadíte do seba a dotiahnete skrutku prstami, bez nutnosti použitia skrutkovača.

Vyhotovanie zadnej časti akoby z oka vypadlo 32M1N5800, teda až na rozdiel vo veľkom úchyte k stojanu. Okrem toho v balení môžete použiť aj akýkoľvek iný úchyt VESA 100 × 100. Napriek zhodnému prevedeniu zadnej strany s 32M1N5800 to vyzerá tak, že antibakteriálna úprava sa ušla len väčšiemu súrodencovi.

Stačí stojan len zasunúť do štvorice otvorov a zakliknúť spodnú časť. Rýchlosť a jednoduchosť montáže je tu zvládnutá na jednotku, no nejde o nič výnimočné. Rovnaké riešenie ponúka väčšina konkurencie. Akonáhle je potrebné použiť nejaké nástroje alebo postup vyžaduje viacero krokov, bolo by to určite terčom mojej kritiky, nič také tu však nehrozí.

Prejdime ku konektivite, ktorá sa nachádza na spodnej strane. Nájdeme tu po jednom porte HDMI, DisplayPort a konektore USB-C, ktorým sekunduje štvorica klasických konektorov USB typu A. Jedno z nich podporuje aj rýchle nabíjanie. 3,5 audio jack slúži pre zvukový výstup a posledným konektorom je ten napájací. Monitor má integrovaný zdroj, vďaka čomu stačí pripojiť len kábel bez zvyčajnej „tehly“ ako mávajú iné monitory.

Po zapnutí monitora vidieť „bezrámčekový“ dizajn v praxi, spodná brada nesúca logo výrobcu má tiež štandardné rozmery a na prvý pohľad jediným netradičným prvkom je kamera, ktorej sa budeme venovať neskôr.

Ako už nákres na krabici napovedal, 27E1N5600 ponúka široké možnosti polohovania. Začneme tým výškovým, ktoré je 123 mm. Zaujímavosťou je, že v najnižšom bude je monitor len 9 mm od podložky spodnou hranou, vrchná je vtedy vo výške 373 mm. V najvyššej polohe je vo výške 132 mm a 496 mm pre vrch displeja. Samotný panel má výšku 364 mm, bez vystupujúcej kamery.

Displej si tiež viete naklopiť v rozsahu -5 až +20 stupňov, čo sú pomerne bežné hodnoty a zhodné s 32M1N5800.

Monitor neponúka otáčanie do strán ako väčší súrodenec, no pivot mu nechýba a to dokonca oboma smermi, čo je pomerne vzácne.

Pravdepodobne najzaujímavejším prvkom výbavy monitora je kamera, ktorá ponúka bezpečnostnú krytku, podporu Windows Hello biometrického zabezpečenia a tiež mikrofóny s potlačením okolitého ruchu. S Full HD rozlíšením ide o výrazne lepšiu kameru, než ponúka väčšina notebookov na trhu a vďaka umiestneniu na vrchu displeja je tiež uhol záberu prirodzenejší než pri náklone displeja notebooku.

Prepojenie s Windows Hello je pri použití kábla USB-C rýchle a jednoduché, rozpoznanie funguje rýchlo a spoľahlivo. Odporúčam však v nastaveniach vypnúť nutnosť potvrdenia odomknutia obrazovky stlačením klávesa, nakoľko to akurát zdržuje.

Backlight bleed testovaného kúsku je veľmi dobrý a okrem miernych odchýliek v hornej časti ide rozhodne o jeden z najlepších výsledkov, aký sme pri paneloch IPS videli. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.




Hoci sme si na pár mesiacov oddýchli od pandémie, trend home office asi tak skoro nezmizne. Nehľadiac na to, či pracujete z domu alebo kancelárie, potreba online stretnutí stále rastie a každý dobre pozná tie starosti s nastavením kamery a reproduktorov pred hovorom. Čo ale ak by však všetko potrebné bolo súčasťou monitora a ešte by ste mohli počítač pohodlne odomykať tvárou? Presne tieto veci monitor Philips 27E1N5600HE prináša.

Možnosti nastavení

Na ovládanie menu OSD slúži 5-smerový joystick, čo je môj najobľúbenejší spôsob ovládania. Joystick sa nachádza na pravom boku zo zadnej strany, je pomerne ľahké ho nahmatať, takže z pohľadou použiteľnosti hodnotím na výbornú.

Menu OSD už dobre poznáte z iných monitorov Philips. Možnosti nastavení sú prakticky zhodné, nechýba teda ovládanie Smart Response a Adaptive Sync. Zapnúť si môžete režim LowBlue pre čítanie či ovládať výber z trojice vstupov alebo nastavenie farebného profilu.

Režim PBP alebo PIP tu nenájdete, nechýba ale nastavenie jazyka, zobrazenie samotného menu OSD či možnosť povoliť Smart Power mód pre vyšší, 65 W výkon nabíjania.




Hoci sme si na pár mesiacov oddýchli od pandémie, trend home office asi tak skoro nezmizne. Nehľadiac na to, či pracujete z domu alebo kancelárie, potreba online stretnutí stále rastie a každý dobre pozná tie starosti s nastavením kamery a reproduktorov pred hovorom. Čo ale ak by však všetko potrebné bolo súčasťou monitora a ešte by ste mohli počítač pohodlne odomykať tvárou? Presne tieto veci monitor Philips 27E1N5600HE prináša.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 27″ a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 2560 × 1440 px, antireflexnú úpravu a rovnomerné rámčeky z troch strán. Zaujímavosťou displeja je 75 Hz obnovovacia frekvencia v kombinácii s Adaptive Sync, ktorý funguje aj s G-Sync v režime neoficiálnej kompatibility. Výrobca udáva 114 % pokrytie spektra sRGB, 102 % pri NTSC, kontrast 1000:1 a 4 ms dobu odozvy GTG a 1 ms MPRT. Maximálny jas dosahuje papierových 300 nitov, čo nedosahuje ani na základnú HDR špecifikáciu. Ide tiež len o 8 bitový panel so 16,7 M farieb, na profesionálne grafické využitie tak nie je úplne vhodný.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 84 % AdobeRGB, 96 % DCI-P3 a 82 % NTSC. Ide o chlp lepšie čísla, aké sme videli pri 32M1N5800, čo je veľká pochvala. Jas je však výrazne nižší s hodnotou 322 nitov, ktorá mierne prekračuje papierovú hodnotu. Veľmi dobrá je tiež priemerná farebná odchýlka Delta E s hodnotou 1,53 je o máličko horšia ako mal 32M1N5800. Ako nám už napovedal test zobrazenia čiernej farby, uniformita je tiež na veľmi dobrej úrovni a ani tu nemôže nič vytýkať.

Displej ponúka až päť režimov gama, ktoré zodpovedajú hodnotám z ich názvov, teda 1.8, 2.0, 2.2, 2.4 a 2.6, len s miernou odchýlkou  0,01-0,02. Nadštandardne veľa je aj farebných režimov, ktoré ponúkajú rôzne teploty od 5200 do 11700 K. Najvyšší nameraný kontrast pri 100 % jase bol 710:1 vo farebnom režime native, kde bol dosiahnutý aj maximálny jas 328 nitov.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch SmartResponse.

Základné nastavenie s vypnutým SmartResponse dosahuje dobu odozvy 9,2 ms, čo je výborná hodnota, ktorú môžu závidieť aj viaceré herné modely. Postupným prepínaním SmartResponse sa dostaneme na minimálnu hodnotu 8,6 ms v režime Fastest, čo je tiež zaujímavé zlepšenie. Ktorý z režimov SmartResponse vybrať nám lepšie povie ďalší obrázok.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 4 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. Dostupný je aj režim MPRT s 1 ms odozvou, no vtedy je neaktívny Adaptive Sync, dramaticky sa zníži jas a nie je možné ho ovládať. Mimo hrania navyše tento režim kvôli blikaniu obrazovky nie je vhodný, preto ostaneme pri testoch bez aktívneho MPRT. SmartResponse ponúka tri možnosti popri jeho deaktivácii. Pri rýchlom nastavení je rozdiel veľmi minimálny, rýchlejší už ponúka mierne viditeľné zlepšenie, a nakoniec režim najrýchlejší už trpí výrazným inverse ghostingom. Z dostupných režimov sa teda Faster/rýchlejší zdá ako najvhodnejší pre najnižší input lag aj minimalizáciu ghostingu bez nežiadúceho inverse ghostingu, hoci reálna zmena oproti stavu Off/vypnutý je naozaj len kozmetická.

Spotreba

Spotrebu meriame novou metodikou za pomoci multimetra UNI-T UT71E. Monitor pri 0 % jase a zobrazení bielej farby má spotrebu 12,6 W, pri 100 % jase je to viac ako dvojnásobok, konkrétne 28,7 W. Pre porovnanie sme namerali aj čiernu farbu, pri ktorej sa hodnoty líšia od bielej len minimálne – 0 % = 12,5 W, 100 % = 28,6 W, takže takmer vôbec. Monitor nepodporuje zobrazenie HDR obsahu, preto sme tento test museli vynechať, USB nabíjanie ale prítomné je. Pri zapojení MacBook Pro 14 s M1 Max dosiahla spotreba v priemere 78,3 W a notebook ukazoval, že nabíjanie prebieha s 65 W.




Hoci sme si na pár mesiacov oddýchli od pandémie, trend home office asi tak skoro nezmizne. Nehľadiac na to, či pracujete z domu alebo kancelárie, potreba online stretnutí stále rastie a každý dobre pozná tie starosti s nastavením kamery a reproduktorov pred hovorom. Čo ale ak by však všetko potrebné bolo súčasťou monitora a ešte by ste mohli počítač pohodlne odomykať tvárou? Presne tieto veci monitor Philips 27E1N5600HE prináša.

Záver

Philips 27E1N5600HE je zaujímavý monitor do domácnosti ale aj kancelárie, ktorý využijete predovšetkým v dnešnej dobe online stretnutí a porád, vďaka integrovanej kamere s mikrofónmi. Okrem toho poslúži aj na odomykanie cez Windows Hello, čo je tiež užitočná funkcia, ak si potrebujete počítač zamykať z bezpečnostných dôvodov.

Monitor tiež poteší majiteľov notebookov s USB-C konektorom, ktorý ocenia možnosť dokovania použitím jedného kábla pre nabíjanie aj prenos obrazu, a okrem iného získajú aj štvoricu portov USB, ktoré monitor ponúka pre pripojenie príslušenstva.

Hoci 27E1N5600 nie je prezentovaný ako grafiký či herný monitor, výsledky v testoch kvality panelu dopadli nadpriemerne dobre. Podanie a presnosť farieb sú na veľmi dobrej úrovni, takisto doba odozvy či uniformita displeja. Dokonca aj jas prekročil prezentovanú hodnotu, hoci na HDR tento monitor nepoužijete.

Chválim takisto ovládanie cez joystick, prítomnosť reproduktorov a predovšetkým excelentné možnosti polohovania. Celkovo tak ide o veľmi vydarené balenie, ktoré nemá žiadne zjavné negatíva.

Philips 27E1N5600HE
+ Dobré podanie farieb...
+ ... doba odozvy aj uniformita displeja
+ Výborné možnosti polohovania
+ USB-C s nabíjaním aj rozbočovačom
+ Full HD kamera s Windows Hello aj mikrofónmi
- Nič podstatné
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1681" as a base selector for example: #supsystic-table-1681 { ... } #supsystic-table-1681 tbody { ... } #supsystic-table-1681 tbody tr { ... } */