Site icon HWCooling.net

Philips Momentum 329M1RV – 4K pre počítač aj konzolu

Záver

Dostupnosť väčších 4K monitorov sa stále zlepšuje a na trhu je tak výber z väčšieho množstva modelov. S príchodom nových konzol tiež narástol dopyt po displejoch s väčšou obnovovacou frekvenciou v 4K. Philips tieto trendy spojil a prináša Momentum 329M1RV, čo je v skratke 32″ 4K 144 Hz HDR monitor s priamou podporou konzol a s veľkým množstvom portov pre pripojenie viacerých zariadení.

Základné parametre

ParametrePhilips
Momentum 329M1RV
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej31,5" IPS, 16:9, rovný, matný
Rozlíšenie3840 × 2160 px
Obnovovacia frekvencia144 Hz
Panel10-bit
FreeSyncáno, Premium, 48–144 Hz
Doba odozvy1 ms (GTG a MPRT)
Jas500 nitov
Kontrast1000:1
Farebné režimysRGB: 124 %, AdobeRGB: 111 %, NTSC: 113 %
Vstupy3× HDMI 2.1, 1× DisplayPort 1.4, 1× USB-C alt mode
USB hubáno + KVM switch
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktoryáno, 2× 5W
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena1000 €/24 500 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1381" as a base selector for example: #supsystic-table-1381 { ... } #supsystic-table-1381 tbody { ... } #supsystic-table-1381 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Farebné balenie 329M1RV je príjemnou zmenou kartonových obaloch monitorov AOC. Zobrazenie monitora dopĺňa niekoľko informácií o výbave ako 4K rozlíšenie so 144 Hz, panel IPS, podpora FreeSync Premium, certifikácia DisplayHDR 400 alebo prítomnosť podsvietenia ambiglow. Monitor je tiež prezentovaný ako vhodný pre spojenie s novou generáciou konzol, konkrétne pre Xbox.

Obsah balenia prináša všetko potrebné na fungovanie, ako je napájací kábel, káble HDMI a DisplayPort či dokumentáciu. Nechýba ani kábel USB-C na pripojenie notebookov a iných mobilných zariadení, či na pripojenie monitora ako rozbočovača USB k monitoru. Zaujímavosť sú papierové zviazače káblov, ktoré nahradili plastové sťahovacie pásky.

Spodná časť stojanu v tvare T je až prekvapivo ťažká vďaka kovovému prevedeniu. Na váhe sa ukázalo číslo 2,4 kg. S touto hmotnosťou by mala byť zabezpečená stabilita displeja pred kývaním či prevrátením.

Druhá časť stojanu pokračuje v kovovom trende, ktorý dopĺň čierny úchyt VESA ako aj organizér na káble. Ten sa osvedčil na upratanie káblov za monitorom.

Spojenie týchto dvoch častí stojana je jednoduché a rýchle, nakoľko obe časti stojana len zasadíte do seba a dotiahnete skrutku prstami, bez nutnosti použitia skrutkovača.

Zadná strana v matnej čiernej farbe je doplnená lesklou časťou v hornej časti s logom výrobcu. Nebyť LED po celom okraji, išli by o veľmi nenápadnú zadnú stranu vzhľadom na herné zameranie. Okrem toho tu nájdeme úchyt VESA 100 × 100, ktorý slúži na montáž stojana k telu monitora.

Stačí stojan len zasunúť do dvojice otvorov a zakliknúť spodnú časť. Rýchlosť a jednoduchosť montáže je tu zvládnutá na jednotku, no nejde o nič výnimočné. Rovnaké riešenie ponúka väčšina konkurencie. Akonáhle je potrebné použiť nejaké nástroje alebo postup vyžaduje viacero krokov, bolo by to určite terčom mojej kritiky, nič také tu však nehrozí.

Po zložení sa môžeme pozrieť na prednú stranu. Tej dominuje displej s bezrámikovým dizajnom na troch stranách, zatiaľ čo spodná brada s logom výrobcu je väčšia než býva zvyčajné.

Zadnú stranu sme si už opísali vyššie, po aplikácii stojana je lepšie vidieť oddelenie horného lesklého trojuholníka s logom od zvyšnej matnej časti.

Prejdime ku konektivite, ktorá sa nachádza na spodnej strane. Vzhľadom na zameranie na herné konzoly, prevažujú konektory HDMI, konkrétne trojica v2.1. Vďaka novému štandardu budete môcť používať pri 4K 120/144 Hz, na rozdiel od klasických 60 Hz pri HDMI 2.0. Na pripojenie k počítaču môžete použiť aj konektor DisplayPort 1.4 alebo USB-C, ktorý podporuje aj nabíjanie až 65 W.

Monitor ponúka aj USB hub a funkciu KVM switch na jednoduché používanie jedného príslušenstva pre dva počítače. Na pripojenie druhého zariadenia k monitoru slúži konektor USB typu B. Pre príslušenstvo sú pripravené štyri klasické porty USB typu A, z ktorých dva podporujú aj rýchle nabíjanie. Za zmienku stojí aj fakt, že monitor ma integrovaný zdroj, vďaka čomu stačí pripojiť len kábel bez zvyčajnej „tehly“ ako mávajú iné monitory.

Po zapnutí monitora vidieť „bezrámčekový“ dizajn v praxi, 329M1RV v tejto oblasti ponúka to, čo väčšina monitorov na trhu, a je to skôr stojan, ktorý pridáva zopár bodov v oblasti elegancie.

Monitor ponúka viaceré možnosti polohovania, medzi ktoré patrí aj výškové nastavenie v rozsahu 125 mm. V najnižšom bode je 40 mm od podložky spodnou hranou a 465 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 165 mm a 590 mm pre vrch displeja.

Displej si tiež viete naklopiť v rozsahu -5 až +15 stupňov. Pozitívna hodnota je nižšia, než býva tradičných 21–22 stupňov.

Okrem toho monitor ponúka aj možnosť otáčanie do strán o 20 stupňov v oboch smeroch. Zmena orientácie na výšku, tzv. pivot, na testovanom kúsku nie je možná. Podľa dokumentácie však existuje model 329M1RVE, ktorý podporuje aj túto možnosť polohovania. Vďaka úchytu VESA však absentujúci pivot môžete nahradiť ramenami, ktoré vám umožnia ešte väčšiu vôľu pohyby ako akýkoľvek klasický stojan.

Backlight bleed testovaného kúsku patrí medzi tie horšie, nakoľko ním trpia všetky okraje a predovšetkým pravý horný roh. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.




Dostupnosť väčších 4K monitorov sa stále zlepšuje a na trhu je tak výber z väčšieho množstva modelov. S príchodom nových konzol tiež narástol dopyt po displejoch s väčšou obnovovacou frekvenciou v 4K. Philips tieto trendy spojil a prináša Momentum 329M1RV, čo je v skratke 32″ 4K 144 Hz HDR monitor s priamou podporou konzol a s veľkým množstvom portov pre pripojenie viacerých zariadení.

Možnosti nastavení

Na ovládanie menu OSD slúži 5-smerový joystick, čo je môj najobľúbenejší spôsob ovládania. Joystick sa nachádza na pravom boku zo zadnej strany, je pomerne ľahké ho nahmatať, takže z pohľadou použiteľnosti hodnotím na výbornú.

Pri pohybe joysticku do strán sú k dispozícii rýchle voľby vstupu a režimu obrazu.

Menu OSD sme už videli pri iných Philips monitoroch, čím sa testovaný model líši je prítomnosť nastavenia Ambiglow, čo je podsvietenie zadnej strany. Túto technológiu výrobca začal používať pri televízoroch, ale ako 329M1RV ukazuje, dostala sa už aj do monitorov. V skratke povedané, Philips robil RGB podsvietenie skôr než bolo „cool“. Dlhšie skúsenosti s touto technológiu je vidieť hlavne v neprebernom množstve režimov, z ktorých si viete vybrať.

Pri klasických režimoch ako statická farba, dýchanie, vlna či zmeny farby si viete nastaviť rýchlosť, farbu či pozíciu. Unikátne pre ambiglow sú ale sledovanie videa a hudby, kedy monitor využíva podsvietenie na dokreslenie atmosféry, a hlavne vo video režime akoby opticky zväčšuje plochu obrazovky, čo bol aj pôvodný zámer pri televízoroch. Rozhodne ide o zaujímavú funkciu, ktorá odlišuje Philips od konkurencie.

   

Ďalej v menu OSD nájdete nastavenie herných funkcií ako zmenu Smart Response, zapnutie zameriavača či ovládanie Adaptive Sync. Zapnúť si môžete režim LowBlue pre čítanie či ovládať frekvenciu vstupov HDMI medzi 120 a 144 Hz pre každý samostatne.

Nechýba nastavenie farieb, jasu, gammy či voľby režimov zobrazenia SmartImage a SmartImage HDR.

Nastaviť si tiež môžete pozíciu, priehľadnosť či dĺžku zobraznie samotného menu či prepnúť jazyk. Netradičné je ovládanie USB-C, kde si volíte medzi režimom na vyšší prenos dát alebo videa. Pri prvom funguje monitor len pri 4K 60 Hz, zatiaľ čo v režime vysokého rozlíšenia je dostupných 4K 120 Hz. Vybrať si tiež môžete ktorý vstup rozbočovača USB má KVM používať.

Monitor tiež ponúka režim PbP na zobrazenie dvoch vstupov vedľa seba.

Pri 32″ tento režim dáva zmysel, no osobne si myslím, že PiP by bol užitočnejší. Ten tu ale žiaľ chýba.

Azda jediné čo monitoru od Philips chýba je nejaká forma ovládania menu OSD pomocou aplikácie, čo sme už pri viacerých výrobcoch videli.




Dostupnosť väčších 4K monitorov sa stále zlepšuje a na trhu je tak výber z väčšieho množstva modelov. S príchodom nových konzol tiež narástol dopyt po displejoch s väčšou obnovovacou frekvenciou v 4K. Philips tieto trendy spojil a prináša Momentum 329M1RV, čo je v skratke 32″ 4K 144 Hz HDR monitor s priamou podporou konzol a s veľkým množstvom portov pre pripojenie viacerých zariadení.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 31,5″ a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px, antireflexnú úpravu a rovnomerné rámčeky z troch strán. Hlavná predajná stránka displeja je 144 Hz obnovovacia frekvencia v kombinácii s FreeSync premium s rozsahom 48–144 Hz. Môžem tiež potvrdiť, že pri pripojení Nvidia grafiky je možné aktivovať G-Sync, hoci monitor nepatrí medzi oficiálne G-Sync Compatible displeje. Výrobca udáva 124 % pokrytie spektra sRGB, 111 % pri AdobeRGB a 113 % pri NTSC, kontrast 1000:1 a 1 ms dobu odozvy GTG aj MPRT. Displej tiež dostal certifikáciu VESA DisplayHDR 400, výrobca údava jas 500 nitov, čo je viac než zvyčajne vídame.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 83 % AdobeRGB, 94 % DCI-P3 a 82 % NTSC. Ide o niečo lepšie hodnoty aké sme videli pri AOC Agon 4 Pro, čo je tiež herný 4K 32″ monitor. Z nameraných hodnôt určite zaujme jas 500 nitov, ktorý potvrdzuje papierové tvrdenia. Prekvapivo dobrá je aj priemerná farebná odchýlka Delta E s hodnotou 1,01, čo je opäť lepšie ako spomínaný AOC model s hodnotou 1,81. Sklamaním je uniformita displeja, čo ale nie je prekvapením po tom, ako sme videli zobrazenie čiernej farby na prvej strane testu.

Displej ponúka až päť režimov gama, ktoré okrem posledného zodpovedajú hodnotám z ich názvov, teda 1.8, 2.0, 2.2, 2.4 a pri režime 2.6 sme namerali hodnotu 2.5.  Nadštandardne veľa je aj farebných režimov, ktoré ponúkajú rôzne teploty od 5500 do 12400 K. Najvyšší nameraný kontrast pri 100 % jase bol 770:1 vo farebnom režime native, kde bol dosiahnutý aj maximálny jas 530 nitov. Podpora HDR je napriek vyššiemu jasu stále skôr papierová, kedže chýba nejaká forma local dimmingu, no tu som opäť asi zhýčkaný kvôli môjmu dennodennému používaniu OLEDov. Pre používateľov tohto monitora bude podstatné, že dokáže zobraziť HDR obsah či už pôjde o hry alebo videá, no pre pravý HDR zážitok sa treba pozrieť niekde inde.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch SmartResponse a pri aktívnom aj neaktívnom režime Low Input Lag.

Základné nastavenie s vypnutým Low input lag režimom a bez SmartResponse dosahuje dobu odozvy 22,8 ms. Postupným prepínaním SmartResponse sa dostaneme na 22,6 ms, čo je len minimálne zlepšenie. Oveľa dôležitejšie je aktivácia Low input lag režimu, kedy odozva dramaticky klesne na 10,7 ms. SmartResponse následne dokáže túto hodnotu znížiť tromi stupňami, a to Fast, Faster a Fastest. Nameraná hodnota potom klesá na 10,6 a 10,5 ms. Zapnutie Low input lag režimu je teda viac než odporúčané, ktorý z režimov SmartResponse vybrať nám lepšie povie ďalší obrázok.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 1 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. Dostupný je aj režim MPRT s 1 ms odozvou, no vtedy je neaktívny Adaptive Sync, dramaticky sa zníži jas a nie je možné ho ovládať. Mimo hrania navyše tento režim kvôli blikaniu obrazovky nie je vhodný, preto ostaneme pri testoch bez aktívneho MPRT. SmartResponse ponúka tri možnosti popri jeho deaktivácii. Pri rýchlom nastavení je rozdiel veľmi minimálny, rýchlejší a najrýchlejší však už trpia výrazným inverse ghostingom. Z dostupných režimov sa teda Fast/rýchly zdá ako najvhodnejší pre najnižší input lag aj minimalizáciu ghostingu bez nežiadúceho inverse ghostingu, hoci reálna zmena oproti stavu Off/vypnutý je naozaj len kozmetická.

Spotreba

Spotrebu meriame novou metodikou za pomoci multimetra UNI-T UT71E. Monitor pri 0 % jase a zobrazení bielej farby má spotrebu 36,6 W, pri 100 % jase je to viac ako dvojnásobok, konkrétne 81,8 W. Pre porovnanie sme namerali aj čiernu farbu, pri ktorej sa hodnoty líšia od bielej len minimálne – 0 % = 36,3 W, 100 % = 81,4 W, takže takmer vôbec. Nasleduje test spotreby pri zobrazení 4K HDR video Costa Rica na YouTube. Testovali sme režimy HDR game, HDR movie a DisplayHDR 400, pričom rozdiely medzi nimi boli menej ako 0,5 W a spotreba sa hýbala okolo 81,7–82,2 W.

Za otestovanie stojí aj to, či a aký vplyv má ambiglow na spotrebu. Merania prebiehali opäť pri 100 % jase a zobrazení bielej farby. Statické zobrazenie modrej farby na najnižšom jase malo hodnotu 81,8 W, stredný jas hodnotu zvýšil na 84 W a maximálny jas na 84,5 W. Vplyv na spotrebu má aj zobrazovaná farba. Zatiaľ čo väčšina farieb ako modrá, červená, zelená a pod sa pohybovali v rozmedzí 84–86 W, tyrkysová a žltá mali 88 W a maximálnu spotrebu malo zobrazenie bielej farby, ktoré malo až 92 W.

Na spotrebu monitora má vplyv samozrejme aj nabíjanie cez USB-C. Pri zobrazení bielej farby a 100 % jase narástla spotreba po pripojení MacBook Pro 14 s M1 Max procesorom na 152,83 W. Už vieme že ambiglow dokáže pridať ešte dalších cca 10 W, po zapnutí bieleho podsvietenia na maximálny jas dosiahla spotreba hodnotu až 164 W. Toto bude pravdepodobne maximálna spotreba pri najväčšom vyťažení monitora, aké je možné. Dobrou správou je, že MacBook v systémových informáciách uvádzal správnych 65 W, ktorý by mal monitor podľa parametrov vedieť dodávať.

Postupne budeme zbierať výsledky z dalších monitorov a hodnoty premietneme do grafov, ako býva u nás zvykom.




Dostupnosť väčších 4K monitorov sa stále zlepšuje a na trhu je tak výber z väčšieho množstva modelov. S príchodom nových konzol tiež narástol dopyt po displejoch s väčšou obnovovacou frekvenciou v 4K. Philips tieto trendy spojil a prináša Momentum 329M1RV, čo je v skratke 32″ 4K 144 Hz HDR monitor s priamou podporou konzol a s veľkým množstvom portov pre pripojenie viacerých zariadení.

Záver

Philips Momentum 329M1RV ponúka zaujímavé vyhotovenie monitora na prácu aj zábavu. 4K na 32″ je lákavá kombináciu nakoľko ponúka dostatočnú plochu pre zobrazenie obsahu bez žiadneho alebo minimálneho škálovania čo pri 27″ nie je možné. Keď k tomu pripočítame 144 Hz s Adaptive Sync a portovou výbavou pre pripojenie počítačov, notebookov aj herných konzol, môžeme hovoriť o monitore pre každé použitie. Pri pripojení viacerých zariadení okrem piatich video vstupov oceníte aj USB hub s funkciou KVM switch ako aj PbP.

Monitor v testoch obstál pomerne dobre, no nie perfektne. Podanie, presnosť farieb a jas môžem pochváliť, horšie to bolo s uniformitou či inverse ghostingom pri použití režimov SmartResponse. Hoci sa monitor prezentuje ako zameraný na mutlitasking, absencia režimu PiP je prinajmenšom zvláštna. Reproduktory sú dostatočne hlasné, no kvalita zvuku neoslní a bude pravdepodobne lepšie použiť slúchadlá či už budete hrať hry na PC alebo konzole.

Unikátna funkcia je rozhodne ambiglow, ktorý je azda najprepracovanejšie podsvietenie RGB, aké sme pri monitoroch doteraz videli. Predsa len má výrobca s touto technológiou skúsenosť z televízorov. Okrem optického zväčšenia uhlopriečky môže podsvietenie nahradiť osvetlenie z nejakej lampičky a dotvoriť prostredie, keď hrávate v noci a nechcete byť v úplnej tme. Za dodatočné osvetlenie za monitorom sa vám oči určite poďakujú. Pre niektorých hráčov môže byť nevýhodou pomerne nenápadný dizajn, no predovšetkým absencia herných funkcií v menu OSD či doplnkovej aplikácie, ako poznáme z monitorov MSI, Asus, Gigabyte či Agon, čo sú „tradičnejšie“ herné značky monitorov ako Philips.

Cena Momentum 329M1RV sa zvyčajne pohybuje okolo 1000 eur/24 400 Kč, no v poslednej dobe sa už viackrát priblížil k 800-eurovej hranici, čo je už pomerne zaujímavá cenovka za tento univerzálny monitor. Taktiež bude pomerne náročné nájsť iný 4K 144 32″ s podobnou cenou i výbavou.

Philips Momentum 329M1RV
+ 32" 4K panel so 144 Hz s Adaptive Sync
+ Bohaté možnosti pripojenia PC, notebookov aj konzol
+ USB-C/B Hub s KVM switch
+ Ambiglow je asi najlepšie prevedenie RGB podsvietnia na monitoroch
+ Podanie farieb a jas
+ Zaujímavá cena pri poklesoch na 800 eur
- Iba papierové HDR400 (hoci s vyšším jasom ako zvyčajne)
- Slabšia uniformita displeja
- Absencia OSD aplikácie a hernej tematiky/funkcií
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1382" as a base selector for example: #supsystic-table-1382 { ... } #supsystic-table-1382 tbody { ... } #supsystic-table-1382 tbody tr { ... } */